BINNENLANDSCHE BERICTEN. Benoemingen. BUITENLAND. GOES, den 18 Maart Bij de voortzetting der discussie over het bud get voor marine in de vergadering der tweede kamer, Donderdag, hebben eenige specialiteiten op dit gebied het woord gevoerd. De heeren Wintgens, Stieltjes, J. K. van GoltsteinStorm van 's GravensandeSaaymans Vaderde Casem- brood en Wassenaer Catwijlt hebben ten gunste van de regeringsplannen gesproken. Vrijdag hebben weder onderscheidene leden aan het debat deelgenomen. De heeren Thor- b&clce, Fransen van de Putte en Dullert hebben verklaard de begrooting niet te kunnen aanne men zonder dat de middelen aangewezen zijn, waarmede het hooidcijfer moet bestreden wor den. Andere leden, zoo als de heeren Insinger, Pijnappel en van Zinnicq Bergman hebben on bepaald alles goedgekeurd wat de ministers voor stelden en zelfs de bestrijders op hunne beurt bestreden. De minister van oorlog, de heer van den Boscli, heeft tegenover den heer van de Putte beweerddat de regering geene agitatie onder het volk hielp voeden en zijnen ambtge noot voor buitenlandsche zaken, die niet tegen woordig schijnt geweest te zijn, verdedigd. Ook de heer Casembroot is nog eens op zijne vroe gere rede teruggekomen. Zaturdag hebben eerst de ministers van marine en van oorlog het woord gevoerd en getracht alle gemaakte bedenkingen te wederleggen, waar bij het, zoo het verslag in het Dagblad juist is, niet ontbroken heeft aan piquante gezegden om trent vroegere ministers en ministerien, waarin het tegenwoordige kabinet bijzonder rijk schijnt te zijn. De minister van finantien heeft daarop een zeer gunstige schets gegeven van den staat onzer finantiendie, in plaats van het vroeger door hem aangekondigde tekort, een overschot zullen opleveren dat die verhoogde uitgaven mogelijk maakt. Daarna hebben nog gesproken de heeren Thorbecke, de Roo van Alderwerelt Storm van 'sGravesande en 'sJa ob en is de verdere beraadslaging verdaagd tot Maandag. Het Dagblad verwacht, dat de begrooting voor marine met eene imposante meerderheid zal worden aangenomen. Ofschoon de tweede kamer zich niet gunstig getoond heeft bij het onderzoek in de afdee- lingenomtrent de wets-voordragt tot het ma ken der overbrugging van het Hollandsch Diep, blijft de minister van binnenlandsche zaken bij het gemaakte plan waarvan de kosten be dragen zullen 8,148,000. Als eene bijdrage voor het wanbestuur van vroegere ministerien die niet eene goede wet tot stand bragtenkan dienendat de mi nister van binnenlandsche zaken den koning eenen algemeenen staat heeft aangeboden, be treffende den afloop van de ligting der natio nale militie van 1866 en daarbij heeft doen uitkomendat ook die ligting met opzigt tot de werking der militiewet toenemend voldoende uitkomsten heeft opgeleverd. Bij de onlangs aangenomen begrooting voor binnenlandsche zaken, is eene som van 30,000 als rijkssubsidie toegestaan, tot herstel in den vorigen bouwtrant van de Maria Munsterkerk te Roermond. En bij circulaire van het be stuur over de protestantsche bewaarschool in dezelfde stadworden liefdegaven gevraagd voor den herbouw van het schoollokaaldat uit het oogpun< der gezondheid, ongeschikt is geoordeeld. Tot het ontvangen van liefdegaven hebben reeds eenige personen zich bereid verklaard. Met de opheffing van Vlissingen als vesting begint het- ernst te worden. Reeds hebben be langrijke verzendingen van geschut en affutage plaats, en gedurende de zomermaanden zullen verdere toebereidselen door de artillerie geschie den,tér vérdere inscheping. Van de 181 groote vuurmonden en 30 Coehoornmortieren met hun toebehooren, moeten slechts 37 met 10 Coe hoornmortieren blijvenzoodat