ton bijdes nachts vrij laat verliet zij de bal zaal vergezeld van een jong menschAbraham Thorntonden zoon van een pachter uit den omtrek. Beiden had men het laatst zamen gezien in de nabijheid der pachthoeve en den anderen morgen vond men het meisje dood in eene sloot. De lijkschouwing bragt de beweeg reden van dezen moord duidelijk aan het licht. De verdenking viel terstond op Thornton. Deze werd in hechtenis genomen en door het hof van Warwick vervolgd. Ofschoon de verdenking- op hem bleef rusten, wist hij een alibi te be wijzen en werd vrijgesproken. Die vrijspraak wekte de algemeene verontwaardiging en Ash- fort, de broeder der verslagene, vervolgde de zaak op nieuw. Thornton werd voor de tweede maal in hech tenis genomen en moest nu voor het lioog- geregtshof teregt staan. In plaats van argu menten bewijzen en getuigen aan te voeren deed Thornton een beroep op zijn regt om, vol gens oud gebruik, zijn beschuldiger uit te dagen en zijne schuld of onschuld te doen uitwijzen door een tweegevecht op leven en dood Door het hof ondervraagd, antwoordde hijIk ben onschuldig en ik ben bereid die verklaring met mijn leven te verantwoorden." Met die woorden wierp hij zijn handschoen voor het hof neder. William Ashfort wilde den handschoen op nemen maar zijne vrienden beletten hem dit. Ieder vroeg zich af of, in de negentiende eeuw, zulk eene in onbruik geraakte gewoonte nog mogt worden toegepast. Het publiek was dan ook niet weinig ver wonderd toen het hof, na de zaak herhaalde lijk te hebben uitgesteld en na lang beraad in April 1818 de uitspraak deed, dat de En- gelsche wet deze uitdaging veroorloofde. De oude wettenwaarbij zij was ingesteldwaren niet afgeschaft en men mogt dusal was de gewoonte in onbruik geraaktniet beletten dat zij wierd toegepast. Thornton werd in vrijheid gesteld. Hij verliet Engeland en begaf zich naar Amerika, waar hij als vergeten burger gestorven is. '■'*4 Het gedenkteeken van Luther te Worms, zou, wanneer Rietschei niet door den dood aan zijn arbeid ware ontrukt, in Junij van dit jaar voltooid zijn geweest en onthuld geworden. De commissie heeft thans bekend gemaakt, dat zij daarmede het volgende jaar gereed zal wezen. 'Voor de Nieuwe Poort is het fundament reeds gelegd. In den loop van dezen zomer zullen de in Bayruth vervaardigde granietwerken wor den geplaatst. Het verschillende beeldhouwerk volgens Rietschels ontwerp bevat 12 beelden, 8 portret-medaillons, 34 wapens en 22 voeten relief. Toen de meester stierf, had hij nog slechts t\vee beelden, die van Luther en Wiclef, voltooid. Sedert hebben de heeren Doundorf en Kietz de verdere modellen gemaakt en aan de gieterij te Lauchhammer afgeleverd. Thans moeten nog gemaakt worden twee stedemaag den Augsburg en Spiers en de vier reliefs uit de levensgeschiedenis van Lutlier. Het beeld van Spiers zal van de hand van Schilling te Dres den zijn. Voltooid zijn thans LutlierWiclef Iluss, Savanarola, Reu Min, Petrus Waldus, Me- lanchton, ook de keurvorst Frederik van Saksen, de landgraaf Philip van Hessen en de stads- figuur Maagdeburg. Uit de opgemaakte reke ningen op den 18 Januarij 1867 blijkt, dat waren uitgegeven 106,960. Van du xylogra- phische kunstbladen over het Laf/jer-gedenk- teeken bij JBrockhaus te Leipzig uitgegeven zijn nog 10,000 exemplaren voorhanden. Aan een brief uit Konstantinopel ont leent men het volgende: De sultan is een hartstogtelijk liefhebber van boogschieten en hanengevechten. In zijn paleis Dolma Patscha wordt een groot aantal hanen door hem aan- gefokt, waarvan elk een naam heeft, zoo als: .Assis-Azey (sultan), Napoleon III, Garibaldi, Bismarck, Palmerston (een van de moedigste hanen)Friedrich Wilhelm enz. Dezer dagen (de brief is van den 19den) had een gevecht plaats tusschen Assis-Azey en Napoleon. De haan, welke den naam van den heerscher der geioovigen draagtbleef overwinnaar en werd door den sultan, in tegenwoordigheid zijner ministers, gedecoreerd met de Osmanli-orde lste klasse. Grorrxongca.