efóurgerfij&en 8lanö. (ftöoertentten. Den lstea Januari) werd te Potsdam het 60jarig militair jubilé van den koning van Pruissen gevierden had de inzegening plaats der 5 nieuwe vaandels en 4 standaards van het garnizoen aldaar. De plegtigheid ving aan met eene godsdienstoefening in de garnizoenskerk waar de geheele koninklijke familie, alsmede alle hoofd-officierenridders der orde pour le mériteenz.zich vereenigden. Na de gods dienstoefening gingen alle hooggeplaatste per sonen naar het stadsslot, waar zij door den koning ontvangen werden. Door het korps officieren werd zijne majesteit eene zilveren zuil aangeboden, en door de patriottische vereeni- ging een gouden lauwerkrans. Na het déjeuné keerden allen naar Berlijn terug. Aan den feestdischdien dag gehouden zeide de koning: »Met u begroet ik den nieu wen tijdkring en het einde van een voor Pruis sen hoogst gedenkwaardig jaar. Volgende jaren moeten de vruchten brengen van het uitge strooide zaad. Daartoe moeten alle krachten des vaderlands ingespannen worden; dan zal de zegen niet falen, die in het vorige jaar zoo zigtbaar werd. Om getuige te zijn van eene hoogst gewigtige daad heb ik de mannen om mij vereenigd van het leger, waarbij ik voor 60 jaren in dienst trad. Den weg mijns va ders volgende, heb ik het door mijn vaderen broeder tot stand gebragte leger tot de over winning gevoerd, die het, met opoffering van goed en bloed, heeft behaald. U allen breng ik mijnen dank. Leve het volk, waaruit zulk een leger is gevormd." Te Treviso hebben, met kersmis, eenige ongeregeldheden plaats gehad, doordien de bis schop een sermoen hieldwaarin hij de vervol gingen breed uiteenzettewaaraan de kerk in Italië blootstaat. De in de kerk vergaderde menigte beantwoordde dit sermoen met gesis en gefluit, zoodat de prelaat zijne rede moest sta ken. Het volk wachtte vervolgens den bisschop af aan de deur, waardoor men dacht dat hij de kerk zou verlaten. Er kwamen toen troepen op de beendie de menigtehoewel met moeite uiteengedreven. Daarna school het volk voor het bisschoppelijk paleis bijeen. Het hoofd van het gemeentebestuur vaardigde daarna eene proclamatie aan debevolkinguit, om uiteen te gaan en zich rustig te gedragen; hieraan werd, zonder dat eenige verdere stoornis plaats hadvoldaan. Van het eiland Guernsey, de residentie van I ictor Hugokomt ons berigt van 't gewone kerstfeest, door den gebannen dichter aan zijne 42 arme beschermelingen uit de jeugd-van het eiland gegeven. v Reeds sinds verscheiden jaren ontvangt Victor Hugoeens in de veertien dagen, ieder dier kleinen, die tusschen 3 en 12 jaren oud zijn, aan zijne tafel. De eene week onthaalt hij er 21de volgende week even zooveel, en met kersmis trakteert hij hen en deelt hun kleeren en speelgoed uit. Dan is de zaal, waar het kinderfeest gevierd wordtopen voor iedereen en de welsprekende kindervriend wekt danmet een hartelijk woord, de toeschouwers op tot navolging van zijn voorbeeld. Ditmaal sprak hij, met een welligt niet over dreven vertrouwen, over den invloeddien reeds een goed maal in de 14 dagen op het physiek en het moreel der kinderen heeft. Wat hij deedrekende hij mede onder de middelen tot bestrijding van 'tgeen men ragged" noemt, dat sombere beschreijenswaardige woord," dat hij wenschte weg te doen uit de edele En- gelsche taal. »Nog een enkel woord," zoo eindigde hij; »er zijn twee wijzen van kerken stichten. Men kan kerken bouwen van steen en men kan ze bouwen van vleesch en bloed. De armen, die men voort geholpen heeft, zijn een kerk, welke men gebouwd heeftvan waar gebed en dank tot God opgaan." Te Belfast zijn, bij een kleermaker aan huis, zeven Fenians gevangen genomen, waar onder een kolonel