BUITENLAND. geanimeerde discussie aanleiding gegeven. Het rapport mag spoedig worden te gemoet gezien en het is niet onwaarschijnlijkdat deze voor- dragt, nog vóór de behandeling der begrooting van koloniën, zal in discussie komen. Meer dan waarschijnlijk zal de regering met deze zaak eene stellige nederlaag lijdenwant bij de. meerderheid der ledendie bij het onder zoek in de afdeelingen tegenwoordig waren heeft het ter zijde laten van de geschorste ordonnantiën betrekkelijk de heerediensten geen bijval gevonden. De staten van de voornaamste in-, uit- en doorgevoerde handels-artikelengedurende de maand Januarij 1867, zijn bij ons van het mi nisterie van finantien ontvangen en liggen ter inzage van belanghebbenden op ons bureau. De minister van finantien heeft maatregelen genomen tot bevordering eener spoedige en regelmatige uitbetaling van landsbezoldigingen, toelagen pensioenen enz.wier voldoening door tusschenkomst van de betaalmeesters, op kassen van ontvangers van 's rijks middelen worden overgewezen. Tevens heeft de minister aan de provinciale directeuren opgedragen, mag- tiging te verleenen aan ontvangers, om gelden in kas te houden voor de" voldoening van be talingstukken door betaalmeesters op hunne kassen overgewezen. Voor het examen, om als leerling-telegrafist te worden toegelaten, hebben zich 82 personen aangemeld.. Uit 's Hertogenbosch wordt van 9 Maart ge schreven: Heeft men eenige dagen geleden de ver oordeeling gemeld van de kadetten der koninklijke militaire akademie die zich hadden schuldig ge maakt aan mishande ing en verwonding,gepleegd met voorbedachten rade op kameraden van jon gere studiejaren, thans kan men berigten datna goedkeuring van het vonnis door het hoog o O o militair geregtshof, het heden middag ten 12 ure in eene openbare teregtzitting van den krijgsraad in de le. militaire afdeeling is uitgesproken geworden. Een tal van nieuwsgierigen woonde de uitspraak bij. De straffen der veroordeelden zijn Zaturdag ingegaan. De werkzaamheden aan de spoorbaan tusschen het Sloe en deze stad zijn begonnen en schijnen met kracht te zullen voortgezet worden. 300 man is bereids aan den arbeid. Ook aan de andere zijde naar de Ooster-Schelde wordt thans aan de voltooijing gearbeid. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop van de vol gende maand op de Wester-Schelde in het pas van Neuzenen wel ter hoogte van den Een- dragtspoldertegen den linker oever der rivier, zal worden geplaatst een lichtschipvertoonen- de een stilsiaand ivit licht. Op de aanbevelings-lijst voor de vakature van kantonregter te Cortgenekomen voor:dehrn. inr. C. D. W. Papegriffier bij het kanton- geregt te Heinkenszandmr. D. J. li. Brants, id. te Logchem en mr. IV. G. J. Alpherts, id. te Goo'r. De gemeenteraad van Ylissingen zal eene com missie zenden naar den minister van binnen- landsche zaken, ten einde de belangen dier ge meente in zake de spoorwegte bepleiten en een hulpspoor met station zoona mogelijk aan de stad en eene doorgraving tot verbinding van het bestaande dok en havens met de nieuwe haven en kanaalwerken te verkrijgen. De Landbouw Courant bevat een stuk over landbouw-werktuigen uit Engelsche fabrieken, waaróp wij gaarne de aandacht van belangheb benden vestigen. Langen tijd en bij velen be stond het gevoelendat de beste werktuigen en op de goedkoopste wijze verkregen werden, door tusschenkomst van den heer J. Boeke. De inzen der van genoemd stuk toont aandat niet alleen diezelfde werktuigen voordeeliger kunnen verkre gen worden door middel van den heër Massée te Goes, maar dat de heer Boeke voordeeliger voor waarden stelt sedert de concurrentie van den heer Masséeeen bewijs