TIEND HEFFING. antwoord zou Garibaldi zich geregtigd achten, om zich van die middelen te bedienen, welke hij zelf uiterste middelen" noemt. Hoewel Garibaldi overal de uitbundigste toejuichin-' gen van het volk ontving, heeft hij echter meent de korrespondentveel van zijn vroeger prestige verloren. De uitslag der verkiezingen bewijst dit reeds. In Venetië toch, werwaarts hij zich begeven heeft, hadden zijn vrienden juist het minst succès. En dezer dagen nog zag men op alle muren een karikatuurplaatje aangeplakt, waaronder te lezen stond physio- logie van Garibaldi. Hij werd er op voorge steld met drie hoofden, en er stond onder: Garibaldi krijgsman, verkiezings-redenaar, af gevaardigde. In het eerste karakter was hij afgebeeld als een adelaar; in het tweede als een papegaai; in het derde als een gans. Surratt, de vermoedelijke medepligtige aan den moord van den president Lincolnis te Washington, aangekomen alwaar hij onmid dellijk op de rol der gevangenen is ingeschre ven. Hij droeg nog de uniform der pausselijke zouavenwaarmede hij bij zijne arrestatie was gekleed. Geruimen tijd is de koningin van En geland bezig geweest met eene levensbeschrij ving van den overleden prins-gemaal. Die ar beid is thans voltooid en niet enkel gedrukt en gebondenmaar ook reeds in handen van •de bloedverwanten en vrienden der koningin en prins Albert. De Parijssche tentoonstelling zal den lsten April slechts voor eenige weinige dagen geopend worden in afwachting dat alle kisten zijn ont pakt, waarvoor nog geruimen tijd zal geëischt worden. De commissie voor de dotatie aan de Lamartine heeft het ontwerp van wet aan den raad van state teruggezonden, met een amende ment, strekkende om de dotatie van 400,000 frs. te veranderen in eene inschrijving op het groot boek van 2b;000"frs. intrest. De raad van state zal nog deze week over dit amendement beraadslagen. Garibaldi heeft daags vóór de opening der zitting zijne medeleden van de linkerzijde per telegraaf uitgenoodigd om dadelijk hunne plaats in de kamer te komen bezettendewijl er onverwijld zaken van het uiterste gewigt te behandelen zouden zijn. Men verwacht van hem een voorstel betreffende het romeinsche vraagstuk. De door den koning van Pruissen, bij den ontvangst der ministers, gehouden rede ademt een zeer vredelievenden geest. Z. M. heette het in de eerste plaats Pruissens taakom in het door den oorlog geteisterde Duitschland het zaad eener vreedzame ontwikkeling te strooijen. Dat zou ook hem ten pligt zijn in de hem nog overgebleven levensjaren. De Italiaansche bladen bevatten twee brie ven van Garibaldi, van den volgenden inhoud: Aan de ballingen van Istrie. San Piorano, 19 Maart 1867. Vrienden Ook aan u, broeders van Istrie, zend ik een wélgemeenden groet. Als ooit mijn woord u eenigen troost kan schenken in de treurige uren der ballingschap, ontvang het dan nu, gelijk ik het u zend, uit den grond mijns harten. Het is het woord van een broeder in het lijdenvan een Italiaan die eveneens in Italië in ballingschap is die u aanspoort om uwe hoop te stellen in uwe vrije broeders, die er geen schuld aan hebben dat de zon der vrijheid uw geboortegrond niet beschijnt. Weten wij wat wij willen; de vrij heid ontbreekt niet aan hen die willen. Geheel de uwe G. Garibaldi. San Fiorano19 Maart. Als ik het ooit heb betreurd niet rijk te zijn, dan is het heden nu ik mij genoodzaakt zie niet te antwoorden gelijk ik het zou willen doen op de talrijke aanvragen om hulp die mij uit alle deelen van Italië zijn geworden. Daarom verzoek ik allendie hunne hoop op mij gevestigd hebben, mij de smart te be sparen dat ik hen niet kan bijstaan. G. Garibaldi. De koning van Pruissen heeft aan 327 personen van verschillenden rang en stand ridderorden en andere decoratien (het »alge- meeue eereteekenen voortsop voordragt van de koningin aan 293 vrouwen