© ~fc>©ri^t©33L» Te Newark, New Jersey, had, eenige dagen ge leden, een komiek voorval plaats. Eene Therèse Weiss eene gehuwde vrouw, ontevreden zijnde overliet ge drag der vrouw van William Muller, hesloot die vrouw eene kastijding te geven. Uit vrees van ge arresteerd te worden voor de misdaad deed zij mannen kleedeien aan en begaf zich toen op weg. Bedoelde dame op straat ontmoetende, begon zij haar duchtig te slaan. De man van inrs. Weiss, dien weg pas serende, meende een man bezig te zien met eene vrouw te slaan en ging daaropmet echte galanterie en eerbied voor het schoonere geslacht bezield, duchtig op den woesteling los. Na den aanvaller van mrs. Muller een duchtig pak gegeven en laatstgenoemde dame in hare vlugt geholpen te hebbenkwam mr. Weiss tot de zekerheid, dat hij zijne 4gen vrouw afgeranseld had. Voor eenige dagen zijn te Breda weder een drietal personen, waarondereen Engelschman, inde nieuwe Jordaan gedoopt. Volgens verschillende bladen van Italië zou de Italiaan Felice Faglia een geheel nieuw systeem uitgevonden hebben om de kracht des winds als middel ter voortstuwing van schepen en vaartuigen aantewenden. Die bladen beweren, dat eene groote besparing van zeilen van die nieuwe methode het gevolg zal zijn, maar wat ongeloofelijk schijnt, dat ook tegenwinden door den uitvinder wor den dienstbaar gemaakt, om schepen in de verlangde rigting te doen zeilen. In het Zwitserscbe kan ton Zug is een landman, die overtuigd werd dat hij bij de melkwelke hij aan de markt ter ver koop bragt, water had gevoegd, veroordeeld tot 18 maanden gevangenstrafliet verlies zijner burgerlijke regten en de kosten van het proces. TlfWDHEFFim Een paar dagen geleden bij toeval in mijne handen komende eene rekening van ontvang sten en uitgaven, betrekkelijk den Reigerberg- scben polder, over den jare 1800, gedaan en geteekend door (nu wijlen) den heer W. de Fouw Wz., op 20 Junij 1801, bleek mij daar uit, dat toen ter tijd de grondeigenaren in dien polder, wegens de bouwlanden welke zij in hun belang en voordeel vermeenden tot weilanden te moeten maken daarvoor aan de tiendeige naren moesten betalen 5 pd. Vis. (ƒ1,50) per gemet 'sjaarswegens vergoeding voor het gemis van de 10e vruchten. Bij de veelvuldige berekeningen door den heer O. Vekhagen en anderen in den laatsten tijd in de Goessche Courant geleverdomtrent het voor- of nadeel dat voor den tiendeigenaar of voor den tiendpligtige er in gelegen is, bij het aanwenden door laatstgenoemde van extra kosten als anderzinsaan zijne bouwlanden ter erlanging van meerdere opbrengsten in vruchten kwam mij onwillekeurig in de ge dachten, wat zouden nu toch wel de gevoelens van bedoelde rekenaars zijnomtrent hoven- vermelde tiendliefjing van weiland. In mijne verbeelding hoor ik de heer O. Verhagen reeds zeggen: wat, smaltienden van weiland te heffen, dat is verschrikkelijk, onge hoord onverdragelijkonbestaanbaar en niet van de tiendplig'tigen te vergen en hij de te genwoordige verlichting en vooruitgang geheel en al in strijd met het volkenregt te noemen. Van de andere zijde daarentegen en met regt, zal men welligt tot de volgende conclusie komen en tot beginsel stellen: Met ter zijde stelling of in den Reigerbergschen polder de 10e of de 11° schoof als tienden geheven werd en of in den jare 1800 aldaar daarvan al of niet l ten voordeele van en door de tiendpligtige wierd teruggenoten, neemt men slechts aan, dat laatst genoemde van één gemet bouwland jaarlijks gemiddeld ten behoeve van den tiendeigenaar (zoo als uit gemelde rekening omtrent is af te leiden) heeft moeten missen f 