er met de ont ruiming nog veel tijd kan verloopen. Naar aanleiding van hetgeen, bij geruchte, omtrent de stoomvaart van Goes op Rotterdam en tusschenligg;-nde plaatsen vice versa wordt medegedeeld, kunnen wij met zekerheid berig- ten, dat de stoomboot »de Stad Goes," onlangs in publieke veiling aangekocht door den heer W. A. van Maenen te Antwerpen voor reke ning van de heeren Verwey Sf C°. te Rotterdam, op deze stad in de vaart zal blijven. Dezelve zal aan het etablissement Fop Smit, thans be lmoren de aan de heeren Leendcrt Smit cZoon te Kinderdijk, voorzien worden van geheel nieuw stoomwerktuig, ketel enz. en onder denzelfden naam, in gemeenschap met de stoomboot Zuid- Beveland in dienst worden gebragt. Ook de dienst der stoombooten Telegraaf zal eene aanmerkelijke verandering ondergaan waarmede het reizend publiek van ons eiland niet weinig gebaat zal zijn. Te beginnen met den 25 dezer maand zullen de, Telegraafbooteti dagelijks, behalve Zondags, op vaste uren afvareü vvqn Antwerpen en li ot terdam en wel des tnctrgèns ten half negen ure van Antwerpen en ten half tien ure van Rot terdam. De bootpn zullen hare vaart nemen door het kanaal van Zuid-Beveland en aanleg gen te Wemeldingeop welke plaats eene ge regelde omnibusdiensttot vervoer van passa giers van en naar deze stad zal worden tot stand gebragt. I ot directeur belast met het hoofdtoezigt te dezer plaatse, over de stoombooten Zuid-Beve land", »de Stad Goesen het agentschap, als mede over de dienst der beide Telegraaf booten, is door de aandeelhouders in de verschillende ondernemingen benoemdde heer Z. D. van der Bilt La Motthe, tot dusverre directeur der Goessche Stoomboot-onderneming. Eene zathe en landen te Wolvega, die in 1829 voor 7000 geen kooper konden vinden, zijn thans publiek verkocht voor 61,366. Jl. Zaturdag avond ontstond er brand in de herberg te Wissenkerkegemeentehuis van 's Heer Arendskerke. In den schoorsteen ont staan heeft die zich aan het dak medegedeeld en van het laatste eq den zolder is een gedeelte verbrand. De spuit Van het naburige 's Heer Arendskerke heeft spoedig gebluscht, uit Goes waren ook twee bemande spuiten spoedig bij het gevaar, doch zijn zonder dienst te preste ren ingerukt. Het vastgoed is welde inboe del niet verzekerd. De hoofd-ingenieur-administrateur der open bare wandelwegen te Parijs heeft bij circulaire verzocht, dat onder de aandacht van de Ne- derlandsche beoefenaars van tuinbouw worde gebragt, dat jaarlijks een bepaald getal jeug dige kweekers opleiding te Parijs kunnen ont vangen. Op den 12 Februarij 1867 is te Heinkens- zand op de post bezorgd een brief aan het adres van J. F. Dubge, Maria straat, n°. 472, te Maastrichtwaarin een MTcdcrlandsch Bankbiljet van vijf en twintig gulden van achteren riTmmmr>a 1 met blaau- m C. van CITTERS. 1 gestempeld: V J wen inkt, welke brief niet aan %jjn adres is bezorgd. De Officier van Justitie te Goes verzoekt opsporing aanhouding en berigt-. De i Officier voornoemd DE KNOKKE Y7AN DER MEULEN. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Middelburg ter standplaats dé gemeente Schoondijke, W. C. de Smidlcandidaat-notaris en wethouder al daar alsmede plaatsvervangend kantonregter in het kanton Oostburg. ALGEMEEN OVERZIGT. Het buitenland levert weinig bijzonders op, of het zou moeten zijn, hét nog vrij onbewezen 1 berigtdat de Mexicaansche troon werkelijk ingestort is door de verovering van de stad Mexico door de Juaristen. Mogt dit laatste waar zijn dan was het keizerrijk zeker, voor het oogenblik althans, opgeruimd maar er is geen twijfel aan of deze ontknooping volgt al wordt zij nog voor eene wijle tycls verschoven. De