Gomongdo toeristen. TIMDHEFFING. y' •jj v:" tp s :{yi* «-•1»V».' feS X J gebeurtenissen v%l) liet vorige jaaiy'sedert Pruis- van hi sen zich van eënp zijde heeft doen kennen, waardoor het algemeene wantrouwen is gewekt, durft men zich më.t geene heldere toekomst vleijen, maar menjjpst misschien te veel voorbij dat, gelijk alles'.'zijne grenzen heeft, zoo ook de heerschzucht van den Duitschen staat zich niet in het oneindige kan uitbreidendat verdere pogingen ligt een meer algemeen ver zet zouden uitlokken en dat alzoo de helden van het naaldgeweer wel eens op hunne beurt voor overmagt zouden kunnen bukken. En Pruis- sen heeft er belang bijom het verkregene niet roekeloos op het spel te zettente meer daar het ook wel overtuigd is, dat de ge annexeerde staten zich niet zoo gelukkig ge voelen om bij eventuelen oorlog van goeder- harte de partij voor hunnen tegenwoordigen gebieder optenemen. Voorts verzuimt men niet optemerkendat Pruissen geene werkelijke oorlogstoebereidselen maakt en de hoop is niet ongegrond, dat, wat er ook in de toekomst moge liggentoch vooreerst de vrede nog niet zal worden verstoord. De Bondsconstitutie is nu gereed en daarmede een belangrijke stap gedaan tot verwezentlijking van de wenschen van Bismarck. Misschien zeide een Fransch dagblad zeer naar waarheidhet Duitsche kei zerrijk is nu gereed. De Engelschen kunnen het over de reform- bill nog maar niet eens worden. Daar de groote menigte zich met de voordragt der re gering niet vereenigen kan, wakkert de lust tot volksvergaderingen weder aan en tegen 6 Mei is eene meeting in Hydepark beraamd die de vorigen in omvang moet overtreffen. Reeds heeft het bestuur der meetings een be sluit genomen waarin gezegd wordt: Daar de O o O meeting bespeurtdat de politieke atmosfeer bedorven ismeent zijdat het voor de poli tieke gezondheid der Londensche hervormers noodig isom de frissche en versterkende lucht van Hydepark in te ademen. Alles doet zien, dat men nog niet aan het einde is van de be weging, en zeker zal het de kalmte niet bevor deren dat men aan Garibaldi aangeboden heeft het voorzitterschap van het hervormersverbond welke onderscheiding door hem dankbaar is aangenomen. Sedert de verandering in het Italiaansche ministerie hoort men ook weder van plannen, om de Romeinsche kwestie tot beslissing te brengen. De zaak vordert wel niet hard en de gedurige ministerieele wijzigingen staan daarmede in verband, maar de zaak blijft en zal toch eenmaal tot gewigtige gebeurtenissen aanleiding geven. De Romeinsche kwestie kan intusschen naar wij meenenniet door wape nen worden uitgemaakt. De tijd zal er meer aan doen kennen. Hoe meer de zucht naar vrije ontwikkeling zich uitbreidt en Italië aan de belemmerende banden, die den geest zoeken gekluisterd te houden, ontgroeid, des te ge makkelijker zal het oogénblik voorbereid wor den dat men vruchteloos door geweld in het leven wil roepen. De koning van Griekenland zal eens vaean- tie nemen. Hij heeft reeds in zijne jeugd een zwaren last te dragen en mag wel eens ver ademen^ want het laat zich niet aanzien, dat hij door zijn invloed Griekenland zal kunnen vrijwaren voor die woelingen en onderlinge verdeeldheid, die tot hiertoe het welvaren en het geluk van dat land hebben in den weg gestaan. Ook in Turkije openbaren zich voorteekenen van belangrijke gebeurtenissen. Het zooge naamde jonge Turkije moet met de hooge geestelijkheid der Mahomedanen een verbond gesloten hebben, dat zich voorstelt de bevor dering van de onderlinge gelijkheid der on derscheidene volkstammen, eene constitutionele regering en toezigt op hare daden. Een en ander wordt in de Moskeeën aanbevolen en oefent daardoor op de massa der bevolking grooten invloed uit. Volgens de Köln. Zeitang wordt uit goede bron vernomen, dat keizer Napoleon het Oos- tenrijkseh voorstel aanneemt, volgens hetwelk Luxemburg bij België zou worden ingelijfd en dat hij den afstand van Bouillon, Philip- peville en Marienburg van de hand wijst. Als een bewijs dat in Noord-braband zware beesten zijn, diene, dat te 's Bosch door den vleeschhouwer J. van Weert drie beesten zijn geslagtdie te zaraen cirka 4800 <8 wogen. Uit Enschedé wordt als een staaltje van verregaande vraatzucht het volgende gemeld: