II per telegraaf. graanberigten. Pické (die noot zelf aanhalende) te laten druk ken (en dus niet »door hard te schreeuwen om beter verstaan te worden(1) maar met zijn naam er onder te laten drukken: »Ik erken het cijfer 10 is rondmaar ik moet ver bijvoegen: het cijfer van 10 is mis, meer dan te hoogen met dat cijfer valt zijn betoog let wel, mijn betoog" niet mijne stelling," en om de stelling toch was het te doen. Dit zegt de heer Pické, na kort te voren zelve er op gewezen te hebben, dat men in Zeeland (en elders dan?) plaatsen vindt »die de 10- schoof prceteeren," en daar waarde 10e schoof door den tiendheffer genaast wordt, daar zijn dan toch mijne cijfers goed en daar blijft niet alleen mijne stelling, maar ook mijn betoog" in vólle kracht. Maar voor die plaatsen zijn dan ook de cijfers van den heer Pické mis en meer dan te laag - en hg zoude mep ZEd. wel op hoogen toon kunnen toevoegen »en met dat te lage cijfer valt uw betoog»maar het zou niets afdoen tot de waarheid zijner stelling. De heer Pické wijst op 2 winstwaar ik op 1 verlies wijs; een derde die zijne bere keningen deed op grond eener heffing van de llde schoof, zou weer kunnen beweren, dat er noch winstnoch verlies plaats haden toch zouden strikt genomen, allen het eens zijn in de hoofdzaak. Maar de heer Pické beweerde vroeger geheel iets andersen weldat de tiendpligtige boer gedeelten van de winst bleef genietendie de tiendvrije boer geheel genoot." Ook die onjuiste stelling trachtte de heer Pické in der tijd met x »j- x2 te becijferen, om aan die becijfering den schijn van een wiskunstig bewijs te geven maar de stelling was valsch en kon noch met gewone cijfers, noch met a~t~ b bewezen worden. Een tweede, even vreemdsoortig verwijt, zie ik mij door den heer P. gedaandat ik na melijk, niettegenstaande X. er mij reeds op merkzaam op maakte, er niet aan schijn te denkendat er ook zoogenaamde smalle tienden zijn. De heer P. zegt: V. maakt geen onder scheid tusschen producten die grove en producten die smalle tienden geven." Maar nu vraag ik, waar ooit is een stem vernomendie op smalle tienden wees, als er sprake was van den druk der tienden De heffing van smaltienden toch is de heffing van een vast regt in geld, en de bestrijders der tienden wenschen niets anders als de grove tienden in smalle tienden dat is in een vast regt in geld veranderd te zien. Men zoude er veeleer een verwijt van kunnen maken tegen den heer Pickédat hij de tien den, welke in Zeeland geheven worden, op noemende zwijgt van krijtendetiend of lammer- tiend etc., etc. Maar de heer Pické schijnt, door op de smal- tienden te wijzen, als een middel voor den boer, om het bezwaar der tiendheffing te ontgaan onbekend te zijn met de intriges van velen die bij de tiendheffing belang hebben, om zoo veel mogelijk te zorgen, dat de boeren zoo min mogelijk genot kunnen hebben van die .smal- tienden door onder meer in de verpachtings conditiën den verbouw uittesluiten van produc ten die aan smaZ-tienden onderworpen zijn dit heet dandat die vruchten te veel rooven en het verbod, om die reden, noodzakelijk zou zijn en de met den -practischen landbouw onbe kenden grondeigenaaradmireert natuurlijk zijnen rentmeester (die zelve dikwijls tiend eigenaar is) voor zijne goede zorgen! dat het land niet uitgemergeld wordt Ik heb beweerd en blijf beweren, dat velen den eigenlijken druk der tienden niet kennen en zal nu bewijzen, dat ook de heer Pické den schijn althans op zich geladen heeft, tot