Frausche afgevaardigden die de Napo leontische politiek niet zijn toegedaan en het keizerrijk wel zouden willen, als het maar meer vrijheid gaf, zouden wel wenschen, dat hunne overwinning zoo zeker was als de val van den Mexicaanschen troon. Maar zij schermutselen met woorden, verspillen hunne welsprekendheid en komen geen stap verder. Thiers heeft eene schitterende redevoering gehouden over de bui tenlandsche aangelegenheden; anderenwillen hem met andere interpellation volgen, maar zij kunnen vooraf verzekerd zijn dat slechts een betrekkelijk klein aantal hunne pogingen onder steunt. Toch is het goed, dat zij zich hooren doen, want hunne stem is eene waarschuwing, die zoo zij al geen gereeden ingang vindt, toeh niet kan nalaten het nadenken der regering; te wekken. De keizer van Oostenrijk houdt een soort van zegetogt door Hongarije. 'tMoge voor den vorst, die in het vorige jaar zulke harde lessen kreeg, eene vergoeding zijn, dat hij met hartelijkheid ontvangen wordt door onderdanen die ten gevolge van den loop der gebeurtenissen, einde lijk een groot deel van hunne wenschen zagen vervullen. De Hongaren zijn voor het oogen blik, immers een groot deel van hen, te vreden, maar nu dreigt de storm weder in een anderen boek van Oostenrijks staten optesteken en keizer Frans is nog niet aan het einde van de moeijelijkheden die wij zeiden het meer malen onvermijdelijk zijn in een staat, die uit zulke onderscheidene bestauddeelen is za- raengesteld. De Duitscbe rijksdag laat nog niet gissen wat het einde van zijne beraadslagingen zijn zal. Er worden allerlei amendementen in ge reedheid gebragt op de bonds-constitutie, maar de vraag zal zijn of de meerderheid zich daarin vinden zal en bovenal, of Z. M. von Bismarck zich daarmede zal kunnen vereenigen. Omtrent de Oostersche kwestie zijn geene nadere bijzonderheden bekend geworden, maar het is meer, omdat andere zaken de mogend heden voor het oogenblik bezighouden en om dat de tijd van handelen nog niet gekomen isdan dat men zou mogen gelooven aan een beteren staat van zaken. Men is in Engeland ongerust over den ge zondheidstoestand van de prinses van Wallis. Reeds had men verhaalddat zij waarschijnlijk spoedig bezwijken zoumaar latere berigten spreken dit tegen en verzekerendat de prin ses wel voortdurend aan rheumatische pijnen lijdt, maar dat hare toestand volstrekt geene bezorgdheid inboezemt. Intusschen schijnt zjj haar verlangen geopenbaard te hebbenom hare ouders te ontmoeten. De Italiaausche kiezers worden voortdurend aangespoord, om ter stembus te gaan, vooral van wege de partij die het ministerie wenscht te steunen. Garibaldi schijnt het niet te kun nen halenom eene plaats in het parlement te krijgenniettegenstaande, hij in zestien distric ten als kandicaat is gesteld. f Het Amerikaansche congres blijft steeds strijd voeren met den presidentdaar de inzigten van beidenomtrent de regeling der aangelegen heden van het Zuiden verschillen. Men hield het althans voor waarschijnlijkdat de president zijn veto zou uitspreken over de door den Senaat goedgekeurde besluiten. In eene der laatste zittingen van den rijks dag maakte de beer von Munchliausenuit Hano ver, aan de regering een verwijtdat men eëri brief, door den ex-koning George aan zijne ge malin te Hanover verblijf houdende getigt had geopend. De heer v,t Bismarpk ejkepde,. dat men daarin zeer verkeerd had. gehandeld., en dat de. koning door middel van een eigen- handigen brief deswege zijne verontschuldiging aan de koningin had aangeboden. Hij vermaande echter de Ilanoveranenom den weg van verzet, tegen de regering gevolgd,

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2