GOESSCHE COURANT. 1807. 9. D1NGSDAG 39 JANUARIJ. 548te Jaargang. GEMEENTE-RAAD te GOES, BINNEIMLANDSCHE BERIGTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentlCn worden a 15 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels, a ƒ1,30, behalve het zegelregt. Be Inzending ra» adrertentiën kan geschieden lot vóór drie uren des namiddags op den dag der uilgare. OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN KAADHIJIZE ALDAAR, OP WOENSDAG DEN 30 JANUARIJ 1867, DES AVONDS TEN 7 URE. Punten van Behandeling 1. Meaedeeling van ingekomen stukken. 2. Voorstel van het burgerlijk armbestuur betrekke lijk de op naamstelling der bezittingen. 3. Verzoek ontslag, wegens vertrek, door den hulp onderwijzer J. D. van Noppen en de hulponder wijzeres W. J. Papendieck. 4. Instructie voor den bouwmeester der gemeente en voor den opzigter der gemeente-werken. 5. Toelage voor gegeven onderwijs in het teekenen aan de hoogere burgerschool en burger-avondschool. 6. Vinding der kosten veroorzaakt door de cholera epidemie. 7. Rekening van de leenbank over 1866. 3. Benoeming commissie voor het opmaken van het kohier van den hoofdelijken omslag. Toen wij, in ons vorig no., nit de Staats courant overnamen het cijfer van den opbrengst der middelen, in de maand December, waren wij reeds in de zekere verwachtingdat er wel spoedig een kreet zoude opgaan, dat men zich over den kennelijken vooruitgang niet moest verblijden. Wij behoefden niet lang te wachten. Aanstonds werd in het ministerieel orgaan de waarheid der stellingonze Jinanticn zijn in goeden staat, bestreden en, consequent met de ■opwekking, uit des ministers eigen mond uit gegaan, wordt de natie uitgenoodigdom van den vooruitgang niets te gelooven en over den treurigen toestand onzer geldmiddelen te wee klagen. Onder den titel de triomf van de jenever - flesch," zet het ministerieel blad uit een, o a. dat ons finantiewezen drijft op de kurk van de jeneverflesch. Wij onderzoeken de juistheid van het beeld niet, en laten aan onze lezers overom zelve daarover natedenkenwel over tuigd, dat zij met ons erkennen zullen, dat, als wij nu toch op de kurk van de flesch drij ven, de flesch en zijn inhoud niet veel kwaad kunnen doen. Maar wij durven evenzeer aan ieder, die gezonde hersenen heeft, de vraag voorleggen: wat men denken moet van deze conclusieeen minister verhoogde de belasting op de jeneverhet volk liet zich echter daar door niet afschrikken en dronk nog meer, derhalve de verhoogde belasting veroorzaakte toeneming van dronkenschap; de jenever-be lasting tot de tegenwoordige overmatige hoogte gedreven, is alzoo eene tegenwerking van de af schaffingszaak. Men vrage eens aan de afschaffers of zijovereenkomstig de redenering van het ministerieele blad, de belasting wenschen ver minderd te zien, en «wij twijfelen er niet aan, of de vraag reeds zal hun eene bespotting hun ner pogingen schijnen. En toch moet de ligt- geloovige menigte met dit argument tegen een vorig bestuur worden opgezet, en eene vermeer dering van 's lands inkomstenzonder eenige reserve, als een algemeene ramp worden uit gekreten. Wij ontkennen nietdat die hoogere opbrengst van de jenever-belasting een treurig bewijs is, van Tsvolks gehechtheid aan een verderfelijk misbruikvan toeneming zelfs van een erkend kwaad. Maar zonder er nog op te wijzen dat de meerdere opbrengst een gevolg kan zijn van toeneming van gebruikers (men denke slechts aan zoovele groote werken, die in ons land worden uitgevoerd en waardoor een tal van vreemdelingen herwaarts komen) zal toch wel niemand gelooven, dat de ernstig ge meende pogingenom den voortwoekerenden kanker tegentegaan, beter zouden bevorderd worden, wanneer men hergebruik gemakkelijker maakte. Ook wij betreuren het, dat de schat kist met deze belasting moet worden gestijfd maar al had zij die niet noodigzou dan nog de wensch der afschaffers niet zijn dat de ver hoogde prijs van het bestreden vocht hun stre ven mogt in de hand werken? Nog in een ander