BUITENLAND. enkele petitie. Ook is het heel moeijelijk te gelooven, dat zijne belangen zoo ernstig gecom promitteerd zijn door de ontwerpen van Holland. Maar in het Waalsche gedeelte van het land on dersteunt men met kracht de pretentien van het kabinet. De bladen van Luik vinden zelfs dat M. Rogier veel te gematigd is en beter zou doen tot buitengewone middelen zijnen toe- vlugt te nemen. Men zou denken dat de Schelde langs Luik en de Maas langs Antwer pen loopt. De Staats-Courant deeltomtrent het gebruik van het kanaal door Zuid-Beveland, mede, dat van 15 Oct. tot 31 Dec. 1866, aan de sluis te Hans weert op- en afgevaren zijn 1450 zeil schepen en 51 stoomschepen; aan de sluis te Wemeldinge 1569 zeilschepen en 40 stoomsche pen. In dat zelfde tijdvak voeren langs Bath, en dus over het verdronken land, 724 zeilsche pen en 43 stoomschepen. De scheepvaart zelve is dus het beste bewijs, dat de nieuwe water weg die reeds zoovele uiteenloopende oordeel vellingen heeft uitgelokt, door de meerderheid verkozen wordt. De minister van binnenl. zaken heeft den 28 December 11.aan gedep. staten der provinciën eene missive toegezonden, houdende inzending van het vereischte getal exemplaren van een nieuw model voor het uitvoerig en beredeneerd jaarlijksch verslag van den toestand der ge meente, bedoeld bij art. 182 der gemeentewet, met verzoek dat model aan de gemeentebestu ren te doen toekomen ten einde hen in de gelegenheid te stellen, het verslag over 1866 daarnaar in te rigten. Het Rotterdamse/: Weekblad de ongelukkige geschiedenis op de militaire akademie te Breda voorgevallen besprekende wijst er op hoe sommige bladen, kieschheidshalve, zoo zij zeg gen, de namen der schuldigen verzwijgen, met bijvoeging dat zij tot de aanzienlijkste familien behoorenen komt dan tot eene conclusie waarmede wij ons geheel vereenigen en die wij daarom ook overnemen. Wanneer zal dat meten met twee maten in onze dagbladpers toch eens ophouden? Wanneer de minder aan zienlijke eene overtreding gepleegd heeft, wordt hij met naam en toenaam in de courant bekend gemaaktdoch van den aanzienlijken misda diger mag de naam zelfs niet gefluisterd wor den. Is men dan van oordeel, dat de natuur zoo wellevend is, om alleen den rijken of den hooggeborene met eergevoel toeterusten en aan den mindergegoede of lager geborene dien on- noodigen ballast maar onthouden heeft, omdat hij er toch veel last en weinig genoegen van zou hebben?" De dagbladpers is maar al te gedienstig, om alles wereldkundig te maken zelfs wat geenerlei belang voor anderen heeft. Zij voldoe daarmede, als het niet anders kan, aan de wensehen van nieuwsgierigen, maar wij zien niet in, dat die toegevendheid voor een leelijk zwak zich ook moet uitstrekken tot het rondbazuinen van namen. En ziet men er heil in, dan zeggen wij ook: waarom dan niet allen, zoowel van rijken als van armen? De Runderpest doet uitkomen, dat de boeken van den ned. veestapel aan het einde des vo- rigen jaars zijn gesloten met het kolossale verlies van ongeveer 82000 rundereneen ver lies in ongeveer 14 maanden ondergaan. Het blad geeft echter den moed niet op vooral nu niet, nu de door den koning benoemde com missie, na drie dagen achtereen te zijn ver gaderd geweesttot de conclusie is gekomen, dat krachtige maatregelen behooren genomen en volgehouden te worden. Vooral dus nu niet gewanhoopt zegt het blad nu de eerstedoor velen reeds zooveel maanden ge leden vurig gewenschte, onafhankelijke com missie, aan welke een oordeel wordt gevraagd over wat geschied is een streng veroordeelend vonnis velt. Dat is doodend voor velen maar 't is het behoudwij herhalen het't is het behoud van den veestapel dat doodvonnis, in 3 dagen tijds uitgesproken, een zware maar volstrekt geen te zware straf voor