MARKTBERIGTEW. KROON-DOMEIN. handom de slaafsche dienaren en werktuigen van de dwingelandij der priesters uit onze woonplaatsen weg te vagen. Het uur is nabij maar het is nog niet geslagen. Doch wij be lmoren ons onderling te verstaan, opdat er, wanneer het seinschot valt, geen enkel Romein worde gemist." De heer Howardvertegenwoordiger van Michiganheeft in den Senaat der Yereenigde Staten een wetsontwerp voorgesteldtot be paling van straffen op de veelwijverij onder de Mormonen. Utah is geen staatanders zou het congres geen regt hebben zich met deze zaak te bemoeijenmaar slechts een zooge naamd territory. De geestelijke huwelijken met zoogenaamde „geregelde" echtgenooten is ook voor de getuigen strafbaar met twee jaren dwangarbeid. De aldus geannexeerde echt genooten kunnen ten allen tijde scheidenen van hunne mannen schadevergoeding eischen. Hare kinderen zullen geheel de moeder volgen en geen regt op de erfenis des mans hebben. De niet wettig gehuwde vrouwen worden voorts, tegen de aanspraken hunner heeren, beschermd door de bedreiging tegen deze van vijf jaren tuchthuis. Men verwacht dat de wet door zal gaan. Brigham Younghet hoofd der Mor monen, heeft meermalen verzekerd dat zijne onderdanen zich tegen dergelijke aanvallen op hun mormoonsche regten met de wapens in de hand zullen verzetten. Eu werkelijk maakt de afgelegenheid en woestheid van 't land hen sterk. Doch men vermoedtdat over 't ge heel de bevolking minder strijdlustig zal zijn, en öf verloopen zal, öf zich in de nieuwe orde van zaken gemakkelijk zal schikken. De geheele beweging moet zeker geweten worden daaraan dat de inrigting van het leven in Utah meer en meer bekend en de toegang tot het land, door den aanleg van spoorwegen, ge makkelijk is geworden. De veelwijverij werkt er even als in 't Oos ten zeer schadelijk op de gemoedsstemming der vrouwen in 't algemeendie reeds geheel de Westersche vrijmoedigheid verloren hebben, zich weinig vertoonen en meer slavinnen dan echtgenooten zijn. Ook zonder strafbepaling- zou waarschijnlijk de meerdere gemeenschap met deze streken die niet zeer lang meer uit kan blijven, aan dezen stand van zaken een eind gemaakt hebben. O C3-oEO.oKa.sc3!.o tocrlgton. om hebt ge het dier niet buiten gelaten?" vroeg me vrouw. „Omdat het zoo regent," was het antwoord „en dan wordt het arme diertje zoo nat." In N.- Holland wordt een kaasknecht gevraagd, die goed kan schrapen. Een doorgaans zeer afgetrokken ge leerde te New-York, heeft zich zeiven, waarschijnlijk bij vergissing, van kant gemaakt. Hij had des nachts zeer laat zitten studeren en den volgenden morgen voDd zijne dienstbode hem aan den kapstop naast zijn bed hangen terwijl zijne kleederen op het bed lagen. PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beurs. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Donderdag, 31 Januarij 1867. Nederl. Werk. Schuld 2% Spanje, 2 Rusland, 5e serie 5 ld. 1860 4'/, ld; a 1000, 1864, 5 ld. Spoorw. 5 Oostenrijk, Metall. 2 v, ld. Amst. (oude) 5 ld. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 66%. 30%. 58Ve. 87°/ie. 186%. 22%. 65%. 50'Vi6. 55%. 28%. 7 6 '/s. COUPONS. Oude Metalliekƒ21.75. Nationale ld. 28.15. Div. in 11.70. GRAANBER1GTEN. GOES, 29 Januarij 1867. Tarwe f 11,50/80 A 12,—. Rogge 7,60/90 W. Gerst 6,00 a 7,25. Z. Gerst 6,50/75. Haver 3,50 a f 4,25. Graauwe Erwten 8,10/75. Bruiue Boonkn f 11,25/75. Paardenboonen 6,75 a 7,25. Meekrap. Overandcrd. BOTER 0,90 a 0,95. het Ned. ffi. EIJERS - 3,30 - 3,50 de 100 stuks. AMSTERDAM, 30 Januarij 1867. Granen. Tarwe onveranderd. Rogge in loco prijshoudend. Gerst, Haver en Boekweit zonder handel. ANTWERPEN, 29 Januarij 1867. Granen. Zeer stil. Rogge vast in prijs. LONDEN, 30 Januarij 1867. Granen. Weinig handel. Onveranderd. 