Benoemingen. BUITENLAND. diejpeÈ|bdie^fetroomingen geregeld. De bevaar baarheid eiJjfit behoud van beide rivieren hangt dug, $h .fÊMKel verschillende wetten af, en het is 'welligtTw vreezendat dit verschil niet ge noeg zal worden in het oog gehouden, hetgeen tot onjuiste gevolgtrekkingen kan aanleiding geven. Te bejammeren is het, dat het onder zoek van Engelsche zijde niet is opgedragen aan een der ingenieursdie gearbeid hebben aan de verbetering der Clyde in Schotland daar de groote overeenkomst van dat water met de Schelde allergeschikt is, om hem die dezen stroom had leeren kennentot een bevoegd beoordeelaar te maken van den laatsten. Wij vernemenzegt de Middelb. Cour.dat de aanbesteding van de groote zeesluis bij Vlis- singen voor het kanaal door Walcheren, om streeks de helft der volgende maand zal plaats hebben. Vervolgens kunnen successivelyk, met korte tusschenpoozenworden tegemoet gezien de aanbestedingen van het stationsgebouw te Middelburg, en het graven van het kanaal door de Oude Arne. Ook met het maken van den nieuwen weg van Middelburg naar Vlissingenaan de west zijde van het kanaal zal, naar men verneemt, spoedig een begin gemaakt worden. Naar wij vernemen, zal de tweede lezing van dr. S. Piccardt plaats hebben op Dingsdag 29 January a. s., en stelt de spreker zich voor, bij die gelegenheid, een photografisch album met zijne hoorders te doorbladeren. Naar wij vernemen is een groote val ontstaan aan den Sloe- of Jacob-polderbehoorende aan den heer Wittouck. Men geeft op eene schade van ruim 20,000. Juiste berigten ontbreken nog. De stoomboot Stad Vlissingen no. 1 die voor Borsselen gezonken wasmaar nu geligt is, is gelukkig behouden te Vlissingen ;,an- gebragt en zal met den meesten spoed in het drooge dok worden geplaatst om gerepareerd te worden. Hoewel het vaartuig zooveel mo gelijk digt gemaakt was heeft men echter nog eene groote menigte ledige vaten in het schip gebragt, ten einde den vervoer te durven on dernemen. Uit de opgave van het departement van finan- tien blijkt, dat de opbrengst van 's rijks middelen, in December heeft bedragen 5,760,552,18, zijnde dus 138,292,80 meer dan de raming voor ééne maand, en 662,767,99* meer dan in hetzelfde tijdvak van 1865. De ontvangst der middelen blijft alzoo de voortgaande bewe ging volgen, en wij wijzen er op ter gerust stelling van hendienaar aanleiding van ministerieele verzekeringen in hunne verbeel ding, de schatkist reeds ledig zagen. Het is zoo goed als zekerdat 1 February de gouverneur der akademie te Breda aftreedt en vervangen zal worden door kolonel Schön- stedt, terwijl majoor Gerlach kommandant wordt. Ook moet de commissie in den Haag het eens zijn over het grond-idee der nieuwe regeling aansluiting aan het middelbaar onderwijs met driejarigen cursus. Voor de pharmaeeutische dienst in Oost-Indie, zullen dit jaar drie plaatsen open zijn, waar voor het toelating-examen op 3 Junij zal ge houden worden. Als eene daad van verregaande brutaliteit wordt uit Nieuw-Schoonebeek gemeld, dat vóór eenige dagen een troep van ongeveer dertig Hanoveranen, het jagtveld afliep en met een twintigtal hazen benevens verscheiden patrijzen en eenig ander wild, huiswaarts keerde. Als dat nog eens herhaald wordt, is het te voor zien, dat de velden, in 't verloopen jagtsai- zoen zoo rijk aan wild, op een volgend jaar wel wat minder bevolkt zullen bevonden wor den. De Hanoveranen volgen het voorbeeld van hunnen tegenwoordigen premier von Bis marck en doen op het hazen gebiedwat zij zelve van zfijne belanglooze annexatie-zucht ondervonden. Z. M. heeft benoemd tot kantonregter te Culem- borginr. O. M. W. Schnellthans kantonregter te Cortgene. Bij het bestuur van den Onrustpoldertot dijk graaf dhr. G. LeenderUe en tot gezworen dhr. J. Karelse. ALGEMEEN OVERZIGT. De staatkundige hervormingen door keizer Napoleon in Frankrijk ingevoerd, maken het voornaamste uit van de berigten uit het bui tenland.Zooals gewoonlijk wordt daarvan grooten ophef gemaakt en het wordt door den keizer aan zijn volk zoo voorgesteld, als of men nu gekomen was tot het toppunt der volmaking van Frankrijks staats-instellingen. 