1867. N°. 38. VRIJDAG 5 APRIL. 54sfce Jaargang. Bek.end.mals.lns> BINNENLANDSCHE BER1GTEN. A A -J32» ec«*H GOESSCHE COURANT. De altgave deier Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen- Prijs per kwartaal 1,9». fr. p. p. ƒ1,90. Gewone adverteutlEn worden a 15 et. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels, a ƒ1,30, behalve het segelregt. He inzending run advertentitn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. De BUEGEMEESTER vak GOESbrengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat het kohier van het PATENTE EGT voor deze gemeentederde kwartaal van het dienstjaar 18661867 bekleed met alle formaliteiten bij de wet gevorderdop heden ter invordering is gesteld in banden van den ontvanger dier belastingen, binnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 3 April 1867. De Burgemeester voornoemd G. H. KAKEBEEKE, l. B. De heer Stieltjes heeft eindelijk gelegenheid bekomenom in de kamer zijn stokpaardje te berijden en zijne grieven optesommen betrekke lijk den, in zijn oog, verkeerden aanleg van den spoorweg op Java. Hij heeft dit zoo treffend ge daan dat het ministerieel orgaan hem een krans vlecht en gelegenheid vindt, ommet het ge liefkoosde woord, weder van verpletteren" te spreken. Wij gelooven nietdat er vele over tuigingen in de kamer, door den heer Stieltjes of door het orgaan, zullen verpletterd zijnom de eenvoudige redendat slechts die enkele le den, die lokale kennis bezitten, met goeden grond over de SfwZf/es-anti-spoorweg-bezwaren kunnen oordeelen. Intusschen mogen wij niet onopgemerkt laten, dat de Indische bladen on ophoudelijk niet alleen den gelukkigen voort gang van het werk vermelden, maar dat zelfs bladendie men overigens niet tot de liberalen rekenen zalvrij duidelijk hunne ingenomen heid aan den dag leggen, met het werk, zoo als bet nu wordt ingerigt. Laat ons aannemen dat de heer Stieltjes waarlijk gelijk haddat er tegen zijn advies wordt gewerkt, ja zelfs dat er eene wet geschonden en namen op kaar ten veranderd zijnlaat het zijndat het ont werp Stieltjes zoo volmaakt wasalsof het door ons tegenwoordig ministeriedoor den minister Trakranen was uitgedacht, hoe zal men hier te lande dan tochhetgeen nu gebeurt, afkeu ren, daar het blijkt, dat Java spoorwegen krijgt en dat men daar met het werk, zoover het volbragt wordtingenomen is. Bij de zekerheid van dit feitis het slechts noodeloos agitatie wekken, om lange discussien te houden over eene rigting van dien wegwaarvan men hier niets weet. En heeft de heer Stiel'jes behoefte, om nog eens weder zijn gal te spuwen, over de personendie hem in den weg stonden, wij meenen, dat hij zóu bunnen volstaan, met een verbeterd exemplaar zijner geschriften aan de kamerleden aantebieden, zonder ze juist weder voortelezen, en de zaken daardoor te rekken. Een onzer volmaakte specialiteiten schijnt op een klein onvolkomenheidje betrapt te zijn, wat zeker meer te betreuren dan te verwon deren is. Het ministerieel orgaan, tevens reg- ter in het hoogste ressort over alle ministeri- eele handelingen keurt de houding van den minister van koloniën af en begint er over te denken, of Zijne Excell. wel zal kunnen blijven zitting nemen in dit kabinetdat louter vol maaktheden telt. Bijna zouden wij gelooven, dat er twee heeren Trakranen zijndie van Maandag, die door den heer Rochussen hemel hoog werd geprezen en die van Dingsdag, die door het orgaan met de plak wordt gekastijd. Er is zeker wel wat vreemds indat de ge noemde minister zegtdat hij de wet op de uitgifte van woeste gronden niet wenscht be handeld te zien en dat hij toch die wet niet wil intrekken. Indien het een man was als anderenbijv. een liberaal minister, dan zou men zeggen: hij is niet consequent, of heeft niet veel liefde voor zijn beginsel. Zoo iets kan natuurlijk in conservatieven niet vallen en mag men ook niet verwachten van iemand, over wien het orgaan den lof van conservatief bij uitnemendheid heeft uitgestort. Maar laat ons de zaken juist preciseren. De conservatieve mi nister draagt eene wet voor, die liberale begin selen toepastmen maakt het hem moeijelijk