I)llNGSI)AG 32 JANUARIJ. 548te Jaargang. 1867. N\ 7. hAS*V*J.MISs» liOKSSIlii: COl it AIM T. Oe altgave decer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal fr. p. p, ƒ1,00. Gewone adverteutlëu worden a 16 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels, a ƒ1,30, behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Bels.endLmal£ ingon, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter keunis van de ingezetenen dezer gemeente: Dat de PATENTEN over liet dienstjaar 1866 (loo pende van 1 Mei 1866 tot ultimo April 1867), aangevraagd gedurende het tweede kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzelver afgifte, ter secretarie zal gevaceerd wordenvan Maandag e. k. tot den 5 Februarijuitgenomen des Zondags, dagelijks van des voormiddags negen tot des na middags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaand, oin die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaal den tijd ten nutte te maken ten einde van alle kosten bevrijd te blijven, vermits, volgens art. 2 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, de on afgehaalde patenten of de afschriften van dezelve, door eenen deurwaarder der directe belastingenon verwijld aan de patentpligtigen moeten worden uit gereikt, tegen betaling van tien cent; waartoe dan ook den 6 Februarij en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 19 Januarij 1867. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend: dat het REGISTER van INSCHRIJVING met de daaruit opgemaakte ALPHABETISCHE NAAM LIJST vooit DE NATIONALE MILITIE over 1866, voor de ligting van 1867, van 22 tot 30 Januarij e. k. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegdalsmede dat gedurende dien tyd tegen register en lijst bezwaren kunnen worden ingebragt bij den Heer Commissaris des konings in dit gewest, zulks op ongezegeld papier en door de noodige bewijsstukken gestaafd, en welk verzoekschrift moet worden overgebragt bij den Burgemeester dezer gemeente, tegen bewijs van ontvang. Goes den 21 Januarij 1867. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. De BURGEMEESTER van GOESbrengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat. Dat het kohier der GRONDBELASTING op de Gebouwde en Ongebouwde Eigendommen voor deze gemeente, over den loopenden jare, bekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderd, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingenbinnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goes,den 21 Januarijl867. De burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De natie is grooten dank verschuldigd aan het ministerieel orgaan voor de opsomming van alles, wat in den lande herstelling behoeft en door het tegenwoordige bewind zal verbe terd worden. Wij zijn niet kleingeestig ge noeg, om op de waarde van het medegedeelde in het orgaan iets te willen afdingendoor er op te wijzendat het groote cijfer tot een kleiner zou kunnen teruggebragt wordenals dezelfde zaken niet herhaaldelijk werden ver meld; door zoo als anderen te beweren, dat het niet afdoen van dat alles ook voor rekening komt van zoovele andere ministerien in con servatieven geestals zich voor de laatsten heb ben afgewisseld; wij willen er niet van spre ken dat het voor den kranken doorgaans aan genamer ishet voorschrift van een goed ge neesmiddel te ontvangen, dan te moeten luis teren naar eene diepzinnige verhandeling over den aard en den oorsprong zijner kwalen, waarbij hij in gedachte, tot zijn geboorte-uur wordt terug geleid; wij nemen de lijst aan zooals die daar voor ons ligt en hukken voor de nu onloochenbare waarheiddat geheel Nederland eene verwarde winkel isdat er letterlijk niets aantewijzen isdat niet verbetering behoeft, en dat dit ministerie in de erfenis is gevallen van eenen desolaten boedel. Hoe blind en slaperig wij overigens zijnworden wij toch tot schreijens toe bewogen, hij de gedachte, dat bijna alles verloren is, en wij zegenen ons lot, dat juist nu een ervaren menschen- vriend ons naar Minnesota in de vereenigde staten komt wijzen, waar de uitgeputte Ne derlanders weder in kapitalisten kunnen worden herschapen. Maar neen; geen Minnesota be hoeft