'tlsintus- schen, zooals met alle de concessien van keizer Napoleonhet schijnt veel, door den grooten ophef die er bij v^ordt gemaakt, maar in wer kelijkheid is de verandering niet groot en de verbetering zeker nog kleiner. Zoo is o. a. het adres van antwoord aan den keizer afgeschaft en daarvoor het regt van interpellatie gegeven, maar aan bepalingen onderworpen waardoor het weinig of niets zal opleveren van de vruch ten die men daarvan verwacht. Het keizerrijk moge de vredS zijn, maar de vrijheid is het niet. En zoolang dit waar is wachte men van Na poleon geene concessien, zooals zijn volk ver langen zouindien het vry uit zijne mee ning mogt zeggen. Intussehen zal het gevolg zijn, dat er eene verandering komt in den kring van 'skeizers ministers en dat daardoor ook de minister van finantien, dien men den roem niet onthouden kan van voor 's lands finantien ernstig te heb ben gestreden, aftreden zal. De strijd over de afschaffing der doodstraf is in de Belgische kamer voor het oogenblik weder afgeloopen met de verwerping van het voorstel. Of daarom die straf dikwijls zal wor den toegepast, durven wij betwijfelen. Maar, ook daaromzouden wij de afschaffing gaarne hebben gezien, want eene wetsbepaling waarvan geen gebruik gemaakt wordt, is misschien nog erger dan eene wet, die het gebruik verbiedt. Uit Berlijn wordt geschreven, dat daar de diepste stilte heerscht en dat men er naauwe- lijks gelooven zou in een land te zijndat on langs meende zooveel roem te hebben verworven. Men schrijft zulks onder anderen toe aan den diepen rouw, waarin zoovele familien gedompeld zijn, en die de dagelijksche treurige herinnering zijn aan den duren prijs waarvoor de zooge naamde lauweren zijn gekocht. De koning van Zweden heeft zijnen rijksdag geopend met eene rede. waarin onder anderen gezegd werd, dat Zweden zich niet bemoeijen wil met de geschillen, die in andere staten be staan. Zeker wel het beste middel om den vrede te bewarenindien namelijk geen Bismarck de vriendelijke oogen op dien staat laat rusten, om er zich van zoo vreedzame onderdanen meester te maken. Het bevestigt zich, dat de Porte bereid is, om concessien te doen en men vleit zich, dat daar door niet alleen de vrede bewaard maar ook de wezenlijke belangen der bevolking zullen be vorderd worden. Eeuwen lang heeft op de Zwitsers de blaam gerust, dat zij voor geld en ook alleen om het geld, elke zaak dienden. De huur ben den stonden algemeen bekend als Zwitsers en al de minder goede eigenschappen van oudge dienden kregen de Zwitsers voor hunne reke ning. De bondsraad heeft, in 1859, aan het feit reeds een einde willen maken door de wet waarbij het aan de onderdanen dezer republiek verboden werd, in vreemde legers dienst te nemen. Aan die wet is evenwel niet gestreng de hand gehouden, maar thans, nu het aan wervingen voor Rome goldheeft de bondsraad de stipte toepassing er van verlangd, en die aanwervingen tegengegaan. De bondsraad be grijpt, dat de Zwitsers hun leven aan betere zaken kunnen wijdendan aan de verdediging van eene verloren zaak, waarvoor zij kunnen sterven, maar die zij toch niet meer redden kunnen. De pauselijke regering heeft van hare ontevredenheid over die