GOESSCHE COERANT. 1867. V. 33. VRIJDAG 19 APRIL. 54ste Jaargang. uSS3-1*. -fEa. De uitgave deter Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond uitgezonderd op feestdagen. I'rijs per kwartaal f 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone adverteutlCn worden a 15 et. de regel geplaatst- Geboorte», huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels, a ƒ1,2», behalve het zegelregt. De inzending run adrertenitën kan geschieden! lol vóór drie «ren des namiddags op den dag der uilgate. Op aansta»nilcu Maandag ~"'e Vaasch- dagzal de fiocsschc Courant niet uit gegeven worden. Bij dit nominee behoort een bijvoeg sel houdende verslag van het verhan delde in den Gemeente-raad op S dezer. De ministerieele pers heeft zich wel beijverd, om den lof uittebazuinen van onze specialiteit voor buitenlandsche zakenmaar indien haar ooit een gevoelig en treurig démenti gegeven isdan is het wel in dit opzigt. Toen de tweede kamer de begrooting van dien minister met eene beduidende minderheid aannam, werd dit als eene partijzaak uitgekretenmaar sedert is de publieke opinie hier en in het buitenland dui delijk opgetreden, om te constateren, dat veel eer de aanneming door eene kleine meerderheid, eène partijzaak is geweesten dat er niemand gevonden wordt, buiten den kring der Dagblad- mannendie niet innig overtuigd isdat ons buitenlandsch departement aan tamelijk onbe kwame handen is toevertrouwd. De Luxem- burgsche kwestie is daar, om bet afdoend bewijs te leveren. Ons gouvernement biedt zijne diens ten aan bij het voeren van onderhandelingen, die, volgens de verzekering van graaf Bismarck slechts worden ondersteld. Het biedt die diens ten aanniettegenstaands de minister heeft ver zekerd, dat hij vooraf begreepdat het aanbod zou worden geweigerd. Toen teregt daarop door den heer Thorbeckein de kamer, aanmerking werd gemaaktmeende de minister op Limburg te moeten wijzenalsof er tusschen de beide zaken eenig verband bestond. En eindelijkde minister geeft nu, zooals reeds vroeger, hoog op van zijn strevenom de tegenwoordige po sitie van Limburg, door eene bekrachtiging der mogendheden te bestendigen, terwijl die toe stand feitelijk reeds bestond en geene bekrach tiging noodig had. Dat alles, om niet meer te noemenis door allen erkenden men zou dus mogen vragen: wat er eindelijk te denken valt van den lof, zoo kwistig aan dien uitsteken den diplomaat toegekend. Maar 't is niet dat, wat de verontwaardiging der natie opwekt. Veel meer is de vraag: of niet de houding van ons gouvernement veel heeft bijgedragen, om de spanning te doen ontstaan en te bevorderen waarvan wij in den laatsten tijd getuigen wa ren. De schijn dat Nederlandschoon aan de Luxemburgsche belangen vreemd, zich dezen aantrok en partij koos in de kwestieomtrent de toekomst van dat landmoest wel van in vloed zijn op het oordeel der betrokken mo gendheden. En werden wij zoodoende, geheel onnoodigin de zaak gemengddaardoor juist konden gevaren ontstaanwaarvan men wel veel sprak, maar waarvan toch eigenlijk nog niets was gebleken. Wij mogen ons verheugendat er nog al reden isom te geloovendat voor eerst de oorlog nog niet uitbarsten zal. Maar indien wijwat zeker alle weidenkenden hopen, ook nu nog den vrede bestendigd zien, dan zal het wel door alle andere redenen zijn, maar zeker niet door de behendigheid van onze diplo matie. Intusschen blijve het niet onopgemerkt, welke treurige gevolgen reeds eene onnoodige inmenging hadwat vrees daardoor werd ver wekt die nadeelig op velerlei belangen werkte. Een ministerie kan dikwijls maatregelen nemen die men algemeen minder gelukkig acht, maar die slechts in bepaalden kring werken; wanneer het echter door doen of niet doen, de betrek kingen met het buitenland in gevaar brengt en een angst voor verstoring van den vrede in het land verwekt, dan worden daardoor zoovele en zoo groote belangen getroffen, dat allen er onder lijden en niet zoo spoedig de noodige kalmte wederkeert. Ongelukkig voorzeker, als men te doen heeft met specialiteitenwier ta lent juist tot zulke gevolgen aanleiding geeft. BINNENLANDSCHE BERICTEN. GOES, den 18 