1867. N°. 33. VRIJDAG 26 APRIL. 548te Jaargang. &«£«-*- B1NNENLANDSCHE BERICTEN. BUITENLAND. GOESSCHE CO I KIM'. De uitgave (lexer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentlën worden a 15 et. de regel geplaatst - i,;I.t Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels, a ƒ1,80, behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën kan g«schieden\ tot vóór drie uren des namiddags op den tlag der uitgave Futolle^.e Bostodlug. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den 4tden Mei eerstkomendedes namiddags ten een urein het openbaar bij enkele inschrijving trachten aantebesteden „Met Maken en lnlin ngeii van een paar „nieuwe Vloeddeuren in de binnensluip „van bet Hoessclie Sap, alsmede het „Herstellen van een paar Hbdeuren der „binnensluis en van een paar Vloed- deuren der buitensluis en eindelijk „eenige kleine Herstellingen aan de „"Woningen van den Sasineester en „den Sasknecht." Waarvan de lokale aanwijzing zal geschieden op Woensdag den eersten Mei bevorens, des namiddags ten vier ure. Bestek en voorwaarden van besteding zullen van heden af tot den dag der besteding ter gemeente secretarie ter lezing liggen. Goesden 24 April 1867. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. BeKend malting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend dat ter oorzake van te doene werkzaamheden aan de haven dezer gemeente dezelve van Zondag den Hei aanstaande tot en inet den lS^en daaraanvolgende, voor de Scheepvaart zal gesloten zijn. En zal hiervan op de gebruikelijke wijze afkondi ging geschieden. Goes den 24 April 1867. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. In het antwoord der regering op het voor- loopig verslag der eerste kamer, betreffende de wets-ontwerpen van staatsbegrootingwordt door het ministerie beweerd dat het uitvoerig debat, gedurende de laatste weken in de tweede kamer gehouden het bewijs opleverde, hoe de regering over menigvuldige zaken tot verant woording geroepen deze niet heeft geschroomd noch getracht ze te ontwijken. Bijna zou men daaruit opmaken dat de eerste kamer in de oogen der ministers niet veel anders isdan eene collectie van oude knikkebollen, die men als de kinderen wat wijs kan maken. Alsof de eerste kamer niet wist dat het ministerie zijn best genoeg heeft gedaan om die verant woording in de tweede kamer te ontwijken en daartoe zelfs tot schrikaanjagende middelen de toevlugt namendat het uitvoerig debat zijns ondanks werd gevoerd en voortgezet en dat er geen ontwijken mogelijk was; dat er van onbe schroomdheid evenmin sprake kan zijn, wan neer men tot den strijd gedrongen wordten vooral niet, wanneer de overwinning door kunst middelen wordt gezocht. Wat de regering deed in de tweede kamer was niet anders dan eene onvermijdelijke zelfverdediging, die men, naar eigen herhaalde verzekering zeer betreurde en het ligt dus voor de handdat er moeijelijk een beroep kan gedaan worden, op eene vroe gere handeling, die geen der kenmerken droeg welke men daaraan wil toeschrijven. De eerste kamer zal dat begrijpen en zich door die holle klanken niet laten inpakken, maar het is goed, dat men ook buiten de kamer leere om de ministerieele klinkklank ter toetse te brengen en zaken van woorden te onderscheiden. Wat de leden der tweede kamer genieten moeten, na een zoo langdurig en vermoedend debatGeen wonderdat zij alle mogelijke ontspanning zoekenvooral zij die aan dat debat een werkzaam aandeel namen en bij elk onderdeel der begrootingswetten hunne door dachte en doorwrochte adviezen leverden. Of zij ook evenzoo genieten zullen bij de herin nering dat men ze zoo aardig bij den neus had en ze zoo behendig tot bereiking van mi nisterieele oogmerken wist te gebruiken. Hoe aangenaam bijv. moet voor hen de ervaring zijn, dat de ministers nu aan de eerste kamer zeg gen: gij hebt geen belang bij het behandelde in het geheim comité, waarmede wij den veld- togt