ons aan te trekken of een schuilplaats te openendaar de blootlegging van onze el lende slechts de wekstem is, om een luide juichtoon aan te heffen, 't Is waar alles is in de war, maar 't is even zeker alles komt teregt. De broddelaars en domkoppen mogen ons aan den rand des afgronds gebragt hebben, die onze oogen openen hebben reeds de handen uitgestrekt, om ons van het verderf tot het hoogste geluk te brengen. De honderd en vijf gebreken onzer vaderlandsche huishouding zullen door de bekwame handen der zeven minis- terieele geneesmeesters genezen worden. Wij zullen uit onze onvolkomenheid tot volmaakt heid worden gebragt en dezelfde lijst, met hare 105 nummerszal weldra aan de ministerieele zegekar gehecht wordengelijk een kiezentrek ker zijn chais versierd met al de holle kiezen, die door hem onschadelijk zijn gemaakt. Doch laat ons ernstig zijn en zonder beeld spraak spreken. Het ministerieel orgaan be wees de natie eene dubbele dienst, door hare behoefte op te sommen en tegelijk ons te doen zien, hoe alle die behoeften door het tegenwoor dige ministerie zullen worden vervuld. Wij zien dan ook in die opsomming niet zoo zeer eene poging, om vorige miuisterien te bekladden als eene, om het tegenwoordige te doen waarderen. Had dit kabinet het voornemen niet, om aan alle die behoeften te gemoet te komen, dan zou het eene slechte dienst zijn nu reeds den weg te banen, om later de aanwijzing van wat ook door dit kabinet vergeten werd gemakkelijk te maken. Wij dringen er dan ook zeer op aan dat ieder copie neme van de lijst der 105 gebreken in onze huishouding, ten einde telkens, wanneer door het ministerie weder eene dier gebreken zal genezen zijn, dit daarbij aan te teekenen en het schuldige offer van dankbaar heid aan de redders des vaderlands te brengen. Wij dringen daarop te meer aan, omdat zeker binnen zeer korten tijd alle die kwalen zullen weg genomen zijn en men er dan ligt het oog niet op zoude kunnen houden. Indien er toch weder jaren verloopen moesten, alvorens wij verlost werden uit de jammeren, die wij nu zoo klaar en duidelijk ziendan zouden onze ministers wel gezorgd hebben, dat door hun orgaan geene ontijdige en niet te vervullen verwachtingen werden opgewekt. De natie is nu op de hoogte, kan hare bestuurders naauwkeurig controleren, en zal dit zeker ook, want zij werd niet ver geefs gewezen op alles wat zij van dit kabinet wachten kan. Mogt eindelijk iemand, zeer ten onregtemeenen dat er wat veel ij delheid schuilde in deze opsomming der weldaden, die van het tegenwoordig kabinet mogen ingewacht worden dien willen wij bet uitzigt openen dat onze geneesmeesters voor alle kwalen, als zij de geheele huishouding van den staat tot volkomenheid hebben gebragt en dus op hunne lauweren kunnen rusten, den tijd zullen hebben om dan ook aan hunne zelf-genezing te gaan denken. B i NNE NJlXnDS GOES, den 21 Januarij. Het Handelsblad van Antwerpen, neemt met het opschrift A n t werpen en de Af damming het volgende artikel uit het Fransche blad La Patrie over De diplomatische onderhandelingen betrek kelijk de kwestie der Schelde worden heimelijk voortgezet. Het Belgische kabinet wil zonder twijfel dat de twijfelmoedigheid en de onbe hendigheid zijner politiek niet gekend en ge kritiseerd worden in het land. Het bevindt zich inderdaad in de moeijelijke positie, welke voorzien werd door de overijling van zijne han delwijs en de trotschheid van zijne taal. Het zou schijnen dat men te Antwerpen met angst den uitslag der onderhandelingen zou afwach ten maar hetzij dat ze vooral weten, dat de pogingen der diplomatie zal mislukken; hetzij dat ze de gevaren der afdamming op hunne wezenlijke waarde schatten, de Antwerpenaars wachten met eene philosophieke kalmtedie verdient vermeld te worden, het antwoord der groote mogendheden op de voorstellen van ar- britagiedoor M. Roqier geformuleerd. Die bevolking, zoo gemakkelijk om in beweging te komen zoo haastig in hare werkingwoont onverschillig den loop der kwestie bij. Zij schijnt geen belang in dit alles te hebben, ze organiseert geene meetings, er cirkuleert geene

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1