hen, die de oorzaken zijn van al het noodelooze leed en al de overbodige ellende en al de onnadenkend vermorste en gewetenloos weggeworpen milli- oenen waarvan het verre nageslacht nog met schaamte en deernis zal gewagen." Uit het noorden des lands meldt men van 17 dezer aan het Utrechtsch Dagblad: »'tValt moeijelijk zich een denkbeeld te vormen van onzen toestand. Sedert een paar dagen toch zitten wij letterlijk bijna onder de sneeuw. Op verscheiden plaatsen verheft zij zich tot bergen van 29 a 25 voet hoogte. De communicatie is verbroken; diligences en post- karren zijn hier en daar vast blijven zitten of moesten retourneren. Ook van Holland zijn wij geheel gescheiden. In al dien tijd hebben wij nog geene dagbladen of brieven ontvangen. Wel worden op de rijkswegen ijverige pogin gen aangewend om baan te makenzoodat op sommige punten een groot aantal arbeiders druk in de weer is, doch de massa sneeuw is te groot; is er ooit een tijd, die ons reik halzend naar het spoorfluitje^ doet verlangen, dan is het zeker wel nu. Eén troost houdt ons staande en wel dezehet zal nu toch den langsten tijd wel geduurd hebben!" Dezer dagen is, bij den boekhandelaar de Hooglivoor slechts 30 ets.een werkje ver krijgbaar gesteld getiteld Minnesota. De in genieur Kloos beschrijft daarin de landstreek van dien naam in de vereenigde staten van Amerika en wijst de hulpbronnen en vrucht baarheid daarvan aan. Hij beveelt dat land aan als het beste, waarhenen landverhuizers zich begeven kunnenomdat zij daar arbeid kunnen verkrijgen en hun welvaren bevorderen. De schrijver geeft een aantal opmerkingen ten beste, die gewenscht kunnen zijn voor henbij wie de lust bestaat, om een nieuw vaderland te gaan zoeken. Het geschrift is vooral aanbe velenswaardig omdat hier met kennis van zaken en ter goedertrouw raad gegeven wordt, iets waaraan te meer behoefte bestaatomdat zoovelen reeds, naar Amerika vertrekkende, voor hunne ligtgeloovigheid treurig hebben geboet en slagtotfers werden van eenen speculatiegeest waartegen zij niet opgewassen waren. De Tijd maakt bekend, dat de nieuwe serie van giften voor den Paus, reeds weder geklom men is tot een bedrag van 48,451,67. In eene vergadering der vereeniging, tot be vordering van fabriek- en handwerknijverheid, te Dordrechtwaarin aan twee personen eere blijken werden uitgereikt voor langdurende en getrouwe diensten, is door den voorzitter, den heer Bredius betoogd, dat de betaling van ar- beidsloonen in den regel behoort te geschieden per stuk en slechts bij uitzondering per dag en per uur, en dat het niet opvolgen van dezen regel veeleer te wijten is aan het vasthouden van oude gewoonten dan aan onuitvoerbaarheid of groote moeijelijkheid. Zondag werd te Franeker, in het voormalige kerkgebouw der doopsgezindenthans dienende tot bedehuis der anabaptistenweder de doop toegediend aan zes bejaarden, ten aanschouwen eener zich verdringende menigte. De oogge tuigen van deze zoogenaamde plegtigheid wa ren meerendeels zeer ontstichten het ontbrak niet aan toespelingen op Jan van Leijden en de Mormonen. Ook ging het met de gods dienstoefening in den beginne n:et zeer ordelijk. ALGEMEEN OVERZIGT. Bij den stilstand van politieke gebeurtenissen in het buitenland, rigt zich het oog naar de Belgische kamer van afgevaardigdenwaar eene kwestie van den dag behandeld wordt. De kwestie van de afschaffing der doodstraf wordt daar behandelden ofschoon de discussie over het veel besproken onderwerp weinig nieuws oplevert, heeft zij altijd dit belang, dat zij de gevoelens over deze zaak openbaart en er het nadenken op vestigt van hen dieonverschil lig genoeg, daaromtrent geene bepaalde over tuiging hebben. Of echter de behandeling dier zaakin Belgieop dit oogenblikeen voor de vrienden der afschaffing