1867. N«. 30. VRIJDAG 13 APRIL. 34'" Jaargang. GEMEENTE-RAAD te GOES, B1NNEIMLANDSCHE BERIGTEN ►«ti.'M'jA-es»— GOESSCHE COllRANT. De uitgave deser Courant geschiedt Haaudag ep Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,39. fr. p. p. Gewone advertentlfin worden a 15 et. de regel geplaatst Geboorte-, Huwelijks- en doodberigten van l-t> regels, a ƒ1,SO, behalve het zegelregt. De Insendlng ran adrrrientifn kan geschieden lol rbbr drie uren des namiddags op den dag der uitgave OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN BAADHITIZE ALDAAIt OP VRIJDAG DEN 12 APRIL 1867, DES AVONDS TEN 7 URE. Punten van Behandeling 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Verzoek van'Jtm Koens, om grond in erfpacht. 3. Rekening der leenbank over 1866. 4. Idem van de gemeente-apotheek en begroo ting voor 1868. 5. Idem der gilden-fondsen over 1866. 6. Opgave kosten der gezondheids-commissie over 1866 en 1867. 7. Voorziening in bet hulponderwij9 aan de open bare school der Ie klasse. 8. Overlijden van den gemeente-ontvanger, bepa ling borgtogt en aanbeveling van een opvolger. 9. Geldbelegging voor het gasthuis door inkoop. LO. Instructie concierge hoogere burgerschool. II. Reclames hoofdelijkeu omslag en belasting op de honden en vaststelling der kohieren. BESCHRIJVING DER PATENTPLIGTIGEN. Belfond, malclng. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, Gezien hebbende de circulaire van den heer Com missaris des konings in deze provincie, de dato 27 Maart 11. A. no. 3634', le afd., (Provinciaalblad no 43) betrekkelijk de BESCHRIJVING DER PATENTPLIGTIGEN voor het dienstjaar 18671868. Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden 1°. Ten aanzien der patentpligtigen in de 25 eerste tabellen der wet van 13 Mei 1819, (Staatsblad no. 34) omschreven dat, met uitzondering van de patentpligtige slijters, tappers, kroeghouders en koffijhuishouders, die niet in de gewone beschrijving zullen worden begrepen, maar aan welker huizenzoodra mogelijk na den in gang van het dienstjaar, en zonder de gewone be schrijving af te wachten, een declaratoir zal bezorgd worden, hetwelk na verloop van drie dagen zal worden afgehaald en welke verpligt zijn dadelijk de helft van hunnen aanslag te voldoen, waarna hun patent op vertoon der kwitantie, alsmede van het bewijs dat hun deswegens verschuldigde over het voorgaande jaar ten volle aangezuiverd is, ter secretarie onmid dellijk verkrijgbaar zal zijnde verklaringen, ter ver- krijgiug van patent voor de patentpligtigen, binnen de provincie worden uitgegeven van den 6 Mei 1867 tot en met 16 dier maand; dat die verklaringen behoorlijk ingevuld, zullen moeten zjjn ingezameld of bij den ontvanger der di recte belastingen ingediend, binnen deze gemeente op den 25 Mei 1867; dat de registers van gemelde patentpligtigen ge sloten worden, binnen deze gemeente op den 8 Junij daaraanvolgende. 2». Ten aanzien der eigenaars, vaste huurders, of andere vaste gebruikers van binnenvaartuigen, zal moeten worden gehandeld overeenkomstig de resolutie van Z. E. den minister van finantien van 23 April 1862, no. 192, (provinciaalblad no. 57 van dat jaar.) En wordt voor dezen de gelegenheid tot het doen der aangifte opengesteld van 1 Mei 1867 bij het gemeente-bestuur der plaats alwaar de belasting ver schuldigd is, onder overlegging vaneen aangiftbiljet daartoe bij die besturen verkrijgbaar. 3°. ten aanzien van de kramers: Dat zij zullen gehouden zijn om bij het doen hun ner aanvrage om patent, op te geven de onderscheidene goederen welke zij voornemens zijn te koop aan te bieden. Zoo mede de wijze op welke zij hun beroep uitoefenen, naar aanleiding der onderscheidingen bij 1 der 7 tabel, gevoegd bij de wet van den 16 Judij 1132 (Staatsblad no. 30), alsmede de gezamen lijke inkoopswaarde der door hen te koop aangebo den wordende goederen zullende dien onverminderd door de patentpligtigen die hunne goederen in de herbergen of bergplaatsenhuizen en andere gebou wen van derden uitstallen, opgave moeten geschieden van den tijd der during vau hun verblijf in de ge meente, en door hun die derzelver waren in openbare veilingen, buiten hunne winkels, bij koopen van door gaans beneden de 25,ieder doen verkoopen van dien der te houdene verkooping; terwijl, zoo zij de wijze van dien verkoop veranderen de waarde hunner waren vermeerderen of den duur des verblijfs of der te houdene verkooping verlengendaarvan op den voet van art. 13 der wet van den 21 Mei 1819 en op de boete bij art. 37 bepaald, aangifte zullen doen in de gemeente alwaar zij zich bevinden, en zoodanig aanvul- lingsregt voldoen als van hen bij werkelijk toegeno men belastbaarheid zoude kunncS worden gevorderd. 