STOOMSCHIP: M ARKTBER I GTEN. te verlaten. Geschiedt dit niet, dan zal elke rustverstoring gestreng worden gestraftdit plan zeide de heer v. Bismarck staat bij de regering vast. Uit Munchen wordt geschrevendd. 7 Maart: Gisteren ochtend is de luitenant der artillerie Glaseralhieraan de gevolgen eener wond aan het hoofdoverledenwelke hem in een duel niet de sabel was toegebragt. Zijn tegenstander, een luitenant der infanterie, is ook gewond." Insgelijks leest men in het Würzburger Abend- Matt uit Munchen, dd. 1 Maart: Listeren och tend had in een boschje bij Grosshessellohe een duël met de pistool plaats tusschen een Servisch edelman en een koopman. De par tijen schoten op 20 pas tegelijk af. Beide werden gewond." Tegenover die duëlmanie wordt het voor beeld van Engeland waar het begrip van gent- lemann zeker wel het hoogst wordt opgevat, geciteerd. Daar is thans het duël tusschen gentlemen volstrekt verboden. - Een der Fransche bladen doet zeer geestig uitkomen dat op dit oogenblik een wedstrijd bestaat tusschen de oostersche kwestie en de tentoonstelling te Parijs, wie van beide h#t eerst aan de orde van den dag zal worden gesteld. Aan de eene zijde keizer Napoleondie op het veld van Mars- bevelen aan de werklieden geeft, om met het tentoonstellings-gebouw zooveel spoed te maken als slechts mogelijk is; aan de andere zijde prins Gortschakoff.die aan de Ser viërs en Grieken drinkgeld ronddeelt, om een volslagen breuk met de Porte te bespoedigen. Wie het eerst gereed is heeft het spel gewon nen. Het blad gelooft dat Napoleon, alleen met het oog op de dreigende ontwikkeling der Oos tersche kwestie, met zooveel nadruk op de ope ning der tentoonstelling op 1 April heeft aan gedrongen want wanneer dit nog een maand later mogt gebeuren, zouden er in het Oosten gebeurtenissen plaats kunnen hebben, die ont zaggelijk veel afbreuk konden doen aan het vredes-schouwspel te Parijs. Den 13den is te Frankfort brand ont staan in de achterzalen van het Hollandische Hof, waar op dat oogenbük een concert werd gegevenhetwelk door een talrijk publiek werd bijgewoond. Slechts met moeite ontkwamen de dames aan het gevaar. De kleederendie in de garderobekamer werden bewaardzijn een prooi der vlammen geworden. Van de per sonen die zich met het blusschen van den brand bezig hieldenzijn er verscheidene ge kwetst. Een heeft, zegt men, het leven er bij verloren. In deze zaal werden gewoonlijk de vergaderingen van het National Verein en ook van den landdag gehouden. Toen Donderdag de heer Thiers zijne in terpellatie zou houden in de zitting der kamer welke ten half twee ure aanvangtwerd des morgens ten vijf ure reeds queue gevormd voor den ingang der tribune. Sommigen die kans hadden eene plaats te bekomenverkochten die kans voor 1-50 francs. De reden werd door duizenden aangehoord. Wanneer zij in haar geheel bekend ishopen wij er een uitvoeriger uittreksel van te geven dan het reeds mede gedeelde telegrafische berigt. Op het jaarlijksche budget van Jersey dajfc dezer dagen in het parlement van dat eiland werd goedgekeurd, kwam o. a. een post van 110 p. st. voor, wegens onkosten voor het ophangen van een misdadiger. Men nam daar uit aanleiding, om op de afschaffing der dood straf aan te dringenuit een beginsel van zui nigheid. G-emensde toeristen. üe kostenom de straten van Boston te ontdoen van sneeuw, was, na den laatsten sneeuwstorm 50,000 dollars. Een onderwijzer, die tot herstel zijner ge zondheid eenige maanden op het land wenseht door te brengenbiedt zich aan begeerigen aan als logé en huis-onderwijzer, onder verzekering, dat hij is (orthodox). Zie Arnh. Cour. no. 4052. George Foster heeft 400j0 dollars schadevergoeding van de stad Cam bridge, Mass., gekregeD voor bezeeringen