BUITENLAND. "Blijkens eene opgave in de Staats-Courant zijn aangetast door de veeziekte van 24 Febr. tot 2 Maart: in Zuid-Holland 878 runderen, in Noord-Holland 104in Gelderland 14in Utrecht 252, in Noord-Brabant 0, totaal 1248. Van 3 tot 9 Maart: in Zuid-Holland 935, in Noord-Holland 167, in Gelderland 5, in Utrecht 256, in Noord-Brabant 0, totaal 1363 runde ren. Yan 10 tot 16 Maart: in Zuid-Holland 751 in Noord-Holland 25, dn Gelderland 11, in Utrecht 284in Noord-Brabant 5 totaal 1076 runderen. Gaarne vestigen wij de aandacht op eene nieuwe zaakmaar die lang genoeg als noodig en gewenscht werd verwacht. Wij bedoelen de uitgave van een verslag van de handelingen der provinciale statendat thans voor het eerst het licht ziet en tegen den geringen prijs van 10 ct. per vel in den handel is gebragt, en bij de depothouders van den drukker van het ge westelijk bestuur verkrijgbaar is gesteld. Wij juichen de poging toe, om alzoo meer open baarheid te geven aan de discussien bij de prov. staten en kunnen niet anders dan goedkeuren dat tegen zoo kleine prijs ieder daarmede ken nis maken kan. Tot opwekking van politiek leven is het noodig, dat ieder kunne kennis nemen van hetgeen er omgaat in de vergade ringen van het algemeen en gewestelijk bestuur, en dat de begeerte daarnaar opgewekt worde door die kennisneming te vergemakkelijken. Wij zijn daarom erkentelijk voor deze niet onbelangrijke schrede op den weg -van vooruit gang en hopen dat de belangstelling van velen het bewijs moge zijndat zij zich niet vergist hebben, die daarop voortdurend aandrongen. Het Journal de Lïege brengt in herinnering, dat er nog eene Schelde-kwestie bestaat. Wat men ook beweren moge, leest men in genoemd bladzeker is hetdat geen der drie ingenieurs, die door FrankiijkEngeland en Pruissen be last zijn, om een rapport te maken over de afdamming van de Scheldezijn arbeid nog voltooid heeft. Men verklaart die vertraging door de noodzakelijkheidwaarin zich de des kundigen bevindenom de vele enquêtes te bestuderendie over de afdamming hebben plaats gehad. De Nieuwsbode meldt dat, volgens sommige berigtenhet rapport van de vreemde ingeni eurs over de Ooster-Schelde-quaestie gunstig voor Nederland luidt. De gisteren te Ellewoutsdijk gehouden ver pachting der wei- of onderlanden van den polder Ellewoutsdijk en Everinge, heeft bewezen hoe zeer steeds de waarde der gronden stijgt. Bij gesloten biljetten was voor een aanzienlijk be drag boven dat der vorige ingeschreven. Zeker was het vergevorderd saisoen er oor zaak van, dat de derde en laatste lezing van dr. Piccardt op 11. Dingsdagavond niet zóó tal rijk bezet was als de beide vorige keeren het geval is geweesten toch zouden zijdie mee- nen, dat het bepaald winter moet zijn om avondbijeenkomsten te bezoekenzich niet be klaagd hebben, indien zij met ons de fragmen ten uit het dagboek van een reiziger hadden hooren mededeelen. Mogt het hun ook al zijn tegengevallenin dien zij er op gerekend hadden, oni wat nieuws en wetenswaardigs van vreemde volken en verre landen te vernemenwij twijfelen niet of zij zouden met belangstelling de beschrijving hebben aangehoord van de zedengewoonten mate van ontwikkeling en heerschende voor- oordeelen van een land, waarvan de naam wel niet uit het dagboek van den reiziger bleek maar dat toch verbazend veel overeenkomst had met een ander landdat men bij ons allen in meerder of mindere mate bekend mag ver onderstellen: en al was het ook dat de reizi ger op zeer behendige wijze gebruik wist te maken van het nimmer falende middelom de dingen waar hij niet mede bleek in te zijn genomen bespottelijk te