TIENDHEFFim alsmede de spuitgast Teunissenwiens wonden zeer ernstig zijn. Bovendien is een 80tal werk lieden door dezen ramp zonder brood. Men mag binnen weinige jarenweïligt maan den, een gebeele revolutie in onze tegenwoor dige wijze van straat- en particuliere verlich ting verwachten. Behalve de uitnemend ge slaagde proeven met de electrische-verlichting naar de methode Serrin, die onlangs in Parijs genomen zijn, meldt men nu dat een En- gelschman een werktuig zou hebben uitgevon den, waarmede hij met een verbruik van 5'/i ned. pond steenkolen per uureen schoon wit licht voortbrengt in kracht gelijkstaande aan 4000 stearine-kaarsen. (Stoomp.) De petroleum wordt thans niet enkel ge bruikt, om te verlichten maar ook om te ver warmen. In Australië gebruikt men het na melijk tot het verwarmen van stoomketels. Daartoe laat men het petroleum in een vat vloepen, dat zich in den vuurhaard bevind en met coke of kleine steenen gevuld isten einde de oppervlakte der olie te vergrooten. De pe troleum verdampt en treedt door eene menigte openingen aan de bovenzijde naar buiten, waar het aangestoken wordt en eene groote warmte ontwikkelt. De verbranding heeft zonder roet plaatsdaar de petroleum nog vooraf met lucht vermengd wordt. G-emensde toeristen. Een Deensch emigrant stapte den 2 Febr. van een emigranten-trein te Elmira, N. Y., en was niet bij de hand, toen dezelve vertrok naar het westen. Op de zitplaats der karwaar hij gezeten hadhad luj een valies met 800 doll, in goud en ongeveer 100 doll, in papierengeld achtergelaten. Het berigt van zijn verlies werd getelegrafeerd naar Corning. Toen men den trein doorzocht werd het valies gevonden, doch zonder het geld. Te East Lyme, Conn., meldt men van eene vrijaadje, die reeds langer dan 45 jaar geduurd heeft. Gedurende dien tijd heeft de vrijer, eenige weinige keeren uitgezonderd, zijne ge liefde eens in de 14 dagen, (al. om den anderen Zondag-avond) bezocht. Maandag morgen gingen drie jongens teSneëk, omstreeks 14 jaar oud, kieviets eieren zoekeneen zoogenaamde wortel, (waarschijnlijk wilde scheerling) aldaar slangenwortel genoemd, vin dende alen twee er van, met dat gevolg, dat een zoo goed als dood en de andere buiten gevaar is', bij wie nog tijdig een vomitief werkte. Den 26 Maart jl. heeft te Groot Z'undert (Noord-Braband) de begravenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van zekeren Gornelis Snepvangers, hoofdman van het St. Willébrorders-gilde aldaar; die man heeft het groote voorregt genoten, om in de 92 jaren die hij beleefd had nimmer geneeskundige hulp te behoeven en hij stierf zelfs plotseling en zonder eenige voorafgaande ongesteldheid. Bovendien is het opmerkelijk dat Snepvangers, vader en grootvader was van 99 kinderen en kleinkinderen. Men verneemt uit Harlingen, dat er onder de var kens eene vreemdsoortige ongesteldheid of misgewas (hoe het te noemen?) heerscht. In plaats dat de zeu gen 10, 12 a 14 jongen werpen en deze, volgens goede gewoonte, zich vertoonen als welgeschapen biggèn, krijgen zij er 3 of 4 en dan daarbij wan schepsels, die men onmogelijk kan aanfokken, aan gezien ze in eene fatsoenlijke varkenswereld hunne familie schande zouden aandoen. Als een klein incident onder duizenden, melden wij, dat vooreen paar dagen een groote hoog geladen wagen met breek bare Oostenrijksche goederen voor de tentoonstelling bestemd, eenklaps omsloeg en de met „voorzigtig be handelen," „breekbaar" enz. gemerkte kisten over het asphalten stratenplaveitsel rolden. De rest laat zich beter denken dan beschrijven. Te Londen bestaat eene vereeniging, die zich ten doel stelt, om alle beroepsbezigheden van Zaturdags namiddags ten 2 ure tot Maandags morgens te staken. Onder de overgroote nadeelen, die de tiend- beffing aan den landbouw toebrengt, reken ik ook dit nadeel, dat de landbouwers soms op eene dwaalweg gebragt worden door gebeel ter goedertrouw en met bet heilige vuur van over tuiging sprekende bestrijders dier heffing. Im mers indien een eenvoudig en weinig nadenkend landbouwer de stukken leestdoor den heer Verhagen