BINNENLANDSCHE BERiCTEN. BUITENLAND, Gremensdl© toeristen. TiimHEFPmci. GOES, den 6 Mei. De tweede kamer der staten generaal is tot hervatting harer werkzaamheden bijeen geroe pen tegen Dingsdag den 14 Mei a. s. des mid dags 2 ure. Omtrent den stand der veeziekte deelt de Staats-Courant mede dat in de week van den 21 tot 27 Aprildoor den veetyphus waren aan getast in Zuid-Holland 338Utrecht 15 Noord-Holland 6, Gelderland 3, Noord-Brabant 0totaal 362 stuksterwijl deze getallen in de vorige week van 14 tot 20 April bedroegen in Zuid-Holland 555, Utrecht 30, Noord-Hol land 12, Gelderland 17, Noord-Brabant 0, to taal 614, alzoo gedurende dat tijdvak eene ver mindering aanwijzende van 252 stuks. Tegelijk met den heer A. L. C.in ons vo rig no. abusief J. van der Baan genoemdis ook de heer J. v. d. Linde Dz., hulp-onderwij zer te Dordrecht, bij het examen voor hoofd onderwijzer te 's Hage, gunstig geslaagd. Vrijdag ochtend zijn naar Rotterdam ver trokken negen en dertig personen voor het meerendeel Amsterdammersen die zich regt- streeks naar Minnesota in Noord-Amerika be geven, tot welk besluit zij zijn geleid geworden, door het onlangs verschenen geschrift van den ingenieur Kloos, over dat gedeelte van het grond gebied der Vereenigde Staten. Als een bewijs hoe het publiek gediend wordt door de broodfabrieken, die steeds billijke brood prijzen verzekeren, kan men wijzen op het voor beeld van 's Gravenhage, waar de broodfabriek haar debiet in het vorig jaar zoozeer zag toe nemen dat zij 263,993 pd. meer afleverde. Te Dublin heeft den 24 11. de onderkoning voor Ierland de prijzen uitgereikt aan de in zenders van het schoonste vee op de aldaar geopende tentoonstelling. In Engelsche bladen wordt bij de mededee- ling van dit berigt opgemerkt, dat de waarde van den veestapel in Ierland bedraagt ruim 35,000,000 of 420,000,000 nederlandsche guldens. LandbCt.) Op de Parijsche tentoonstelling komt, onder meer uitmuntend zetwerk, een waar meester stuk voor, door eenvoudige aanwending van het punt-teeken door den heer Fasol, factor der boekdrukkerij van Carl Finsterbeek te Weenen, zamengesteld. Het stelt een bloemstuk voor en is met zoo uitnemend veel handigheid en smaak uit duizenden dikke en dunne punten bewerktdat het sprekend op een craijon-tee- lcening gelijkt en als een der vernuftigste voort brengselen der zetkunst beschouwd wordtdie tot heden geleverd zijn. De algemeene catalogus der wereld-tentoon stelling, die thans ook hier te lande verkrijg baar is gesteldbevat niet minder dan twee duizend bladzijden klein octavo. Hij werd vol gens mededeeling op den titel in een enkelen nacht, die van 31 Maart, afgedrukt. Het boek bevat hoofdzakelijk eene opgave van de inge zonden voorwerpen, door nommers aangegeven, enkele schrale opmerkingen omtrent eenigen tak van nijverheid entussehen de verschillende afdeelingen, eene reeks annonces van winkels en fabrieken. Voor den tentoonstellingbezoeker is het bijna niet doenlijk de twee dikke deelen met zich te slepen. Onlangs is door een gasverbruiker te Lon den, de heer Scholl in Oxford Street, eene ontdekking gedaan, die zeer in het voordeel der consumenten is, en waarbij de gewone brander, zoo als die in de meeste huizen ge bruikt wordt, van 40 tot 70® meer licht geeft, zonder de kwantiteit gas die verbrand wordt te vermeerderen. De uitvinding bestaat een voudig in het plaatsen van een klein metalen plaatje in het beneden-gedeelte der gasvlam, en heeft alleen ten doel, het te snelle op waarts stijgen van het gas tegen te gaan. Het gas wordt daardoor meer volkomen ver brand en geeft dus meer licht. Iedereen kan de proef nemendoor een klein en dun reepje koper, i of L oude duim breed, in de vlam te houdenzoodat dit ongeveer de gaatjes aanraakt, waardoor het gas naar buiten stroomt. Het licht zal zich onmiddellijk krachtiger