maken, door ze op eene belagchelijke wijze voortestellentoch was de gave van opmerking en de mededeeling van het waargenomene zoo juist en oordeelkundig, dat menigeen den wensch bekroopomzoo hij ooit ging reizeneen dergelijke compagnon de voyage te mogen vinden. Ieder verliet dan ook de zaal met den wenschdat dr. Piccardt. ons een volgende winter nog menigmaal het een en ander uit zijn rijke verzameling van interessante onderwerpen zal meedeelen. Dingsdag 11. is te 's Gravenhage een gedenk steen onthuld voor Bilderdijkdie geplaatst is in den gevel van een huis op de Prinsengracht, waarin de dichter van 1786 tot 1795 gewoond heeft. Onze voornaamste letterkundigen woon den deze plegtigheid bijwaarbij door sommi gen toespraken gehouden werden. De steen is geplaatst door een honderdtal der aanzienlijkste voorstanders van onze letterkunde. v4* In het Journal d'Agriculture pratique heeft dokter J. Kienen eenige mededeelingen over de hoender-eijeren openbaar gemaakt. De hen legt gedurende haar leven, dat bij een geregeld ver loop 9 jaar bedraagtongeveer 600 eijeren. Zeer goede hennen leggen van den eenen tot den anderen ruitijd 150200 eijeren. De 600 eijeren verdeelen zich gedurende den geheelen leeftijd op de volgende wijze: le jaar 1520 eijeren; 2 jaar 100120 eijeren; 3e jaar 120 135 eijeren; 4e jaar 100115 eijeren; 5e en 6e jaar 6080 eijeren; 7e jaar 3540 eijeren; 8e jaar 1520 eijeren; 9e jaar 110 eijeren. De Nederlandsche gezant te Parijs heeft 5 a 6 koeijen met een stier van het Bretagne- ras aangekocht,, ten einde omtrent de vatbaar heid dezer beesten voor de veeziekte aan de vee-artsenijschool te Utrecht proeven te doen nemen. De Russische boeren bewaren op de volgende wijze hunne granen. Op eene drooge plaats graven zij een gat in den grond, leggen daarin een fiksch vuur aan en droogen zoo de zijden van den kuil. Vóórdat het graan daarin gebragt wordt droogen en zuiveren zij de in den kuil voor handen lucht nog eens door eene brandende stroowisch. Daarop storten zij er hun graan in en stampen dit ter dege vast de massa wordt met stroo gedekten er zijn voorbeel den, dat de zoo bewaarde granen 40 jaren lang in goeden staat zijn gebleven. De arrond. regtb. te 'sGravenhage heeft gisteren de heeren li. en S. apothekers aldaar, schuldig verklaard, aan het als apotheker voorhanden hebben van geneesmiddelen die niet in de Pharmacopoea Neerlandica vermeld staan en waarvan het opschrift niet behelst het voor schrift waarnaar zij bereid zijnen hen te dier zake ieder veroordeeld in eene geldboete van ƒ10. ALGEMEEN OVERZIGT. Alle berigten komen daarin overeendat de koning van Pruissen op zijn geboortedag, zeer vredelievende predikatiën gehouden heeften er schijnt dus hoop te,bestaan, dat de monarch zijn nieuwe levensjaar met kalmer overleggin gen begintdan het vorige. Wanneer nu Bis marck zulks ook goéd vindtmag Europa zich verblijdenmaar wij dienen daartoe eerst te we ten, wat de premier zal antwoorden op de ge- lukwenschen, als hij ook eens verjaart. Voor den ouden koning mag men wenschendat zijn minister hem in geene nieuwe oorlogen zal inwikkelen, want als men op die jaren komt is rust, voor ligchaam en ziel beiden, wen- schelijk. Nog een vreedzaam verschijnsel op den Pruissischen bodem doet zich voor, daar de regering schijnt besloten te hebben, om zich met het parlement te verstaan, ten aan zien van de militaire begrootingzoodoende zal de groote hinderpaal voor de goede verstand houding tusschen regering en kamer worden weggenomenen ook in Pruisssn zal een einde gemaakt worden aan twistendie voor het land verderfelijk zijn. In de Engelsche kamer haspelt