«flóoertentien. HERBERG en het LOGEMENT, Bij voorbeeld: iemand steekt 50 in zijn akker en krijgt eene meerdere opbrengst van 55, van die meerdere opbrengst aftrek kende 7,28 voor den tiendheffer, ad - 4,5 Zoo behoudt de tiendpl. eene meerdere opbrengst van50,99s daarvan het kapitaal v. 50 aftrekkende - 50, blijft er een zuivere winst voor hem v. 0,993 of op een halve cent na 2 Ander voorbeeldiemand steekt 30 in zijn akker en krijgt eene meerdere op brengst vanƒ33, van die meerdere opbrengst aftrek kende 7,28 voor den tiendheffer, ad - 2,405 Zoo behoudt de tiendpl. eene meerdere opbrengst van30,59 daarvan het kapitaal v. 30 aftrekkende - - 30, blijft er een zuivere winst voor hem v. f 0,595 of o]j' een halve cent na 2 Dérde voorbeeld: iemand steekt f 80 in zijn akker en 'krijgt eene meerdere op brengst vanƒ88, van die meerdere opbrengst aftrek kende 7,28 voor den tiendheffer, ad - 6,41 Zoo behoudt de tiendpl. eene meerdere opbrengst vanƒ81,59 daarvan het kapitaal v. 80 aftrekkende - 80, blijft er een zuivere winst voor hem v. 1,59 of op een cent na 2 Twéé percent winst is weinig, zeer weinig, dit erken ik gaarnedoch twee percent winst is heel wat anders dan één percent verlies gelijk de heer V., ten gevolge van het gebruiken van verkeerde cijfers, verkrijgt. Bovendien van alle zijden wordt beweerddat in landbouw gesto- kene kapitalen méér dan 10 winst in vruch ten geven. Is dit zoodan zullen de winsten voor den tiendpligtigen eigenaar naar die mate rijzen en zich niet langer tot 2 van het be stede kapitaal bepalen. Maar al geniet de tiendpligtige eigenaar geen grootere winst dan 2 dan nog handflt hij in zijn voordeelwanneer hij zijn kapitaal tegen die lage rente in zijn land steekt. Na het eerste jaar heeft hij zijn kapitaal terug met 2 en nu begint hij eerst goed te trekken. Want en dit ziet de heer V. over het hoofd de gevolgen van die kapitaalsaanwending doen zich niet alleen in het eerstemaar ook in de vol gende jaren gevoelen. (5) En van de meerdere opbrengst, die hij dan verkrijgt, bekomt de tiendheffer slechts 7,28 en de tiendheffer de overige 92,72 Een voorbeeld tot ophelde ring iemand steekt een kapitaal van 50 door extra bemesting in zijn tiendpligtigen akker. In het eerste jaar bekomt hij eene meerdere opbrengst van f 55hetgeen hem (nadat de tiendheffer zijne heffing volbragt heeft) in staat stelt zijn kapitaal van 50 opteleggen en 2% winst te genieten. In het tweede jaar doet hij geene extra uitgaven aan datzelfde landdoch de gevolgen der extra-bemesting van het vorige jaar doen zich nog gevoelenhoewel in min dere mate. Hij bekomt een meerdere opbrengst b. v. van slechts 20het derde jaar van slechts 10. (6) Van die f 20 meerdere opbrengst van het tweede en van die 10 meerdere opbrengst van het derdejaar, ontvangt hij 18,54 en ƒ9,27, te zamen f 27,81. Voeg daarbij de 0,993, die hij het eerste jaar trok, dan is de som (ƒ28,809) de zuivere winst (7) van het kapitaal van 50, dat hij het eerste jaar in het land gestoken en reeds na afloop van dat zelfde jaar terug bekomen heeft. In drie jaren nu ontvangt hij eene rente van ruim 54 of gemiddeld per jaar van 18 Middelerwijl zat die landbou wer echter niet stil. De 50, die hij na het eerste jaar teruggekregen hadstak hij het (5) Guano is wclligt de eenige der gebruikelijke meststof fen, wier invloed zich in volgende jaren weinig of niet doet gevoelen. (6) Ik geloof de cijfers niet te hoog gesteld te hebben. Kene extra-bemesting, die het eerste jaar/55 extra opbrengt, zal het tweede en derde jaar nog wel eene meerdere opbrengst van 20 en f 