van ver schillenden rang en stand de Louise-orde ge schonken, allen ter belooning van hunnen in den laatstgevoerden oorlog betoonden ijver, bij het verleenen van hulp en bijstand ten behoeve van gekwetste en zieke militairen. Oemongde toorigton. Te Middelburg kau men tegs» 20 cents warme kropsalade koopen. Een arme vissGher uit Hattem heeft het geluk had een snoek te vangen die 28 halve Ned. ponden woog. De visoh is oogenblik- kelijk naar Botterdam verzonden. In een winkel van mode-artikelen werd dezer dagen eene winkel dochter geëngageerden toen zij voor het eerst in func tie traddoor hare raeesteresse den raad gegeven, om zich altijd maar de ouderen in rang tot voorbeeld te kiezen. Onlangs kwam eene dame bij een der juf vrouwen in den winkel om zijde te koopen en toen zij den prijs daarvan vernam, vroeg de dame: hoe komt het dat die zijde zooveel gelden moet?„Me vrouw er is dit jaar eene groote schaarschte en sterfte onder de zijdewormen geweest; van daar die duurte." Tevreden met die verklaring kocht de dame de zijde, vroeg vervolgens naar lint en werd nu naar de nieuwe winkeldochter verwezen, die het ge sprek met de oudere had beluisterd. Zij pakte lint uit en toonde mevrouw het gevraagde breed zijden linttoen ook zij den prijs opgaf, herhaalde mevrouw de vraag van zoo even en de slimme winkeldochter antwoordde, gebruik makende van de explicatie der andere jufvrouw „Mevrouw, dat komt door de sterfte en de schaarschte onder de lintwormen 1 De pre sident der Y. S. heeft zijne veto gegeven aan de sup plementaire bill omtrent de reorganisatie van het Zuiden en het congres heeft de bill, in weerwil van dit veto, aangenomen. In Amerika worden sedert eenigen tijd de wijzerplaten der horologes met het pho- tographisch portret van den eigenaar voorzienen zijn zoo, bij een mogelijk verlies, gemakkelijker weder terug te bekomen. Men meent dat het beeld er op wordt gebragt, door middel van chloorzilver collodium. Eenige deugnieten nameneenige avonden gele den, het uithangbord van een draaijer weg en plaat sten het boven de deur van een advocaatwaar men den volgenden morgen lezen kou„allerlei soort van draaiwerk wordt hier gedaan." Eene jonge dame gaf onlapgs 13 redenen op, waarom zij den dinger naar hare hand afgewezen had. De eerste 12 rede nen waren de 12 kinderen van den kandidaat, en de 13de reden was de vrijer zelf. Eene dame te Preston, Conn., heeft onlangs een paar kleintjes ter wereld gebragt. Een der kleintjes woog minder dan anderhalf pond en het andere over de twee pond en half. Een damesvingerring paste om de armpjes. In het jaar 1631 was te Parijs een geneesheer, Tte- naudot genaamd, die geen pillen genoeg naar zijn zin verkocht en nu verzon het nieuws van den dag te laten drukken en die blaadjes voor een kleine munt, gazettes of una gazetta geheeten te koop aantebieden. De naam van die munt is door verloop van tijd overgegaan op het blad zelf. Dit is alzoo den oor sprong van het woord Gazette (courantdagblad.) N. Bred. Cour. Dezer dagen is te Kampen bij het instructie-bataillon aangenomen een jongeling van ruim 16 jaren, die bij kloekefti ligchaamsbouw eene lengte heeft van bijna 1.7 ellen, en evenwel een drieling is. Zijn gelijktijdig geboren broeder moet (mede als vrijwilliger,) bij eene afdeeling te Gouda in garnizoen zijn terwijl de derde, een meisje, eveneens in leven en gezond is. Te Amsterdam is de vrouw van een straatveger van drie levende kinderen beval len allen van het vrouwelijk geslacht. Hetgeen in de Góessc/ie Courant van 19 dezer, onder bovenstaanden titel voorkomtzou wei- ligt bij sommigen van zoodanige landbouwers die in deze niet mogten doordenkenhet ont moedigende denkbeeld kunnen doen ontstaan, dat alle verbetering van hunne landenalle vermeerdering van derzei ver productie, te ver geefs worden wanneer die landen tiendpligtig zijn; ten