BUITENLAND, Op verzoek deeleu wij liier, in zijn geheel, mede de in ons jongste nommer besproken circulaire der commissie van de Vereeniging tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken. »De ondergeteekenden zich vereenigd heb bende tot het regelen en bevorderen van Volks vermaken roepen bij deze daartoe uwe mede werking in. Zij wenschen die vereeniging te doen strek ken, om het volk door gepaste uitspanningen en feestelijke bijeenkomstenaangenaam en zoo nuttig mogelijk bezig te houden opdat de smaak voor het goede en schoone aangewak kerd worde en ieder in de gelegenheid zij, om nu en dan eene betamelijke uitspanning te genieten. Eene algemeene deelneming is daartoe on misbaar niet alleen van de hoofden der huis gezinnen, maar ook'van de echtgenooten en volwassen kinderen. De ondergeteekenden noodigen U daarom uit toifc deze vereeniging als leden toe te treden II te verbinden tot eene jaarlijksche bijdrage van 1,20 of 10 cents per maand, en daarvan te doen blijken, door onderteekening van het hieronder gevoegd biljetdat na drie dagen zal worden afgehaald. Omtrent den aard en de inrigting der te houden Volksvermaken zullen de ondergetee kenden later, in eene te houden algemeene vergadering mededeeling doen wanneer het blijken zal, dat hunne poging de vereischte ondersteuning heeft gevonden. M. P. BlaaubeenEere-Voorzitter. O. Ver hagen Voorzitter. Z. D. van der Bilt la Motthe eerste Secretaris. C. de Meulemeestertweede Secretaris. A. F. FokkerPenningmeester. F. L. Faisely. J. G. de Witt Hamer Ce. Af. J. de Witt Hamer. J. II. C. Kalcebeeke. C. F. Alas- see. W. G. de Knokke van der Meulen. -J. A. A. Fransen van de Putte F Bovenstaande mededeeling geschiedt voorna melijk, dewijl, bij de ruimste verspreiding, toch gebleken is, dat hier en daar een belangstel lende onwillekeurig was voorbijgezien; voor diegenen zijn nog exemplaren bij genoemde commissie voorhanden. Blijkens het antwoord van den minister van oorlog, op het voorloopig verslag der kamer, is ook de tegenwoordige minister van oorlog van gevoelen, dat het behoud der vesting Neu zen en van de forten van Breskens en Elle- woutsdijk wenschelijk is, zoowel om steeds vaster voet te houden in Staats-Vlaanderen als om eenige bescherming te kunnen verke nen aan de scheepvaart op de Schelde. Uit Vlissingen schrijft men aan het Utrechtsch Dagblad van den 7 dezer: „Heden nacht strandde hier voor gaats een Fransch drie mastschip; de bemanning, bestaande uit 26 personen is daarbij omgekomenuitgezonderd drie mandie in de nabijheid der plaats wer den opgevischt, na geduren een tijd van elf uren op een plank rondgedreven te hebben. De vereeniging tot het regelen van volks vermaken te Middelburg, heeft in de vorige week weder eene soiree littéraire en musicale gegeven, die door ruim 600 personen werd bijgewoond. Slechts een vijftigtal kaartjes was ongebruikt gebleven. Woensdag, des namiddags ten half twee urezal in eene openbare zitting van het prov. hof in Zeeland, de heer mr. N. II. van Nes van Meerkerkals advokaat-generaal worden geïnstalleerd De minister van oorlog heeft voorloopig ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat waarschijnlijk in dit jaar geene jongelingen, als kad)t bij de koninklijke militaire akademie, zullen worden toegelaten. Z. M. de koning heeft de statuten van de te 's Gravenhage gevestigde vereeniging, tot het oprigten en uitgeven van een dagblad/ onder den naam: „Bagblad van Nederland, gelijk die bij het verzoekschrift zijn overgelegd, goedge keurd en de vereeniging mitsdien als regts- persoon erkend. Dezer dagen hebben de bewoners van Kiel in Holstein wederom een bewijs erlangd van de autocratische wijzewaarop de Pruis- sische gouverneur in dat hertogdom het bestuur uitoefent. Bij