der broederschap. Zij waren bezig kogels te gieten en sommigen verweerden zich met tangen en poken. Men houdt dit voor de gewigtigste arrestatie van Fenians die tot nog toe in Belfast is geschied. De handelwijze van Narvaez met de af gevaardigden die het bekende adres aan de koningin onderteekenden, herinnert aan het geen hij 21 jaren geleden deed. Toen liet hij op zekeren avond het geheele redactie-personeel van een te Madrid verschijnend blad opligten om hen naar de Philippijnsche eilanden te verbannen, alleen omdat in het feuilleton kwink slagen waren opgenomen op het dragen van pruiken en Narvaezdie er een droeg, zich dit als eene persoonlijke beleediging aantrok. Dit gebeurde eenige weken na de afkondiging en plegtige bezwering der door hem zelf ont worpen grondwet, waarbij aan elk burger zijne persoonlijke vrijheid werd gewaarborgd. Uit Londen schrijft men dat daar bui tengewoon veel sneeuw is gevallen, waardoor het op straat zoo stil is gewordendat de stad als uitgestorven schijnt. Wie niet nood zakelijk uit moet blijft te huisom zich niet bloot te stellen aan het gevaar van uit te glijden of onder de van de daken rollende sneeuw bedolven te worden. Huurkoetsen zijn er weinig, omnibussen in het geheel niet te zien. Men denke zich het Strand en de city zonder om nibus! Waarom de winkels open zijn begrijpt men nietdaar zich toch niemand op straat waagt om inkoopen te doen. De laatste berigten uit Mexico zijn on getwijfeld van groot gewigt. Daaruit blijkt toch, dat keizer Maximiliaan geen afstand doet van den troonen dat hij eiken duim van zijn grondgebied zal verdedigen met de krachten die hem ten dienste staan. Hij heeft met dat doel zijn leger onder bevel van vier generaals gesteld: Mejia, Marquez, Miramon en Vidauri, terwijl hij onder den kolonel Dupin en den generaal Mendez guerillabenden heeft doeiror- ganiseren. Gremongdo berigten. Op oudejaarsavond heeft een veertienjarig jongeling te Tiel, door het springen van een pistool, waarmede hij wilde schieten, zijn geheele regterhand verbrijzeld, welke eenige uren later is moeten wordeu geampu teerd. Te Hummelo heeft een landman in de laatste dagen der vorige week een varken geslagt, dat het buitengewone gewigt van 502 halve Ned. ponden kon halen. Vrijdag 11. had te Weerdinge, het volgend ongeluk plaats. De jager B. L., oud 23 jaren, kwam in de woning van zijnen vader B. L.terwijl deze met zijn gezin aan de ontbijttafel was gezeten. De vader had den zoon beloofd hem eenige oogenblikken ter jagt te zullen vergezellen doch daartoe op het opgenblik niet gereed wilde de zoon zijn jagtgeweer inleen hoek van 't vertrek plaatsen; 't vuurwapen kan telde echter, 't schot vloog af en verbrijzelde't hoofd van den jager zoodanig, dat, hij kort daarna een lijk was. Het gebruik van paardsnvleesch in Frank rijk neemt al meertoe» In Parijs .wordt wekelijks 50 duizend pond gebrui'^t In 1886 hebben vol gens de mededeelingen vJBe^schillende nieuwsbladen in ons land alléén 44smoorden 8 mborden en manslagen en 41 verwondingen eh 43 gevallen van gevangenneming, om en dooi sterkeh drank, plaats gehad. De geleerden en ongeieerden zijp het met de weersvoorspellingen niet eeDS. De een voorspelt een harden winter omdat er meer pestvogeih dan anders hier gezien worden. Anderen meenen, dat het blijven en zelfs komen van kievitten en spreeu^ wen bewijst, dat er geen vorst te wachten is. Door zeker kantongeregt is een jager veroordeeld tot 3 boete en de geregtskosten, omdat zijn hond, waarmee hij op de jagt was niet was gemuilband. Bij de gemeente-verordeningen toch was verboden honden ongemuilband te laten loopen. Twee beeren jagers waren onlangs aan de Overijselsche grenzen