door het val len op eene gladde trottoir in die stad Vraag Waarom werpen de Fenians, als zij op de vlugt gaan, hun geweren weg? Antwoord: Om er achterlaat-ge- weren van te. maken. Jacob ATaer, de oudste man in den staat New-York, is den 28 Jan. te Webster, Monroe county, gestorven. Ilij was 109 jaren oud en behield zijne verstands vermogens tot eene maand voor zijn dood. De keizer der Franschen heeft den 9 11. de soep van de militairen met veel smaak genuttigd, waardoor hij de gemoederen van de sol daten roet geestdrift heeft vervuld. Te Maastricht zijn dit jaar bij de lotelingen zooveel vrijstellingen, dat het volledig getal rnilitiens niet kan geleverd worden. Bij gelegenheid van de tentoonstelling te Parijs zal men in het park aldaar echte Chineesehe thee kunnen drinken, die door echte Chineesehe meis jes in echte Chineesehe porceleinen kopjes zal worden geschonken. Het gebouw is naar het model van het Chineesehe keizerlijk zomerpaleis gebouwd en de tuin door een Chineeschen tuinman aangelegd. Bij een scheikundig onderzoek van de .melk, die te Amsterdam aan de huizen verkócht wordt, is gebleken, dat deze ver mengd is, met '3 a water gi\ wel met gracht- of slecht welwater, in meer 'of tit in bedorven toestand. Op de Parijsche tentoonstelling zal ook eene col lectie voorkomen van Engelsche dagbladen, van den oorsprong van het jonrnalisme af, die in 1675 soor ten zal bestaan. TIENDHfiFFÏm Nimmer beb ik gedachtdat de volgende stelling voor ernstige tegenspraak vatbaar ware, namelijk ■»dat jaarlijksche uitgaven in den landbomo gedaan wordende ter vermeerdering van den opbrengst, die zonder .tiend erdast 10 winst zouden opleveren bij tiendheffing 1 ver blies geven" en toch zag ik mij dit sABC. van Landhuis houdkunde" onderdaags in de hoofdplaats van ons gewestmet allen ernst betwistdoor en in een talrijk gezelschap van mannen, aan wier warme belangstelling in den bloei van den landbouw niemand regt heeft te twijfelen, ja waarvan de meesten om strijd getuigden althans, volbloed tegenstanders van tiendheffing te zijn, terwijl zij, die in hunne vroegere of tegenwoor dige openbare betrekkingen reeds menig af doend bewijs gegeven hebben van dien tegen stand juist de hevigste woordvoerders waren om deze stelling te betwisten. Om de waarheid daarvan te bewijzen, werd er door mij op gewezen, dat, als men aan een stuk land waarvan de gemiddelde bruto op brengst 100,bedraagteene jaarlijksche uitgaaf doet van 50,met uitzigt om met die 50,tien percent te winnen, dan zou dit op tiendvrig land het geval zijn als de bruto opbrengst daardoor tot/155,werd opgevoerd. Op tiendpllgtig land echter nietimmers zonder de uitgaaf ter verbetering aangewend trekt de tiendheffer van dat land 10 van de bruto opbrengst ad ƒ100,of ƒ10,en nu na de uitgave ter vermeerdering van dien opbrengst gedaan trekt hij 15,50en dus 5,50 meer als vroeger, ën de tiendpligtige landbouwerin plaats van 10 of 5,te winnen met zijne gedane uitgaaf van 50, verliest daarop 1 of 50 cents. Deze eenvoudige stelling, en nog eenvoudi ger bewijs, werd mij tegen gesproken, en door onjuiste groepering van cijfersontleend aan andere voorbeelden, betwist, terwijl het mij niet bate, op die onjuistheden te wijzen verre de meerderheid der aanwezigën; toch schaarden zich onder mijne bestrijders. Met het oog op de belangrijkheid van het onderwerpen de heimelijke bedoelingen van velen in den lande om den druk der tienden minder bezwarend te doen schijnen als zij wer kelijk is noodig ik dus allen üit, die de juist heid mijner stelling en het aangehaalde voor beeld, ter goeder trouw hebben betwist, of nog Het is bekend, dat de tieudheffer wel niet juist 10 fQ geniet van de bruto opbreDgstdoch daarover bestond geen verschilzij die