180?. N". 38. DINGSDAG 14 MEI. 548te Jaargang. HET DAGBLADEN-BUREAU VAN W. H. SMITH ZN, TE LONDEN. g€C«« G0ESS0IÏE COIIBANT. i>e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiën worden u 15 et. de regel geplaatst» Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-0 regels a ƒ1,30, behalve het zegelregt. 1ie inzending ran adrerlentiën kan geschieden lot róór drie uren des namiddags op den dag der uitgare. Ofschoon uit alle landen de stem opgaatdie ■den vrede wenschten de uitzigten op besten diging daarvanminst genomenniet donkerder worden, schijnt men er toch behagen in te scheppen, om de vrees voor een naderenden oorlog levendig te houden. Indien men het beschouwen moet als eene poging, om allen wakker te doen blijven en op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid, dan is het goed, dat men tegen te ligtvaardig vertrouwen op beloften en traktaten en op de rust van het oogenblik waarschuwe. Maar het schijnt wel dat andere inzigten en bijzondere belangen de pennen besturen van hen die gretig ontrus- tende geruchten verspreiden en de vrees kunst matig levendig houden. Wij twijfelen, of het de ware voorstanders zijn van de belangen der volken en betreuren het, dat men dezen zoo voortdurend in den weg staat, door het uiten van vermoedensdie geen anderen grond heb ben dan in het brein van hendie ze onder de menigte verspreiden. Wij hebben geleerd, dat conferentie's en hare besluiten geen duur- zamen waarborg aanbieden, maar de loop der zaken, in de laatste weken, getuigt er voor, dat wij meer reden hebbenom te gelooven dat de mogenheden den oorlog niet willen dan om le duchten, dat zij, onder den schijn van vredelievende gezindheden, nieuwe oorlogs rampen voorbereiden. Mei?neme vervolgens in aanmerkinghoe de dagbladenin onderschei dene landenin hunne berigten onophoudelijk afwisselenterwijl het toch niet te denken is dat de Europesche kabinetten even dikwijls van plan en inzigt veranderen; eene afwisseling, die op zich zelve reeds voldoende isom den opmerkzamen te- doen twijfelen aan de zuiver heid der bronnen, waaruit die berigten vloeijen. Blijft men zoodoende aan de agitatie voedsel gevendan zal men zich maar moegelijk her stellen kunnen van de schokken, die in het vorige jaar zooveel schade hebben toegebragt. Zoekt men die daarentegen te bedaren, en tracht men het vertrouwen te herstellenzon der daarom tot zorgeloosheid aanleiding te ge ven dan zou niet alleen menig kwaad kunnen vergoed wordenmaar het vernieuwde leven dat zich op elk gebied openbaren zou, maakte zeker de wensch naar voortdurende rust des te krachtiger en zou misschien terughouden van die stappen, die, door eer- en heerschzucht gedaande volken zoo duur te staan komen. Wenschelijk achten wij het daarom, dat men niet eindeloos voortga, om, ondanks de feiten van den dag, altijd te ontrustendoor te wij zen op hetgeen zou kunnen gebeuren. Allen zijn van de Luxemburgsche kwestie verzadigd en velen zullen met ons geloovendatzoo Pruissen of Frankrijk werkelijk bedoeldenom de hand daar naar uittestrekkenzij zulke lange preliminairen niet maken zouden, en dat juist deze ons de hoop gevendat zij vredelievender zijndan men hen afschildert. Nog altijd spreekt men er van, dat er wer kelijk voornemen zou bestaan bij het ministerie, niet alleen om twee ministers voor eeredienst te benoemenmaar ook om een dito voor open bare werken in de maak te doen. 'tls echter niet duidelijk wat voor een en ander de regte beweeggrond is. Noodzakelijkheid is moeijelijk voor te wenden daar nu reeds zoo vele jaren de zaken gemarcheerd hebben zonder deze titu larissen, en deze ministers, specialiteiten als ze zijn zullen toch wel te naijverig zijn om stil zwijgend te erkennen, dat zij niet kunnen wat hunne voorgangers hebben gedaan. Als maat regel van bezuiniging kunnen wij het ook niet verwachtendaar de zoo uitgeputte schatkist eer vermindering dan vermeerdering van zulke hooge ambtenaren eischt; immers indien wij ons houden aan de voorstellingen van onzen finantie-minister. Het zal dus moeten strekken, om den luister van dit kabinet te verhoogen, door er nog eenige soortgelijke specialiteiten aan toe te voegen; een luister die zeker schit terend zijn zalmaar ongelukkig het goede volk wat veel geld zal kosten. Mogt het ge rucht waarheid zijn, dan zal het te