gewenscht re sultaat zal hebben, is te betwijfelen. De minister van justitiedie zeer tegen de doodstraf isheeft wijselijk gemeend eene poging te moeten doenom vooralsnog geene beslissing te nemen, maar eenige voortvarende vrienden van zijn stelsel, willen een votum der kamer uitlokken, en, hoe vreemd het moge klinken, er is veel kans, dat de uitkomst hen bescha men zal. Mogt toch in die kamer het punt in hun voordeel worden beslist, dan is er nog geene goedkeuring van den senaat te wachten, waarin zoovele schavot-vrienden gezeten zijn, en waar de meerderheid nog de veiligheid van den staat meent te moeten zoeken, in het af maken van de misdadigers. De groote Bismarck laat zich met dergelijke kleinigheden niet in en heeft daarvoor ook den tijd niet, daar hijdezer dagen weder eene Italiaansche ridderorde heeft moeten ontvangen, en daarenboven, op officieuse wijze, zijne kan didatuur voor het nieuwe monster-parlement voorbereiden moet. Dezer dagen heeft hij we der zijnen wil doen gelden in het heerenhuis waar hij het wets-ontwerp heeft doorgedreven tot vermeerdering van het aantal afgevaardig den voor de geannexeerde landen. Het Pruis- sische huis heeft ook eene wet aangenomen, waarbij aan de afgevaardigden vakatie-gelden worden toegelegd. De berigten uit Turkije doen hopen dat de Oostersche zaken op vredelievende wijze zullen eindigen. De Porte moet zich bereid verklaard hebbenom den toestand der Christenenin Turkije, te regelen en hun veiligheid en be scherming te verzekeren. Daarmede zou de reden weggenomen zijn, waarom andere mo gendheden zich in Turkije wilden doen gelden en zelfs moet, naar aanleiding daarvanreeds de verzekering gegeven zijndat men de inte griteit van het Turksche gebied met alle kracht wilde handhaven. De Kandiotendie naar Griekenland uitge weken zijn worden daar niet alleen goed ont vangen, maar de volksvertegenwoordigers heb ben zelfs 50,000 drachmen ingewilligd, om in hun onderhoud te voorzien. De Grieksche schatkist, hoe schraal zij overigens moge zijn, vindt dus nog middel, om ongelukkigen te hulp te komen. Men schat het aantal uitgewekenen, dat in Griekenland eene wijkplaats vindt, nu reeds op twaalf duizend. Te Rome schijnt na het vertrek van de Fran- sche krijgsmagt een geest van onverdraagzaam heid te heerschendie zelfs de warmste voor standers van den pauselijken stoet bezorgdheid inboezemt. Op den duur toch kan dit niet anders dan moeijelijkheden geven en er treedt daarmede een nieuw vijand in eigen boezem op, die kennelijk niet op de hoogte is van den geest des tijds. In Engeland, waar men dezer dagen toch al niet veel anders dan over verkiezingen hoort sprekenheeft de enquête omtrent eene ver kiezing voor Lancaster aan het licht gebragt, dat van 1419 kiezers twee derden waren aan gekocht, meestal voor 10 of 12 ponden sterlings, waarbij men voegen kan, dat waarschijnlijk het andere derde ook gestemd had, door de hoop op eenig voordeel gedreven. Het feit bevestigddat men in Engeland vrij wat over heeft, om eene plaats in het parlement te be komen, en dat er gegronde redenen zijn, waai om door velen verlangd wordtdat de geheime stemming worde afgeschaft. Men heeft weder ongunstige berigten ver spreid omtrent den gezondheidstoestand van keizer Napoleonmaar het blijken slechts ver zinsels geweest te zijn, om op de beurs te werken. Uit Madrid schrijft men dat er hervormin gen in het bestuur ophanden zouden zijn, in liberalen zinen dat Narvaede president minister, zoude vervangen worden Deze berigten zijn echter in lijnregten strijd met die, welke nog maar weinige dagen geleden van daar ge geven werden, en er is dus alle reden om te gelooven dat Spanje vooreerst nog niet libe raal zal worden geregeerd.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2