STATISTIEKE OPGAVEN. Bevolking der onderstaande gemeenten in Z- en N.-Beveland, op 31 Dec. 1866 cortgene. kapelle. wemeldinge. Bostccaingen. m arktberigtFïüT PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beurs. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Maandag, 28 Januarij 1867. Nederl. Werk. Schuld 2'A Spanje2'A Rusland, 5e serie 5 ld. 1860 4'A ld. a 1000,1864, 5 ld. Spoorw. 5 Oostenrijk, Metall. 2 v, ld. Amst. (oude) 5 ld. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Ame-rika, 1882 6 GRAANBERIGTEN. Gehuwd: Geene. Geboren: Den 22, Catliarina Wilhelminad. v. Jacobus Snoep en Jozina van Loo. Overleden: Den 19, Elisabeth Adriana Ka- tharina oud 2/cL, d. v. Kornelis Elisa Massee en Maria Adriana Arentz. den 20, Jan yEgidius, oud 7/w., z. v. Jan AEgidius Elzevier Stokmans en Agnes Mechtildis Höne. den 23 Hendrik oud 2jj., z. v. Jan Kosten en Wilhelmina Adri ana Verburg. Pieteroud 3/m., z. v. Andries de Buck en Willemina Karelse. Suzanna Ca tliarina oud 6 jaar d. v. Suzanna Catliarina du Claux. den 25, Johannesoud 11 /m., z. v. Johannes Clement en Maria Johanna Boet. DIAKENEN der HERVORMDE GEMEENTE te GOESmaken dankbare melding van eene bij hun ingekomen gift van 31,63, geschon ken door de Rederijkers-kamer Aurora alhier, zullende daarvoor, volgens verzoek extra be deeling worden gehoudenterwijl zij de aan" hunne zorg toevertrouwde armen steeds blijven aanbevelen. Goes 27 Januari 1867. - Zekere T. te Parijs een jong mensch die aan vlagen van krankzinnigheid lijdt, maar volstrekt onschadelijk voor anderen, verliet dezer dagen zijne woningjuist toen een rijtuig om sloeg, waarin de porceleinschilder Eugene P. zich naar het huis zijner verloofde begaf, om deze en hare moeder voor den schouwburg te gaan afhalen. Eugene had door den val het ongeluk zijn been te breken. Terstond gaf T. last, dat men hem op zijne kamers zou bren gen, om daar te worden verplgegd en het pu bliek juichte in hooge mate die daad toe waaruit weder bleek dat de krankzinnige een goedhartig mensch was. Deze ging naar zijne club en liet den zieke aan den geneesheer over, die, ten einde het been te kunnen zet ten, begon met bloedzuigers voorteschrijven. Des avonds vrij laat komt T. te huis. Hij herinnert zich niets meer van het gebeurde, maar toen hij in zijn bed een vreemde liggen ziet, gelooft hij dat er een moord is gepleegd. Hij gaat naar zijn andere kamerwapent zich met een ouden helmeen lans en indische kris en begint bij het bed van den zieke de wacht te houden en met groote schreden het vertrek op en neder te stappen. Langzamerhand echter gaat hij zich verbeeldendat de gewonde de moordenaar is en hij dreigt dezen gedurig met zijne kris, waarvan de punt nog de sporen draagt van het vergif, waarin de Indianen gewoon zijn hunne wapens te doopen. De ongelukkige bragt een verschrikkelijken nacht door, waaraan eerst de terugkomst van den geneesheer in den vroe gen morgen een einde maakte. De krankzinnige werd natuurlijk terstond naar een gesticht ge- bragt en de porceleinschilder naar zijne familie die hem ter naauwernood herkende, daar de gevolgen van zijn val en meer nog de zonder linge verpleging op, zijn gelaat diepe sporen hadden achtergelaten. In den nacht van 18 op 19 dezer heeft het volgende vreemde geval plaats gehad op de Groot-Luxemburger spoorweg-lijn. Een goederen- en beestentrein van 12 wa gons, waaronder drie met runderen en schapen, had met groote raoeijelijkheden te kampen ge had wegens de sneeuw, die de rails bedekte. Tusschen Libramont en Poixop de hoogte van het