daaraan mogten hechtengelieven mijne stelling dan aldus te lezen: „dat jaarlijksche uitgaven die op tiendvrij land, zoo veel „percenten winst zouden gevenals de tiendheffer percenten „heft van de bruto opbrengstaan den tiendpligligen land bouwer niet alleen geen telnet maar noodwendig verlies „geven." Door mij is die heffing op tien percent gesteld om door ronde cijfers het betoog duidelijk te maken ook voor den eenvoudigsten landman. lust mogten hebben om te betwisten, om hunne gronden van tegenspraak eveneens aan eene openbare critiek te onderwerpen. De beweering welke men er tegenover stelde was deze: »dat een tiendpligtig landbouwer altijd nog gedeelte van de winst bleef genietendie de »tiendvrije landbouwer geheel geniet men gaf dus wel toe dat de tiendheffing eene belemmering was voor de ontwikkeling van den landbouwmaar niet in eene zoodanige mate als door mij werd beweerd. Goes, 13 Maart 1867. VERHAGEN. Bestecliiigen. Hen 15 dezer zijn te Middelburg aanbesteed, de werken aan de Oude Hoeve, Polder Schouwen, die zijn aangenomen door dén heer W. Speelman te Burgh voor 38,200, Aan het departement van binnl. zaken, op 2 Mei het houwen van eene dubbele schutsluis aan den mond van het kanaal door Walcheren en het verrigten van eenige grond- en verdere werken bij Vlissingen. 9 Mei: het maken van het stations-terrein met een gedeelte spoorbaan het graven van het daar lang9 strekkend kanaal, het maken van den onderbouw van eene dubbele draaibrug met vast gedeelte in den loe- gangweg naar liet station, van eene bazaltkade en van eenige verdere hijhehoorende werken te Middelburg. Jtogerfijfien Stanö. van 9 tot 16 Maart 1867. Gehuwd: Hen 14, Marinus Hogesteger, oud 31 jaar, jongm. en Maatje Catsrnan, oud 64 jaar, jonged. Nicolaas Remxgnse, oud 23 jaar, jongm. en Maatje de Schipper, oud 26 jaar, jonged. Geboren: l)cn 9, Willem Jacobusz. v. Hen- dricus Helnaay en Floretta Agatha van Duin. den 10, Michiel Johannes, z. v. Cornells Iiom- bouts en Maria Theresia Schik, den 11Jan Lambertusz. v. Pieter Burgs en Johanna Steen bakker. den 14, Jacobus, z. v. Pieter Franciscus de Laat en Margaretha Verbeem. Johannes s. v. Hendrik Janse en Maatje Bras. den 15, Maria Helena, d. v. Cornells Kuzee en Dirkje Verheule. Neeltjed. v. Cornells Karelse en Kornelia de Schipper. Den 16. Cornellsz. v. Dirk Nonnekes en Cornelia Reijnhoui. Overleden: Den 10, Pieter, oud o/w., z. v. Pieter Olbertijn en Maria Reijnhout. Willem, oud 4/iz'., z. v. Adriaan Verhage en Catharina de Ridder, den 13, Antonetta Morien, oud 44 jaar, aeli. met Cornells Geers. den 15, Jannetje, oud bijna 2 j., d. v. Johan Blomkun en Fran- cina de Jonge. Barend, oud 2 j., z. v. Ba rend dc Hond en Suzanna Adriana Glerum. den 16. Cornelia Reynhout, oud 34 jaargeh.met Dirk Nonnekes. IZUUD-BEVEXiAlVD. MAART. van HOTTEHDAM. ure. van GOES. nre. Dingsd. 19 'smorg.ll,— Woensd. 20 Vrijdag 22 Maandag 25 'srnorg. 7. 8, 9,45. Dond. 21'smidd.l2,— Zaturdag23'smorg. 4,30.. Dingsd. 26 5-,.4; PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beurs. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Maandag, 18 Maart 1867. Nedkkl. Werk. Schuld 2 'U Spanje, 2v2 Ruseand, 5e serie 5 ld. 1860 4'/a ld. a 1000,1864, 5 ld. Spoorw. 5 Oostenrijk, Metall. 2 '/2 ld. Amst. (oude) 5 ld. Nationale 6 ld. Amst. 1864 5 H Turkije, Algem.schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 53. 30 Va. 58. 81%. 87 Vi». 184'/*. 22 64%. 51 '/ia. 56. 28%. 77'-,». 22.27s. 28.20- 11.75. COUPONS. Oude Metalliek Nationale ld Div. in GRAANBERIGTEN. ROTTERDAM 18 Maart 1867. TARWE, ROGGE en GERST 10 c.Witte- en Bruine BOONEN 50 c. ERWTEN 25 c. honger. Noord-Br.baat- •che BOEKWEIT 220-230. HENNEPZAAD 228.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3