262- STAATS-LOTERIJ. Prijzen van 1000 en daarboven. 3' klasse, ie lijst. No. 12990, 5000. No. 4319,/1000. 2e lijst. No. 4189 12100 en 16242 ieder 1000. 3e lijst. No. 9668 25,000. No. 14457 1000. No. 13626 en 19428, ieder 1500. 'No. 8098 2000. der bisschoppen weigert in de conversie te berustenzal het gouvernement er zich mede belasten terwijl de pensioenen ten laste der bisschoppen zullen blijven. De opening der kamers in Frankrijk is tegen 14 Februarij vastgesteld, maar het publiek be kommert er zich weinig om, want het weet, dat het noch van de kamer, noch van hare discussien eenig heil kan verwachten. Het schijnt zich te bevestigen, dat de uitzigten voor de drukpers niet zeer bemoedigend zijn, omdat het nieuwe wetsontwerp eer strengere dan mildere bepalin gen moet inhouden. Sedert eenigen tijd is men bezig pogingen te doen ten einde een standbeeld voor Voltaire opterigten. Het is voornamelijk eene demonstratie tegen de inschrijving voor het standbeeld van den generaal Lapioriciere welkeondanks de krachtige medewerking der klerikale partijgeen gunstig succes belooft. De oprigting van liet Voltaire beeld zal een pro test moeten zijn tegen de onverdraagzaamheid en het bijgeloof, en men verwacht, dat het plan wel zeker en spoedig tot uitvoering zal komen. De Russen mogen zich verblijden, dat het budget, voorgelegd aan den rijksraad, beduidend hooger is, dan in het vorige jaar. Dat rijk heeft eene schuld van 638 millioen roebels en voor de staatsschuld komt dit jaar 75 millioen op de begrooting voor tegen 68 in het vorige jaar. De oproerige bewegingen op het eiland Kreta schijnen stand te houden en zelfs toetenemen. Naar men meent, worden zij door Griekenland aangevuurd en zeker is het, dat de Grieksehe kamer onmiddellijk toegestemd heeft om de 50,000 drachmen te geven, die tot onderstand moeten dienen voor huisgezinnen, die uit Kreta in Griekenland eene schuilplaats kwamen zoeken. In Engeland worden de meetings over de re- formbill afgewisseld door vergaderingen om maat regelen te beramen in het belang der armen. De nood is in het oostelijk deel van Londen zoo grootdat in ééne week niet minder dan 455 personen, door honger en koude, zijn om gekomen. Uit de mededeelingen, gedaan in eene bijeenkomst van bankiers en aanzienlijke per sonen, bleek, dat in ééne wijk een groot aantal werklieden, met hunne naakte en van honger stervende kinderen, de nachten tegen muren doorbrengen daar zij van alle huisvesting be roofd zijn. Er is bereids voor eene aanzienlijke som ingeschreven, om in dien nood te voorzien. De Atheensche correspondent der Times zegt in een schrijven van 17 Januarij, dat de Turksche troepen op Kreta meer en meer veld wonnenterwijl de aanvoerders der opstande lingen er doorgaans bezig waren onderling te twisten. Verder schrijft hij: »Wij hooren hier veel van revolutionaire bewegingen in Thessalie en Epirus, die telkens uitbarsten op eene of andere afgelegene plaatswaarmede geene regt- streeksche communicatie bestaat. Wat er wer kelijk in die Turksche provinciën omgaat is moeijelijk te vernemen; des te zekerder is het, dat er door commissien en vurige vaderlands vrienden hier te landealle moeite wordt ge daan om de aan Griekenland palende land streken van Turkije in opstand te brengen. Doch, zoo ver ik kan nagaan, zijn de Christenen in Thessalie en Epirus thans uiterst afkeerig van elke oproerige beweging. In de jongste berigten uit Rome leest mendat aldaar eene nieuwe proclamatie van het nationale comité was verspreidwaarin niet regtstreeks tot aanvallen tegen de Pauselijke regering werd aangespoordmaar dat de strek king hadom haar van een