AANBESTEDING. m graanberigten. B heeft de dwaasheid (in mijn oog) van eene extra uitgaaf van 50 aan zijn land te doenvoor eene verbetering, die op tiendvrij land 10 voordeel zou gevenen hij ziet de bruto opbrengst van zijn land dus vermeerderd met 55 méér als A en alzoo gebragt. tot155, waar af 8 voor den tiendheffer - 12,40 Blijft142,60 Hieraf nemende de extra uitgaaf door hem besteed- 50, Blijft voor de bruto opbrengst 92,60 Waarbij komt de rente van 110 ad 5 (want hij heeft/50 minder op renten kun nen zetten als A)- 5,50 zoodat hij aan oogst en rente slechts trekt 98,10 Deze heeft alzooten spijt eener door hem aange- bragte verbetering, die op tiendvrij land tien percent winst zoude gegeven hebben, ƒ1,90 minder als A; maar het voordeel van den tiendheffer is met ƒ4,40 vermeerderd; deze geniet dus bijna het geheele voor deel van de aangebragte verbetering en wat nog het ergste is, de afkoopsom der tienden last, die bij A ƒ160 bedraagt, is bij B 248 geworden; ep ware het, dat zijne verbetering in plaats van iö twintig percent ware geweest (zoo als X stelde (1) dan zoude hij, ja 2,70 méér genieten als A, maar hij zou dan ook 256 moeten betalen om zyne tiend te kunnen afkoopen en dus 96 méér als A. C die den druk der tienden kent, en overtuigd is van de dwaasheid van Bom den tiendheffer te verrijkendoet het omgekeerde van deze en in plaats van ƒ50 meek aan zijn land te besteden als A be steedt hij daaraan/ 50 minder en verzuimd stelsel matig al die uitgaven die op tiendvrij land wel 10 voordeel geven, maar die op tiendpligtig land {volgens mijne leer) verlies gevenhij ziet zijn oogst dus verminderd met 55 en alzoo niet booger als45, Waaraf 8 voor den tiendheffer - 3,60 41,40 Waarbij gevoegd moet worden zijne bespaarde uitgaaf van- 50, En de rente van 210, daar hij de bespaarde 50 ook uitzet- 10,50 Zoo dat hij aan oogst en rente trekt 101,90 Deze trekt dus jaarlijks ƒ3,80 meer als B, betaald aan den tiendheffer jaarlijks, ƒ4,40 minder als A, en ƒ8,80 minder als B; en terwijl bij afkoop van het tiendregt, A ƒ160 moet betalen en B ƒ248 zal C dat voor 72 kunnen doen. D die ook cijferen geleerd heeft, lacht zijn buur man C nog uitdat hij zich bij de tegenwoordige duurte van het geld nog met 5 rente vergenoegd en meent althans nog vrij wat slimmer te zijndeze handelt even als O, en verwaarloosd zooveel mogelijk zonder zich zelve te benadeelen, zijn tiendpligtig land, doch koopt voor zjjn geld Oostenrijksche effecten, die hem in plaats 5 acht percent rente geven en ziet zijn revenu tot 108,20 opgevoerd en alzoo met 8,20 meer als A. Wanneer wij nu de resultaten dezer vier landbou wers onderling vergelijken dan zien wij dat: A, een boer van den ouden stempel 100 trekt en zijn tiendheffer 8 en dat hij 160 moet betalen by afkoop zijner tiend. B, is een voorstander van verbeteringenmaar heeft nog altijd verzuimd te cijferenen kent daarom den druk der tienden niet deze trekt jaarlijks maar 98,10, zijn tiendheffer echter 12,40 en hij moet 248!! betalen om zijne tiend aftekoopen. O, verwaarloosd zijn tiendpligtig land en doet niets anders als de hoogst noodzakelijkste uitgaven, deze trekt 102,90 doch de tiendheffer slechts ƒ3,60 en zal maar ƒ72 moeten betalen om zijne tiend ^afte koopen. D, is in zijn eigen oog althans nog slimmer en beeft (alléén de voordeeleu van) Oostenrijksche effecten lee- ren kennen en deze trekt jaarlijks 108,20, terwijl hij tegenover zijnen tiendheffer in het zelfde geval verkeert als C. Wie is in dezen de verstandigste van allen? In het oog van vele tiendheffers natuurlijk B. deze trekt zelve wel 10,10 minder als D., maar de tiendheffer