opzigt komt de incon sequentie der Dagblad-redenering uit. Het orgaan is o! zoo bedroefd, dat de opbrengst vermeerderd isen het maakt er te gelijk een grief van aan den minister Betz, dat de op brengst beneden zijne raming is gebleven. Moest het zich niet veel meer verblijden, dat het toch zoo erg niet isals men had gedacht. En in geen geval laat het zich begrijpenhoe men zeggen kandat het finantie-wezen in de war werd gestuurd, omdat er eene belasting gelegd werd op hetgeen men zoo min mogelijk wenscht gebruikt te zien, en om dat die belas ting al vrij na aan het cijfer kwamdat men voor de opbrengst raamde. Indien de schatkist kon -worden voorzien zonder eenige belasting te heffen, dan zou men, in verband met het stelsel van afschaffingook geen accijns van jenever mogen heffen. Maar wat zouden de volksvrienden dan wel jammeren, en hoe velen zouden gereed zijnom te zeg gen, dat er eene onzedelijke daad werd ge- gepleegd. Wij zijn daarom benieuwd wat het ministerie zal doen en wat zijn orgaan zal zeggen, tegenover de afschaffers, wanneer ons volmaakt kabinet den Augias stal zal gezui verd hebben, en wanneer het dus niet alleen de onzedelijke verhooging der jenever-belasting zal doen ophouden, maar zelfs alle belastingen onnoodig zal hebben gemaakt. Zeer vermakelijk is het de daden nategaan van ons kabinetdat in deszelfs nooit gëeven- aarde volmaaktheid, natuurlijk ook een einde maakt aan alle partykwestien en streng regt- vaardig, zonder aanzien des persoons han delt. Reeds hebben wij daarvan eene proeve gezienin de houding tegenover den heer Buijs. Deze werd niet voorgedragen ter herbenoeming als secretaris van het collegie voor de zee- visscherijenwant van hem was hetpast op uwe neuzenuitgegaan. Eene algemeene ver ontwaardiging uitte zich luide over deze mi nisterieele onpartijdigheid en onze onafhanke lijke mannen grepen terstond naar het be dreigde ligchaamsdeel en moest.enondanks hunne antipathie, den heer Buijs voordragen. Nu heeft men den burgemeester van Maastricht verwijderd. De stad en hare regering komt daar tegen op. De ministerieele courant laat zich een brief schrijven, waarin de firma Heems kerk en Comp., door wierookdamp bedwelmd wordtten einde zij niet weder naar den neus grijpe en terugkome op hetgeen zij heeft ge daan. De tijd zal weder leerenwie hier de zaak aan het regte einde had. maar wij noo- digen allen uit, om wel acht te geven op de zedelijke krachtdie dit ministerie toontwaar het, aan den eenen kant, slechts voor geest verwanten plaats heeft en elke gelegenheid waarneemtom ze te verwijderendie niet als het Dagblad ministerieel zijn; aan den an deren kant zich gemakkelijk laat bewegen, om op zijne daden terugtekomenwaar het blijkt, dat deze de gewenschte uitwerking niet hadden en integendeel aan den duur van het kranke leven zouden kunnen schaden. DOES, den 28 January. Volgens de Middelburgsche Courant zal de za- menkomst der vreemde ingenieurs, tot onder zoek der Schelae-afdamming, vooreerst nog geen plaats hebben, omdat over dit onderzoek moei- jelijkheden gerezen zijn tusschen Frankrijk en Belgie. Uit 'sGravenhage wordt aan de Arnhemsche Courant geschreven, dat de audiëntie, welke de heer Sloet van den Beele by Zijne Majesteit had, wel is waar slechts kort heeft geduurd, maar van groote beteekenis was. Herhaaldelijk heeft Zijne Majesteit den heer Sloet verlof gegeven om het officieel kostuum van gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indie te blijven dragen, ongetwijfeld hierdoor een blijk willende geven van zijne tevredenheid over het beleid van den afgetreden landvoogd. Even als Indie eene blij- vende herinnering heeft aan den heer Sloet zoo zal Zyne Majesteit verlangd hebden, dat men ook in Nederland aan diens bestuur blij vend worde herinnerd. Zijne Majesteit wil blijk baar gaarne in den heer Sloet van den Beele voortdurend den man zienaan wien hij het lot van Indie eenmaal heeft toevertrouwden

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1