Benoemingen. BUITENLAND. sloten hebben het middel aantewendenzijnde verder als leden der commissie deswege be noemd voor de kom der gemeente de wethouder C. L. Stokxvoor de oostwij k de heer C. B. Wijffels en voor de wijk het Hoogeland de heer A. v. d. Putte, bij wie tevens het mid del in dépöt zal gevestigd zijn, zoodra des wege door het hooger bestuur zal beschikt wezen, zoodat bij laatstgemelden heer het middel wel dra zal te bekomen zijn, dat door de zorg des burgemeesters zal worden aangeschaft en wel dra ter kennis der belanghebbenden gebragt. Naar men ons nader mededeeltis het voor Breskens in de vorige week aan den grond gevaren schip vermeld in ons vorig nommer, de Fransche stoomboot Timsah, gezagvoerder Ouilliébestemd voor Antwerpen. Het schip is Maandag avond door de bemanning verlaten en zal even als de Nederlandsche brik Dollart (eenige jaren geleden, nagenoeg terzelfder plaatse verloren gegaaninsgelijks verloren zijn. De gemeenteraad van Vlissingen heeft met groote meederheid van stemmen verworpen het voorstelom onder alle vereischte waarborgen, de bestaande verbodsbepalingen tegen den in-, uit- en doorvoer van vee opteheffenaftewijzen. Bij den bouwman P. van der Burg te Ber- kelzijn dezer dagen eenige paarden ziek ge worden en een drietal daarvan gestorven. Het gerucht was daardoor in omloopdat er onder die paarden eene besmettelijke ziekte was uit gebroken. Eene operatie echter, bewerkstel ligd door de rijks-veeartsen J. A. Alers en J. B. Huijsmans, heeft aangetoond, dat de ziekte het gevolg was van vergiftiging door schimmelplanten in het strooen er dus geen kwestie kon zijn van eene ziekte van epide- mischen aard. In de veenderijen te Drenthe en in die van een groot gedeelte van Overijssel ziet het er, ten gevolge van den hoogen waterstandbe droevend uit. Op sommige plaatsen staan de turfhoopen voor een groot gedeelte onder water, terwijl door het smelten van de massa sneeuw, waaronder zij bedolven waren, het grootste ge deelte nat is geworden. Van daar dat drooge turf bijna niet te bekomen is, zelfs niet tegen den hoogen prijs, dien men nu reeds moet be steden en die ongetwijfeld nog zal klimmen. De schippers die bereids in het vorige jaar eene lading drooge turf hebben ingenomen en daarmede weldra van hier naar Holland zullen vertrekken hebben alle kans op eene voordee- lige reis. Voor de anderen ziet het er echter niet uitlokkend uit, nu hun bedrijf, ten ge volge van den hoogen waterstand, slechts laat kan worden hervat. Als een bewijs hoe sterk er in Pruissen tegen den rundertyphus gewaakt wordt, kan dienen, dat twee jongelieden van Lobith, die te Elten schoolgaandagelijks een uurtje voor hun aan komst berookt worden, en dat, toen zij langs een zijpad in Elten wilden komen, de Pruissi- sche soldaten fiks op hen schoten gelukkig zonder ze te raken. Den 21 Augustus dezes jaars zal aan den sterrenhemel een verschijnsel plaats hebben dat zich niet dikwijls voordoet. Al de satel lieten of manen van de planeet Jupiter zullen door het ligchaam zelf dier groote planeet wor den verduisterd. Sedert twee eeuwen, dat die satellieten werden ontdektis datzelfde ver schijnsel nog maar eenmaal voorgekomen. Wij ontleenen aan den Courrier de Marseille de volgende beschrijving eener nieuwe uitvin ding, bestemd om den petroleumhandel en in dustrie van groote dienst te zijn. »De bedoelde toestel bestaat eenvoudig uit een met water gevuld bassin, waarin een klok van dun ijzer geplaatst is, op de wijze van een gashouder, alleen met dit verschil, dat deze klok niet als de gashouder beweegbaar is, maar in tegendeel met zware ijzeren stangen in de mu ren bevestigd en vastgehouden wordt. Dat ge