STATISTIEKE OPGAVEN. Bevolking der onderstaande gemeenten in Zuid-Beveland, op 31 Dec. 1866. BORSSELE. KRUININCEN. SCHORE EN VLAKE. WAARDE. YERSEKE. gen berigt dat de rust niet weder gestoord is geworden. Schier eiken dag melden de bladen tal- looze bijzonderheden, betreffende de aanstaande tentoonstelling en wat er te zien zal zijn. Het prachtigste onder het prachtige zal waarschijn lijk wel het museum van Boulak zijndat door den onderkoning van Egypte zal worden ten toon gesteld en zulke kostbaarheden bevat, dat de waarde op 1800 millioen wordt begroot, terwijl het een geheel afzonderlijk gebouw be slaat. Natuurlijk verhaalt men er allerlei won deren van. Men zegt dat de onderkoning tijdens de tentoonstelling, Parijs met een be zoek zal vereeren. Er heeft zich te Londen eene maatschappij gevormd tot het oprigten van magazijnen voor dameskleedingvervaardigd door beter betaalde werkstersdie niet noodig hebben een overdre ven groot aantal uren per dag te werken. Deze maatschappij heeft het eerste jaar met een na- deelig saldo van 410 gesloten. Over het tweede thans afgeloopen jaar heeft zij echter een batig saldo van 291 gehad. Bij betaling binnen eene maand geeft zij aan hen, die in hare winkels koopen5 pet. rabat. Van haar omzet krijgt men een denkbeeld door het feit dat in een jaar aan zulke korting 500 be taald is. De zaak belooft mettertijd in bloei toetenemen. Doch wel altijd, gelijk tot nog toezullen de aanvragen der werkstersom in deze etablissementen geplaatst te wordenzoo talrijk zijndat slechts aan een gering gedeelte daarvan voldaan kan worden. Men weet, dat er reeds sedert eenigen tijd, ook in Baden vrouwelijke ambtenaren zijn. Thans leest men in de Karlsr. Ztg.: Sinds 3 jaren wordt in Baden voor de telegraafdienst vrouwelijk personeel gebruikten deze maatre gel heeft in 't algemeen goede vruchten gedra gen. Nu is het bestuur vau planook bij de expeditie-dienst van het post- en spoorwegwe zen zoo als dat b. v. in Wurtemberg al ge schiedt en gedeeltelijk ook bij onsde expedi teuren toetestaan helpsters aantestellen. Dit zou in de allereerste plaats bij groote expeditie kantoren plaats hebbenwaar langzamerhand alle hulpposten door vrouwelijk personeel moe ten bezet worden. De sollicitanten zullen vooraf door middel van een examen blijken moeten geven van de noodige bekwaamheid. Te Weenen wordt onder het publiek ver zekerd dat een plan tot vermindering der Oos- tenrijksche staatsschuld hetwelk overdragt der staatsdomeinen, kerkelijke en andere in de doode hand zijnde goederen tot grondslag zou hebben, door den Belgischen bankier Langrand Du- monceau aan het Oostenrijksche gouvernement was voorgeslagenhoe het opgenomen was wist men niet. De Fransche ingenieur Gosselin heeft van zijne regering bevel ontvangen om zich in de eerste dagen dezer week naar Parijs te be geven. Ook is berigt ontvangen van de aan staande komst van den Engelschen ingenieur John Hartley. De drie ingenieurs zullen te Brussel eene conferentie houdenom zich te ver staan nopens de behandeling der Schelde-kwestie. Een Amerikaansch blad bevat het vol gende omtrent president Johnson Naar men uit Washington schrijft, is presi dent Johnson tegenwoordig bijzonder impopulair. Dit zag men vooral op nieuwjaarsdag toen het zeer levendig was in de hoofdstad. Pre sident Johnson ontving minder bezoeken, dan een president gewoon is op zulke dagen te ontvangen. De republikeinen willen natuurlijk weinig of niets van hem weten of met hem te doen heb ben en de democraten houden hem verant woordelijk voor hunne nederlaag in de najaars verkiezingen. De voornaamste leiders