Een ingezeten uit de gemeente Lonneker, werkzaam in eene onzer fabriekenzeide van bokkingen sprekende, dat hij er wel 30 op zou kunnen. Zijne kameraden meenden dit te moeten betwijfelen; hierop werd een weddenschap aangegaan en 36 bokkingen gebakken. Ons boertje at niet slechts 30, maar alle 36 met den meesten smaak op en zonder daarvan later eenig letsel te gevoelen; een bewijs dat hij wel met eene krachtige maag gezegend is. Eerstdaags echter zal hij een uog sterker bewijs geven van den omvang zijner maag. Hij heeft namelijk aangenomen in eens te nuttigen 3 IK zegge drie pond spek, met 6 sneden roggebrood, terwijl hij tot spoeling zooveel Schiedammer daarbij gebruiken magais hij verkiest. Te New-York verkocht mendrie a vier weken geleden, reeds aar- bezien in de fruitwinkels. In een regtsgeding, wegens verbreking van trouwbelofte, onlangs te Liverpool gehouden, werden 989 minnebrieven bijgebragt in de getuigenis. De keizer van Frankrijk heeft, op voordragt van den minister van oorlogde muziek afgeschaft bij de kavallerie en artillerie. Men zal voortaan zonder accompagnement elkander vermoorden. Te Parijs staat het aantal der echte tot dat dei- onechte kinderen, welke jaarlijks geboren worden, als 2 tot 1. Bij 13,392 huwelijken in 1864 gesloten werden 16,505 onechte kinderen gewettigd. Op het platte land in Frankrijk is de verhouding als 6 tot 1. De Parijsche kleedermakersknechtsdie onlangs weigerden te werken hebben nu van hunne meesters 10 pet. verhooging van loon gekregen. De aanhouder wint. De Oostenrijksche fondsenhouders zullen wel met belangstelling vernemen, dat te Weenen zelfmoord en krankzinnigheid op onrustbarende wijze verme nigvuldigen, vooral daar men dit toeschrijft aan de algemeene vreesdie daar te lande heerscht, ten aan zien van de loopende zaken. De Noord-Sleeswij- kers zijn zoo ingenomen met de landvaderlijke zorgen van de Bismarksche regering, dat maar 1500 onder hen den eed geweigerd hebben aan den koning van Pruissen. De ondervinding heeft hen zeker daartoe gebragt. De Zvveedsche regering gaat het geld der natie ook al op renten zetten, door den aan koop van geweren. Professor Maas, schrijfmeester te Berlijnheeft een werktuig uitgevondendat hij Atromograph noemt en dat a 2 thaler 3,60) ver krijgbaar is bij S. Itöder, Neue Friedrichsstrasse 50 te Berlijn. Het werktuig heeft den vorm van de holte der hand en is bestemd, om het schrijven ge makkelijk te maken voor hen, die lijden aan schrijf kramp, beven of iets van dien aard. Het bevordert bovendien eene goede houding der pen en bijgevolg een fraai schrift. OPENBAEE VEEGADERING van den GEMEENTE-RAAD TE GOES den 23 April 1867. Afwezig de heeren C. Pilaar, K. Broes van Dort, C. C. van den Bosch, allen ongesteld en mr. J. H. de Laat de Kanter, buiten de gemeente. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt mededeeling gedaan 1». van een' brief van de dijksdirectie van den Goesschen polder, daarbij mededeelende dat over 1867 en 1868 aan deze ge meente gelijke bijdrage zal worden verleend in den afkoop der tollen, als over 1866. 2o. Yan den lieer J. A. van Hoek een schrijven waarin hij meldtdat het 8ste Zeeuwseh muziekfeest, 't welk men voorgenomen had in Junij aanstaande te dezer stede te houdenniet zal plaats hebben door gebrek aan genoegzame deelneming. Beide voor informatie aangenomen. Is ingekomen de rekening der vereeniging van werklieden over 1866 die gesteld wordt in handen der financiële commissie. Het ingekomen -staatsblad no. 20 wordt ter inzage van de leden bij de overige gedeponeerd. De Voorzitter stelt aan de orde de benoeming van een gemeente-ontvanger en herinnert dat daartoe ter vorige vergadering door burgemeester en wethouders in alphabetische orde zijn aanbevolen de heeren C. de Fouw en C. Risseeuw. Hij benoemt tot stem-opne- mers de heeren mr. de Knokke van der Meulen en Verhagen. Dhr. Verhagen het woord gevraagd en bekomen hebbende, zegt: dat hij naar aanleiding van het hoofd motief door burgemeester en wethouders op den voor grond gezet bij het mededeelen hunner aanbeveling, een woord wenscht in het midden te brengen. Dat hoofdmotief wasdat de ambtenaren die ter secretarie zonder of tegen gering loon zijn werkzaam geweestin de eerste plaats