B1NNENLANDSCHE BERICTEN. BUITENLAND. I Er zijn soms donkere dagen en pijnlijke ervaringen noodigom de denkbeelden te scher pen de handen sterk te maken en den arbeid met moed te doen ondernemen. En wat waar en goed is, het kan soms voor een tijd worden teruggedrongen en beneveldmaar het moet ze gevieren en zijne heerschappij hernemen. De vrijheidszucht van ons volk is te diep ingewor teld dan dat die, langer dan in het oogenblik der overrompeling, zou blijven sluimeren. Het volksleven is opgewekt, juist door de middelen, die den volksgeest meenden uitteblusschen. De burgers van Nederland hebben zich meer leeren gevoelenwaar men hunne burgerschapsregten betwistte. Wat zich zonder verdienste een toe- valligen weg tot grootheid baande moet door eigen zwakheid ras weder tot zijn niet verval len. Zulke overleggingen vernieuwen den moed en het vertrouwenen al rust het oog dan nu nog alom op kranke menschen en beesten, wij troosten ons met het uitzigtdat wat bui ten ons bereik ligt eene gunstige wending kan nemenen dat, voor het overige, een lastig zui- verings-proces het middel zal zijnom de natie en hare regering zoo gezond te maken, dat zij voor de besmetting van reactie en dergelijke kwalenniet meer vatbaar is. GOES, den 3 January. Z. M. heeft, op voordragt van den minister van binnenlandsche zaken, eene commissie be noemd die over eenige vragen met betrekking tot de veeziekte rapport zal moeten uitbrengen. Onder die vragen is ook; »ofer geen rundvee kan worden aangefokt dat minder vatbaar is voor besmetting?" Men zegge nu niet meer, dat onze specialiteit in zake van vee en veepest niet radikaal zoude zijnwant reeds lacht ons het verschiet toe, waarin de veepest eene onmogelijkheid zal wezen. Runderen, zonder kop of ademhalings werktuigen, of met blik be slagen ingewanden, zullen volstrekt geene smet stof tot zich kunnbn nemen, of zoo hun or ganisme de inademing al toelaat, zal die stof geenerlei invloed kunnen uitoefenen. Waarlijk men moet erkennen, dat vorige ministers al heel onnoozel warendat zij niet op die vraag gekomen zijn en dat zijweinig radikaal als zij warenaltijd nog naar middelen tot ge nezing van het kwaad zochtenin plaats van ■dood eenvoudig het recept te vragen: hoe men rundvee fabrieeert, dat niet ziek worden kan. Wanneer over ongeveer 47 jaren het plan van het November-Oranje-monument nog eens wordt opgevat en de grondslagen daarvan ontbloot, dan mag op het bestoven voetstuk ook wel een standbeeld voor Heemskerk, den man der nooit ziek wordende runderenverrijzen. In het Bijblad is, in eene redevoering van den minister van finantieneene karakteris tieke drukfout gemaakt. Er staat letterlijk, dat de minister zich bereid verklaartom het hoogst belangrijk werkverbetering van ons belastingstelsel, uit het oog te verliezen." Zetters zijn in hunne machinale werkzaam heid en ligt te vergeven foutensoms leelijke enfants ierribles. Over de verhouding tusschen Belgie en Ne derland, ten aanzien der Schelde-kwestie, bevat de Köln. Zeit. het volgende berigtvan de Bel- gisch-HoIlandsche grenzen. Engeland en Frank rijk hebben thans aan de Nederlandsche rege ring doen wetendat zijten gevolge der door Belgie gedane stappenmeenenvan den staat van zaken te moeten kennis nemen. Op dien grond hebben zij de ingenieurs aangewezen, die dezen stand van zaken moeten onderzoeken. Frankrijk heeft den ingenieur Gosselin benoemd, Engeland den ingenieur John Hartley, die zich evenwel eerst in loco zullen vervoegen, wan neer de Nederlandsche regering hare toestem ming heeft verleend. Pruissen heeft nog geen ingenieur aangewezen,maar zich bereid verklaard, wanneer van de Nederlandsche regering de goedkeuring verkregen was. Dat Pruissen zich aan