dezer dagen in de Goessche Courant geplaatst, en op diens overigens inderdaad goeden raad zijn Staring's Almanak opslaat, dan komt hij alligt tot deze conclusieindien ik verlies, wanneer ik aan mijne tiendpligtige velden verbeteringen aanbreng, die mij geld kos ten dan moet ik winnen, wanneer ik de kosten, die ik tot heden besteedde, als te weelderig, inkrimp. Extra kosten, aan dat land gedaan, geven terliesergo besparing van vroeger nood zakelijk gerekende onkosten winst. Ik zou het bejammeren, indien dat het ge volg was van de zeker met goede bedoeling door den heer F. geschreven stukken. Ik vleide mij echter, dat de landlieden, vóór zij die theorie ik practijk gingen brengen, eens rond zouden zien. Al ras, meende ik, zouden zij bemerken, dat juist de dwaze landbouwers, die hunne tiendpligtige landen »goed hebben gedaan" ge lijk men bet noemt, d. i. die daarvoor geene kosten hebben ontzien, rijk zijn geworden, terwijl de goede financiers die op mesten en wieden bezuinigd hebbenachteruit zijn ge gaan. Daar het mij nu echter uit het stuk van den heer v. d. Moer (1) blijkt, dat er door land bouwers, tengevolge van bet eerste stuk van den heer V. (2) reeds gevoelens geuit zijn die van domheid en onnadenkenheid getuigen," wil ook ik van mijne zijde boewei niet meer in die mate gelijk vroeger, toen ik de eer had aan het hoofd der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij te staan, geroepen om, waar het land bouwbelangen geldt, openlijk van mijn gevoe len te doen blijken eene poging aanwenden om te voorkomen, dat het nadeel door de tiend heffing veroorzaakt, nog grooter worde. Het volgende dient dan ook om hen, die ont moedigd zijn door het denkbeeld dat alle ver- betering van hunne landen, alle vermeerdering »van productie te vergeefs worden, wanneer die landen tiendpligtig zijn," een riem onder het hart te steken. Ik heb altijd beweerd en met cijfers be wezen dat de kapitalen (buiten de ge- «wone uitgaven) extra in den akker ge- stoken of besteed tot vermeerdering van »den opbrengst, die zonder tiendenlast 10 winst zouden opleveren, bij tiend sheffing in Zeeland slechts 2 winst geven." (3). Vóór ik dit nu met cijfers ga aantoonen moet ik twee opmerkingen voorop stellen: 1. Om te weten hoe zwaar de tiendheffing drukt, moet men weten wat er geheven wordt en waarvan er geheven wordt. De heer V. zeide in de noot onder zijn eerste stukdoor «mij is die heffing op tien percent gesteld om «door ronde cijfers het betoog duidelijk te «maken ook voor den eenvoudigsten landman." Ik erken, het cijfer van 10 is rond; maar ik moet er bijvoegen: het cijfer van 10 is mis, meer dan j- te hoog, en met dat cijfer valt zijn betoog. In het voorbijgaan gezegd, maakt de heer F. volstrekt geen onderscheid tusschen producten die grove en producten die smalle tienden geven; doch daarover later. Waarin bestaat de heffing? In Zeeland was tiendregt van ouds het regt om de elfde schoof (dus T\ deel) van zekere producten in natura te genieten en om voor elk gemet van zekere andere producten eene vaste som gelds te ont vangen. De eerste warën grove, de andere smalle tienden. (4) Als vergoeding voor het heffen (1) G. C. van 29 Maart. tX' (2) G. C. van 19 Maart/' (3) De heer V. beweert daarentegen, dat zij 1 verlies geven. Het bomt hier niet alleen op aan op het niet «onjuist groeperen van cijfers" maar ook vooral op het niet „gebrui ken van verkeerde cijfers." Dat het verschil in uitkomst tus schen den heer V. en mij alleen daaraan toeteschrijven is, dat de "heer V. verkeerde cijfers gebruikt, zal straks blijken. (4) Ook elders bestaan de tienden in het elfde deel van den oogst. Reeds Hugo de Groot (Inleid, op de Holi. Rechts- gel. boek II, deel XLD,) leerde dit: „Tiendrecht (zegt hij) „is een gerechtigheid, om 'telfde deel van eenige vruchten „te trekken." In Zeeland vindt men enkele tiendhoekendie de 10a" schoof presterendoch zij zijn zeldzaam. Bijna al de tienden, die nog in Zeeland geheven worden, hebben in vroegere eeuwen aan de geestelijkheid toebehoord. In de Rekeningen der Geestelijke