minste ik heb in dit opzigt reeds gevoelens hooren uitendie van verregaande domheid en onnadenkendheid getuigen eigen schappen die men den schrijver van het ten deze bedoelde stuk, den heer O. Verhagen, wel niet zal toekennenevenmin als de bedoeling om uit zijne voorstelling verkeerde gevolgtrek kingen te doen maken. Het is dus niet om den heer Verhagen te bestrijden, dat ik de pen heb opgevat; maar wel om, door iets aan zijn schrijven toe te voe gen hem ter hulp te wezen in het bevorderen van de kennis der waarheidte weten voor de zoodanigen, die niet genoeg ontwikkeld zijn dezelve in deze van den schijn te onderscheiden. Dat in het door ZE. gestelde gevhl de land bouwer geene winstmaar nog verlies heeft is juist; wie zal dit ontkennenV Het verlies is zelfs nog grooter, dan door ZE. wordt op gegeven vermits geen interest gerekend is van de 5,0,die tot verbetering van het land zijn opgenomen of uitgeschoten. Men. zou nog eenvoudiger voorbeeld kunnen nemen dan door den heer V. is gedaan, om zijne stelling te bewijzen, (zich daarbijtot ge mak, ook houdende aan eene toekenning van het volle 'fl0iv gedeelte van den oogst aan den tiendhefferen dus van dat gedeelte niet het y5de aftrekkende, dat, in vergoeding der las ten den grondeigenaar is toegekend te weten Wanneer men een perceel land bebouwt, dat jaarlijks aan pachtsom bemestenbewerken bezaaijiug, enz., ƒ90,kost. terwijl de daarop voorkomende vruchten slechts eene waarde heb ben van 100.dan zal aangezien men van die 100,een tiende, of 10,aan den tiendheffer missen moet dit land ons geen voordeel opbrengen. Men mist dan zelfs nog de rente der j 90,die men aan het land besteed heeft. Maar dit gemis aan voordeel houdt op zoo dra de opbrengst van het land de kosten van productie met meer dan 10% van den opbrengst te boven gaat. Dan komt den tiendheffer niet meer dan een '/i0de van het meerdere toe en de overige '7mde gedeelten blijven aan den landbouwer, b. v.: Wanneer het landdat 90, onkosten geeft, 110,opbrengt, is er tusschen die opbrengst en de onkosten een verschil van 20,de tiendheffer heeft regt op ƒ11,- rest dus voor den landbouwer 9, Zoo het land 120,opbrengt rest hem 18,als de opbrengst is 130,blijft hem 27,bij eene opbrengst van 140,— heeft hij een voordeel van 36— en zoo ver volgens. De tiendheffing is voorzeker een last voor den landbouwer, en het is voor hem wenschelijk, dat dezelve weldra bij eene wet worde afkoop- baar gesteldmaar ze hield en houdt de ont wikkeling van den landbouw op verre na niet in die mate tegenals door enkelen wel eens is en nog wordt beweerd. Wel zou dit het. geval zijn, indien de opbrengst der landen, na aftrek van de kosten, dus zuiver, slechts zoo veel bedroeg als juist den tiendheffer toekomt maar gelukkig is die productie in den regel veel meerwaarom dan ook voorzeker de heer Teding van Berkhout, in zijn in de G. C. van 22 dezer geplaatst schrijveneen geval stelt dat, meer dan dat van den heer V., met de werkelijkheid overeenkomstig iszijnde daarin het verschil tusschen de tot verbetering aan gewend wordende uitgaven en de daardoor ver meerderde opbrengst grooter; immers van de 500,die de heer T. v. B. als uitgave in ééns doet plaats vindenbedraagt de jaarlijk- sche rente (stel tegen 5%) 25,waarmede eene vermeerderde productie Wordt verkregen van f 50,alzoo een voordeel, niet van 10%, maar van 100%. Van de opbrengst het l/,0dl: voor den tiendheffer aftrekkendeof 5, en ook vervolgens gemelde 25,blijft hief 20,of een voordeel van 80% over, een voordeel, dat ik hoewel geen landbouwer zijnde, maar slechts in de gelegenheid het landbouwersbedrijf in mijne nabijheid op te merken durf aannemen niet zoo buiten den regel te wezenals het nadeel door den heer V. voorgesteld. Colijnsplaat23 Maart 1867. L. van der MOER.-

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3