April. {Per telegraaf.) -De Eerste Kamer der staten-gene- raal heeft het wetsontwerp nopens de voorziening omtrent de veetyphusmet algemeene stemmen aan genomen. Donderdag aanstaande zullen de discussien over de begrooting een aanvang nemen. De voorwaarden waarop 3 jongelieden met eene rijkstoelage van 500te Utrecht tot millitaire apothekers kunnen worden opgeleid worden medegedeeld in de Staatscourant die tevens de eischen meedeelt, waaraan de aspi ranten moeten voldoen. Voor 1 Mei moeten de verzoeken tot toelating aan het min. van koloniën zijn ingediend, 3 Junij zal het ver gelijkend examen plaats hebbenen de kursus vangt den lsten September aan. Deze duurt 4 jaren. Omtrent het rapport, dat de door Frankrijk aangewezen ingenieur ter zake van de afdam ming der Ooster-Schelde zal uitbrengenver neemt de Middelb. Ct.dat daarin de vervan ging der Ooster-Schelde door het Zuid-Beve- landsche kanaal voor de scheepvaart in velerlei opzigten zeer gunstig wordt geachtterwijl aangaande de gevolgen der afdamming, wat verzanding betreft, geene bepaalde opinie wordt uitgesproken. In een later berigt deelt dezelfde courant medeeen telegram uit Parijs te hebben ont vangen inhoudendedat in het rapport van den heer Gosselin is aangenomen dat de af damming der Ooster-Schelde in geenerlei opzigt Frankrijks belangen benadeelt. Volgens het Handelsblad is het rapport om trent de Schelde-kwestie ontvangen en geheel ten gunste van Nederland. Het rapport van den Pruissisehen ingenieur, hoewel nog slechts confidentieel medegedeeld, moet ook gedeelte lijk gunstig voor Nederland zijn. Naar wij vernemen is de invoer van varkens komende uit Holland, in Belgie verboden. Ten vervolge op de voorloopige aankondi ging van den 28 February jl.brengt de minister van marine ter kennis van de belang hebbenden, dat op de Wester-Schelde in het Pas van Neuzen, nabij de Zuidelijke ton der plaat van Ossenisseeen lichtschip is geplaatst in 140 palmen diepte bij gewoon laag water, en op de merken: de toren van Kruidingen twee scheepslengten binnen den hoek van Ossenisse de Witte ton n". 17 (zijnde de Zuidelijkste langs de plaat van Ossenissein het Z. t. O., mis wij zend, op twee kabellengten afstand. Het licht is circa 4,5 el boven den water spiegel verheven en naar alle zijden tot op Duitsche mijlen zigtbaar. Hansweert18 April 1867. Nu men door den voortgang der afdammings- werken van de Ooster-Schelde, om het bij zijn waren naam te noemen deze als gesloten kan beschouwenis de scheepvaartbeweging op het kanaal, die reeds bijzonder druk was, nog vermeerderd. Eergisteren kwam er weder een driemaster door. De stoomvaart zal nog druk ker worden, wijl, zoo als ge gezien zult heb ben, er concessie verleend is voor eene stoom- bootdienst tusschen Rotterdam en Gent. Deze moet mede gebruik maken van het kanaal. Alle sfchepen, die voorheen op Neuzen en Gent voeren en toen door het Sloe gingen, nemen nu hun' weg door het kanaal en laten dat vaarwater, met regt, links leggen. Het was vroeger naauwelijks te denkendat dit zulk eene wending zou nemenen ook den Zuid-Bevelanders zooveel gemak in de com municatie zou opleveren. Hoe langer hoe meer blijkt intusschen de noodzakelijkheid, dat het kantoor van in- en uitgaande regten, thans nog steeds te Bath gevestigd, naar hier volgens het plan der regering worde overgebragt, wijl de forma liteiten waarvoor de schippers daar op nieuw moeten stoppen hier tijdens het schutten dat, hoe spoedig ook, altijd eenig oponthoud geeft, zouden kunnen worden in acht ge nomen, waarna men de reis ongestoord tot Antwerpen kon voortzetten. Wij vernemen dat in de maand Augustus as. de vereeniging het Metalen Kruis hare 36jarige reünie (ten vorigen jare om de toen heerschende ziekte uitgesteld) te Alkmaar houden zal; wat, naar men zegt, in verband zou worden gebragt met een uitstapje per feesttrein naar de nabu rige zeehaven, om het schip van haren naam, na zijn eersten zegetogt, een bezoek te brengen; terwijl er leden zijn, die daaraan zouden wen- schen te verbinden hun generale feestmaal op het dek van dien bodem.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1