10 geven. In elk geval bedenke, menelke meerdere opbrengst van 54 cent waarde, is reeds 1 pereent winst, want het kapitaal is reeds binnen. (7) Hiervan alleen aftetrekken de geringe kosten van opmen nen en dorschen. Lasten, onderhoud, gewone bemesting en arbeid, alles is reeds uit de gewone opbrengst betaald, ge lijk hierboven aangetoond is; de 18,54, f 9,27 en 0,99 zijn als zuivere winst te beschouwen. tweede jaar in een anderen tiendpligtigen akker, het daarop volgende in een derden. Nu is de eerste akker intusschen weder tot zijn gewonen toestand teruggekeerd en zou zonder nieuwe extra-kosten slechts een gewone opbrengst geven. Maar nu wordt in het vierde jaar het kapitaal op nieuw in dien eersten akker gesto ken in het vijfde jaar in den tweeden en zoo vervolgens. Daar hij sedert het tweede jaar hooge interessen van zijn kapitaal van f 50 geniet, kan hij zich nu weldra dekken tegen een misgewas. Eindelijk en ook hieraan schijnt de heer V. niet gedacht te hebben (8) zijn niet alle vruch ten aan de heffing van de elfde schoof in natura onderworpen. Voedergewassen, die in waarde stijgen naar mate de veestapel zich uitbreidt, zijn tiendvrij. De mee is door geheel Zeeland slechts aan srnaltiend onderhevigen de tiend pligtige betaalt .daar hoogstens 2,40 voor per gemet, onverschillig welke de opbrengst zij. In vele tiendhoeken worden er geene grove tienden geheven van koolzaad. Elders is vlas tiendvrij. Suikerpeeën, die tegenwoordig tegen hoogen prijs te verkoopen zijn, en daarom veel gezaaid wordengeven alleen smaltienden. Met aard appelen ajuin en andere vruchten is het even eens gesteld. Niet altijd dus strijkt de tiend heffer met de vruchten van den naar vooruitgang strevenden landman. Welnu! de landbouwer, die een bepaald stelsel van vruchtwisseling aan neemt en een paar aan srnaltiend onderhevige of tiendvrije vruchten teelt, heeft alligt gele genheid om twéémaal in een zevental jaren niet alleen zonder verlies, maar ook zonder winst derving extra uitgaven aan zijn land te doen, omdat de tiendheffer zich dan welke de op brengst ook zij met de vaste somdie daar toe staat, moet te vreden stellen. Ik zou hier nog veel bij kunnen voegenom te betoogen, dat hoe nadeelig de tienden ook zijn voor de ontwikkeling van den land bouw de tiendpligtige Zeeuwsche landbouwer den moed nog niet behoeft te laten zinken noch elke gedachte aan vooruitgang te laten varen. Maar de beschikbare ruimte is beperkt en ik moet mij dus der kortheid bevlijtigen. Den Zeeuwschen landbouwer roep ik echter op grond van het vorenstaandeuit volle over tuiging toeUw belang brengt mede, dat gij niettegenstaande de tiendheffing uwen akker goed doet zoo veel gij kunt,.door extra bemes ting of buitengewone werkzaamheden. Is de winst aanvankelijk gering, spoedig wordt zij groot; uw land wordt van jaar tot jaar beter, en de zuinigheid zal de wijsheid niet bedrogen hebben! (9) Met dr. Staring zeg ook ik ten slotte: Al- gemeene kennis van den druk der tiendenis de kracht die den landbouw van de tienden verlossen moet." Maar men wachte zich voor overdrijving. Overdrijving van het kwade zoo wel als het te hoog opvijzelen van het goede doet het doel vaak missen, evenals ruenschen, die hard schreeuwenom beter verstaan te worden, zelden dat doel bereiken, e Tiendheffing is al erg genoegmaar het zou nog meer te betreu ren zijn, indien juist de middelen, die men bezigt, om haar te bestrijden, aan den land bouw een doodelijke wonde moesten toebrengen. En het zou eene doodelijke wonde zijnindien de landbouwers moedeloos wérden, en van alle