dezul ken te behooren in de hoop even gelukkig te zullen zijn in mijn betoog, als toen ik mij geroepen zagom schriftelijk te bewijzen, dat ZEd. bij ons mondeling dispuut zich schuldig gemaakt had aan het onjuist groepeer en van cijfers," om aan eene onwaarheid schijn van waarheid te geven. (1) Toen ik deze zinsnede aan het slot van den heer P's artikel las, dacht ik onwillekeurig aan „hetpapieren beschotje van 1850." Was dit ook met den heer Pické het geval toen hij die woorden neer schreef? dan zoude mij dit spijten voor hem, niet voor mij. Bij toch die openlijk beweert, dat mijne be strijding der tieudheffing (of die van dr. Staring in zijnen almanak van 1867) ééne der over groots nadeelen isdie de tiendheffing aan den landbouw toebrengt," bewijst dunkt mij daardoor alleen reeds, dat hij met de wezenlijke »groote," veel min de overgroote" nadeelenaan die heffing verbondenwerkelijk onbekend is en als zoo iemand dan verder den moed heeft om, zij het dan ook geheel ter goede trouw en met het heilige vuur van overtuigingte durven beweerenal geniet de tiendpligtige eigenaar geen grootere winst dan 2 dan nog handelt hij in zijn voordeel, wanneer hij zijn kapitaal tegen die lage rente in zijn land steekt," (en dit heeft de heer Pické letterlijk gezegd) dan zoude ikstrikt genomen reeds kunnen volstaan door alléén op zulke zinsneden te wijzen maar ik zal meer doen; ik zal in een volgend artikel met juistecijfers bewijzen - »dat zij, die hun »tiendpligtig land in zoo verre verwaarloozen ■»dat zij alle jaarlijks terugkomende uitgaven nalaten, die op tiendvrij land, zooveel percenten »ivinst zouden geven ah de tiendheffer percenten »heft van de bruto opbrengst meer geld ver- dienen als zij, die de dwaasheid hebben, om daaraan zulke extra uitgaven te doen, die alleen »strekkenom den tiendheffer te verrijken." En dan moge de heer Pické het bejamme ren," indien mijne artikelen tot eene zoodanige conclusie mogten leidenhet zal dan aan hem of aan anderen staanom deugdelijke bewijzen te leverendat mijne becijferingen »van domheid en onnadenkendheidzouden getuigen. ZEd. nu voor alsdan de verzekering gevendedat ik in stede van zijn voorbeeld te volgen en mijne gevoeligheid te toonen door zinsneden van twij felachtige beteekenis, ruiterlijk zal erkennen gedwaald te hebben. VERHAGEN. Aü.oAij Iapo Te Colijnsplaatwaar het getal stemhebbende leden 228 bedraagt, zijn 174 stemmen uitgebragt, waar van zich 144 voor en 23 tegen de nieuwe wijze van benoeming verklaard hebben. Te Waarde daarentegen hebben van de 70 stem- geregtigde leden 27 aan de stemming deelgenomen, waarvan zich 18 tegen en 9 voor de nieuwe wijze van benoeming verklaarden. Van de 179 stembevoegden te Wolfaartsdijkis op Woensdag 17 dezer door 117 hunne stem uitge bragt, van welke zich 93 voor en 22 tegen de in voering van het nieuwe synodale reglement verklaard hebben, terwijl 2 stembiljetten van onwaarde beschouwd zijn. Bij den Quaestor der klassis is voor het Synodale Fonds ter uitbreiding van de Evangeliedienst in dn Ned. Herv. Kerk ontvangen uit Waarde de som van vijftien gulden waarvan 10,uit de Gemeente en 5,uit het Kerkefonds. Sostcdingcn. Het verbeteren, en onderhouden der gewone aarde-, bram-, rijs- en steenglooijingwerken enz., aan den zeedijk van de Watering Hoedekenskerke, gedurende 1867, aangenomen bij inschrijving en opbod door den heer IF. A. Visserte Sas van Goes, voor f 8,975, Het verbeteren en onderhouden van gelijke werken aan de zeedijken van den polder de Breede Watering Bewesten Yer- seke, aangenomen door den heer W. Speelman, te Burgh.en anderen voor/35,990,-—als laagste van de 19 inschrijvers, de hoogste inschrijving bedroeg f 44-,900,—. MARK TB ER 1 G TEN. Amsterdamsche Beurs. