BUITENLAND. dat hij niet in staat was eenige nieuwe mededee- ling van eenig belang omtrent deze zaak te doen Blijkens een staat, nopens de veeziekte, in de Staats-Courant van gisteren voorkomende, zijn in de week van 7 tot 13 April aangetast in Zuid-Holland 659, Utrecht 83, Noord-Hol land 11Gelderland 5, Noord-Braband 3; totaal 761. In de week van 14 tot 20 April in Zuid- Holland 555Utrecht 30Noord-Holland 12 Gelderland 17 en in Noord-Braband 0; totaal 614. Zoodat er eene vermindering is van 147. Dezer dagen werd aan de ingezetenen bij circulaire kennis gegeven van de oprigting eener Vereeniging voor Volksbelangen. Men heeft daaruit kunnen zien, dat het doel dezer vereeniging is, het verspreiden van kennis en gezonde begrippen op maatschappelijk gebied en dat zij zich voorsteltdoor onderscheidene middelen naar dat doel te streven. Die mid delen zijn in overeenstemming met de behoeften van onzen tijden reeds is op meerdere plaatsen in ons vaderland gebleken dat het volk die middelen wil en daarvan met vrucht gebruik maakt. Zij bedoelen niet anders dan verstan delijke ontwikkeling maar daarom juist dat wat het maatschappelijk welzijn het meest be vorderen kan. Moge ook aan de bereiking daarvan bezwaren verbonden zijn, eene eendrag- tige zamenwerking zal deze zeker kunnen over winnen en schijnt het sommigen toedat in den kleineren kring waarin wij ons bewegen, die bezwaren dubbel wegen, of dat men eene taak op het oog heeft, waarvan het resultaat slechts twijfelachtig kan wezen wij vertrouwen dat men zich spoedig zal kunnen overtuigen van de weldadige werking dezer vereeniging, wan neer men haar den steun niet onthoudt, dien zij noodig heeft, om de noodige kracht te ont wikkelen. Daarom meenen wij op ondersteu ning te mogen aandringen bij die allen die het volksbelang ter harte gaat. Wie de ver eeniging helpt vestigen zal haar later zeker uit volle overtuiging blijven steunen. Met eene 'geringe opoffering kan veel goeds worden ge sticht. Die overweging zij een krachtige aan drang tot medewerking, en de vereeniging een maal aan den arbeidzal hare aanbeveling hebben in zich zelve. Men schrijft ons uit Waarde van den 28 dezer: Gisteren vergaderden alhier het bestuur en de ingelanden van den Waarde- en Westveer- poldervoornamelijk om te stemmen over de benoeming van een ontvanger-griffier, in plaats van den heer J. van Rentergem de Fouwoverle den. De heer G. van Doorn, secretaris vanWaarde te Krabbendijke, werd gekozen met 12 tot eersten A. Harthoornslagter teWaarde,met 11 tot tweede en de heer J. Fransecandi- daat-notaris te Kruiningenmet 10 stemmen tot derden candidaat, respective van de 16 uitge- bragte stemmen. Behalve deze drie hadden zich als sollicitanten aangemeldde heerenI). P. Dominicuste KruiningenC. C. van den Brink en B. den Exter van den Brinkbeiden te Krabbendijke O. Verhagen en C. de Fouw Ls., beiden te Goes, P. H. van Liste Cortgene en T). van Loo, te Waarde. Van deze bekwam bij de eerste vrije stem ming alleen eerstgenoemde ééne stem. Hansweert29 April 1867. Naar men mij mededeelt zal er binnen kort eene verandering in de rigting van het vaar water der Wester-Schelde en tengevolge daar van eene nieuwe betonning plaats hebben. Thans loopt dit van Hansweert in eene schuine lijn naar Walsoorde en van daar naar Bath. Bij de voorgenomen verandering zal het in eene regte lijn van hier langs den Kruiningschen en Waardschen wal naar Bath loopen. Van daar zal het dan tot Hoedekenskerke eene nagenoeg regte lijn hebben. Velen herinneren zich nogdat het vaarwa ter denzelfden loop had. De nieuwe rigting is voor de scheepvaart voordeeliger. De heer commissaris des konings in Zuid- Holland, vergezeld van den heer procureur-ge neraal bij het provinciaal geregtshof, zijn gisteren naar Schoonrewoerd vertrokken. Het gerucht