want die 45 (of 9 van de 500) worden nu door hem (even als de handigste gochelaar) herdoopt en genoemd eene bruto winst." (2) Door op die wijze de geheele bruto opbrengst, na aftrek van de verschuldigde tiend als eene winst voortestellenverviel de heer T. v. B. en allen die hem gelijk gaven, in de door mij beweerde dwaling. Van de 55 vermeerderde bruto opbrengst in mijn voorbeeld aangehaald, wordt dan ook maar op f 5 winst gewezen voor den tiend- vrijen landbouwermaar niet op de geheele 55. Gelijke onjuistheid van voorstelling vind men in het tweede 'voorbeeld door T. v. B. aange haald, waarin hij zegt: een boer die op tiend- r>pligtig land, een nuttelooze sloot dempt voor 100, en daardoor jaarlijks 10 meer aan graan inoogst, (dus bruto opbrengst heeft) maakt 9 van zijn in den tiendpligtigen grond gestoken kapitaal" Een boer, de schijnbaar goeden raad van den „heer T. v. B, opvolgende, om met 100 een nuttelooze sloot te dempendie hem jaar lijks niets meer als 10 bruto opbrengst ver schaft, zou immers niets anders doen, als zich een stuk land aanschaffen, dat hem jaarlijks niet meer als 10 van de kostende prijs (of koop som) aan bruto opbrengst opleverdeen dit zou toch wat al te duur zijn ik reken het gelijk te staan minstens met eene koopsom van 900 a 1000 per gemet, en volgens de rede nering van den heer T. v. B. zon tiendpligtig land voor dien prijs per gemet gekocht, nog 9 en volgens den heer L. v. d. M., zelfs 80 winst opleveren Ik zal over het onjuist groeperen' van cijfers in de gestelde voorbeeldenniet veider behoe ven uitte weiden, vermeenende op afdoende wijze te hebben aangetoond, dat de heer T. v. B. zich daaraan werkelijk heeft schuldig gemaakt. Toen de heer v. d. M.even als velen, bij de mondelinge behandeling dezer kwestiehet veranderen van de bruto opbrengst in winst niet opmerkte, (3) was het consequent van hem tegen over de jaarlijksche bruto opbrengst van 10 of 50, nu winst geworden, te stellen, eene jaarlijksche uitgaaf voor gemis van rente ad--25 en zoo te komen tot 100 winst (van die rente namelijk) op tiendvrij en 80 op tiendpligtig land, dit toch was het consequente gevolg van de dwaling om de bruto opbrengst als winst te beschouwen. Ten onregte is door den heer T. v. B. mijne stel ling voorgesteld als zoude deze in der tijd de strek king gehad hebben om een schrijven over de tien den te verdedigen, dat voorkomt in het stukje getiteld kennis is krachtdoor Dr. Staring (op genomen) in zijnen Landbouw Almanak voor 1867. Dat allerkeurigst stukje toch had ik tijdens ons onderhoud nog niet gelezen (en ik vrees helaasde éénige niet te zijnzelfs van diegenen die het niet alleen in hun bezit hebben, maar reeds sedert maanden in hun zak dragen! Ik aarzel echter volstrekt niet, om alles wat daarin door dien kundigen en onvermoeiden ij ver aar voor de belangen van den landbouw, over de nog altijd veel te weinig gekenden druk der tienden, gezegd wordt, te onderschrijven. Met hem zeg ik: »men ziet het nog niet in, dat de tiendpligtigewelke aan zijne velden ver- sbeteringen aanbrengt, die hem geld kosteneen man is die niet weet te cijferen De boer die de dwaasheid heeft in ééns groote sommen aantewenden ter blijvende verbetering van zijnen tiendpligtigen grond, moet nimmer uit het oog verliezen, dat hij dit doende, be gint met minstens j van zijn kapitaal weg te schenken aan den tiendheffer, en daarom is de stelling van den heer T. v. B. ook onjuist, als hij zegt als men aan een stuk land van ƒ1000 waarde, f 500 ter verbetering uitgeeft, dat dan dat land f 1500 waard -is gewordenWant al neemt men aan dat de aangebragte verbe- (2) Bij ons mondeling onderhoud echter werd het woordje „bruto" niet genoemddat dan ook voor „zoinst" geplaatst alles behalve zekerheid van „winst" uitdrukt, daar het even goed een cijfer van verlieskan aanduiden, zoo als hier dan ook het geval is. (3) Met n...t pitonder een glas wijn zittende is de gocheltoer niet onaardig en verdient hij de aandacht van liefhebberszekere sn d 9 is er niets bij teriug altijddurend is, dan wordt er zoo als gezegd is al dadelijk minstens 20 of 4 van het kapitaal aan den tiendheffer leeggeschonken, dit is de eigenaar voor goed kwijt, en die som moet bij den afkoop der tienden door hem in kapitaal worden opgelegd. Gaarne geef ik en den heer T. v. B. en den heer X, en den heer L. v. d. M. toe (mijne stelling gaf dit dan ook reeds te kennen,) dat ook tiendpligtig landin enkele gevallen welligt zoo voordeelig kan verbeterd wordendat er voor den eigenaar ook nog iets van het voordeel overblijftmaar dan moeten het toch al in het oogloopende winstgevende verbeteringen zijn. Een winstgevende verbetering van 10 is in de praktijk niet zoo gering als velen wel schij nen te denkenen het landbouwers bedrijf zou wel een bij uitnemendheid winstgevend bedrijf zijn, als men daarin zoo gemakkelijk met zijn geld 15 en 20 kon winnen, en waar men op tiendvrij land 10 maakt van zijn geld daar wordtzoo als ik gezegd en bewezen heb, op tiendpligtig land 1 vénoren; maakt men op tiendvrij land 15 van zijn geld dan maakt men op tiendpligtig land maar 3x en men komt nog li te kort op de gewone rente. Waar men 20 zegge twintig percent, van zijn geld op tiendvrij land maaktdaar eerst maakt men op tiendpligtig land 8 of 3 meer als de gewone rente. t Maar moet men zich, dit alles wetende, dan nog wel verwonderen dat de boerenzij het dan ook (zoo als Dr. Staring zegt) »uit instinkt welligtvoor hun geld liever Oostenrijksche effecten koopenwaarvan zij het gevaar nog niet door ondervinding kennen, als dat zij hun tiendpligtig land verbeteren, en de vrucht van hunnen arbeid door den tiendheffer laten op strijken? - immers neen- de boeren zijn toch (ik ken ze van zeer nabij) in hun vak veel slim mer als vele heeren wel denken. Met Dr. Staring zeg ik ten slotte algemeene kennis van den druk der tienden, is de kracht die de landbouw van de tienden verlossen moet. Mogt ik door een en ander eene kleine bij drage geleverd hebben, om die kennis te helpen bevorderendan reken ik mij voor mijne ge ringe moeite dubbel beloond. Goes den 30 Maart 1867. VERHAGEN. ZÜID-AFRIKA. ORANJE VRIJSTAAT. Alweder schijnt het, dat de moeijelijkheden van den Oranje Vrijstaat met zijne naburen eer toe- dan afnemenen dat er groote omzigtig- heidzoowel als onwrikbare kordaatheid van de zijde der regering zal worden vereischt, om hare aangevangen maatregelen doortezetten zelfs is het waarschijnlijkdat zij een gedeelte van hare bevredigings-politiek, hoe leede ook, zal moeten opgeven, om den door wanhoop of vijandigheid weder aanwassenden overmoed der Basutos andermaal te temmen. Op de groote vergadering, die op Thaba Bosigo is gehouden, moet door de verzamelde hoofden der Basutos zijn beslotenhet land niet opte- geven, maar er nogmaals een kamp voor te wagen. De met plaatsen aan de uiterste grens lijn begiftigde boeren worden ook gezegd in lagere te zijn getrokkenomdat ze de zaak niet vertrouwen. Het eenige wat de laatjrtverloopen maand in de Zuid-Afrikaansche republiek heeft opgele verd is de mislukte onderhandeling betreffende de grenslinie tusschen de twee republieken. (Transvaalsche en Oranje Vrijstaatsche repu bliek.) Overgenomen uit de Rotterdamsche Courant dato 29 Maart 1867 no. 87 en door deze ontleend aan het Kaapsche Volksblad van 19 Februarij te voren. Het bovenvermelde kan aangevuld