bij vacatures in aanmer king behoorden te komen. Door tot de stemming overtegaan zou het den schijn hebben of hij dit gevoelen deelde en hij verschilt met het dagelijksch bestuur in dezen van opiniedaar het zijns inziens eer als eene gunst moet beschouwd worden, dat aan jongelui die zich op gemeente-admi- nistratien willen toeleggen, gelegenheid wordt gege ven zich te bekwamendan omgekeerd. Hij had behoefte dit te zeggen om der consequeutie's wille en acht het overbodig er bij te voegen dat dit geheel afgescheiden is van de betrokken personen. De Voorzitter antwoordt dat burgemeester en wet houdersofschoon daartoe onverpligt, niet één maar drie gronden hebben aangegeven waarop hunne aan beveling steunde, (men zie het vorig verslag) welke gronden in hun verband moeten beschouwd worden en die alleen zijn medegedeeld om open en rond van hunne gevoelens te doen blijken. Hij acht eene discussie over de appréciatie dezer motieven thans misplaatst, omdat noch door de aan beveling noch door de gronden waarop zij steunt, de raadsleden in hunne stem gebonden zijn; zijn die van een ander gevoelen dan kunnen zij daarvan door hunne uittebrengen stem doen blijken. Dhr. Verhagen zegtdat juist het onverpligte om eene aanbeveling te motiveren hem heeft doen be sluiten die opmerking te maken die dus zijns in ziens verre van misplaatst is. Daarna wordt tot de stemming overgegaan en ver krijgen daarbij de volgende stemmende heeren C. de Fouw 1 Z. 1). van der Bilt La Motthe 3 J. M. Pilaar 1 en C. Risseeuw 2 stemmen. Bij de 2c vrije stemming bekomt de heer La Motthe 4, de heer Risseeuw 3 stemmen, zoodat eerstge noemde benoemd is. Wordt medegedeeld het proces-verbaal van kas- opneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat alles in orde en 3744,78 in kas was. Wordt overgelegd het jaarverslag van den toestand der gemeente over 1866, dat zal wordtn gedrukt en aan de leden rondgedeeld. Daarna is de vergadering gesloten. Gaarne gun ik den heer Pické het genoegen mij openlijk het verwijt te doen, van onjuiste cijferste hebben gebruikt, om eene juiste stelling te bewijzendaar dit toch geheel iets anders is als het onjuist grocpeerenzij het dan ook van juiste cijfersom eene onjuiste stel ling te bewijzenwaaraan de heer Fiché zich bij het mondeling dispuut over mijne stelling zoo in liet oogloopend had schuldig gemaakt; toen toch verklaarde ZEd. zich volkomen ho mogeen" met hetgeen de heer T. v. B. op de meest loyale wijze, volkomen trouw aan de waarheidheeft medegedeeld en het is op merkelijk, dat nuna mijn artikel, opgenomen iD de G. C. van 5 April, no. 28, van die ho mogeniteit." tusschen hem en den heer T. v. B., niets meer blijkt. - ZEd. »laat nu zijn collega los" en treedt op voor het publiek, als had hij NB.! nimmer iets anders beweerd als ik alléén met dit verschil, dat daar waar ik de tiend bereken op fö van den opbrengst, ZEd. dit doet op fr. De heer P. tracht zich op die wijze te ont slaan »van de verantwoordelijkheid voor hetgeen zijn collega" (ook in zijnen nalim) heeft be weerd," doch zoo iets moge op parlementair gebied" een gewoon verschijnsel zijn geworden niemand zal het loyaal noemen. Het is bekenddat het tiendregt verschillend geheven wordtterwijl men op de eene plaats het -J.V- of 10 van de bruto opbrengst heft, (dat is 10 van de 100) heft men op eene andere het TrT of 9,09 van de ƒ100; elders weer (men zie de artikels van X. en L. v. d. Moer) het jS min L of 8 van de f 100en dan weer het min dat is het A- of f 1,2127 van iedere 100 bruto opbrengsten nu spreekt het van zelve, dat naarmate men deze of gene heffing tot grondslag zijner bereke ning neemt, men ook verschillende cijfers krijgt. Hierop bedacht had ik om kleingeestigete genspraak aftesnijden uitdrukkelijk gezegd: (zie de noot in mijn éérste artikel, G. C. 19 Maart, no. 23) »Zij die daaraan mogten hechten ge- lieven mijne stelling dan aldus te lezendat »jaarlijksclie uitgaven die op tiendvrijland zoo veel percenten winst zouden gevenals de tiendheffer percenten heft van de bruto opbrengst, aan den ■stiendpligtigen landbouwer niet alleen geen winst, y>maar noodwendig verlies geven." En nu vraag ik of het loyaal is van den heer

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2