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Donderdag25 April 1867. GOES, 23 April 1867. Tengevolge van het Paaschfeest ontvingen wij heden geene prijsnoteringen van de graanberigten. MEEKRAP, flaauw zonder handel. LONDEN, 24 April 1867. GRANEN. Tot de hoogste prijzen van Maandag. Voor- jaars Koren onveranderd. Nederl. Werk, Schuld 2% Spanje2'A Rusland, 5e serie 5 ld. 1860 4'/a ld. a 1000, 1864, 5 ld. Spoorw. 5 Oostenrijk, Metall. 2% ld. Amst. (oude) 5 ld. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 Oude Metalliek Nationale ld. Div. in COUPONS. 61%. 28%. 53. 79. 82%. 176%. 19 Va. 59%. 46%s. 51%. 24"/,6. 72%. ƒ21.10. 27.72=. 11.75. JSunjerfijIien Stanö. van 13 tot 20 April 1867. Gehuwd Geene. Geboren: Den 16, Anna Maria Geertruida, d. v. Alexander Joannes Geul en Kornelia Su- zanna Verduijn. Willemz. v. Willem Leen- poel en Pieternella Huge. Martinusz. v. Leonardus Johannes Theuns en Pieternella Cor nelia Gellink. Overleden: I)en 15, Jcvinus Anthonie, oud 4 jaar, z. v. Cornells Reijnierse en Johanna Eli sabeth de Witt, den 16, Anthoni Scheele, oud 17 jaar, jongm. Hendrik, oud 20/m., z. v. Willem van den Berge en Deuntje van der Bliek, den 17, Cornelia oud 8 jaar, d. v. Paulus Hoogesteger overlen Pieternella Daan. den 18 Helena Maria Hoeks, oud 70 jaar, eerst wed', van Jan Pieter Verplakkedaarna van Willem van da Wiele. «ftööerlentien. Bevallen van eene DOCHTER, C. KANNEgeliefde echtgenoot van Wemeldinge, W. PETRI, 24 April 1867. Fred'. Het Comité voor het 8B Zeeuwse!» Muziekfeest, zich gevleid hebbende omblijkens annonce in de Goessche Courant van 19 February 11. dat feest in de eerste helft van de maand Junij e. k. te doen plaats hebben, ziet zich echter, ofschoon met leed wezen verpligt kennis te geven, dat dit wegens de geringe middelendie hetzelve ten dienste staan, speciaal door onvoldoende medewerking, geen voortgang? Hal liefofoenterwijl het deze gelegenheid waarneemt, hen zoowel bin nen als buiten deze gemeente, die op allerlei wijze van hunne belangstelling hebben doen blijken, daarvoor welmeenend dank te betuigen. Namens het Comité voornoemd, Goes, April 1867. J. A. van HOEK, Secretaris. COMMISSARISSEN der ZEEUW- SCHE BRANDWAARBORG-MAAT SCHAPPIJ gevestigd te Zierikzee, brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebben den dat op Donderdag den 2 Blei. e. K. des namiddags ten 1 ure, in het Hotel van Veen, op de Oude Haven te Zierikzee, door hen J&M1OEJarjrar© en WMI&jZïïTWGOMJÏIPIiU zal worden gedaan hunner administratie over den jare 1866 mitsgaders verslag van den gunstigen staat dezer Maatschappij, en noodi- gen alzoo bij deze de Deelhebbers uit, om deze Vergadering met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Commissarissen voornoemd De tijdelijke Voorzitter. Mr. W. C. de CRANE. Op last derzelve, De Boekhouder, Mr. JAC. S. BOEIJE. Op Woensdag den 23 Mei 1SS7des namiddags ten 2 ure, zullen Burgemeester en Wethouders der gemeenten BAARLAND en HOEDEKENSKERKEin het gemeentehuis te Baarland, trachten aantebesteden Wet VerbeterenMegrindenen tot A Mei Onderhouden van den gewonen weg van Baarland naar het gehucht Kwadendainme in de jmeettfo Hoedekenskerke, ter lengte van 385Ö ellen.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3