alzoo, dat ze vroeger voor deeliger hadden kunnen geleverd worden. Voorts wijst de schrijver er opdat bestellingen bij den heer Boeke gedaan, voor rekening blijven van den bestellerzoodra de aflevering te Harlingen Rotterdam of Groningen heeft plaats gehad, terwijl men bij den heer Massée en anderen, het geleverdebij niet voldoening, kan terugzenden. Het doel van den schrijver is dus, om belang hebbenden den weg te wijzenwaar zij op de voordeeligste voorwaarden teregt kunnen en te gelijk, zonder andere belangen te benadeelen, de aandacht te vestigen op eene firmadie blijkens het aangevoerde alle aanbeveling ver dient. Daarom ook wijzen wij naar het geschre vene in de Landb. Cour. henen, omdat het de opmerkzaamheid onzer landbouwers in hooge mate verdient en met de ontwikkeling van onze industrie in het naauwste verband staat. Zierikzee heeft ook eene scherpschutters-ver- eeniging opgerigt, nadat in eene daartoe belegde vergadering eene opwekkende toespraak gehou den was door den heer Schuurbecque Boeije. Deze spreker zette kracht bij aan zijne woorden, door de verklaring, dat hij aan de vereeniging eene som schonk van 500. Hij werd beantwoord door den heer J. L. de Jonge en de voorwaar den der opterigten vereeniging werden daarna door mr. J. P. N. Ermerins medegedeeld. Een dertigtal der aanwezigen traden als werkende en vijftien als contribuerende leden toe, welk aantal men meent, dat nog door velen zal vermeerderd worden. Op Zaturdag vóór Paschen zal te Utrecht eene vergadering worden gehouden van leer aren bij het middelbaar onderwijs. Ruim 200 leeraren hebben te kennen gegevendat zij op die vergadering tegenwoordig zullen zijn of bereid zijn toe te treden tot eene op te rigten vereeniging, en wel uit Zuid-Holland 67uit Noord-Holland 35uit Gelderland 24, uit Groningen 24, uit;Zeeland 18, uit Utrecht 10, uit Friesland 10, uit Limburg 10, uit Overijssel 5, uit Noord-Brabant 3. Bijna alle hoogere burgerscholenburger-dag- en burger avondscholen zullen vertegenwoordigd zijn. De nestor van het dorp BovenknijpeTjitte Hendrik de Vries is 11. Zaturdag zijn 103de levensjaar ingetreden. De man is nog zeer ge zond en hoewel zijn gang in den laatsten tijd iets meer voorover gebogen geworden isnog vrij krachtig en sterk, zoodat hij dan ook nog, ouder gewoonte, geregeld wekelijks Heerenveen en andere omliggende dorpen bezoekt, om daar een goede sjouw stevige door hem zelve ge maakte bezems aan den man te brengenof wel uit de handen zijner weldoeners de gewone lief degaven te ontvangen. ALGEMEEN OVERZIGT. Ofschoon de zaken niet hard voortgaan, zooals men dat in de diplomatie gewoon is, schijnen toch de voorboden meerder te worden van eene ernstige verwikkeling over de oostersche aan gelegenheden. De grpote mogendheden, als altijd naijverig onder elkander, hebben allerlei redenen, waarom de een aan deze, de ander aan gene zijde zich schaart, allerlei voorwendsels waarom zij zich al dan niet met elkander ver staan willenmaar de hoofdzaak isdat zijdie voor de onafhankelijkheid vau Candia optreden de verzwakking van het Turksche rijk op het oog hebben en dat juist Oostenrijk en Italië daarin voor zich zei ven gevaar zien. Het is te hopen, dat men alleen maar met nota's zal blijven schermutselenmaar juist die na ijver die in den laatsten tijd weder zoo krach tig, niet het minst door Pruissens handelingen, is opgewektmaakt de vrees niet ongegrond, dat er nog wel eens een bloedige strijd uit 'zou kunnen voortkomen. Niet onbelangrijk is het verschijnseldat in het Fransche wetgevende ligchaam de opposi tie partij in krachten wintal maakt zij ook altijd nog eene minderheid uit, die tot het overig deel der