deelte van deze klok, hetwelk den grond raakt, is regelmatig van openingen voorzien, die vrije in- en uitstrooming van water toelaten. Aan eene der zijden van het bassin, in een ruime van gegoten ijzer vervaardigde goot aangebragt, waaiin 10 vaten (barils) petroleum tegelijk kun nen worden geledigd. De klok wordt daaruit door eene enkele aanvoerbuis gevuld met pe troleum, die ligter dan het water zijnde, in de klok rijst en het water benedenwaarts terug dringt, dat bijgevolg van buiten opklimt tus- schen de wanden der klok en die van het bassin. Om de klok te ledigen is aan het bovendeel een buis met kranen bevestigd, waardoor de petroleum, zoodra zij een opening vindtuit stroomt, geperst door het water dat in het bassin gepompt wordt en daar regelmatig de petroleum opdringt. »Deze toestel levert, naar het ons voorkomt, op volkomene wijze de volgende voordeelen op 1°. geen gevaar vap brand of ontploffing, daar de petroleum niet ontvlammen kan als zij ge heel van de lucht afgesloten is2°. geen spil ling, daar men op de omschreven wijze tot den laatsten druppel uit de klok opvoeren kan 3°. zuivering van de aldus bewaarde petroleum, dewijl al de vreemde ligcliamen, daarin aan wezig en zwaarder dan het water zijnde, van zelve nederstrijken op den bodem van het bassin; 4°. een groote besparing van handenarbeid." Uitvinders zijn de heeren Ckiandi Bizard en Labarre. De 1ste luitenant Ph. M. van der Meer Molir, van het 4de 'oataillon7de regiment infanterie, is op verzoekvoor een jaar op nonaetiviteit gesteld. ALGEMEEN OVERZIGT. Was men, in de laatste dagen, in Frankrijk zeer teleurgesteld door de keizerlijke maatre gelen die de algemeene wenschen meer ver adelden dan bevredigden, thans schijnt de hoop te herleven en spreekt men te Parjjs van con- cessien in liberalen zin, die de regering voor nemens zijn zoude te doen. Daartoe behooren o. a. vermindering van het zegelregt op de dagbladen en minder beperkende bepalingen omtrent de boekdrukpers. Sommigen meenen, dat de keizer tot een en ander zou willen over gaan, om zich van de ondersteuning der libera len te verzekerenanderen zien er meer eene poging in om de herstelling van het finantie- wezen gemakkelijker te maken. Intusschen be rust alles slechts op gissingen die misschien meer uitdrukken wat men wenschtdan wat men reden heeft om te verwachten. Doch zij het ook al, dat wij hier slechts te doen hebben met zulke wenschen, die door de regering niet worden gedeeld, de openlijke mededeeling van dezen bewijst, dat zich telkens meer de over tuiging vestigt, dat een krachtig protest tegen de onderdrukking der vrijheid moet worden gedaan. Uit Italië berigt men, dat in de kamer nog al grooten tegenstand wordt opgemerkt tegen het wets-ontwerp op de vrijheid der kerk. Reeds hebben eenige aldeelingen hare rappor teurs benoemd en deze allen zijn bekende vij anden van de wet. Terwijl aan den eenen kant, daar te lande, de vrijheidszucht grenzenloos schijnt te zijn is men er in andere opzigten zeer behoudend en wel juist op die punten, die met de algemeene vrijheid in het naauwste verband staan. Er schijnt dan ook voorshands weinig kans te zijndat de voorstellen dei- regering zullen doorgaan en men behoeft ze ook slechts intezienom te begrijpendat welke vrijheid ook aan de kerk wordt toege kend de kerk zelve zich te vrij acht om de beschikkingen eener staatsregering te volgen. In Belgie zijn, bepaaldelijk in Henegouwen, onlusten uitgebroken, onder fabriek-arbeiders die nog al omvang schijnen te krijgen en waar over men zich nog al ontrust. Sommigen gaan zoover, van aan Fransehen invloed te denken en zien reeds het begin van een hef- tigen strijd tusschen twee