looptdat daar ter plaatse eenige ongeregeldheden zijn voorgevallen bij het nemen van do vastgestelde maatregelen tot wering der veeziekte. Men verzekert, dat 100 man van het garnizoen van Gorinchem naar Schoonrewoerd zijn ge marcheerd. Ook zijn er gisteren van het garnizoen der residentie detachementen uitgerukt. Krachtens de wethoudende eenige voorzie ningen tegen de vee-typhus, mogen er in de residentie geene honden meer losloopen. Ver schillende honden die door de politie werden opgevangenzijn gedood: De Leidsche arbei'ders-Yereeniging verwacht tegen 1 Mei haren eersten winkel te kunnen openen. Die vereeniging stelt zich ten doel: gelden te besparen en op intrest te zettengoed- koope en deugdzame voedingsmiddelen enz te koopen en te gebruiken; winst van verbruik, namelijk, wie voor/1,kooptontvangt voor ƒ1,aan lootjes, die later worden ingewis seld tegen betaling der winst. Gedurende den Winter zijn door 106 leden ƒ281.35 bijeen- gebragtwaarvan 155 op intrest werden be legd; deze som werd verkregen door wekelijk- sche contributien van 10 tot 25 cents en door storting door twee leden van f 20,in eens. Het bestuur heeft tegen 1 Mei een huis ge huurd, in de verwachtingdat de kas tegen dien tijd ruim genoeg voorzien zal zijnom den eersten winkel te beginnen. Men schrijft aan het Utrechtsche Dagblad »Naar men verzekert, zal in de eerstvolgende zitting van de Synode' der Christelijke Afge scheidene gemeenten in ons Vaderland, de vraag »moet de Synode voor de predikanten van hare gemeente Rijkstractementen aannemen?" in ernstige overweging wórden genomen. Daar zijn er onder 'dié gemeenten, welke vroeger geene ondersteuning wenschten, juist omdat zij eene viije Kerk in een vrijen Staat wilden blijven Of die meening ook gewijzigd isdurven wij niet zeggenmaar zeker is het dat het vele gemeenten van Christelijke Afge scheidenen bezwaarlijk valt, niet alleen in het tracternent liarer leeraars en in het onderhoud barer armen en kerkgebouwenmaar ook in de kosten van het bijzonder onderwijs te voorzien. Bovengenoemde vraag is thans van bijzon der gewigtdaar de Minister van Finantiën ook voor de zaken der Hervormde eeredienst, in de Tweede Kamer erkend heeftdat rede nen van billijkheid er voor pleiten om de Chris telijke Afgescheidene gemeenten op den duur niet verstoken te laten van Rijks subsidie. (Per TelegraafDe Afasterdamsche Courant deelt een telegram mede, houdende berigt dat Pruissen Luxemburg zal ontruimen. Een later berigt, onder het afdrukken ontvangen, spreekt van geen nadere bevestiging der vredelievende berigten. Graaf Bismarck is den 25sten dezer te Berlijn teruggekomen en door den Koning ont vangen. De diplomatische onderhandelingen met de bemiddelende mogendheden zullen nu wel spoedig een aanvang nemen. Pruissen zal naar»wij vernemen, geenszins onvoorwaardelijk een onderzoek naar zijn regt tot bezetting in Luxemburg weigerenmaar het zal nimmer van dat regt afzien, dat hem herhaaldelijk door Europesche verdragen van 18151819, en vol strekt niet alleen door de Duitsche Bondsacte toegestaan iszonder voldoende vergoeding en met name niet zonder waarborgen tegen eene Fransche occupatie. De onzijdigverklaring van het Groothertog dom en geheele ontwapening der vesting onder garantie der mogendheden zou hier ter sprake komen en door Pruissen, meent men, niet worden bestreden. Maar men twijfelt of Frank rijk met zulk eene wending tevreden zou zijn. Misschien wel als dat voorstel door alle drie de mogendheden gemeenschappelijk werd ge daan maar bezwaarlijk zoo lang dat slechts van ééne Mogendheid, b. v. Engeland, uitgaat. Omtrent de kleine koperen kanonnen van luit.