Domein-kantoren vindt men dat geheven werd: 1°. door het kantoor Walcheren en Noord-Beveland a. de llie schoof van al wat in den hand werd gedaan, als tarwe, rogge, gerst, haver, boonen, erwten, enz. b. van koolzaadmee, tabak13 grooten 1 c. van aardappelen, 10 schellingen f 4>eme der grondbelasting ,fgaf Napoleon den grond eigenaren i deel van de door hen op te bren gen tienden. Het fr der opbrengst is daardoor gereduceerd tot of 7,28 Wat de vruch ten betreftdie aan grove tienden subject zijn, bestaat bet tiendregt derhalve in Zeeland tegen woordig in bet regt om 7,28 der opbrengst te heffenen wat de gemeten betreft met aan smaltienden subjecte vruchten bezetin het regt om f te heffen van hetgeen daar vroeger voor betaald werd. II. Wanneer de landbouwer, na de gewone werkzaamheden aan den akker gedaan te hebben of behalve zijne gewone bemesting, bovendien zeker kapitaal daarin steekt of daaraan besteedt en daardoor een grootere opbrengst ontvangt, dan is de winst of rente van dat kapitaal ge lijk aan het verschil tusschen de opbrengst van het land zonder die buitengewone -uitgave en de opbrengst van het land na die buitengewone uitgave verminderd met bet kapitaal, dat als buitengewone uitgave in den akker is gestoken; is het verschil minder dan het bestede kapitaal bedroeg, dan is er verlies. Bijvoorbeeldiemand trekt van zeker stuk land gemiddeld 100 hij steekt 50 extra in dat land en krijgt nu een opbrengst van 155. Het verschil tusschen de beide opbrengsten is 55daarvan bet ka pitaal aftrekkende houdt hij 5 over. Dit is zijne winst, de rente van zijn kapitaal van f 50. Noemt meD die 5 nu bruto opbrengst of on zuivere winstdan ziet men over het hoofd dat de eenige onkostendie van de meerdere opbrengst van/55 moeten afgetrokken worden, bestaan in de kosten van opmennen en. dors- schenkosten te gering om in aanmerking te komen. I}e 100, die de oogst vroeger waard was, is slechts bruto opbrengstwant daarvan moeten afgetrokken worden de grond- en polder- lasten, kosten van onderhoud van heulen, grep- pen enz., aankoop van zaad, onkosten van be mesten ploegen wieden enz. Deze kosten drukken niet meer op de extra opbrengst van 55; de grond- en polderlasten en kosten van onderhoud niet, omdat zij niet afhankelijk zijn van meerdere of mindere productie; de kosten van bet zaad niet, omdat de productie» niet ver meerdert door dik te zaaijen de kosten van gewone bemestingploeging enz. nietomdat die reeds gedaan zijn en gekweten worden uit de 100 eerste guldens; de kosten van het wieden nietomdat hoe guller vruchten hoe minder vuil. Ik herhaal het: uit de 100 eerste guldens moet hij als van ouds zijne onkosten bestrijden; van de 55 meer ontvangen guldeus moet hij alleen het bestede kapitaal van 50 aftrekken; de overblijvende 5 guldens zijn zoo goed als zuivere winst van het kapitaal van 50. Na het vooropgezette ga ik over tot het le veren van de cijfers. Met den heer F. van de veronderstelling uitgaandedat de meerdere uitgave van 50 eene hoogere opbrengst van f 55 ten gevolge heeftzoo zal het kapi taal, dat men extra in den akker steekt of de meerdere uitgave die men daaraan doet, gelijk x stellende de meerdere opbrengst gelijk zijn aan x x 14 x- Fan die meerdere opbrengst van1,1 x ontvangt de tiendheffer 7,28 7,28 van 1,1 x bedraagt 0,08008 x. De tiendpligtige houdt dus over 1,01992 x. Hiervan het kapitaal x aftrek kende x. blijft er als zuivere winst van het kapitaal x over0,01992 x. of (op eene kleine fractie na) twéé percent. Welke waarde men voor x neme, het resultaat de 2 percent blijft. 2°. door het kantoor Schouwen en Duiveland: a. de lld° schoof Van alle vruchten. b. van mee en zaad 1 schelling e. van aardappelen 10 ?er Zmet 3°. door het kantoor Zuid-Beveland a. de 1 ldc schoof om de gebondene vruchten. b. de llae zak van koolzaad. c. van mee 3 schellingen per gemet. 4°. door het kantoor 2holen en Sr.hakerloo a. de llae schoof van tarwe, rogge, zaad, enz. b. van mee 5 schellingen, 1 c. van aardappelen 10 schellingen, f Per

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2