worden als volgt: Dat de plaatsen aan den uitersten grenslijn in de Oranje Vrij staat naar het Basuto landdoor de regering van de Oranje Vrijstaat zijn ver kocht en niet aan de boeren, die de gronden hebben veroverdzijn begiftigd geworden. Som mige plaatsen golden boven en sommige plaat sen beneden den prijs van 30 cents pet morgen. Dat de regering van de Oranje Vrijstaat, zoo om hare gedurende den oorlog met de Ba sutos gemaakte schulden te kunnen voldoen, als om andere redenen 130,000 (ƒ1,560,000), zijnde p/m driemaal zooveel dan de gewone jaar- lpksche inkomsten van dien staat bedragen, aan gedwongen cours onderhevig papieren-geld heeft in omloop gebragt, hetwelk in de naburige Kaap-kolonie hoegenaamd geen het minste crediet of waarde bezit en derhalve aan han delaren tot groote schade verstrekt, te meet daar men ook in de door de Oranje Vrijstaat opgerigte Bloemfonteinsche bank geen goud of zilver voor de uitgegevene bankbiljetten kan erlangenen welke dus almede elders niet a pari in betaling worden aangenomen. Dat in gemelden staat de aardappelen meestal gelden 18,en somtijds 4 maal zooveel de mud. Het meel meestal 36,en somtpds het dubbele de 90 Nederlandsche ponden in prijs is en andere levensmiddelen na rato, ter wijl men voor ieder schaap gemiddeld één mor gen grond noodig heeft, om het gedurende een geheel jaar in het leven te houden, daar gelaten de bijzondere rampendie den boeren buitendien dikwijls met hun vee te beurt vallen. Zoodat het zoowel om gemelde, als om nog vele andere niet genoemde redenen wel overweging verdientalvorens zich met er woon in de Oranje Vrij staat te gaan vestigen, vooral door personen, die fortuin bezitten en goud geld kunnen medenemenof in Europa eenig redelpk bestaanmiddel genietenals erlangende veel meer kans, om aldaar spoedig arm te wordendan meerdere wezenlijke rpkclommen te verzamelen. Goes, 30 Maart 1867. N. M. B. Wie eenige nadere inlichtingen omtrent meer gemeld land of omtrent andere aangelegenheden aldaar mogten verlangenadresseren zich met franco brieven aan de firma F. Kleeuwens ty Zoon, te Goes, onder de letters N. M. B. ïVerlKolij Ite 25aluen. Te Biezelinge zijn opgekomen 87 stemgeregtigden, waarvan 72 zich voor en 9 tegen de invoering van het nieuwe reglement hebben verklaard. Te Sint Laurens hebben van de 83 stemgereg tigden 50 van hun regt gebruik gemaakt en 27 voor de aanneming van art. 23 gestemd, terwijl 23 personen zich met de oude wijze van handelen te vreden hebben verklaard. Te Vrouwepolder zijn den 27 Maart van de 67 stemgeregtigden 32 opgekomen. 28 hebben zich ver klaard voor de oude wijze van verkiezing en 3 voor de nieuwe, terwijl één biljet van onwaarde was. Te Wissekerke hebben zich 144 stembevoegden voor de nieuwe en 3 voor de oude wijze verklaard. M ARKTB EJPMC TEN. PER TELEGRAAF. Amsterdamsghe Beurs. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Donderdag, 4 April 1867. Nedekl. Werk. Schuld 2 xh Spanje, 2V-, Rusland, 5e serie 5 Id. 1860 4% ld. a 1000,1864, 5 ld. Spoorvv. 5 Oostenrijk, Metall. 2 ld. Amst. (oude) 5 ld. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algera.schuld 5 N.-Ahehika, 1882 H H II ir II u II V II 53"/,6. 30 56%. 80 Va. 86%. 180% 22%. 64%. - 50'/,». 55 Va, 27%. 77 Va. COUPONS. Oude Metalliek21.90. Nationale ld28. Div. in 11.70. GRAANBERIGTEN. GOES, 2 April 1S67. TARWE f li50/,, 4 12,—. ROGGE f 7Winter GERST f 7,— 5 f 7,50. Zomer GERST f 6,50 a f 7,25. HAVER f 3,50 a 4,50. GROENE ERWTEN 7,90 f 8,75. BRUINE BOONEN 11,25 a f 12,50. PAAR- DENBOONEN f 6,50 k f 7,—. MEEKRAP. BOTER 0,95 a 1,02 het Ned. ffi. EIJERS - 2,50 -2,60 de 100 atuks.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3