en helderder vertoonenmeestal 50 pCt. sterker zoodat de verbruikers hetzelfde licht kunnen hebben voor i van de kosten. Daar evenwel geel en rood koper en alle andere onedele metalen spoedig in de gasvlam calcineren en dus vernield worden, gebruikt de heer Scholl een dun reepje platina, van een halven ouden duim lang en i duimbreed, aan beide zijden vastgehouden door een ijzeren pennetje, zoodat alleen het platina reepje in de vlam komt, Om de proef te nemenkan men echter even goed een reepje koper of ijzer gebruiken. Een muziekmeester te Romeonlangs deelden de correspondentien het reeds mede is in hechtenis genomen als verdacht van deel neming aan eene zamenzwering. Zijne groote misdaad was dat hij op Sint Jozefsdag een concert had gedirigeerd voor roodhemden. X oorts verdacht men hem, van in geheime betrekking te staan tot de roovers en eindelijk zag men in hem een medewerker aan de correspondentie uit Rome aan de Indépendance. De Amerikanen doen alles in het groot. Thans hebben ze spoorrijtuigen gemaakt voor het vervoer van personen, op 16 wielen, 70 voet lang, 10 breed en 10 hoog. Men vindt er nette, gemakkelijke slaapkamers in voor 64 personen. De zitbanken zjjn met rood fluweel bekleed en op den bodem liggen tapijten. Aan de zolde ring hangen gordijnen en zeer goede lampen. In het midden heeft men een cabinet d'aisance. Iedere wagen kost 2000 dollars. De Amerikaan Gatling heeft een kanon uit gevonden met 6 loopen, dat gemaakt is te Hart ford in Connecticut. Het kan met groote snel heid geladen en afgevuurd worden. In 1 m. 20 sec. kan men er 96 schoten mede doen. Bij eene proefneming op een schijf, die 150 en gelsche ellen verwijderd was, verkreeg men de beste resultaten, zoodat de regering van de Unie besloten heeft dit kanon bij de armee in te voeren. Het Katholiek kerkbestuur van Winter- thur meldtdat de evangelische inwoners dier plaats circa 18,000 fres. hebben bijgedragen voor den bouw der nieuwe katholieke kerk aldaar. Voorzeker een bewijs van godsdienstige ver draagzaamheid en vriendschappelijken omgang de:r katholieke en protestantsche bevolking van Winterthur. Dezer dagen werd door dagbladen mede gedeeld, dat de koning van Hanover zich naar Engeland had begeven. Later is gebleken dat men zich vergist heeft en den groothertog van Mecklenburg voor hem heeft aangezien. Dit zelfde was ook tijdens den oorlog het geval. Te Keulen passerende kwam de groothertog daardoor zelfs bijiui in. moeijelijkheden. Door tusschenkomst van den Engelschen consul werd hij echter herkend. De beide vorsten zijn on geveer van denzelfden leeftijd44 en 48 jaar, en beiden blind. Het eerste vonnis in de zaak der Fe nians te Dublin is geveld. Het was een dood vonnis. De voorlezing van de conclusie van den opperregter duurde vier uren. Vóór drie uren zonderden zich de gezworenen af en eerst ten zes ure spraken zij het schuldig uittegen de beide aangeklaagden, generaal Burlce en Patrick Doran. Laatstgenoemde werd aan de welwillendheid der regters aanbevolen. Daarop werd aan de veroordeelden gevraagd, of zij nog iets tot hunne verschooning hadden in te bren gen. Burlce hield eene toespraak tot de reg ters. Hij noemde de verklaring van vele ge tuigen valschden verrader Masscywiens hart voortaan eene brandende hel zou wezen, wien de aarde een graf en de hemel een God zou weigerenkenschetste hij met de verachtelijkste woorden als meineedig en lafaard. Hij zelf voelde berouw noch schaamte over eenige daad. Hij was bereid voor zijn vaderland te sterven. Hij hoopte dat op zijn ongelukkig eiland nog eenmaal de vaan der vrijheid zou wapperen want zoolang nog de britsche vlag één duim schaduw wierp op ierschen bodemzoolang zou het iersche volk zich vereenigen, om Engelands overheerscliing ten val te brengen. De ernst en kalmte van Burlce maakten een diepen in druk en zeer velen waren in liooge mate aan gedaan. Doran legde eveneens den getuigen valsche verklaringen ten laste. De regters ver oordeelden beiden tot de doodstraf. Zij ver klaarden, dat zij in deze zaak van hoogverraad geen regt hadden tot eene zachtere toepassing van de wet. Al wat zij doen konden was de dag der uitvoering zoo lang mogelijk uit te stellen. De wet gaf hun ï'egt dien tot den 29sten te verschuiven. 