bezien staan of de kamers weder even gedwee zullen zijn, om maar goed te keuren en ook dien last op te leggen. De conservatieve partij zou zich dan kunnen beroemen, dat nooit een ministerie onze finantieele krachten lager stelde en er te gelijk meer van vergde dan dat hetwelk op trad om onze finantien te verbeteren! Een der opmerkelijkste feiten van het oogen blik is, dat de heer Mijer, lang gewenscht en hoog geroemd gouverneur-generaal van Ned. Indie, bijna in ongenade gevallen is bij de con servatieve partij. Bijna zeggen wij, want men hoopt nogdat de berigten zullen gelogenstraft worden, die aanleiding geven tot het ongunstig oordeel. Dat is wel niet te denkennu het ministerieel orgaan reeds zoo uitvoerig verklaart, dat de gansche conservatieve partij door Pieter Mijer schijnt gefopt te zijn iets dat zeker nog al verwondering baren moet, als men zich herinnert hoe die partij steeds aan hare eigene onfeilbaarheid geloofde maar het zou toch kunnen zijn, dat men den vromen gouverneur te hard beoordeelde. Particuliere berigten uit Indie zeggendat men daar verwonderd was over de houding van den gouverneur-generaal, die de vaan der orthodoxie daar heeft opgesto ken en zich als een streng confessioneel voor doet, en van iemand van die rigting zou het natuurlijk niet te wachten zijn dat hij zijne partij foptedat hij ongelijk aan zich zeiven was, dat hij zich anders voordeed, dan hij was, dat hij slechts den behoudsman zou hebben gespeeld, om tot den Indischen troon te geraken! Wij mogen datondanks alle ondervindingen niet gelooven en zouden bijna er toe komen,om te den ken, dat wij hier weder te doen hadden met eene Feuilleton. (Slot.) En wat is deze couranten-beurs nu De grootste inrigting van dien aard en als zoodanig eenig in de wereld. Toen ik 's morgens ten 5 ure het huis naderde, had ikzooals reeds opgemerkt is, moeitemij tusschen de menigte van vier- en tweewielige wagenskarren en sledendie voor den ingang opgehoopt wareneen weg te banen. Bij het binnentreden ziet men regts en links van eenen breeden gang, aan beide zijden hooge ramen, waarachter een menigte bedienden ijverig zaten te werken en de reusachtige kantoorboeken van de fima met cijfers optevullen; men gaat den portier voorbijdie ons met eene buiging begroette en zeer goed weetniet tegenstaande den steeds afwisselenden vloed van bedienden, knechts, kruijers voerliedenbedienden van dagblad-uitgevers enz.wie hier al of niet wezen moet. Wjj treden nuaan het einde van den hoofdgang gekomenin eene zeer ruime hooge zaal met een galerij voorzien. Welk een gegons en gedreun welk een gevouw en toeslaan van massa's bedrukt papier, geratel van machi nes geroep en geschreeuwwelk een chaos van allerlei verschillende klanken en dat in deze vroege morgenuren, terwijl geheel Londen nog in diepen slaap ligt? Men ziet er tafels, eigenlijk werkbanken, van zulk een lengteen breedte als men ze zelden ontmoetdieslechts glad geschaafd door den timmerman geleverd, in korten tijd door het behandelen van het papier, het pakken en en vouwen, door het schuiven en wentelen der balen er weldra als gepolijst uitzien. De firma W. H. Smith Zoon voorziet geheel Engeland van de Londensche dagbladen en de geheele beschaafde en ook wel onbeschaafde wereld met die van heel Engeland. Achter de pilaren, die de galerij dragen, zien wij eene menige kleine kamertjes, die ieder hunne bestemming hebben: het eene is ingerigt voor de verzending naar Indië, het andere voor de couranten en pakken die „via Marseille" verzonden worden, weder anderen voor West- Indië, voor Australië, voor Canada, voor de Vereenigde Staten, voor de post via België, Frankrijk, enz. enz. Het is enorm wat van hier dagelijks verzon den wordt: geheele karvrachten van dagbladen of tijdschriften komen van de Verschillende uitgevers ongevouwendirect van de persaanen zij worden daar in een ommezien gevouwen, met stroken voorzien, geadresseerd en gaan weder naar post of spoor, om met de vroegtreinen naar alle windstreken in de wijde wereld verspreid te worden. Denkt gij, Lezer, dat die 600 man, welke allen in dit huis te Londen steeds werkzaam zijn, hun tijd met vouwen en adressen schrijven doorbrengen? In 't geheel niet! Zeven met stoom gedrevene vouwmachines, tot den ge-

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1