deel barer verde digers, de Zouaven, te berooven. Het stuk was gerigt aan de uitgeweken Romeinen en behelsde o. a. de volgende zinsneden: »Daar wij door Europa met onze oude verdrukkers alleen zijn gelaten, zijn wij meester van ons lot gewordenen wij zullen ons weten te ver heffen tot de hoogte waarop wij geroepen zijn. Doch het is nog geen tijd, om de handen aan het werk te slaan; het heilig vuur, hetwelk spoedig in lichtelaaije vlam zal uitslaan, smeult nog onder de aschintusschen dienen wij ons voor te bereidenzoo lang de oogenschijnlijke kalmte voortduurt. Leenen wij elkander de Terwijl de omstreken van Groot-Zundert in een Siberisch landschap schenen herschapen te zijnheeft één persoon dezer gemeente niet minder dan 150 bonte kraaijen geschoten welke hem 7 c. per stuk opbragten. De konijnenvangst heeft ook een heerlijk resultaat opgeleverd, zijnde er, naar men zegt, wel 500 van die schadelijke dieren uitgeroeid en tegen 35 en 37% c. per stuk verkocht. Mede is een aan zienlijk getal zoogenaamde koolduiven geschoten Voor de regtbank te Darmstad heeft voor eenigen tijd een zonderling pleidooi plaats gehad. Een te Pfungstadt woonachtig Israëliet, had dr. L rabbijn te Darmstad, beschuldigd, dat hij in de restauratie van Espen te Frankfort, een varkensribbetje had ge geten, eene beschuldiging, die noopte den Israë liet wegens eerroof aan te klagen. In de eerste in stantie werd de kwaadsprekerwegens zijne laster lijke aantijging tot eene kleine boete veroordeeld maar hijmet dat vonnis niet tevreden teekende er protest tegen aan. Zoo kwam de zaak voor het hooge geregtshof, dat na langdurige debatten en getui genverhoor het eerste vonnis vernietigde en den be schuldigde vrijsprak. Vele Israëlieten woonden deze ten hoogste belangwekkende verhandelingen hij, waarbij drie rabbijnen als zaakkundiger) fungeerden. In het vorige jaar werd te Samarang eene tooneelvoor stelling gegeven door liefhebbers, tot een weldadig doel. De ontvangsten bedroegen ruim 900, de uit gaven nog iets meer. Zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van 19,30. Er was onlangs bal ten hove, later soireé bij een der ministers, Maan dag casinoenz. en bij alle deze gelegenheden waren de leden van het kabinet tegenwoordig. Het is dus wel onbillijk dezen hard te vallen, dat zij geen voort gang maken waar zij toonen onverpoosd werkzaam te zijn. Eene dame, groote voorstandster van de maatschappij tot bescherming van dierenzeide tot haar knecht, toen haar eene vlieg op den neus pikte: „Jan breng die vlieg eens voorzigtig buiten maar pas op, dat het diertje geen leed geschied." Na eenige oogenblikken kwam de knecht terug met de vlieg. „Waar Xnio£:ci.«,ca.i@;lKC ld. KERKMEESTERS der ISRAËLITISCHE GEMEENTE te GOES, maken dankbare mel ding van eene gift ad 1,39'/:, hun door de Rederijkerskamer Aurora gegeven, ten behoeve hunner armen. Goes, 29 Januarij 1867. M. A. EMANUEL,/ Kerk- J. BANNET, 1 meesters. «ilöoertenften. De RENTMEESTER van het KroondomeinRentambt Middelburgzal, onder na dere goedkeuring van den Heer Administrateur van dat Domein, op Dins dag den 5 Februari B.8GS1des voormid dags te 11 uren, in de Bovenzaal der Sociëteit de Vergenoeging te Middelburgin het open baar VERPACHTENvoor den tijd van veer tien jaren: de kapitale lOÜWeOEVE, genaamd O It ,1 V,/ Si I'O L HM Si, gelegen in Walcherenonder de Gemeente Arne- muidenbestaande in BOUW-en WEILANDEN, DIJKEN en SCHORREN, ter grootte van ruim 19<1 Bunders. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van voornoemden Rentmeesteralwaar de voor waarden dezer verpachting ter lezing liggen. De Rentmeester, C. D. TIELENIUS KRUYTHOFF.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3