gehucht Fontepoillelag de sneeuw zoo hoog, dat ze het vuur dreigde uit te blusschen. Men moest ophouden en er werd naar Poix om hulp gezonden. De mannen van den trein waren nu met een douanier bezig de sneeuw onder de machine opteruimen, toen zij op eenigen afstand een soort van gebrom hoorden. Ze kijken om: op eenige ellen van hen af zien ze vurige oogen op hen gerigt. Geen twijfelhet waren wol ven op de lucht van het lamsvleesch afkomende. Ze waren met de vijvenin een halven cirkel neergehurkt en op den loer. Het was een kritiek oogenblik. Behalve het spoorgereedschap hadden onze belegerden geen wapenen, en nog drie uren moest het duren vóór dat er hulp opdaagde. Wat te doen? De stoker liet de stoom sissen, het fluitje der locomotief gillenom de bele geraars schrik aan te jagen; de lantaarn en werden heen en weer bewogen; vergeefs. Men besloot tot den terugtogt naar den fourgon. De vier mannen slopen langs den treindoor de wolven gevolgd, die echter denzelfden eer biedigen afstand bewaarden. Zonder kleêrscheuren bereikten zij hun doel en de drie eersten waren al in den wagen, toen de douanier, hun voorbeeld willende vol gen door een der dieren werd aangegrepen eneen pand van zijn jas in de klaau- wen van den vijand liet. Dat scheen het sein te wezen tot den aanval waartoe de bende onmiddellijk overging. De aanval wordt krachtig afgeweerd. Een der wolven, met de pook op den kop ge troffen, bijt weldra inde sneeuw; de deur van den fourgon wordt toegehaald en onze mannen zijn in veiligheid. Daarop volgt een doodsche stilte. Doch wel dra doen zich angstkreten hooren. 't Zijn de beesten in de wagons, die op hunne beurt een woedenden aanval doorstaan. Dat duurde meer dan twee uren en daaraan kwam eerst een eind, door de komst van de 20 arbeidersdie tot opruiming der sneeuw waren gehaald. Na een uur arbeids kon de trein zijn reis voortzettenhet lijk medenemende van het ge velde roofdier. Runderen en schapen hebben geen letsel ge had maar de wagens droegen de sporen van de vreeselijke aanvallendie ze te verduren hadden. Het zou voortaan wel zoo wijs zijn kara bijnen te geven aan de lieden der beestentrei- nendie in den winter 's nachts de Ardennes doorstoomen. 1 i i .1 Gcm ongqo ucrigten. Volgens eene opgave der directie van Hyde-park hebben zich, niettegenstaande de hevige koude, da gelijks niet minder dan tien personen in de Serper.- tiene (zoo heet het water) gebaad, en zijn er, hoe ook de koude zijzelden minder. Aan den Over toom onder de gemeente Slotenis Maandagavond op den publieken weg de volgende diefstal gepleegd: De persoon van de R.uit Haarlemmermeerdie jl. Dingsdag in het huwelijk zou treden, keerde met eene slede van Amsterdam, alwaar hij het noodige voor de bruiloft en een gouden geschenk voor zijne bruid had gekochtnaar huis terugen had de ou- voorzigtigheid de 3ledewaarin hij de gekochte voor werpen netjes had geborgenvoor de deur onbewaakt te laten staan, terwijl hij in eene herberg ging, met dat gevolg, dat hij terugkomende de slede ledig vond, voorraad en geschenken waren gestolen. De politie, welke terstond onderzoek heeft gedaan, schijnt den dader evenmin als de goederen te kunnen op het spoor komen. Uit een proces te Parijs gevoerd, tusschen de hertogin Persigny en een fabriekant in japonnen, blijkt, dat de dames aldaar soms japonnen dragen, die 3400 frs. kosten. Voor prinses Dagmar werd door dien fabriekant eene robe geleverd tegen 7000 frs. Onder de geringe volksklasse te Londen is, door gebrek aan arbeid, de nood zoo hoog, dat men er aan der.kt de hulp