dier party spreken zeer smalend van den president. Arme Johnson! Hij wilde onmogelijkheden doen, twee partijen tot één brengen; en is het offer zijner eigene dwaasheid en beginselloos heid geworden. Hij wilde twee paarden berijden en viel tusschen beide door. Wij mogen mede lijden met hem hebben, doch, wel beschouwd heeft hij het aan zich zeiven te danken en heeft hij zijnen vernedering dubbel verdiend. Er is slechts één gevoelen onder alle ware vaderlanders en weidenkendenen dat is, dat de verrader Andrew Johnson wegens zijn meer dan schandelijk gedrag, al deze straffen rijke lijk verdiend heeft en behoort ze te ondergaan. Er is echter verschil over de doelmatigheid der zaak. Velenmisschien de meesten, waaronder bijna al de loyale bladen, denken, dat Johnson te weinig waard isom zooveel moeite er over te maken,hij 's bijna magteloos,het volk heeft zich tegen hem verklaardniemand stoort zich aan hem, de afzetting zal moeite veroorzaken en groote opspraak in het buitenland geven en het is best Johnson te laten, waar hij is, totdat een verontwaardigd volk hem zelf er uit schopt. Wij, (d. i. de schrijver van dit stuk,) zijn ook van die gedachte. Anderen handelenvol gens de Latijnsche spreuk, Laat het regt zijn loop hebben, al vallen ook de hemelen," zeg gen dat regt boven doelmatigheid gaatdat regt moet gehandhaafd en Johnson gestraft wor den, opdat alle volgende presidenten eene waar schuwing mogen nemen aan zijn schrikkelijk voorbeeld. Gromongcao toeristen. De commies S te Winschoten deed in den nacht van 80 op 31 Januarij eene aanhaling op een hem onbekend persoongevolgd van nog vier anderen, die echter allen op zijne nadering de vlugt namen, met achterlating der sluikgoederen. De ijverige commies haastte zich de toegemaakte pakken ten kantore van den rijksontvanger te bezorgenwaar hij als zijne meening opgaf, dat ze waarschijnlijk suiker en kandij inhielden. Den volgenden morgen werden de pakken door de bevoegde beambten geopend, die ze gevuld vonden met zand en keisteenen. Te Ant werpen is de volgende brutale opligting gepleegd: Een man van een nog al fatsoenlijk uiterlijktrad jl. Zaturdag een broodbakkerswinkel binnen, en vroeg, namens den heer pastoor een vijftigtal witte broodjes. „De pastoor heeft nimmer zijn brood van mij antwoorde de jufvrouw die hem helpen wilde. „Dat is waar; maar de heer pastoor wilde iedere week 50 broodjes aan de arinen uitdeelen in zijne wijk en hij heeft u als leverancier daarvan gekozen." Verheugd liep de vrouw naar haren man om hem den nieuwen kalant bekend te maken. Deze echter slimmer dan zijne vrouw begreep dat het niet pluis was en sloeg den vreemdeling voor een knecht met hem te doen gaan. „Zeer gaarne, ge zult mij daarmede zelfs verpligten," zeide de boodschapper. Zoo gezegdzoo gedaan. Maar toen zij een eind weegs hadden afgelegd, liet de vreemdeling twee brood jes uit den zak, waarin zij geborgen waren, vallen op de vrij morsige straat; de knecht raapte ze op. „Ja," zeide de vreemdeling, „nu kan ik ze niet ge bruiken; ga spoedig twee andere halen, anders is de heer pastoor boos; ik zal hier op u wachten." De knecht liep uit zijn adem naar den winkel en toen weder naar de bestemde plaats terugdoch onze vreem deling was verdwenen en nog weet men niet wie hij was. Drie jonge jufvrouwen te Londen hebben een glansrijk examen afgelegd als apotheker. Te Rotterdam en te Amsterdam bestaan vermoedens dat de telegrafisten niet digt genoeg zijn. Om echter achter die wetenschap te komen, hebben zeker ook sommigen moeten klappen van wie men zulks niet had verwacht. Een dagblad wijst op de verschijning