vergadering, in geene de minste verhouding staat. Bij gelegenheid van een amendement, waarbij men den invloed der re gering bij benoeming van onderwijzers wilde doen ophoudenhebben zich zestig leden daar voor verklaard, ondanks de bestrijding door de regering. Langzaam maar zeker groeit de partij aan die moedig voor de vrijheid wil strijden en de keizerlijke wil zal haar op den duur niet kunnen bedwingen. Voor het oogen- blik echter is de keizer meester in de vergade ring. Het is nu weder zigtbaar, bij het voorstel om aan Lamartine eene gift van 400,000 fres. te schenken. Over het algemeen is de wet gevende vergadering met dat voorstel niet in genomen, maar men twijfelt er niet aan, of het zal worden aangenomen, omdat zulks de wil van den keizer is. De noordduitsche rijksdag is ook zoo vrij om zich niet in alles te laten bismarkeren en reeds heeft een belangrijk deel der vergadering zich verklaard, dat zij de nieuwe bondscon- stitutie niet zonder belangrijke wijziging aan nemen wil. De Pruissische regering wil echter daarvan niet weten en men ziet daarom met gespannen aandachtde ontwikkeling van deze zaak te gemoet. Misschien oefent het denk beeld dat de Duitsche eenheid verzekerd moet wordenzoo grooten invloed uitdat men over andere bezwaren henen staptmaar de vrij heidsmannen zullen zichnaar het schijnt dapper doen gelden. Uit Spanje zijn geene bemoedigende tijdin gen; de bepalingen op de drukpers zijn zoo gestrengdat zij op den langen weg wel ern stig verzet verwekken moetenzoodat al meent men voor het oogenblik gerust te kunnen zijn, juist in die rust de grond ligt voor toekomstige bezwaren. De berigten omtrent de woelingen der Fe nians in Ierlandluiden gunstiger. Men schijnt voor eerst nog daaromtrent zonder zorg te kunnen zijn. In Italië is men druk bezig, om eene nieuwe kamer te kiezen, over het algemeeu vallen de verkiezingen in den geest van het ministerie uit en niet onbelangrijk is het feit, dat Ri- casolie te Florencemet een groote meerderheid gekozen werd tegenover Garibaldidie slechts 90 stemmen bekwam. Zaturdag zijn de discussien in den Noord- Duitschen rijksdag over de ontworpen consti tutie begonnen. Vijf en veertig sprekers zijn reeds ingeschreven, waarvan 29 tegen het ontwerp zijn. De heer Twesten was de eerste redenaar die er zich tegen verklaardeof zoo men wil, er voor, mits het aanmerkelijk ge wijzigd wordt, en van aanmerkelijke wijzi gingen wil de Pruissische regering niets weten. Men weetdat de contracterende partijen niet gehouden zijn aan het verdragzoodra het te Berlijn geamendeerd wordt. Bij koninklijk decreet is de infant Don Enriquez vervallen verklaard van zijne waar digheid als Grande van Spanje en van al zijne ambten, titels en decoratiën. Dit vonnis heeft de infant zich op den hals gehaald, door zijn brief in de France, waarin hij opkomt tegen de bewering, dat hij zich »op zijn post" bij de koningin had begeven. Zijn post waszeide hijbuiten de grenzen van Spanje, waar de edelsten des lands een toe- vlugtsoord hadden moeten zoeken tegen de vervolgingen in hun vaderland. Lord Stanleyminister van buitenlandsche zaken, heeft in antwoord op eene interpellatie van den heer White, in het lagerhuis verklaard, dat hij de zeer uitvoerige correspondentie be treffende de magtsuitbreiding der Nederlanders op Sumatra nog niet heeft kunnen doorloopen. De senaat van Belgie beraadslaagt, sedert eenige dagen, over het ontwerp van wet hou dende bepalingen tot verzekering van de eer lijkheid, de vrijheid en de geheimhouding bij de verkiezingen voor de wetgevende kamers, welk ontwerp ten vorige jare door de regering

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2