BUITENLAND. en de geldleening te reduceren tot ƒ40,000, Het verzoek van de gemeente Hoofdplaat is naar gedeputeerde staten verzonden. Een voor stel van den heer Verhagenom de in dienst zijnde stoombooten te doen verzekeren is ver worpen. Onze correspondent schrijft ons heden Het verdient voorzeker opmerking, dat men nog vóór de oplossing der bezwaren, die door Belgie zoo lang en zoo hardnekkig tegen de sluiting der Ooster-Schelde worden volgehouden, reeds zoo druk met de werkzaamheden der af damming is aangevangen. Behalve het aan voeren van steen en andere materialen, en het maken van wiepen voor de te zinken stukken is een groot getal schuitjes bezig met het aan- vletten van grond. Die grond wordt gestoken uit een schor aan de Wester-Scheldein de nabijheid van den Frederika-polder. Zoo dient de aanwas van den eenen Schelde-arm tot dem ping van den anderen. De dam zal 5400 ellen lang zijn. Het is dus duidelijkdat men vroeg begint, om hem in een saizoen te kunnen voltooijen. Onderwijl de verschillende ingenieurs het verslag hunner bevinding opmaken, over de vermeende nadeelen welke die afdamming op de Schelde boven en 't klinkt zonderling beneden Bath zou kunnen uitoefenen, zwijgt eensklaps alles over die oude en zooveel gerucht gemaakt hebbende questie. Zou ze onder het oordeel van menschendie de Ooster-Schelde misschien vroeger nimmer gezien en er nu lut tel tijds vertoefd hebbenstervenbetreurd door eenige Belgische kooplieden en beweend door Charles Rogierminister van buitenlandsche zaken in Belgie? Hij toch heeft er zich als een polyp aan vastgeklemd. Gesteund door het onomstootbare bij het trak taat van 1839 verkregen regt, kan Nederland dat werk ongestoord voortzetten. Elke inbreuk hierop is schennis van het verdragdat ons daartoe met zooveel woorden de bevoegdheid geeft. Het geheele geschil meet ik schreef u dit vroeger reeds dan ook noodwendig in eene volledige afdamming eindigentrots Belgie's tegenkanting. Onze minister van binnenlandsche zaken, die, gelijk men weet, van doorzetten houdt, en in de Staats-Courant bekend maakt, dat de Ooster- Schelde weldra niet meer zal kunnen bevaren worden," schijnt en 'tkan ook niet anders van 'tzelfde gevoelen te zijn. Gelukkig heeft het kanaal door ons eiland, dat die Ooster-Schelde vervangt, onwederspre- kelijk bewezendat het dit vaarwater verre overtreft." Zaturdag is in publieke veiling verkocht het vroeger tusschen Goes en Rotterdam dienst doende schroefstoomschip i>De Stad Goes," en bij mijning voor 7100 in handen van de Hollandsch-Zeeuwsche stoomboot-reederij van dh™ Verwey en C" overgegaan. Blijkens achterstaande annonce vertrekt het stoomschip a. s. Zondag van hier naar Rotter dam en zal, volgens geruchten, eene andere be stemming erlangen. Velerzijds wordt reeds het gemis aan dit middel van communicatie gevoeld. Onder de ongerijmde en leugenachtige berig- tendie men, in verband met de veeziekte ver spreidt, behoort ook, dat den rijks-veeartsen voor elk rund dat, vooral in de omstreken van het land van Heusden en Altena, verklaard wordt aan runderpest lijdende te zijn, vijf a zes gulden wordt toegekend, en zij alzoo be lang zouden hebben bij het uitbrengen van der gelijke verklaringen. Wij zijn in staatzegt de Arnh. Courant dit ten stelligste tegen te sprekenonder bij voeging, dat alle belooning of vergoeding we gens reis- of verblijfkosten, die aan de rijks- of aan de geëxamineerde veeartsen in dit gewest wordt toegekendonafhankelijk is van den uit slag van het door hen ingesteld onderzoek, al wordt ook het bestaan van de runderpest daarbij geconstateerd. De bisschop van Roermond vestigt, in een herderlijken brief, de aandacht op de rampen die het menschdom thans teisteren en op de zonden die daarvan de oorzaak zijn. De zedelijke kwa len, waaronder