trekt van B jaarlijks 8,80 méér als van (1) Ik moet hier de opmerking maken, dat X zich niet gelijk gebleven is in zijne berekeningen wat B en C betreft (zie 6. C. van 26 Maart). Terwijl bij B eene meerdere uitgaaf laat doen als A van 50, vermeerderd bij diens bruto op brengst met 60 (dat is eene verhooging van 20 boven het uitgeschoten kapitaal); doch C die hij een mindere uit gaaf laat doen als A van 20, dien9 bruto opbrengst wordt door hem verminderd met 40dat is met 100 boven het uitgeschoten kapitaal; om consequent te zijn, bad hij de opbrengst van C in plaats van op 60moeten stellen op 76 en had ook 5 rente moeten in rekening brengen voor de f 20 mindere uitgaaf. Een en ander had C een op brengst gegeven van f 98,92 in plaats van f 83,20 en slechts ƒ1,08 minder als A, in plaats van ƒ16,80 en zulks ten spijt cencr verzuimde uitgaat die 20 winst zou geven op tiendvrij land. D, en men kent liet spreekwoord uelk is een dief in zijn nering." Nu mogen sommigen bewerendat winsten van 10 niet noemenswaard zijn in het landbouwers be drijf, dit is eene subjective opvatting, die ons bij tegenspraak niet verder doet komen als tot „ja" en „neen." Maar ik geloof er toch op te mogen wijzen, dat, als men verbeteringen wil aanbrengen op het land, dat naar den gewonen stijl bewerkt wordt," men zich in de meeste gevallen met een avans van 10 en 15 zal te vergenoegen hebben. Weinig boeren van den ouderwetschen stempeL toch zullen uitgaven verzuimen, die 2030 of meer peicenten winst geven en ik meen, dat men hieraan niet genoeg schijnt te denken als men winsten van 10 en 15 gering acht, waar het verbeteringen betreft. Als het nu waar is, dat sommige landbouwers uit mijne beweringeu het gevolg trekken dat men aan tiendpligtig land niets zo-ude moeten doen, of uitgaven verzuimen, die méér voordeel opleveren als 15 en 20 dan is dat niet mijne maar hunne schuld. Dit echter staat vastdat de tiendheffer verrijkt wordt met 80 kapitaal van iedere 50 bruto opbrengst, die het gevolg is van aangebragte verbeteringenzoo dat een boer, die zijnen timxjpügtigen oogst vermeer derd met 500 'sjaars, de waarde van hei tiend regt op zijn land met J 800 verhoogt, en het is op dien grond dat ik het dr. Staring na zeg „dat de tiendheïting een kanker is, die juist in de meest door vrücetbaarheid uitmuntende streken, aan den landbouw knaagt." (2) Goes, 26 April 1867. VERHAGEN. (2) Ten slotte nog dit, in antwoord aan den heer T. v. B. Hat door mij nimmer beweerd is, dat alle verbe teringen aan liendpligtiglavd door de liendhejing zouden ver hinderd worden; maar aangezien daar, waar een tieudvrije boer 25% kan maken van zijn geld, de tiendpliglige boer in dat geval zijne winst voor de helst met den tiendhelfer moet deelen, en bovendien eene schuld op zich zou geladen zien van 200 (het dubbele dus) van het ter verbetering aangewend kapitaaldaar meen ik kan men niet verwachten dat iemand dwaas genoeg zoude zijnom zijn geld aan de altijd wisselvallige kansen van een goed gewas te wagen. KerliolijIto S5als.erL„ Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, heeft ter synodale vergadering, in de maand Julij te houden, afgevaardigd den heer B. A. Overmanpredikant te Heinkenszand. lurgerlpen Stanö. van 27 April tot 4 Mei 1867. Gehuwd Den 1 Hendrik Joseph Stieger oud 25 j.jongm. en Antonetta van der Reit oud 26 j.jonged. den 2 Marinus Kegeloud 25 j., jongm. en Johanna Maria Plats, oud 28 j., jonged. Janus van Luijkoud 26 j., jongm. en Keeltje Jongejanoud, 30 j., jonged. Jo hannes IJubertus van Reenenoud 26 j., jongm. en Maria Jjueia Verduijn oud 20 j. jonged. Geboren Den 28 April, Johannes, z. v. Jo