openden, waardoor het boven alle beden king verheven wordt, dat dit comité niet 'slands belangen goldmaar wel het succes der be grootingswetten. De wijze waarop in het rege- ringsantwoord aan de eerste kamer die zaak behandeld wordt, toont aan, dat men voor haar het toedienen van den slaapdrank niet noodig achtofschoon men overigens bereid is dien te geven, wanneer de eerste kamer eens in den zin krijgen mogtom wat luid te spreken. Trouwens dan zou de regering uit eigen bewe ging wel een geheim comité of zoo iets bij de hand hebben. Laat ons hopen dat het niet geschiede want reeds is het oordeel der natie over de tweede kamer verre van vleijend, daar deze zich tot alles liet gebruiken. Men denke, behalve aan het comité, nog aan de aankon diging, dat de president-minister iets te zeggen haddat hij eigenlijk niet had of althans niet uitsprak een ander middel om de kamer, bij de minste ontwikkeling van zelfstandigheid te bismarkeren. Men liet zich dat alles met voor- beeldelooze gedweeheid aanleunen en nu wordt reeds de kroon daarop gezetnu de oorlogs minister eenvoudig weg aan de eerste kamer verklaartdat hij op een ander jaar weer zal vragen, wat de tweede kamer hem niet toestond. Dat is wat men in het dagelijksche leven zou noemenwat geef ik om dien tegenstander hij moet toch naar mijne pijpen dansen. Waar lijk, zoo al de leden der kamer, die nu vakantie houden meenen te kunnen genieten van het spreekwoord dat het aangenaam is op gedaan werk terug te zienzij wanen niet dat ook de natie met zoo kalm genot die laatste weken gedenkt, want zij kan reeds berekenen, dat de grond gelegd werd tot zwaren last, dat zij bij de kamer geen tegenwigt vindt tegen de over- magtdie over haar beschikt en dat hare be langen zijn toevertrouwd aan zoo velen voor wie de laatste weken alle illusie van zelfstan digheid totaal hebben weggenomen. GOES, den 25 April. Bij het leger ziet men verlangend uit naar de groote promotie, die waarschijnlijk tegen Mei in de Staats-Courant zal verschijnen. Men ver wacht de benoeming van minstens 24 lc lui tenants tot kapiteins en van circa 70 onder officieren tot 2e luitenants. Bij het bestaande tekort van 75 officieren en ruim 200 onder officieren acht men ook eene grootere promotie mogelijk. Er bestaat ook groot verlangen naar verhooging van tractement. Ter vervulling der vacerende betrekking van Gemeente-Ontvanger, is in de jl. Dingsdag gehouden vergadering van den gemeente-raad alhierbenoemd de heer Z. D. van der Bilt La Motthe. Zie verslag.) Men schrijft ons van Hansweert den 28 AprilDe Engelsche schroefstoomboot Achilles ruim 700 tonnen groot, komende van Odessa, geladen met koolzaad en bestemd voor Antwer pen door den storm den Roompot ingeloopen, passeerde gisteren het kanaal door ons eiland. Zij had een diepgang van 17 voeten. In het belang van den veehandel deelen wij mede: dat de besturen der gemeenten in het eiland Noord-Beveland eene verordening heb ben vastgesteld en afgekondigd, waarbij op eene boete van 10,— tot 25,met of zonder gevangenisstraf, is verbodena. de in- of door voer van buiten dat eiland, van rundvee, scha pen varkens versche huidenhorens stal- straat- en fabriekmest, pluimgedierte hooi en stroo, ook dienende voor emballage, en b. het bezoeken van schuren, stallen, weiden of erven van veehouders in dat eilanddoor personen welke binnen een van veetyphus verdacht ver klaarden kring wonen. Van hoe onberekenbaar nut voor den handel de aansluiting onzer spoorbanen met het bui tenland is, kan men te Zutphen en Deventer opmerken in welke steden dezer dagen uit Rus land en Hongarije over den spoorweg zijn aan gevoerd 150 waggons met lijnzaad, lijn- en raapkoeken, en dit alles in 5 dagen tijds. ALGEMEEN OVERZIGT. Ofschoon men over het algemeen den toe stand weinig vertrouwtis de stemming in de laatste dagen meer vredelievend. Sedert de

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1