de zijde van Nederland zou hebben ge voegd is onjuist. Wat het Nederlandsch gou vernement betreftdit heeft over den stap door Belgie gedaante Brussel zijne bezwaren in gediend. Daar beriep men zich er op, dat de ver klaringen van Nederland, waarin men de benoe ming van ingenieurs door vreemde mogendhe den trachtte tegentegaan, een voorbehoud van regten bevat hadden en deze daad de stappen van Belgie scheen te regtvaardigen. Volgens de laatste berigten gelooft mendat Nederland zonder eene regtstreeksche goedkeuring te ver- leenen en terwijl het zich zijne souvereine reg ten verder voorbehoudtzich niet feitelijk tegen het onderzoek der ingenieurs zal verzetten. Door de benoeming van deskundigen, door Engeland en Frankrijk isin elk gevalde zaak een stap voorwaarts gebragt. (Arnh. Cour.) Men schrijft ons heden uit Kruiningen In de zitting van den gemeenteraad alhier van eergisteren werd onzen burgemeester dr. W. Janssenop doeltreffende wijze hulde gebragtvoor de uitnemende maatregelen en onvermoeide zorgen, door hem tot beteugeling der cholera aangewendgedurende haar heer seken in het naburig Hansweert. De heer I. J. Masseegenees-, heel- en ver loskundige te Schore, werd door den raad ver eerd met een fraai kristallen sigarenstel met zilver gemonteerd, als blijk van erkentelijkheid voor de vele en gewigtige diensten, door hem den bewoners van Hansweert, tijdens die ziekte, bewezen. Dit geschenkvergezeld van een getuigschrift, werd hem door den burgemeester met een toepasselijk woord aangeboden en hoogst welwillend aanvaard. Aan den veldwachter J. Frangoys werd eene gratificatie van 10,uitgereiktvoor zijne bereidvaardige hulp, bij het ontsmetten der ge bouwen en verdere diensten, bij het heerschen dier ziekte. Men berigt ons omtrent de ziekte onder de paarden bij Zandee, dat reeds negen aan de zelve bezweken zijnde overige zes schijnen nog gezond. Tot nu toe bepaalt de ziekte zich tot dit stal. Wissenkerke 3 Jan. In het jaar 1866 zijn alhier 33 huwelijken gesloten: geboren 93 van het mannelijk en 89 van het vrouwelijk ge slacht te zamen 182; daaronder waren 2 twee ling geboorten. Levenloos zijn aangegeven 10 van het man nelijk en 4 van het vrouwelijk geslacht te zamen 14; overleden 49 van het mannelijk en 56 van het vrouwelijk geslachttezamen 105. De bevolking is vermeerderd met 106 per sonen en bedroeg op 31 December 1866, 1656 van het mannelijk en 1586 van het vrouwe lijk geslacht te zamen 3242verdeeld als volgt: 3169 nederduitsch hervormden 70 christelijk afgescheidenen en 3 roomsch eatholijken. Bij de nog altijd aanhoudende ramp der vee ziekte meenen wij nog eens te moeten wijzen op de algemeene vee-verzekering-maatschappij, gevestigd te Amsterdam. De maatschappij be doelt door alle deelhebbers gezamenlijk, in ver houding tot het door ieder verzekerde, het ver lies te doen dragen, hetwelk een of ander van hen lijden mogt 4oor sterfte van runderen paarden, wolvee en varkens, onverschillig door welk geval zulks mogt zijn veroorzaakt. De schadeloosstelling bij gewone ziekten bedraagt 5/6 der verzekerde som, bij besmettelijke ziekte 3/4. De verzekeringen zijn doorloopend of voor korteren tijd. Voor Zeeland is als commissaris opgetreden de heer W. C. de Crane te Zierikzee. Ysselstein, 5 Januarij. Ofschoon de veepest op een enkelen stal alhier nog woedt, neemt de ziekte allengs af en kan men verwachten, dat zij weldra alhier opgehouden zal hebben te heerschenniettegenstaande de sterfte kan de veestapel nog op 1100 a 1200 stuks gerekend worden. Steeds heeft de invoer van vee van elders plaats, dewijl vele landbouwersbij ver mindering van vee, dit aanvullen, ten einde niet genoodzaakt te zijn met het voorjaar, wegens gemis aan vee, hun