gelegenheid der uitvaardiging van het manifestwaarbij Pruissen de hertog dommen in bezit verklaarde te nemen, werd een luisterrijk feest gegevenwaaraan echter door de meerderheid van den gemeenteraad der Holsteinsche hoofdstad geen deel werd ge nomen daar zijen teregtmeende dat er weinig stof tot vreugde bestond bij den door Pruissen volbragten roof hunner onafhankelijk heid. De gouverneur heeft thansbij de or donnantie aan de meerderheid van den gemeen teraad gelast, om bij de gemotiveerde verkla ring binnen acht dagen de redenen aantegeven, waarom zij aan hët plaats gehad hebbende feest niet heeft deel genomen. Een blijk van Pruissens autocratische han delwijze in Hanover zij hierbij tevens niet onvermeld gelaten. In dit vroeger rijk van ko ning George werd de Volkszeitung uitgegeven een liberaal en algemeen geacht dagblad. Dezer dagen is dit, zonder vorm van proces, door de pruissisehe politie-beambten opgeheven, omdat het, in plaats van den officieelen kandidaat voor het Noord-Duitsch parlement, den heer Bennigsenin een artikel den heer von Munch- hausen had aanbevolen voor het lidmaatschap van dit staatsligchaam. Uit deze en dergelijke feiten blijktdat het aanstaand Noord-Duitsch parlement niets anders dan een werktuig in de handen van den minister von Bismarck wezen zal. Een aantal leden der liberale partij in Pruissen hebben dan ook geweigerd, om de kan didatuur aantenemen voor deze vergadering van bismarckiaansche stern-machines. (Al. C ALGEMEEN OYERZIGT. Men is te Parijs nog altijd druk in de weer, met de binnenlandsche zakenals de wijzigin gen in de drukperswet, de legerhervorming en dergelijken. Yan de eerste heelt men nog al eenige verwachting en de laatste wordt behendig O O O eenigzins op den achtergrond gehoudenom dat deze zaak weinig populair is. Het is echter niet te denken, dat Napoleon haar zal opgeven, en misschien wordt wel de drukperswet op den voorgrond gesteldom, door eenige concessien op dat puntde publieke opinie gunstig te stemmen. Althans wij mogen vertrouwendat de keizer, om zijne plannen door te zetten, wel het regte oogenblik kiezen zal en slim ge noeg isom elke pildie wat zwaar liggen zou, behoorlijk te vergulden. Te Londen leefde men in de verwachting van ministerieele voorstellen omtrent de uitbreiding van het kiesregt, die heden moesten gegeven worden. De zinsnede daaromtrent, in de troon rede, was niet zeer duidelijkmaar algemeen gelooft men, dat de regering het bewijs geven zal, dat zij gaarne alle botsing omtrent dit punt wil voorkomeh. Of daarom de warme voorstanders van ruime uitbreiding tevreden zullen zijn, is nog moegelijkte gissenen daarbij naauwelijks te denken. Bereids heeft men in het parlement er op aangedrongen, dat er met kalmte en onpartijdigheid over deze aangele genheid zal beraadslaagd worden. Reeds daaruit laat zich opmakendat men een feilen strijd verwacht, en dat van de eene en andere zijde de strijders zich ernstig toerusten. Omtrent den afloop van de kerkelijke kwestie in Italiëvalt nog zeer weinig te zeggen. Het ministerie zou nadere inlichtingen aan de com missie geven, en het is natuurlijk, dat zij wenschtdat de zaak haar beslag krijgeom dat er finantieele belangen aan verbonden zijn. Maar de geestelijkheid ziet de wet noode tot stand komen en haar invloed is, in Italië, nog magtig genoegom in dergelijke teedere pun ten het overwigt te behouden. Terwijl men in Noord-Duitschland uitsluitend zich bezig houdt met het nieuwe parlement, zijn de Zuid-Duitsche staten nog niet tot een besluit gekomen welke zijde zij zullen kiezen. Het blijkt nu, hoeveel Oostenrijk aan zedeljjke kracht verloren heeft, door de gebeurtenissen van het vorige jaar, daar, onder andere om standigheden, wel allen zich aan deze zijde zouden geschaard