de maatschappij gebukt gaat schrijft de prelaat hoofdzakelijk toe aan de orde der vrijmetselaren die voortgaat den Paus te verdrukken; aan de zamenspanningen tegen het katholieke geloof; aan het algemeen zedebederf; aan de vrijdenkerij; en eindelijk aan de over- heersching van het regt door de magt. Terwijl de naam van Klaasje Zevenster nog op aller lippen isen een ongenoemd schrijver verzekerd heeft, dat zij nog niet is gestorven, komt ons een Open brief aan haar in handen, waarmede de heer Eüerts de Haan eene brochure bij ons inleidtdie de lezing allezins waardig is. Uitgegeven ten voordeele eener werk- en indus- trischool, verdient het schrjjven reeds daarom onze belangstelling. ®aar meer nog hechten wij er aan, dat de schrijver met kennis en tact, over pauperisme en de middelen om dit te weren, schrijft. Men moge niet in alles zijne ziens wijze deelen, niemand zal ontkennen, dat hij den regten weg inslaat, als hij, door onderwijs, voor de toekomst betere resultaten zoekt te ver krijgen dan men voor het tegenwoordige van geldelijke opoffering wachten kan. Wij beve len daarom gaarne de lezing van het kleine boekske aan en niet minder de loterijdie ter ondersteuning van zijn lofwaardig plan wordt ingerigt en even gaarne zullen wij allen die daartoe wilW medewerkenbehulpzaam zijnj, om aan dat goede voornemen gevolg te geven. NECBOLOGIE. Bijzonder treffend mag bet genoemd worden, dat in minder dan een balf jaar tijdsvier hoofd-onder- wijzers in Z.-Beveland door den dood aan hunnen werkkring werden ontrukt. Op den 4 Maart bezweek de heer M. Verstelle hoofd-onderwijzer te 's Gravenpolder, aan de gevolgen van longtering. Is zijn gemis diep te betreuren door de weduwe en zes kinderendie in hem als het ware alles ver liezen ook de maatschappij verliest in hem een nuttig lid. Geboren te Kadzand 13 Januarij 1818, kwam hij in 1842 te 's Gravenpolder als hulp-onderwijzerom den bejaarden hoofd-onderwijzer van Dijkein zijne taak te ondersteunen. Hoe hij zich 14 jaren lang in die betrekking geacht en bemind wist te maken bij den hoofd-onderwijzer en de gemeentebleek over tuigend, toen de grijze u. Dijke in 1856 bij zijn 50jarig ju'oilé zijne betrekking wenschte neerteleg gen. Openlijk werd daarvan toen door v. Dijkein een kostbaar aandenken en in vleijende bewoordingen getuigenis gegeven. Maar wat meer zegt: de ge meente droeg ten zelfden dage de taak aan Verstelle op om voortaan als hoofd-onderwijzer en in andere betrekkingen werkzaam te zijn. Hoe hij aan dit vertrouwen heeft beantwoord daarvan getuigde de dag van begrafenis op Donder dag 8 Maart. Werd de overledeneop zijne uitdrukkelijke be geerte door ambtgenooten grafwaarts gedragen de lijkbaar werd gevolgd door deputatien uit verschil lende besturen, en onder plegtstatig klokgelui, van wege het gemeentebestuur verordendnaar de laatste rustplaats geleid. Bij de geopende groeve sprak de WelEerw. heer J. Denier, pred. der gemeente, treffende woorden, die getuigden hoe diep men het verlies gevoelde. De heer J. de Hond, hoofd-Onderwijzer te Baarland, sprak namens de verzamelde ambtsbroeders mede een harte lijk woordom ook huu leedwezen uit te drukken en tevens te herinneren hoe de overledene als onder wijzer aan zijne verhevene roeping beantwoord had. Het gemeentebestuur vooraldat ook in zoo menig ander opzigt, thans getoond heeft, in welke hooge achting de onts'apene gestaan heeft, zij daarvoor eere gebragt. Yoor de nagelaten dierbare panden des overlede- den, mogen de harten van velen tot hulp en troost geopend worden. N. R. ALGEMEEN OYERZIGT. Het Engelsche parlement is nog steeds in de weer over de kieshervormingszaak en alles wat daaruit reeds is voortgekomen. De eigenlijke strijd wordt echter nog maar voorbereid en, als de zaak zelve in behandeling komt, zal