1867. N°. 31. DIINGSDAG 13 MAART. 54ste Jaargang. CfEMEENTE-RAAD te GOES, 8INNENLANDSCHE BERIGTEiM. A X^'V-$225»- GOESSIIDE COIKtM. fl»e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. 'Prijs per kwartaal f 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. <"ewone "dverteiitiEn worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels, a ï,20 behalve het zegelregt. Be inzending van advcrtentiën lean geschieden tol vóór drie uren ties namiddags op tien tlag der uitgave. OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN RAADHTTIZE ALDAAR OP WOENSDAG DEN 13 MAART 1867, DES AVONDS TEN 7 URE. Punten van Behandeling '1. Mededeeliiig van ingekomen stukken. 2. Verzoek van A. de Klerk om grond op erfpacht. 3. Rekening 1866 en begrcoting 1868 van de ge meente-apotheek. 4. Rekening over 1866 van de gildenfondsen. 6. Jaarverslag der gezondheids-commissie. 6. Aanbeveling ter benoeming van een leeraar in de gymnastiek aan de lioogere burgerschool. 7. Voordragt van een hulp-onderwijzer aan de open bare school tweede klasse. 8. Belegging van inkoopgeld voor het Gasthuis. 9. Remissie van hoofdelijken omslag en belasting op de honden. I Er is onlangs veel gesproken van tijdverspil ling in de kamertoen het de verdediging gold van grondwettige regtenen moge men al kun nen zeggendat sommige leden korter hadden kunnen spreken, men moet erkennen, dat de natie er prijs op stelde, om te weten, hoe hare vertegenwoordigers dachten over eene zaak, waaraan aller belang verbonden is. Men zou misschien thans met meer regt kunnen spreken van tijdverlieswaar eenige onbeduidende groot heden zich nog eens gaan verlustigenin het ophalen van de geschiedenis der wet op het onderwijs, alleen om lucht te geven aan hunne antipathie tegen eene wetdie geen ander doel heeft, dan het volksgeluk op eenen redelijken grondslag te bevestigen. Men heeft slechts de namen der leden van de kamer te kennenom vooraf te kunnen bepalen of zij voor- of tegen standers van de wet zijn, en in welken geest dus hunne adviezen zullen zijn. Het is echter niet onaapdig optemerken, hoe sommige minis- terieelen thans in moeijelijkheid zijndaar zij met de ministerieele inzigtenzoover die be kend zijnniet kunnen medegaan en toch hunne superieuren niet kunnen afvallen. Zij hebben er op gevondenom zich te verschuilen achter de dingen die komen zullenen meenen het kabinet te mogen steunenomdat dit eindelijk wel in hunne wenschen stemmen zal. Het expedient is misschien goed gevonden, maar wat zullen die mannen doenals de goede verwachting eens niet verwezenlijkt wordt Het is daarom goed, acte te nemen van hunne re deneringen ten einde later daarmede hunne handelingen te vergelijken. Zij zullen het mi nisterie gered hebben omindien zij consequent zijnlater misschien deszelfs felste bestrijders te worden. Uit dat oogpunt is het ook nuttigdat aan die discussie de vrije loop gelaten worde. Wij hooren dan soms ook eisehen en wenschen waarover men in onzen tijd met reden zich verbazen moet. Wij kunnen ons begrijpen, dat men om bepaalde redenen aan het bijzonder onderwijs uitbreiding zou willen geven, maar vreemd voor het minste mag men den eisch achten van den heer Heydenrijckdie hulpon derwijzers de bevoegdheid geven wil, om aan het hoofd van bijzondere scholen te staanen die eene vrijgevige regeling wenscht van de examina voor onderwijzers. Twee waarborgen voor de deugdelijkheid van het onderwijs moe ten worden weggenomen, en de hand geligt met de eerste voorwaarde in deze gewigtige aangelegenheid, het verkrijgen van goed ge vormde onderwijzers. Het onderwijs zij bijzonder of worde van wege den staat gegeven, maar wat is er van te verwachtenals er omtrent de bekwaamheid der onderwijzers geene zeker heid bestaat. En waarom die vrijgevigheid bij de examina gewenschtwaar de gelegenheid tot opleiding en vorming zooveel aanleiding geeft om bij die examina strenge eisehen te doen. Wij zijn benieuwd, wat de minister daarop ant woorden zalmaar vertrouwendat hij zich niet zal laten afschrikken door eene bedreiging, om hoofds. X aftestemmen, als bewijs van wan trouwen, en wijzen er inmiddels op, hoe de