BUITENLAND. door het verleenen van het verlof om het kos tuum van gouverneur-generaal te blijven dra gen heeft de koning op nieuw een voorbeeld gegeven van vorstelijke welsprekendheiddie meer in daden dan in woorden bestaat. In 1866 zijn in deze gemeente geboren 149 mannel., 124vrouwel.,tezamen273. waarvan 6 6 te zamen 12 in onecht. Hieronder waren 4 tweeling-geboorten. Levenloos zijn aangegeven: 2 mann. en 4 vrouw, zamen 6waarvan 1 vrouw, in onecht. Overleden zijn 65 mann.69 vrouw, te zamen 134; daaronder waren 36 ongeh. mann. en 44 ongehuwde vrouw.21 gehuwde man nen en 11 geh. vrouwen, 8 weduwenaars en 14 weduwen. Er zijn 56 huwelijken voltrokken en 2 hu welijken ingeschreven door ingezetenen in vreemde landen voltrokken. In de gemeente hebben zich gevestigd: 197 mann. en 201 vrouw.zamen 398 en zijn vertrokken 138 mann. en 155 vrouw., zam. 293. De werkelijke bevolking vermeerderde met 142 mann. en 98 vrouw.zamen 240, zoodat de bevolking op 31 December 1866 bedroeg 2967 mann. en 3304 vrouw., te zamen 6271, welke bevolking is verdeeld als volgt: Mannelijk geslacht. Ongehuwden beneden 18 jaar 1325. boven 18 472. Gehuwden1058. Weduwnaars112. 2967. Vrouwelijk geslacht. Ongehuwden beneden 15 jaar 1065. boven 15 899. Gehuwden1059. Weduwen281. 3304. Waarvan 4505 nederduitsche hervormden 4 waalsche hervormden, 36 evangelisch luther- schen 6 doopsgezinden 1 remonstrant346 christelijke afgescheidenen1316 roomsch ka- tholijken45 israëliten en 12 tot geen der genoemde gezindheden behoorende. De openbare opvoeringdoor het gezelschap Aurorain de vorige week, gegeven, ten voor- deele van de armen dezer stad, heeft in allen deele aan de verwachting voldaan. De mede werkende leden toonden allen met lust bezield te zijn voor de kunst en de bewijzen ontbraken niet, dat hunne onderlinge oefeningen vruch ten dragen. Ditmaal paarde zich daaraan nog eene anderedie zeer gewenscht wasdaar de opvoeringna aftrek van geringe kosten, ƒ110,203 opbragt, welke som bereids aan ver schillende armbesturen werd ter hand gesteld. De bij koninklijk besluit ingestelde eerepen ning, voor gratis vaccinatie van minvermogen den, is over het jaar 1865 o. a. toegekend aan den heer J. C. Hooqendorp, te Cortgene. Donderdag heeft de vereeniging tot bevor dering en regeling van volksvermaken te Mid delburg, de eerste bijeenkomst in de schouwburg gegeven. Behalve bijdragen in proza en poësie werd voorgedragen Schiller s Lied van de Klok met begeleiding van dubbel strijkkwartet, voorts eene solo voor fluit en door eenige liefhebbers van uiterlijke welsprekenheidde Conscrit, ka merspel van Withuijs. Ondanks het ongunstige weder was de zaal vol en het geheel beantwoord de aan het doel en mogt de algemeene goed keuring wegdragen. De scherpschutters vereeniging aldaar is ook geconstitueerd. Tot leden van-het bestuur zijn gekozen de heeren MinderaaBorsius, Nagtglas, van Hoekvan der Meer Molir en J. de Kanter. In de vorige week had te Middelburg eene zamenkomst plaats van voorloopige inschrijvers voor eene opterigten meel- en broodfabriek. De vergadering vereenigde zich met een plan, om de onderneming voorloopig te bepalen tot eene broodbakkerijhet oprigten eener meelfabriek van latere omstandigheden te laten afhangen en het aangekochte graan door windmolens te laten malen. Het aangenomen plan zal, met inbegrip van het bedrijf-kapitaal, eene som van 30,000 vereischen. Wij vernemen, dat namens de vergadering van Zuid-Hollandsche directeuren en leeraren van hoogere burgerscholen door de directeuren