maatregelen doen blij ken door te protesteren tegen de vervreemding van kerkelijke goederen, in de kantons Tessin en Graauwbunderland. Wij lezen in een Amerikaansch blad: Uit de geloofwaardigste bronnen wordt de volgende anecdote verhaaldwelke doet zien welke gedachten Lincoln over Johnson koesterde. Een korten tijd, voor Lincoln vermoord werd, kwam er eene dame bij hem en verzocht hem om eene betrekking van luitenant in de marine voor haren zoon. De president vroeg haar welke aanbevelingen zij voor haar zoon had. Na een aantal voorname mannen opgenoemd te hebben zeide zij, dat zij zeker was eene aan beveling van den vice-president Johnson te zullen krijgen. Lincoln antwoordde daarop de vol gende beteekenisvolle woordenMadame ik zou u aanraden dien man om geene gunsten te vragen. Zijne verhooging tot het vice-pre- sidentschap schijnt hem in het hoofd geslagen te zijn. De alvermogende keizer van Rusland heeft een besluit genomenzoo als geenzelfs niet de magtigste despoot, ooit in de gelegenheid was te nemen. Hij heeft het leven van al zijne Poolsche onderdanen verlengd door namelijk ook daar de Russische tijdrekening in te voeren in plaats van de Gregoriaansche. Bij de invoering der Gregoriaansche tijdre kening werdnaar men beweerthet verschil der tien dagendie men bij de oude tijdrekening vóór hadgevonden door het overspringen van de tien dagenwaarin de minste heilige dagen voorkwamen. Thansnu men in Polen weder de Russische tijdrekening zal invoeren, heeft men met een ander bezwaar te kampen. Niet met de heiligenmaar met de ambtenaren militairen en met allen, die daggeld ontvangen, heeft men nu te maken. Zij moeten ook voor de dagenwaarmede dit jaar verlengd is, betaald worden. De heiligen lieten zich stilzwijgend hun dag onthouden, maar ambte naren zijn minder inschikkelijk en maken et aanspraak opdatnu zij tien dagen langer moeten leven, zij ook voor tien dagen meer betaald moeten worden. Arnhcour.) De kamer in Belgie heeft zich met 55 tegen 43 stemmen verklaard tegen het voorstel van den heer Guilleryals amendement bij de behandeling van het strafwetboek ingediend, om de doodstraf afteschaffen Drie van de tegenwoordige ministers stem den voor de afschaffing, twee er tegen. De minister van justitie was in principe vóór de afschaffingmaar ontraadde de aanneming van het amendement, op grond, dat de senaat zich met het voorstel niet zou vereenigen. Dat staatsligchaam had ten vorigen jare met 33 tegen 15 stemmen tot het behoud dier straf besloten. Te San Franciscohoofdstad van Califor- niëis onlangs een niet alledaagsch feest ge vierd. Zekere William Brownsvan Mariposo, die gedurende tien jaren een kolossaal vermogen heeft bijeengegaarddoor den verkoop van een door hem bij den Indiaanschen stam der Chi- rokezen opgedaan middel tegen bloedvloeijing van welken aard ookonthaalde op een banket de uitgevers en de voornaamste redacteurs van de dagbladen op de noordkust der Stille zee waarin hij zijne advertentien had geplaatst. Alle genoodigden waren verschenen. Bij het dessert stelde de gastheer een dronk in op de openbaarheid »de moeder der populariteit en der fortuin." De hoofdredacteur van den Cour- rier de San Francisco antwoordde, met een toast, op de nuttige en fatsoenlijke bedrijven. De talrijke menigtedie buiten het lokaal ge schaard stond, doch in de gelegenheid was gesteld de sprekers te hoorenjuichte hen toe met oorverdoovende hoerahs, en op verzoek dier zaamgesckoolde bevolking moest de heer Browns eene toespraak tot haar houden. Na afloop van den maaltijd vertrok hij naar New-York, alwaar hij de »pers" op gelijke wijze zal ont-

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2