de voor het kabinet beslissende slag kunnen geleverd worden. Gelukkig misschien is de omstandig heid dat er weder vrees bestaat voor oproe rige bewegingen van de Fenians, zoo zelfs, dat men op sommige punten des lands militaire versterkingen aanbrengt. Daardoor wordt de aandacht eenigzins afgeleid of minstens verdeeld, en bij dit alles voegt zich de vrees voor Oos- tersehe verwikkelingen waardoor meer nog dan door al het overige bezorgdheid geboren wordt. Keizer Napoleon heeft doorgetast met zijne leger-organisatie en het daartoe strekkende wets-ontwerp is bereids bij de wetgevende magt ingediend. Het spreekt van zeiven dat het daar ook tegenstand vinden zalmaar het is even natuurlijk, dat de meerderheid het goed keuren zalgelijk alles wat die vergadering moet passeren. Men is daar te lande zeer ver vuld niet de vervolging van den heer Girardin, wegens een drukpers-delict en ofschoon ook in deze zaak de algemeene gang op te merken zal zijn, is zij een geschikt middel, om de behoefte aan meerdere vrijheid dringender te maken. Een bij de kamer ingediend voorstel ont overal kosteloos onderwijs te laten geven, heeft schip breuk geleden. Omtrent de Oostersche zaken waarop wij bo ven wezenschijnen de groote mogendheden het niet eens te zijn. De meerderheid wil de Porte raden tot den afstand van de nu in op stand zijnde deelen van het rijkmaar zooals gewoonlijk worden de onderbandelingen, langs diplomatiek en weg gevoerd, door verschillende eischen bemoeijelijkt. Juist in dat verschil der mogendheden, omtrent de gedragslijn door de Porte te volgen, ligt de voorname oorzaak, dat men niet zonder bekommering de ontknooping verwacht. Garibaldi reist nog steeds in het Venetiaan- sche, maar volgens sommige berigten wordt hij niet overal met geestdrift ontvangen en vinden zijne denkbeelden niet bij allen gereeden bijval. Te Lissabon is ook de kwestie van afschaf fing der doodstraf aanhangig gemaakten heeft men de opmerking op den voorgrond gezet dat, schoon die straf sedert vele jaren niet is toegepastde misdrijven toch niet meerder zijn geworden. Er zijn echter overal nog te veel vrienden van het schavot, om ook voor Portugal te kunnen hopendat de beslissing in overeenstemming met de eischen der men- schelijkbeid zal zijn. Een Amerikaansch dagblad schrijft: Het getal emigrantendie in Januarij van dit jaar te New-York aangekomen zijn, is veel minder I dan gedurende dezelfde maand in 1865. In laatstgenoemd jaar bedroeg het aantal in die maand 6,669, dit jaar 4,906; dus eene ver mindering van 1,763. Verder schrijft men uit New-York, dat alle bezigheden thans kwijnende zijn. Ongeveer 50 jongelieden vragen eiken dag aan de New- York Young Men's Christian Associationom werk te vinden. Het aantal van hendie geen werk hebben, vermeerdert eiken dag, en de toestand van zaken is zeer ontmoedigend. Te Weenen worden alle toebereidselen gemaakt voor de krooning vau den keizer van Oostenrijk tot koning van Hongarije. In de'eerste plaats zijn de kleeden besteld die bij de kroo ning voor den stoet gespreid wordenen die uit de nationale kleuren moeten bestaan. Met dezen arbeid zijn de tapijtfabrieken minstens vier a zes weken bezig. Ook worden er twee groote fonteinen aangelegdeen voor witten en een voor rooden wijn. Voorts zegt de correspondent er zeer naïf bij moeten er nog eenige constituti- oneele punten beslist wordenmaar de Hon- gaarsche rijksdag heeft in den laatsten tijd bewezen dat hij zich ook kan haasten. De Zweedsche eerste kamer heeft de voor- dragt der regering verworpen, waarbij de be lijders van andere gezindten dan van de staats kerk, bevoegd worden verklaard tot het ver vullen van zekere ambten. Het voorstel was nogtans niet van radikalen aardhet was slechts

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2