bedrijf te staken. Breda 5 Januarij. Heden namiddag zijn 8 kadetten van hier, naar 's Bosch vervoerd, welke als hoofddaders beschouwd worden van de mishandelingenwaarvan de kndet Mesting het slagtoffer is geworden. Een officier en een sergeant geleidden hen tot 's Bosch waar zij zullen moeten teregt staan. Gedurende het jaar 1866 werden bij het in- structie-bataillon aangenomen: 385 jongelingen, terwijl 365 tot korp. tit. zijn bevorderd. Het bat. verloor 6 onderoff. en manschappen door overlijden terwijl 10 jongelingen wegens wan gedrag verwijderd en als soldaat bij een der reg. inf. werden ingelijfd, 9 onder-officieren, zoo van het kader als van andere korpsen bij dat bat. gedetacheerdwerden tot 2e/luit. be vorderd en wel 3 tot 2e luit. kwartiermeester, 5 tot 2e luit. der inf. bij de korpsen en^l tot 2e luit. bij de landmagt in West-Indie. Sedert de invoering van de wet van 13 Aug. 1857 zijn met gunstig gevolg geëxamineerd: Hoofdonderwijzers 1058hoofdonderwijze ressen 299, hulponderwijzers 2880, hulponder wijzeressen 1302onderwijzersreeds in het bezit eener acte van bekwaamheid of daarmede gelijk staande aete van algemeene toelating, met gunstig gevolg examen hebben afgelegd in een of meerder vakken van het uitgebreid lager onderwijs 2422, onderwijzeressen dito 2124, huisonderwijzers 374, huisonderwijze ressen 1190, onderwijzersdie met gunstig gevolg examen hebben afgelegd in een of meer der vakken vau het voortgezet onderwijsvol gens art. 72 der wet, 187, onderwijzeressen dito 54 ALGEMEEN OVERZIGT. Men is er, in Noord-Duitschland, nu reeds op uit, om de kiezers voor het nieuwe parlement te bewerken, (^at zij liberale leden zullen kiezen en het laat zich aanzien dat niet alleen de verkiezingsstrijd warm zijn zalmaar dat de inrigting van dat nieuwe parlement ook al weder nieuwe moeijelijkheden zal baren en dat men het, in de nieuwe stichting, lang niet eens zal zijn. In Frankfort blijft de haat tegen de Pruis sen zoo groot, dat men hen op alle wijzen uit de gezelschappen zoekt te weren. Op de invi tatiekaarten leest men geregeld de letters o. P. (ohne Preussen) en voor een der meestbezochte concerten zijn de plaatsen door aanzienlijke bewoners opgekochtten einde de Pruissische officieren te beletten daaraan deel te nemen. Er is dus nog weinig toenadering tusschen de nieuwe overheid en de overwonnenen of ge- roofden. Alleen uit Hanover wordt berigt dat daar dagelijks officieren van het Hanover- sche leger zich aanmelden, om bij de Pruissen dienst te nemen. Doch het laat zich begrijpen, dat dit meer een maatregel van noodzakelijk heid isdan een bewijs, dat men zich in den ongelukkigen toestand uit overtuiging wil schikkpn. Uit Griekenland luiden de berigten voortdu rend ongunstig. Er is weder een nieuw minis terie maar dat evenmin als zijne voorgangers waarborg van duurzaamheid bezit. Ook in het Grieksche leger ziet het er treurig uit, vooral tengevolge van de beperkte geldmiddelen. Zoo schrijft men dat drie soldaten zich met één deken moeten behelpen. Men zou er wel gaarne alles onder één deken willen zien, in anderen zin maar juist de onmogelijkheid daarvan is Griekenlands ongeluk. In Engeland bekampen de staatkundige par tijen elkander onderling, nu de zitting van het parlement nog niet geopend is. De strijd is nu vooral op finantieel terrein en de vraag aan de orde, of er al dan niet afschaffing van belas tingen plaats vinden zal. Over het algemeen vleit men zich niet, dat er veel van komen zal en werpen de partijen elkander naar het hoofd, dat de zucht om populair te zijn den een drong het noodige te verzuimen en don ander in ver zoeking brengt om het overtollige te doen.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2