hannes Visser en Johanna Snoep, den 30, Pieter- nella Johanna d. v. Andries Thijsebaard en Blondina Johanna Allart. den 3 Mei, Jan, z. v. Jan de Schutter en Kornelia Pieternella van den Boogaart. Overleden: Den 27 April, Reinieroud 6/m., z. v. Jan Cornelis van der Mark en Keeltje Geer- truijd Sclieéle. den 28Jacob Adam, oud 7jm., z. v. Leendert Ortelee en Johanna van Ojfenbeck. den 1 Mei, Janna van Es, oud 68 jaren, ived'. van Pieter Steijns. - Tannetje, oud 14/m., <J. v. Adriaan de Waard en Sara Meesen. M A R K T 8 E RIG TEW. PER TELEGRAAF. Amsterdamsciüe Beurs, PRIJS-COURANT DEll EFFECTEN Maandag, 6 Mei 1867. Nederl. Werk. Schuld 2'A Spanje2 Rusland, 5e serie 5 ld. 1860 4 A ld. a 1000,1864, 5 ld. Spoorw. 5 Oostenrijk, Metall2 ld. Amst, (oude) 5 ld. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 /o 53%. 29%. j 55%. i 81%. COUPONS. Oude Metalliek Nationale ld. Div. in 181'/.., 21%. 63%. 49 V. 6. 55%. 26,3/io. 76%c. ƒ21.65. 27.70. 11.75. ROTTERDAM, 6 Mei 1867. TARWE, GERST, HAVER enPAARDENBOONEN 20 et.. ROGGE 50 ct. hooger. Noovd-Brabandschc BOEKWEIT ƒ240 A 255. Holsteïnsclie dito - 245 - Vlaamsche dito - 255 Frans.olió dito v' ■t '»V - 198 - AMSTERDAM® ■fi Mei 1867. f 'R LONDEN •Mei 181)7*4? t-, Corrosponclcntio, Omtrent <3c anonce van dhr. R> te M. schrijven wij nader; mogelijk is dit schandaal voor den daarbij betrokkene no£ tc voorkomen. Twee adverlentien zijn te laat ontvangen, om in dit iio. opp'uomen te. kunnen worden. Om dezelfde rede moeten wij het verzoek van den Officier van justitie tot opsporing van vermiste bankbiljettentot een volgend no. bewaren. VimiBSSTiEItOÏCJ-. In de vorige courant, n°. 35, beveelt zich aan als kashouder in goud- en zilverwerken enz. M. West- •strate dit moet zijn jffl. WestïSOHP Pape gaaistraatje Goes. Xlöoertentlen. Op Zaturdag, den 114™ Mei 1867, des voor* middags ten 9 urezalonder nadere goedkeu - ring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeelandof, bij zijne afwezigheid door een der leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat, in het ll'le district, aan het lokaal van het Provinciaal bestuurte Middelburg worden aanbesteed BB et verbeteren en tot I Mei 2868 onderhouden der gewone aarde-, Tcram-, rijs- en steenglooijingwer- leen aan de zeedijken der Vdlami- teuse polders van Zeeland, en sulks in 3 O perceelen van aanbe steding. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod, volgens 433 der Al- gemeene Voorschriften, voor ieder perceel af zonderlijk. Het bestek ligt ter lezing aan liet gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van bet Provinciaal Bestuur van Zee land, te Middelburg, bij de Ontvangers-Grif fier van al de Calamiteuse poldersen is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijiiofp Raamstraat n°. 49 te 's Gravenbageen door zijne tusscbenkomst in de voornaamste gemeen ten des Rijks. Van den 9(Ru tot en met den 44™ dag vóél de bestedingmet uitzondering van den Zon dag wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Wa terstaat te Middelburg voor de werken in het algemeen, alsmede bij de dienstdoende Inge nieurs te Goes, te Zierikzee, te Middelburg, te Breskens en te Neuzen, voor de werken tot elks arrondissement beboorende. NB. üe gegadigden worden verzocht, over eenkomstig de voorwaardenvolledige billetten inteleverenaanduidende de namen en voor namen (voluit) bet beroep en woonplaatsen van ben en van hunne borgen, bet nummer van het perceel en de som in cijfers en in schrijfletters. Gedrukte billetten zijn te bekomen bij den rukker van het gewestelijk bestuur U. F. Auek.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3