verdere verbeteringen voor goed afzagen. Doch ik heb betere gedachten van hen. Middelburg6 April 1867. PICKÉ. (8) Niettegenstaande X er hem reeds opmerkzaam op maakte. (9) Niet ten onregte zegt men dan ook: een boer kan beter een hooge pacht betalen van goed land, dan een naar evenredigheid lage pacht van slecht land. Lasten en onkosten zijn voor beide dezelfde, maar de opbrengst verschilt he melsbreed. BLerlielij lte Zalten. Te 's Heer Abtskerke c. a. is met eenparigheid de nieuwe wijze van benoeming van ouderlingen en dia kenen en beroeping van predikanten aangenomen. Ook te 's Heer Arendskerke c. a. is de nieuwe wijze met meerderheid verkozen. Daarentegen is te Kloetinge met 20 tegen 2 stem men de oude wijze van benoeming behoudenden ook te Kattendijke de oude wijze door de meerderheid verkieselijk geacht. Te Baarland is omtrent de al of niet toepassing van art. 23 van het algemeen reglement der Neder- landsehe hervormde kerk beslist, dat de thans gebrui kelijke wijze van benoeming van kerkeraadsleden en beroeping van predikanten ook voortaan zal gevolgd worden. Slechts 4 stemmen zijn voor de toepassing van het artikel uitgebragt. Gisteren „vierde de heer dr. S. Piccardt gedachtenis van zijne op 10 April jl. volbragte «-twintig jarige Evangelie bediening. Hij ontving bij die gele genheid veelzijdige blijken van deelneming en belang stelling in zijne feestvreugde; de leden der harmonie de Volharding bragteu ZEd. des avonds eene serenade, terwijl verschillende vrienden bij hem vergaderd waren. A. s. Zondag avond gedenkt dr. Piccardt in eene avond-godsdienst deze gelegenheid te bespreken. MARK TBERIC TEN. PER TELEGRAAF.' Amsterdamsche Beurs. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Donderdag, 11 April 1867. Nederl. Werk. Schuld 2 'A 519/i«. Spanje2 '/2 u 29. Rusland, 5e serie 5 ii 54,/4. ld. 1860 47, ii 79. ld. a ƒ1000, 1864, 5 rr 843/4. ld. Spoorw. 5 n 178 Va. Oostenrijk, Metall. 2 72 H 207/ie. ld. Amst. (oude) 5 li 61V4. ld. Nationale 6 li 473/i«. ld. Amst. 1864 5 n 525/s. Turkije, Algera.schuld 5 H 2415 is. N.-Amerika, 1882 6 ii 759/i6. COUPONS. ƒ21.22®. 27.97\ GRAANBERIGTEN. GOES, 9 April 1867. TARWE ƒ11,50 a ƒ12,-. ROGGE 7,75 b 8,10. W. GERST 7,- a ƒ7,50. Z. DITO 6,50 a ƒ7,25. HAVER 3,75 a 5,- Groene ERWTEN 8,- a 8,75. Brnine BOONEN ƒ11,25 5 ƒ11,50. PAARDENBOONEN 6,75 a ƒ7,-. MEEKRAP. Flaauwe stemming met weinig handel. Hou ders ongenegen tot de bestaande prijzen aftegevcn. Bij haar vertrek uaar eldersbetuigt de ondergeteekende ook namens hare kinderen, haren opregten dank voor de vele blijken van hartelijke deelneming en belangstelling gedu rende de ziekte, en bij en na het overlijden van baren geliefden echtgenoot ondervonden. Wed. J. A. AUGUSTIJN—van Os. Heinkenszand, 5 April 1867. PUBLIEKE VERKOOPING. In de maand Mei 1867, dag en uur nader te bepalen, zal ten overstaan van den Notaris J. G. RISSEE V W, publiek worden verkocht, de genaamd de Gouden Leeuw, te slleer Arends kerkebewoond door M. Minnaard. Inmiddels UIT de HAND te KOOP. Door verandering van affaire terstond UIT de HAND te KOOP, tot den 20 dezer maand, om met 2 Mei a. s. op het gebruik te komeneen hechtsterk en net WOOSWUIS, zijnde eene welbeklante KRUI DENIERS- en MANUFACTURERS-WINKEL met €111 Ut. JKJeJP en grooten TVIIV, staande en gelegen op het beste gedeelte van het dorp Bieselinge. De kooper kan desver- kiezende 1000 a 5 'sjaars, als le hypo theek daarop gevestigd laten. Te bevragen bij den eigenaar en bewoner Jolis. Kloosterman, te Bieselinge voornoemd.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3