dierbaarste volksbelangen door sommige verte genwoordigers begrepen worden en waarhenen zij willendie ons als de ware redders des lands worden voorgesteld. GOES, den 11 Maart Vrijdag heeft de Tweede Kamer hare discus- sien over hoofdstuk V voortgezet en uitsluitend gehandeld over de afdeeling medische politie. Bij het artikel, bijdrage in de kosten van het prac- tisch geneeskundig onderwijs te Amsterdam, is door den heer van Sandenburg een amendement voorgesteld, strekkende dtft deze post met 9000 te verminderen. Onderscheidene leden hebben zich daar voor verklaardanderen daartegen waaronder vooral de leden, die voor Amsterdam zitting hebben, terwijl de minister dat uitvoerig bestreed. Het slot is geweest, dat het amen dement toch aangenomen werd met 35 tegen 32 stemmen. Daarop heeft de kamer eerst de afdeeling medische politie ten einde gebragt, waarbij vooral over de veeziekte door ve'e sprekers is uitge weid, terwijl het voorname debat over dit laatste onderwerp verschoven is, tot dat het te verwach ten wetsontwerp daaromtrent in behandeling zal komen. Het overige der zitting is gewijd ge weest aan de behandeling der afdeeling water staat en publieke werkenwaarbij onderscheidene belangen ter sprake zijn gebragt. Nadat de kamer Zaturdag de afdeeling wa terstaat en publieke werken ten einde gebragt had is de discussie over de afdeeling onder wijs aangevangen. Aanstonds hebben enkele sprekers zeer uitvoerig het woord gevoerd en nog een veel grooter aantal is ingeschreven zoodat de behandeling van dit onderwerp Maan dag moest worden voortgezet. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de kamer een nieuw crediet gevraagd, en wel ten bedrage van twee millioen, tot het nemen van maatregelen tegen de veeziekte. De minister van binnenl. zaken heeft ter ken nis gebragt van gezagvoerders van stoombooten en vaartuigen, die de Ooster-Schelde, bevaren, dat een aanvang wordt gemaakt met de werken tot afdamming van de Ooster-Schelde tusschen de gemeenten Woensdrecht en Krabbendijke, in de rigting van den in aanleg zijnde spoorweg; dat mitsdien dit vaarwater weldra niet meer zal kunnen bevaren wordenen de schepen den weg langs het ter vervanging van dit vaarwater gemaakte, en sedert 15 October 11. gebruikt wor dende kanaal door Zuid-Beveland, zullen kunnen nemen. Berigten uit Batavia van 29 Jan. melden o. a. in het overzigt van het Nieuw Bat. Handelsblad Kalmte en rust blijven in Nederl. Indie heer- schen, doch niet de gezonde kalmte, die de vrucht van voorspoed en tevredenheid is. Het is de kalmte der moedelooze berusting in een lot, waarvan voor 't oogenblik geene verbetering mogelijk schijnt. De houding der nieuw ge kozen tweede kamer is eene nieuwe en bittere teleurstelling geweest voor hendie vertrouw den, dat het goed regtbij de motie-Keuche- nius voorgestaan, tegen de ministerieele ma noeuvres zegevieren zoude. Het tegendeel heeft plaats gehad, zonder dat eene enkele stem in de volksvertegenwoordiging een woord van ver zet heeft doen hooren. Zoo blijlt dan Indie's toekomst vooreerst in de handen eener reactie, waarvan niets te wachten staat dan weifeling en onzekerheid. Door belangrijke maatregelen heeft zich al thans het bestuur van den nieuwen gouverneur- generaal tot heden niet gekenmerkt. Wij ver gissen ons de toegang tot 's lands planten tuin te Buitenzorg is in de ochtenduren voor het publiek geslotenen de militaire muziek uitvoeringen aldaar, die des Zondags plaats hadden, zijn als onchristelijk verboden. Het doorzwelgen van kameelen en ziften van muggen is, men ziet hetnog niet in onbruik gekomen. De provinciale staten van Zeeland hebben, na breede discussie, besloten: afwijzend te beschik ken op het adres van de Zeeuwsche Maat schappij van stoomvaarttot het exploiteeren van een gedeelte der dienst op de Wester- Scheldeeene nieuwe stoomboot te doen ver vaardigen met gebruikmaking van de machine van de stoomboot Stad Vlissingen n". 1, en wel een houten of ijzeren boot, volgens overleg van gedeputeerde staten met deskundigen; de dienst te regelen zoo als in Nov. heeft plaats gehad

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1