in Engeland van een miniatuur olifant en van eene monster-advertentie. De eerste is maar drie voet hoog en treedt met zijn geleider zeer familiaar een herberg binnen de andere is van een wijnhandelaarneemt een geheele bladzijde van de Times in en kost maar 14,40,Twee staaltjes van echte oud-Ame- rikaansche ruwheid meldt de New-Yorksche corres pondent van den Morning-Herald. Te Philadelphia waar de stedelijke regering in al niet veel beter han den schijnt te zijn, dan in New-York, hebben twee raadsleden in de vergadering na eenigen woordentwist hunne jassen uitgetrokken en met de vuisten verder geargumenteerd, daarin door de overigen, die partij trokken, trouw nagevolgd. De president liet na eenige minuten 't gas uitdraaijenwaardoor de woede bedaarde, 't Andere is minder komisch. Gedurende den oorlog is op de Mississippi een kanonneerboot der Noordelijken gezonken. Dat schip ligt daar niettegenstaande 't reeds veel ongelukken heeft gegeven, nog altijd als een blinde klip onder water. Den 17 Januarij nog stootte een passagiersboot daarop lek, en zonk in drie minuten. Meer dan 100 personen kwamen er bij om. In eenige streken van Zwit serland, vooral Graauwbunderlaud, is dezer dagen roode en gele sneeuw in groote hoeveelheid gevallen. Te Woesten was een werkman bezig met de sneeuw uit de dakgoten der kerk te werpen en de massa, van onder niet meer gesteund zijnde, ging op hem nederstorten. Op het oogenblik dat zij begon te ver roeren, i3 de moedige werkman van het dak gespron gen en heeft den grond bereikt zonder het minste leed te bekomen. Men zou waarlijk gelooven, dat de Woestenaars iets van den aard der katten hebben want men herinnert zich nog dat, tijdeus eenen brand, er twee mannen van het dak van het kasteel zijn gesprongen en dat zijzoo als onze heldbeide op hunne voeten plat ter aarde te regt kwamen. ALFABETISCH GESTELD. Geboren, m. vr. totaal. 23 16 39. Overleden, ra. vr. totaal. 12 5 17. Huwelijken. 5. In de gemeente ingekomen, m. vr. totaal. 13 35 Verdeeling naar de_ gezindheden Ned. Hcrv. 642. Evang. Luth. 1. Christel. Afgesch. 45. R. Cath. 167. Tot geen der gezindheden behoorende 85. Uit de gemeente vertrokken, m. vr. totaal. 30 36 66. Bevolk, op 31 Dec. Totaal. 940. Bevolk, op 31 Dec. m. vr. totaal. 988 983 1971. Geboren. Overleden. Huwelijken. In de gemeente Uit de gemeente m. vr. totaal, m. vr. totaal. ingekomen. vertrokken. 53 61 114. 31 22 53. 16. m. vr. totaal, m. vr. totaal. Levenl. aangeg. 75 66 141. 91 80 171 6 m. en 1 vr. Verdeeling naar de gezindhedenNed. Herv. 1674. Waalsch Herv. 1. Ev. Lut. 2. Doopsg. 1 Chr. Afges. 150. R. Kathol. 143. m. 13 Geboren, vr. totaal. 25 38. Levenl.aang. lm. Verdeeling naar de gezindheden: Overleden. vr. 4 totaal, 12. m. 17 Geboren, vr. totaal. 15 32. Overleden, m. vr. totaal. 16 9 25. Huwelijken. In de gemeente Uit do gemeente ingekomen. vertrokken, ra. vr. totaal, m. vr. totaal. 32 29 61. 28 34 62 Ned. Herv. 608. Christel. Afgesch. 20. R. Cath. 32. Bevolk, op 31 Dec. m. vr. totaal. 324 336 660. Huwelijken. 7. In de gemeente ingekomen, m. vr. totaal. 17 17 34. Uit de gemeente vertrokken m. vr. totaal. 23 14 37. Verdeeling naar de gezindheden: Ned. Herv. 573. Chr. Afgesch. 68. R. Cath. Geboren, m. vr. totaal. 22 34 56. Overleden, m. vr. totaal. 9 13 22. Huwelijken. 17. In de gemeente ingekomen, m. vr. totaal, 28 34 62. - Verdeeling naar de gezindheden Ned. Herv. 901. Chr. Afg. 89. R. Cath. 1 Uit de gemeente vertrokken, m. vr. totaal 35 28 63. Bevolk, op 31 Dec. Totaal. 670. Bevolk, op 31 Dec. m. vr. totaal. 504 487 991.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3