partijen, waarbij zij ook op de sehelde-kwestie wijzen. Dan hoe betreurenswaardig die oproerigheden ook mogen zijn die men niet gemakkelijk schijnt te kunnen onderdrukkenhoeveel waarschijn lijkheid er ook besta, dat de politiek niet ge heel vreemd is aan die bewegingendaarin meenen wij nog geene reden te vinden, om aan gevolgen te denken, waarvan misschien alleen gesproken wordt door hendie ze gaarne zou den zien. Koningin Victoria heeft haar parlement ge opend met eene troonrededie weinig nieuws bevat en waarop de adressen van antwoord dan ook al spoedig zijn aangenomen. Het voor naamste dat daarin voorkomt isdat eene bill zal worden ingediend tot uitbreiding van het stemregt. Ofschoon men nog niet weetof bij die bill aan de grieven van zoovelen zal wor den te gemoet gekomenis er nu toch uit- zigtdat de zaakwaarvoor men zooveel agi tatie onder het volk heeft gewekt en gaande gehoudentot een einde zal worden gebragt In den Franschen Moniteur leest men het volgende berigt, ontleend aan een ander blad De stichter en hoofdbestuurder der maatschap pij tot doorgraving der landengte van Suez deelt mededat twee groote stoomslepers welke bij de aardverwerkingen op de landengte moeten dienen uit de Middellandsche zee te Suez zijn aangekomen, door het kanaal, hetwelk den Nijl met de Roode zee verbindt. Verder berigt hij dat op den 22 Januarij veertien groote baggerschepen langs dat zijkanaal de landengte bereikt hebben en er zullen worden gebezigd voor het aanleggen van het groote zeevaartkanaalen wel op het zuidelijke ge deelte tusschen Suez en de heuvelen midden op de landengte. »Dat is een belangrijk feit; immers het be wijst, dat het zijkanaal (of het Zoetwaterkanaal) reeds bevaarbaar is en dat de aanleg van het zeevaartkanaal met nieuwe kracht zal worden doorgezet." De provoost-generaal bij het Noord-Ame- rikaansche leger heeft dezer dagen een volledig rapport bekend gemaaktbetreffende de ver liezen door het Amerikaansche leger geleden gedurende den jongsten oorlogwelke, gelijk bekend is aanving in Maart 1863. Uit de daarbij gevoegde tabellen blijkt, dat het verlies heeft bedragen 5221 officieren en 275,518 onder-officieren en manschappen, zijnde een to taal van 280,739 personen. Aan de ontvangen wonden zijn overleden hetzij op het slagveld of kort daarna, 2900 officieren en 90,886 onder officieren en manschappen; aan de gevolgen van ziekte, ongelukken enz., zijn gestorven 2321 officieren en 182,329 onder-off. en manschappen. Uit Napels schrijft men aan het Journal des Débats datsedert de terugkomst der bis schoppen de liberale geestelijkheid ten doel staat aan eene ware vervolging, zoodat deze genoodzaakt was zich tot de regering te wen den om haren onhoudbaren toestand te doen kennen. De kerkenwaarin de geestelijken nu zes jaren hebben dienst gedaan, worden hun door den kardinaal-aartsbisschop ontno men, die daarmede niet te vreden, alvorens er de geestelijken zijner keuze te laten dienst doenbegint met de kerken op nieuw te wij den alsof zij ontwijd waren geworden. Deze plegtigheid heeft reeds met buitengewone pracht plaats gehad voor de jesuitenkerkwaar de bloem der legitimisten was vereenigd, Uit Brussel wordt van den 4 February ('savonds) geschreven: De opstand onder de mijnwerkers te Mar- chiennedie, naar het scheen tot bedaren was gekomen heeft een ernstig aanzien gekregen. In de Êtoile Beige is een telegram uit laatst genoemde plaats opgenomen, van gisteren na middag, meldende dat de beweging zich uit strekt in de rigting naar Roux en Jumet. Van dien kant worden troepen zaamgesteld. Een partikulier telegram, heden namiddag ontvan-

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2