gepasseerd. Toen zij na een paar uren weder wilden terugkeerenwerden zij door de ambtenaren aange houden die hen dwongen hunne wapens te verim posten daar zij van buitenlands die invoerdenhoe wel zij wisten, dat zij jagende de grenzen waren ge passeerd. Dit heet naanwgezette pligtsbetrachting Uit Naaldwijk wordt als eene curiositeit medege deeld dat aldaar woonachtig is G. Beekenkamp oud bijna 88 jarenwiens familie door trouwen en hertlouwen eene aanzienlijke uitbreiding heeft ver kregen, zoodat op 1 Januarij 1867 aanwezig waren 15 personen, die hem vader, 128 die hem grootvader, 7 die hem broeder en 317 die hem oom noemen, te zamen 537 bloed- en aanverwanten. Als een nieuw bewijs van bondenwaakzaamheid en trouw kan het volgende berigt uit 's Hage worden medegedeeld: Een onzer stadgeuooten, bovenvertrekken bewonende, hoorde des nacbts zijn hond hard en aanhoudend blaf fen, zoodat de meester wakker werd en dadelijk op stond, daar hij brandlucht in huis bespeurde. Hij deed onderzoek en bevond dat in het benedenhuis in den winkel, waar de bedienden oude-of nieuwejaar hadden gevierd, de emmers met turf en steenkolen in brand stonden en dat een der bedienden bewusteloos op den grond lag. Door spoedig aangewende hulp werd de man behouden, en ook de verdere bewoners van drei gend levensgevaar gespaard; de brand werd in zijne geboorte gestikt. stoomschip: zuid-bbvslaktid. JANUAB.IJ. winterdienst. van ROTTERDAM, ure. Vrijdag 11 'sraorg. 8, Maandag 14 10,30 van BOES. ure. Woensdag9'smorg. 5,— Zaturdag 2 Woensd. 16 6,- van 29 December 1866 tot 5 January 1867. Gehuwd: Geene. Geboren Den 29 Dec., Elisabeth Antoinetta, d. v. Geertruida Johanna Koopman, den 31, Ga- tharina Maria d. v. Matthijs van der Heit en Catharina Warrels. den 1 Jan.Janna Katha- rina Wilhelminad. v. Andries de Jonge en Kornelia Snoep, den 3, Johannes Martinusz. v. Franciscus Koens en Helena Oostdijk. Overleden Den 29 Dec., Anna Clement, oud 22 jaren jonged. den 31 Francois Joseph Al- laertoud 46 jarengeh. met Willemina Maria Gorsse. den 1 Jan., Jannetje Antonia, oud 15jm., d. v. Lieven Nonnekes en Ficternella Cornelia Nagelkerke. Adriana, oud 22/m., d. v. Simon Gerrit Koen en Magrietlia Remijn. den 2, Adri- aan, oud 1/m., z. v. Pietcr Blanker en Klazina Francina van de Zande. den 3 Francina Jo hanna, oud ruim 3/m., d. v. Marinus Gerardus van den Ende en Adriana Bonse. den 3, Rachel, oud Ajm., d. v. Jacob de Jonge en Cornelia Muller. marktbêr icten. PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beurs. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Maandag, 7 Januarij 1867. Nederl. Werk. Schuld 2 Spanje, 2% Rusland, 6e serie 5 ld. 1860 4% ld. a 1000,1864, 5 ld. Spoorw. 5 Oostenrijk, Metall. 2 ld. Amst. (oude) 5 ld. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 55%. 31%. 57'%6. 82%. 87%. 189. 21,3/is. 65%. 48'/.. 54%. 29%. 76%. COUPONS. Oude Metalliek21.60. Nationale ld. 28.12s. Div. in 11.70. GRAANBERIGTEN. ROTTERDAM 7 Januarij 1867. TARWE 0,25 hooger, overige artikelen geen handel. Weinig schippers met MEEKRAP, aanbiedingen klein, vraag prijzen te hooghandel onbeduidend. XjiefdadlsHeia Het ROOMSCH-CATHOLIJK PAROCHI AAL ARMBESTUUR bedankt erkentelijk de edele geefster voor eene gifttot eene extra bedeeling van BROODwelke gehouden is den 2 dezertevens de armen zijner admi nistratie in de weldadigheid aanbevelende. Goes 7 Januarij 1867. P. H. TIMANS, Pres. J. J. HARTMANSec. Diegenen welke iets te vorderen heb ben van de firma „de Goesscbe Stoomboot Onderneming-," gelieve daarvan vóór 1 Februari) aanstaande opgave te doen aan den ondergeteekende Directeur Z. D. van der BILT LA MOTTHE.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3