-kolonel Martin Brett eswei ice nu bij het Fransche leger in gebruik worden gesteld wordt nog het volgende medegedeeld. Het ge schut bestaat uit drie in elkander passende deelendie op verschillende fabrieken worden vervaardigd. De proeven, onlangs in de ves tingwallen om Parijs genomen, moeten zeer verrassende uitkomsten hebben opgeleverdeen ganscli bataillonsfront wordt door een enkel stuk getroffen. De projectielen zijn zoogenaamde biscaiers, die op een as stand van 1800 tot 2000 ellen treffen. Door middel eener zeer ver nuftige draaischijf, die door één artillerist in beweging wordt gebragt, kan men 40 a 50 schoten in de minuut doen. Bij de proefne mingen in de nabijheid van Montrouge geno menwas het koperkanon met een omhulsel bedektzoodat men wel de werkingmaar niet het v.erktuig zelf kon zien. Omstreeks ten vijf ure des namiddags barstte Zaturdag 17 dezer boven Antwerpen een allerhevigste storm losvergezeld van een vreeselijk on weder. Naar men van daar me dedeelt waren de windstooten zoo geweldig dat een aantal schoorsteenen en drie geheele daken van huizen werden weggeslagen. In de oude havens werden zeven schepen van hunne ankers gerukt, waardoor verscheiden bodems averij bekwamen. In de nieuwe bassins bragt de storm nog meerder schade te weeg. Eene groote stoomboot werd door het breken van den ketting tegen de ijzeren deur van het drooge dok gesleurd en bragt vervolgens aan een an der schip zware schade toe. Eene ter reede liggende Mecklenburger bark, voor anker drif tig wordende, brak de boegspriet en bescha digde het metselwerk aan den mond der oude haven. Een schoenerdie juist de bassins ver liet dreef tegen drie schuiten aan en brak den mast van een Nederlandsch kofschip waar door een schipper doodelijk gekwetst werd. In de stad regende het letterlijk dakpannen. Een der kleine torentjes van de vierde galerij der hoofdkerk stortte om en viel op de derde galerij neder. Gedurende den storm sloeg de bliksem te Longchamps in de stoomfabriek tot bewer king van rotting van den heer E. van Oije van Deurne. Door het venster van de ma chinekamer waar ongeveer 60 menschen werk ten baande het licht zich een weg, wierp een muur om en verdween weder door een raam aan de andere zijde der fabriek. Gelukkig werd geen der arbeiders getroffen. O-oa.33 toeristen. „Een Javaan, te Soerabaija woonachtig had met zijne vrouw woorden gekregen en de voor mishandeling bevreesde echtgenoote verschool zich in haar huis op eene plaats waar eene flescb met petroleum gebroken was, zoodat het vocht, toen zij zich daar ter slapen nederlegde, hare klesderen doortrok. De man met een nachtpitje zijne wederhelft zoekende verschrok toen hij haar daar slapende vond en liet ongelukkiger wijze de brandende pit op den grond vallen, mét dat gevolg dat eensklaps de vlam in de hoogte sloeg en ook de vrouw aantastedie daardoor dergelijke brandwonden bekwam dat zij aan de gevolgen daar van overleden is." LI. zaturdag heeft te Leeuwar den eene ergelijke mishandeling plaats gehad. Een drietal kindereu werd op eene wandeling achter de Hoven zonder daartoe eenige aanleiding te hebben gegeven, door een jongen van 12 jaren aangevallen, en toen zij trachtten te ontkomen door een anderen jongen tegengehouden. De eerstgenoemde bragt daar op het oudste der kinderen een paar sneden achter het oor met een zakmes toewaavdoor een zwaar bloed verlies ontstond en men aanvankelijk voor het leven van het kind, een jongentje van omstreeks 11 jaren vreesde. Hij bleef verscheidene uren bewusteloos. Er is aangifte bij de justitie gedaan, die de baldadigen ongetwijfeld hunne geregte straf zal doen ondergaan. Ingosondon. Ik moet den heer Verhagen opmerkzaam ma ken op twee onjuistheden, die voorkomen in den aanvang van zijn stukjegetiteld Tiend heffing en geplaatst in de Goessche Courant van heden (16 April). Daarin toch staat het volgende: Gaarne gun ik den heer Pické het genoegen

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2