hebben. Evenzoo ziet men hoe Pruissen zijn oogmerk bereikt heeft, om eenen overwegenden invloed te bekomendaar ook die staten, die anders lang niet Pruissisch zijndeze mogendheid thans naar de oogen zien. De opstand in Henegouwen schijnt langzaam gestild te worden. Het blijkt nu, dat het meer eene arbeiders dan eene politieke zaak is geweest, en het gouvernement schjjnt voorzigtig maar met kracht gehandeld te hebbenom zich te doen gelden. Omtrent de onlusten op Candia blijven de berigten steeds zeer tegenstrijdig. Yan de Turk- sche zijde wordt steeds volgehouden, dat ze geheel gedempt zijnen daarentegen verzekert men uit Griekenlanddat zij zich uitbreiden en hoe langer zoo meer een ernstig karakter ver krijgen. De Jezuiten hebben, naar gewoonte, hunne statistieke opgaven over 1866 bekend gemaakt. Daarin wordt gezegd dat het genootschap 8176 leden telt, dus. 215 meer dan in 1865, ver deeld over vier assistentien en twintig provin ciën. Die vermeerdering had plaats, niettegen staande de jezuiten waren geweerd uit Napels, Sicilië, Turin, Venetie en Regensburg. Gemengae toerlgten. De Urksche visschers hebben in de vorige week 44000 st. haring aangebragtwelke tot ƒ4 a 4,20 per tal (220) werden afgezet. Een slager te Gorssel, dezer dagen een varken afhakkende, had het ongeluk dat zijn mes uitschoot, waardoor hij zich zeiven zulk een steek toebragt, dat hij aan de gevolgen overleed. S>e Vlag van den Duitsch- Mooriïer Stond, {Zwartwit en rood met een arend in 't midden Het zwart van boven toont het aan, Hoezeer men 't duister acht, En dat des konings ideaal Is: algemeene nacht. Het wit der deugd ziet zich bedekt Door 't vorstlijk roofgediert' Dat zich, ten teeken van zijn macht, Met bal en scepter siert. Het rood toont u 't vergoten bloed Op 's arends wreed bevel, Moet dat het beeld zijn van den bond En van zijn zaraenstel? De Eriesche boeren worden door Leidsche vee houders vriendelijk verzocht, om niet te veel nuchtere kalveren te slagten. Er zijn vele vleesch verbrui kers, die er ook niets tegen zouden hebbendat men de kalveren eerst slagttewanneer zij den staat van nuchterheid geheel te boven waren. Bij ge legenheid van de jongste stormen is te Antwerpen ook eene vigilante omgewaaid. Gelukkig zat er niemand in en had de koetsier juist voor een oogen blik de bok verlaten. In het dorp Wier in Fries land, heeft zich een knaapje, terwijl hij alleen was, uit aardigheid een strop om den hals gedaan, is daarna gestruikeld en alzoo gestorven. Zijne moeder heeft hem dood gevonden. Op een concert te Ou dewater werden eenige piano stukken uitgevoerd door den directeur en zijn 5jarig zoontje. Uit de om streken van Breda schrijft men dat de boeren daar tot over de ooren, in het water zitten, en toch nog gelegenheid hadden om zich te beklagen, over de uitwaterings gelden, die zij betalen moeten. Het water schijnt dus daar het vermogen niet te bezitten om de klagten te smoren of de Bredasche boeren moeten de kunst verstaan om onder water te leven. In den ochtend van Woensdag jl. heeft omstreeks half zeven ure te IJsselmonde een geweldige rukwind of hoos gewoed, waardoor de korenmolen van den heer B. v. d. Blom aanzienlijke schade bekwam. De geheele kap, as en verdere aanhoorigheden werden van eene hoogte van 90 voet naar beneden geworpen, terwijl alles werd verbrijzeld, een stuk van een der roeden zit op den dijk 12 voet diep, in den harden grindweg en zal daaruit niet te krijgen zijn dan door uitgraving. Korliollj Ito ZakLen. De kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Vlissin gen heeft uit het bevorens medegedeelde twaalftal dit viertal opgemaakt: de heeren G. H. Bleeker, te Eijnaart; P. S. van Bonhei, te Ylst; J. Vermeer, te

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2