1 L ü=HI!i!=UTIJ.. "'_gjl'JU-l L I. L' J Het budget van Spanje over 1865/1866 sluit niet een tekort van 340 millioen realenwelke door nieuwe belastingen moeten gedekt worden. De koningin heeft uit voorzorg, haar juweelen te Londen verkocht, daar men toch altijd beter geld dan diamanten kan ver bergen. Tot bewijs van de duurte, die de ten toonstelling in het Parijsche leven brengt, moge dienen, dat in het Grand Hotel alle prijzen met 50 pCt verhoogd zijnzoodat ook een nachtpitjedat men vroeger gratis kreeg, nu 50 centimes kost. De koning der Belgen betaalde, in het door hem gehuurde hotel Walemki, niet minder dan 2000 fres. per dag. Een liefhebber van ridderorden is dezer dagen in de woning van generaal Benedek gedrongen en heeft alle ridderorden van ZEd. ingepakt. Dat het den vreemden bezoeker om geene kostbaarheden te doen was, blijkt, want hij heeft geene andere zaken van waarde medegenomen. Het is te hopen dat die lief hebber zijn oog niet op ons land laat vallen, want dan loopen velen gevaar, om hun speelgoed even raadselachtig te verliezen als zij er aan kwamen. In den loop der vorige week zijn te Harlingeu in vier huisgezinnen plotseling sommige personen onge steld geworden; toevallig hadden al die personen heef steak gegetengeleverd door denzelfden slagter. Dit was zoo opmerkelijk, dat in één gezin, waar drie leden der familie dat vleesch en drie anderen ander vleesch hadden genuttigd, alicen de eersten ongesteld werden. Sommige der zieken verkeeren nog niet buiten gevaar en allen hebben geleden aan he vige diarrhee cn braking. Naar de regte oorzaak van het ongeval is een formeel onderzoek ingesteld. LI. Maandag, keerde een meisje, dat vijf jaar lang in Nederland gediend hadin hare geboortestad Antwerpen terug. Aan de deur van het huis geklopt hebbende, waar vroeger hare ouders woonden, ver nam zijdat er andere huurders verblijf hielden en dat hare ouders verleden jaar gestorven waren. Doof deze treurige tijding diep getroffen, geraakte de jonge dochter buiten kennis; men vervoerde baar naar een nabijgelegen logement, doch zij stierf er na verloop van een uur, Uit eene te Nottingham zich be vindende menagerie is dezer dagen een ijsbeer los gebroken; men heeft hem de rivier de Trent, eene breedte van 100 ellen, zien overzwemmen, maar na dien tijd uit het oog verloren. Om nu te bewijzen „dat zij die hun tiendpligtig „land in zooverre vervvaarloozendat zij alle jaar- „lijksche uitgaven nalatendie op tiendvrijland zooveel „percenten winst zouden geven als de tiendheffer per centen heft, van de bruto opbrengst, méér geld „verdienen als zij die de dwaasheid hebben om „daaraan zulke extra uitgaven te doen, die alleen „strekken om den tiendheffer te verrijken,'' zal ik nu eenvoudig laten volgen vier becijferingenallen van tiendpligtigland, op verschillende wijzen bebouwd, en waarvan iedere eigenaar160 kapitaal bezit, onverminderd het geen zij voor hun bedrijf noodig hebben de tiend rekenende even als X op Mo min het M en dus op 8 per 100. A bebouwd 'zijn land in de gewone sleur, zoo als zijn vader en grootvader heeft gedaan, en wil van geene nieuwigheden wetende bruto opbrengst van zijn land iè, jaar in jaar uit, gemiddeld ƒ100, waarvan 8 voor den tiendheffer - 8, Blijft92.— Hij zet zijn kapitaal van 160 op rente ad. 5 en geniet nog- 8, zoo dat hij aan oogst en rente trekt 100,--

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2