van de hoogere burgerscholen in ons vaderland een circulaire is uitgereikt aan alle leeraren dier scholenwaarin zij worden opgeroepen om den wensch te helpen verwezenlijken, eenparig uitgedrukt op de vergadering den 24 December 11. te Botterdam gehoudenom eene algemeene vereeniging tot stand te brengen van directeu ren en leeraren van openbare hoogere burger scholen en burger dag- en avondscholen in ons vaderland. Aan eene commissiebestaande uit de heeren J. P. A. Frangois te Rotterdam, Dr. D. de Loos te Leyden en Dr. J. C. v. Be- venter te Dordrecht, is opgedragen een regle ment van zoodanige vereeniging te ontwerpen, hetwelk dan op eene algemeene vergadering Zaturdag den 20 April e. k. te Utrecht te hou den, in beraadslaging zou komen. Arnli. Cr. Uit de rekening in de algemeene vergade ring van de vereenigingLichtLiefdeLeven, is geblekendat het eerste jaar van haar be staan ƒ49,000 is uitgegeven en dat de nog be- noodigde gelden bijna geheel zijn bijeengebragt. Den Isten Julij aanstaande zal te 's Graven- hage eene tentoonstelling worden gehouden van visscherij-gereedschappen en voortbrengselen van de visscherijdoor de aldaar gevestigde af- deeling van de Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, De laatste termijn van ontvangst is 15 Mei. Door de commissie bestaande uit de heeren Dr. G. Simons, C. Scldffer van Bleiswijkmr. A. Maas Geesteranes dr. A. Vrolikgeneraal van MeursG. Riet stap en dr. G. H. Mulleris een circulaire in drie talenalgemeen verzonden. Men schrijft uit Leeuwarden van 21 Januarij De nog altijd niet geheel herstelde commu nicatie met Holland heeft hier tot eene vreemd soortige gebeurtenis aanleiding gegeven. We gens het wegblijven van gist konden gisteren morgen de bakkers geen tarwebrood leveren, zoodat de bevolking zich met het nog voor handen oudbakken brood moest tevreden stellen, ofschoon dit op lang na niet voor de behoefte voldoende was. In den loop van den voor middag kwam eene bezending gist aan, die de bakkers spoedig in de gelegenheid stelde hunne kalanten weder van versch brood te voorzien. In Frankrijk is een stoomrijtuig in werking dat op rivieren en in kanalen booten en barges sleept. Het voertuig moet even gemakkelijk te besturen zijn als een paard. Dat de door Pruissen veroverde landen zeer met deze vaderlijke bescherming zijn ingeno men, blij kt ook uit een liedje aan een der stations in Sleeswijk aangeplakt, waarvan wij de vrije vertaling hier laten volgen: Wacht maar, wacht maar! Straks komt Nap daar En neemt voor zich het al Wat Pruissen ons ontstal. Nu is er slechts één Weenen en ééne Keizersstad; Nu is er slechts één roofnest 't is Pruissens Koningsstad. (Rott. Nieuwsb.) Bonoomiiigcn. Op Z. M. stoomschip Kijkduin, met bestemming naar de West-Indieis geplaatst de officier van ge zondheid 2e klasse J. C. I). Steendijk. ALGEMEEN OVERZIGT. De buitenlandsche bladen behelpen zich meest met het bespreken van de inwendige belangen der onderscheidene rijken waar zij geen stof vinden in gebeurtenissen die de algemeene aan dacht kunnen trekken. Zoo is de hervorming door keizer Napoleon, in enkele deelen van het staatsbestuur en van deszelfs inrigtingen ge- bragtaan de orde van den dag. Allen echter komen daarin overeen dat er weinig reden is voor Frankrijk, om met de nieuwe bepalingen hoog ingenomen te wezen. Het meest hecht men op het woord van den keizer, dat hij nu alles zoo heeft ingerigtdat men niets meer te wachten heeftmaar de tijd zal leeren of niet eens luide zal worden gevraagd, wat men