daaroverzijn geestverwantde gouverneur- generaal, verhoogt door zijne handeling de ver wikkeling, en toch trekt hij de wet niet in waarvan nu de behandeling door hem ontijdig wordt geachtzou het niet zijn omdat hij overtuigd isdat het liberale beginsel op dit punt het ware is, terwijl hij als conservatief minister, voortgestuwd door de uitersten zijner partij, daarvoor maar moeijelijk kan uitkomen. En toch diezelfde wet had wel kans, om door de kamer te worden aangenomen en zou daar door hebben kunnen bijdragen om den minister Trakranen wat langer in het bezit te laten van zijne portefeuille. Wij hebben hier een nieuw bewijs dat de conservatieve kabinetten dan alleen eenigen levensduur kunnen hebben, als zij de liberale beginselen overnemen, maar ook dat zij voortdurend in zeer dubbelzinnig licht voorkomen, omdat zij zeggen te strijden tegen hetgeen zij toch volhouden en voortdurend verdedigen, wat zij met de daad toonen niet houdbaar te achten. GOES, den 4 April. Dingsdag heeft de kamer de discussie over het hoofdstuk koloniën voortgezet. Als spre kers traden op de heeren Jonckbloet, van der HuchtGodefroiThorbeckevan Limburg Brou wer WintgensHoffmann's JacobKeuchenius, MoensStieltjes en de minister. Door onder scheidene sprekers is het beleid van den minister bestredenen een deel van het debat heeft be staan in beschouwingen over personendie naar onze bescheidene meeningweinig te pas kwamen. De heer Wintgens had naauwkeurig uitgerekend, dat reeds 30 zittingen aan de be grooting gewijd waren, en dat men ook buiten de kamer naar het einde verlangde, en hij heeft desniettemin den duur der beraadslagingen ver lengd door een strijd tegen den heer Godefroi die, zooals te verwachten waseene repliek van dezen uitlokte. Woensdag zijn de discussien voortgezet, die bij het einde der zitting nog niet waren afge- loopen. De heer Thorbecke heeft verzocht eene interpellatie te mogen rigten aan deniminister van buitenlandsche zakenover het gesprokene door den heer Bismarck in het N.Duitsche par lement, welk verzoek ingewilligd isvoorts heeft de kamer, op voorstel van denzelfden afgevaar digden beslotenhet wets-ontwerp nopens de uitgifte van gronden op Java, hetwelk de mi nister wilde laten rustenna de reeds aan de orde gestelde wets-ontwerpenin behandeling te nemen. {Per Telegraaf.) De interpellatie van den heer Thorbeckebetreffende Luxemburg is door de kamer bepaald op morgen ochtend ten elf ure. In het antwoord der regering op het verslag der tweede kamernopens de wet op de schutte rijen, worden op nieuw al de hoofdbeginselen dier voordragt verdedigd en speciaal de rede nen opgegeven waarom de bepaling van den schutterlijken leeftijd tot het 34e jaar, en de voorgedragen sterkte moeten worden gehand haafd. Volgens dit ontwerp zullen de schut terijen, reeds in vredestijd, een sterkte hebben van 50,000 mandie bij opkomend oorlogsge vaar, dadelijk kunnen worden mobiel verklaard. Tot ons leedwezen vernemen wijdat het Zeeuwsche muziekfeest, tegen de maand Junij aangekondigdgeen voortgang zal hebben. Teleurstelling in de vereischte medewerking, gepaard aan andere later opgekomen bezwaren, schijnt tot dat besluit geleid te hebben, een besluit dat hier en elders door velen wordt be treurd. Niet alleen uit het oogpunt van genot stelden wij prijs op het gelukken van het feest; maar waar de overtuiging niet levendig is, dat slechts algemeene zamenwerking iets goeds kan tot stand brengenis het nuttige en aangename beiden onbereikbaar. Indien het waarheid is dat elke dissonant een bewijs is voor het stre ven naar harmonie, dan hopen wij dat de ver ijdeling van vele wenschenin dit oogenblik moge blijken een spoorslag te zijn geweestom ze later des te schitterender tot werkelijkheid te brengen. Wij vernemen, dat zich te Dordrecht eene vereeniging heeft gevormd, die zich ten doel stelt het bespreken en, waar dit pas hëeft, het voorstaan van algemeene belangen. Zij telt reeds ruim 40 leden en heeft tot haar bestuur gekozen de heeren J. Vriescndorp als voorzitterJ. P. Goedhart als penningmeester

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1