interoepen van de com missie, welke tijdens het heerschen der cholera daar zoovele diensten bewees. Een horologiemaker te Munchen heeft een zakuurwerk vervaardigddat niet grooter is dan een Hollandsch kwartje en als een manchetten knoopje gebruikt kan worden. Een Spanjaard wil te Parijs, gedurende de tentoonstelling, diné's gereed maken tegen den prijs van 1 fr. Men berekent, dat wanneer hij dagelijks, zooals zijn plan is, 400,000 diné's levert en hij maar een stuiver op elk wint, hij eene winst zal maken van 7,300,000 frs. Voor de correctionele regtbank, te Parijs, had dezer dagen het volgende plaats. „Sta eens op, beschuldigde!!" „Om u te dienen, mijnheer de pre sident." „Hoe is je naam „Antoine G...." „Ou derdom?" „24 jaar." „En je beroep?" „Ik wacht met geduld de wereld-tentoonstelling af, om fortuin te maken 1" Te Maastricht zijn een paar jongelieden in den echt getreden, waarvan de bruidegom 73 en de bruid 76 jaren telt. In de vorige week is de vrouw van Nathan Kwetsiete Amsterdam, reeds gezegend met een 6tal spruitenvan een 3tal wel geschapen zonen bevallen. De kraamvrouw en jong geborenen zijn, naar omstandigheden, redelijk wel. Een predikant te Breslau, die bij het graf van een zijner gemeentenaren eene lijkrede hield, gewaagde in zijne redevoering, dat hij door eigen ondervinding kou getuigendat de overledene de goedigste en on- baatzuchtigste mensch was, want hij, de geestelijke had voor vele jaren 50 daalders van hem geleend zonder dat de gestorvene hem ooit lastig was gevallen. Ongelukkig waren echter de om de groeve staande erfgenamen niet gezind de onbaatzuchtigheid van den overledene na te volgen, en moest de onvoorzigtige lofredenaar, reeds na eenige dagen, de geleende som, kapitaal en interest terugbetalen. ALFABETISCH GESTELD. Geboren, m. vr. totaal. 18 19 37. Levenl. aangeg. 6. Overleden, m. vr. totaal. 10 9 19. Huwelijken. In de gemeente ingekomen, m. vr. totaal. 34 -20 54. Verdeeling naar de gezindheden: Ned. Herv. 1032. Chr. Afges. 5. Uit de gemeente vertrokken, m. vr. totaal. 38 27 65. Geboren, vr. totaal. 42 74. Overleden, m. vr. totaal. 19 15 34. Huwelijken. 21. In de gemeente ingekomen, m. vr. totaal. 31 42 73. Verdeeling naar de gezindheden: Ned. Herv. 1402. Chr. Afges. 13è. Uit de gemeente vertrokken, m. vr. totaal. 13 30 43. R. Kathol. 2S. Geboren, vr. totaal. 45 71. Overleden, m. vr. totaal. 19 34 53. Huwelijken. 18. In de gemeente ingekomen, m. vr. totaal 58 56 114, Uit de gemeente vertrokken, m. vr. totaal. 100 79 179 Bevolk, op 31 Dec. m. vr. totaal. 510 527 1037. Bevolk, op 31 Dec. Totaal. 1566. Bevolk, op 31 Dec. Totaal. 1222. Verdeeling naar de gezindheden: Ned. Herv. 1192. Chr. Afgesch. 4. R. Catb. 26. Voor het herstellen der kaaimuren te Goes, zijn jl. Zaturdag 9 inschrijvers opgekomen, als: WPisser f 3600,— W. de Beste f 3480,-, II. We/rink f 3339,II. Boet 3264,Klemkerice 3259, J. Dekker f 3162,W. J.v.d. Weert f 2960, L. Dingens 2739,en B. den Boer 2580, Zijnde den laatsten onder nadere goedkeuring het werk gegund. 56%. 313/ifl. 58%. 82. 87V,o. 186. 22%. 65 Vlo. 49 ,s/io. 55*/,e. 28%. 76%. ƒ21.50. 28.17*. 11.67*. COUPONS. Oude Metalliek Nationale ld Div. in ROTTERDAM 28 Januarij 1867. Zeeuwschc Granen weinig aangevoerd met weinige prijs verandering. Meekrap. Aanbiedingen klein, handel onbeduidend, Noord- Brab. Boekwee 210,Holsteinsche f 220,a 225,—. Jfóurgerfijfien Stanö. van 19 tot 26 Januarij 1867. Xjiofciaciiglicici. Diakenen voornoemd G. van der HOEK Praises. V. D. BUSSCHE Secret.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3