nu weet, dat de keizer niet wil geven. Ook de nieuwe Fransche drukpers-wet wordt reeds druk besproken, schoon niemand weet wat die zal inhoudenallerlei geruchten daaromtrent geven stof tot goed- of afkeuring en de verwach ting schijnt hoog gespannen te zijn, met betrek king tot de afschaffing van sommige drukkende bepalingen. Pruissen heeft de Elbe-hertogdommen nu formeel aan zich gehecht en heele mooije be loften gedaan aan de inwoners. Hunne eigen aardige instellingen zullen zooveel mogelijk be houden blijven en alles zal voor de welvaart des lands worden gedaan. Het laat zich be grijpen dat de nieuwe onderdanen zeer te vreden zijn volgens de verzekering der Pruis- sische bladen. Zij zullen het later wel onder vinden, hoe gelukkig het is onder den Bismarck- schen scepter te bukken en kunnen aanvan kelijk de proef nemen, hoeveel beter het is aan een ander land geannexeerd te zijn dan aan Denemarken. Intusschen is het moeijelijk te denken dat zij die Denemarken verfoeiden omdat zij zelfstandig wilden bestaan, nu plot seling ingenomen zouden zijn met eene andere overheersching. De voorbereidende werkzaamheden voor het nieuwe Noord-duitsche parlement gaan voor spoedig voort en men verzekert, dat het op 24 Februarij zal vergaderen. In Engeland is men al aan het redeneren over eenen nieuwen president minister voor het geval, dat het tegenwoordige ministerie mogt aftreden. Het moge al geen ongunstig voor teeken zijnmaar bewijst tochdat de sym pathie voor het kabinetniet toeneemt. De plannen voor monster demonstration, bij het bijeenkomen van het parlement blij ven aanhou den en toonen genoegdat de reformbill-vrien- den niet stilzitten, zeker niet in het belang van het tegenwoordige ministerie. In Oostenrijk zijn het alweder de finantien, die alle aandacht bezig houden. Men sehrikke echter niet, alsof daarin eene ongunstige tij ding voor de fondsenhouders lag opgesloten, maar het is nu het aftreden van den finantie- ministerwaarover men zijn gevoelen zegt. Men had groote verwachting van den afgetre den titularismaar erkentdat hij onder zulke ongunstige omstandigheden opgetreden is en dat de staat van zaken zoo benaauwend wordt, dat zelfs de grootste talenten daarin geene orde zouden kunnen brengen, zonder geld. Indien men de berigten gelooven magdan zou de opstand op het eiland Candia gedempt zijn. 'tls echter al meermalen gezegd en tel kens gebleken voorbarig te wezen. De Belgische kamer beraadslaagt over een nieuw strafwetboekmaar de discussie is weinig geanimeerd en de openie over het nieuwe ont werp niet gunstig. Strafwetboeken, die goed zijnschijnen moeijelijk tot stand te kunnen komen. De Amerikaansche dagbladen, opgaven van de opbrengst der oliewellen mededeelende geven de hoop te kennen, dat de wetenschap spoedig iets moge doen, om de petroleum ook voor andere doeleindendan de verlichtingte doen dienen. De productie van die aard-olie is in dit afgeloopen jaar de vraag zooveel te boven gegaandat het op onderscheidene mark ten der wereld voorhanden overschot, waarmede het loopende jaar begon, wordt begroot op 733,000 vaten gezuiverde petroleum, welke, gelijk de bedoelde dagbladen zeggenverbruikt zullen moeten zijn, alvorens de productie van 1867 aan de markt kan worden gebragt. Een diefstal van diamanten doet te Karls ruhe veel van zich spreken. Het blijktdat de brillanten, waarmede in den jongsten tijd de Badensche ordeteekenen waren voorzienvalsch en door geslepen kristal vervangen waren.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2