4o. En eindelijk, dat de bedoelde kramers benevens de debitanten van loterij-briefjeskrachtens Zr. Ms. besluit van den 17 October 1820 (Staatsblad no. 22) op de boete van 1 en 2, van art 32 der wet van den 21 Mei 1819 bepaaldverpligt zijn steeds hun patent met zich te voeren. En opdat niemand deswege onwetendheid zoude kun nen voorwenden, zal deze worden gepubliceerd, geaffi- geerd, mitsgaders geïnsereerd in de Goessche Courant, Gedaan ten raadhuize van Goes, den 6 April 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. H. KAKEBEEKEl. B. De secretaris H. C. PILAAR. GOES, den 11 April. Ten einde ook dit ingezóndene over de Tiend- heffing in zijn geheel optenemen, houden wij voor ditmaal ons hoofd-artikel in portefeuillein- tusschen worden inzenders bij herhaling uitgenoo- digd, om of hunne artikelen naar onze plaats ruimte te beperkenof ze voor splitsing vatbaar le makenzonder aan het verband tekort te doen. Tengevolge van het onstuimige weder komen de posten veel later aan. De Hollandsche van heden was bij het ter perse gaan van dit nommer, nog niet gearriveerd. De Tweede Kamer heeft Dingsdag met 51 tegen 17 stemmen aangenomen het westontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbe- grooting 1867 (ziekte onder het rundvee). Gisteren is de behandeling aangevangen van het wetsontwerphoudende voorzieningen om trent den veetyphus, waarvan de eerste twee artikelen zijn aangenomen. Naar men verzekert zal de Tweede Kamer der Staten-Generaal in den loop dezer week hare werkzaamheden schorsen. Men wil weten, dat het re<jes drie of vier weken zou duren en dat alsdan de wetsontwerpen nopens de schut terijen de erfpacht enz. in behandeling zullen worden genomen. De minister van binnenlandsche zaken brengt, ten vervolge op zijne aankondiging van 11 Maart jl. ter kennis van belanghebbenden, dat de spoorwegwerken tusschen Woensdrecht en Krabbendijke thans zoo ver gevorderd zijn, dat de Ooster Schelde aldaar niet meer zonder ge vaar bevaren kan worden, en dit vaarwater als gesloten is te beschouwen. Dingsdag namiddag heeft zich de justitie he geven naar Kattendijke, ten einde onderzoek te doen naar een, volgens geruchten, plaats gehad hebbende vergiftiging van een kind van vijf jaar. Het lijkje is naar hier in het gasthuis vervoerd om door deskundigen te worden onderzocht. De 22ste algemeene vergadering van het Ne- derlandsch Onderwijzers-Genootschap, tot af doening der werkzaamheden door de wet voor geschreven en tevens tot feestviering van het 25jarig bestaan des genootscjiapszal worden gehouden te Amsterdam in de eerste volle week (van 612) van de maand Julij 1867. De feest rede zal worden uitgesproken door den heer A. van Otterloovoorzitter van het hoofdbestuur des genootschaps. Bij den gemeenteraad van Haarlem is inge komen een voorstel van burg. en weth.tot het oprigten eener gemeentelijke tuinbouwschool, op voorwaarde, dat het rijk eene subsidie van 6000 'sjaars geve en van de provincie Noord- Holland of van meer provinciën te zamen eene jaarlijksche bijdrage van 3000 verkregen worde. Die school moet strekken tot het op leiden van tuinierswarmoeziers bloemisten boomkweekers, handelaars en reizigers in het vak van bloemisterijenz. Den 7 dezer, des avonds omstreeks 8 ure, is te Haarlem ten gevolge eener gasontplof fing, een zware brand uitgebarstenin de Haar- lemsche stoora-zijdeweverij-fabriekaan den Jansweg, directeur de heer Termeer. De ont ploffing was zoo geweldig, dat de knal, gelijk die van een kanonschotzelfs op verren afstand werd waargenomen, terwijl men in sommige gedeelten der stad schokken ontwaarde, gelijk die eener aardbeving. De ramen van de in de nabijheid der fabriek gelegen perceelen hebben veel schade geleden en zijn voor een groot ge deelte verbrijzeld. De geheele fabriek stond binnen weinige minuten in lichte laaije vlam, zoodat niets, of althans zeer weinig, is kunnen gered worden. Naauwelijks weergalmden de toonen der brandklokof het brandbluschper- soneel beijverde zich om het zeerst, om met de middelen waarover het beschikt, naar de plaats van het ongeval te snellen. Het mogt dan ook omstreeks ten 10 ure aan de brand weer gelukken den brand zoodanig meester te wordendat alle verdere gevaar geweken was. Een jongeling van ruim 20 jaren, Andrea ge naamd heeft door het instorten van een muur het leven verloren; zijn lijk is verbrand van onder het puin te voorschijn gehaald. De di recteur zelf heeft zware brandwonden bekomen

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1