4,—, doch dat zijn belang en voordeel medebragtom gezegd stuk bouwland gedurende 20 jaren tot weiland te maken, dan bespaarde hij daarop boven het beoogde voordeel toch nog 2,50 per jaar aan tienden of in 20 jaren 50,— ten nadeele van den tiendeigenaar, onverminderd de kans om na verloop van dien tijd, bedoeld stuk wei land weder tot bouwland makendedaarvan zonder het aanwenden vau extra kosten, eenige jaren de helft meerder opbrengst aan vruchten dan vroeger te erlangen en mitsdien van dien meerderen opbrengst weder of *-§, of nog meerder wanneer door hem ook van de reste rende yd of At nog i wierd genoten, uitslui tend voor zich te behouden. Goes 29 April 1867. Ik heb gezegd F. Ik verzoek de geachte redactie van de Goessche Courant door middel vau haar bladhet reizend pu- pliek opmerkzaam te maken op de noodzakelijkheid omals men per Middelburgsche boot reizen wil vooraf te informeren of men met de boot no. 3 zal worden overgebragt. Die boot vereenigt alles in zich wat den reiziger afschrikken kan en nog in de vorige week deed zich meer dan eens het geval Voordat men, na eene reis niet zonder schrik en angst, veel later arriveerde dan met de booten van eenige andere onderneming. De Middelburgsche stoomboot-onder neming heeft een welgevestigden naam'en het is daar om naauwelijks te begrijpendat zij het publiek nu wil blootstellen aan ervaringen die men vroeger bij deze onderneming onmogelijk achtte. Wij meenen wel eens gehoord te hebben, dat deze maatschappij niet noodig heeft naar een koopje omtezien, maar zij mag zieh verzekerd houdendat de reizigers haar liever zouden te hulp komen en dan gerust en goed reizen, dan dat zij nu van lagere vrachtprijzen genieten en dan getraeteerd worden op die ongelukkige no. 3. SS. Bestedingen. Heden is aan het departement van binnenlandsche zaken aanbesteed: bet bouwen van eene dubbele schut sluis aan den inaud van het kanaal door Walcheren en het verrigten van eenige grond- en verdere werken bij Vlissiiigen, waarvoor de .minste inschrijvers wa ren dhrn. Schram, de Jongli, te Slicdrecht, voor 1,369,000. Op Zaterdag 11 Mei 1867 aan het locaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, besteding van het verbeteren en tot l Mei 1868 onderhouden der ge wone aarde-, kram-, rijs- en steenglooijing werken aan de zeedijken der ealamiteuse polders van Zeeland, in 30 perceeleu. Waarvan de bestekken in liet depót van F. Kleeuwens'k Zoon, te Goes, verkrijgbaar ge steld zijn. 263" STAATS-LOTERIJ. Prijzen van f 1000 en daarboven. 1<: klasse. le lijst. N212, 2582 en 12815, ieder f 1000,-. 2e lijst. No. 2108 5000,— n«. 5178 en 18191, ieder f 1500,—n<>. 13441, f 1000,— 3e lijst. Ne. 14205 f 20,000. no. 8094 200Ó. no. 2659 1000. SVS k R K TBER8Q T E fci. PER TELEGRAAF. Amstekdamsche Beurs. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Donderdag2 Mei 1867. Nederl. Werk. Schuld 2 Va Spanje, 2 Va Rusland, 5e serie 5 ld. 1860 4 V2 ld. a 1000,1864, 5 ld. Spoorw. 5 Oostenrijk, Metall. 2 ld. Amst. (oude) 5 ld. Nationale 6 ld. Amst. 1864 6 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Amerika 1882 6 COUPONS. Oude Metalliek Nationale ld. Div. in 62°/is. 30 'A. 55 Vz. 81. 86. 180. 22. 63. 495/s. 55 Vj. 26,8/i6. 765/S. 21.75. 27.70. 11.76. GRAANBERIGTEN. GOES, 30 April 1S67. TARWE 12,50 ƒ13,—. a f 13,25. ROGGE 8,25/50. W. GERST f 7,50/75. Z. DITO 7,25/50. HAVER 3,75 a 5,-. Groene ERWTEN 8,50 a 9,—. PAARDEN-, 'BOONEN 6,75 k 7,15. MEEKRAP zonder handel, onveranderd. BOTER f 1,10 a ƒ1,15 het Ned. ffi. EIJERS - 2,- 2,10 de 100 stuks. AMSTERDAM, 1 Mei 1867. TARWE hoogcr met weinig handel. ROGGE f 2,— it 5,— !ioosor. GERST, HAVER en BOEKWEIT zonder handel. RAAPOLIE op 6/w f 87'/a .vlieg. 36>/4. LIJNOLIE vlieg, 353'4 op G/w f 37.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3