men voort over de reformbill, die beurtelings krachtig ver dedigd en heftig bestreden wordt. Voor het oogenblik laat liet zich nog niet berekenen, welke ten slotte de stand der partijen zal zijn. Intusschen heeft de regering haar voornemen geopenbaard, om de vertegenwoordiging voor Schotland uittebreiden. De koning van Italië heeft zijn parlement geopend met eene rededie algemeen een goe den indruk heeft gemaakt. Het is te hopen, dat de nieuwe kamer hem het regeren mogelijk zal maken. Tusschen zijne regering en die van den Paus is ook eenige toenadering te bespeu ren. Er is toch tusschen beiden eene overeen komst getroffenom de rooverijen te beteuge len en, volgens deze overeenkomst, zullen de Italiaansche troepen op pauselijk grondgebied mogen komen. De Paus schijnt zelf zijn verlan gen tot dezen stap geopenbaard te hebben. Wel een bewijs, dat hem de hulp van anderen noodig is, om zich te handhaven. In Belgie is de belangstelling in de kiesher- vorming nog niet groot. De kamers discus sieren daarover, maar het publiek neemt er weinig deel aan. Omtrent keizer Maximiliaan zijn weder zeer tegenstrijdige geruchten. Van de inneming van Mexico, door zijne vijanden, schijnt niets waar te wezenmaar evenmin is het waardat zijne overwinningen zijne positie zouden hebben ver sterkt. Men meldt uit Luxemburg, dat sinds eenigen tijd zich een Fransche onder-prefect in Luxemburg ophoudt, die bij de eerste fa- miliën der stad bezoeken aflegt en telkens in den loop van het gesprek vraagtof het Land zich bij eene stemming voor Frankrijk of voor Pruissen zou verklaren. Daarentegen schrijft men,dat van onderhandelingen over een verkoop van Luxemburg niets bekend is. Twijfelachtig zou overigens het resultaat eener stemming zijn. De hoogere klassenwaar de Fransche taal domineerthellen tot Frankrijk over. Maar de voordeelen van het Duitsche Tolverbond zijn daartegenover te in 't oog springenddan dat de Luxemburgersdie nog het liefste van alles autonoom blijven niet ter laatster ure zich toch nog liever aan Duitschland aansluiten dan aan Frankrijk, als deze vraag hun werd voorgelegd. Intusschen houdt men 't er voordat die quaes- tie nog in een verre toekomst ligt. Een koninklijk besluit, hetwelk kracht van wet heeft in afwachting, dat het aan de kamers zal worden voorgedragenbepaalt dat in geval van oproer verdachte personen zullen kunnen overgebragt worden naar eene door de regering aan te wijzen plaats. Vreemdelingen die in Spanje komen zonder van behoorlijke papieren voorzien te zijnzullen in hechtenis worden genomen. De heer Lamartine is ernstig ongesteld. Het rheumatismewaaraan hij sedert lang lijdt, zou zich in de maagstreek gevestigd hebben. Omtrent de dotatienals nationale be looning door den landdag toegekendzegt men dat aan den graaf von Bismarck 400,000 th. aan den minister van oorloggeneraal van Poon 300,000 th.en aan de vier andere generaals ieder 200,000 th. zijn toegekend. Het heeft in Spanje zoo zwaar op som mige plaatsen gesneeuwddat de spoortreinvan Madrid naar Valencia er door is opgehouden en een geheelen nacht onder weg moest ver toeven. De reizigers hebben 36 uren in de waggons moeten doorbrengen en veel uitgestaan zoowel van de koude als van honger en dorst. De korrespondent van het Journal des Dibatste Florence, zegt, datvolgens gerucht Garibaldi het voornemen heeft in het parle ment de kwestie van Rome optewerpenèn volksvertegenwoordiging, èn regering in mora te stellen om het bestaande votum ten uit voer te brengen, waarbij Rome als hoofdstad van Italië is verklaard. Bij een ontwijkend

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2