8INNENLANDSCHE BERICTEN. Benoemingen. BUITENLAND, 1 GOES, den 31 December. In de laatste zitting van de Eerste Kamer,Vrij dag gehouden, zijn al de aanhangige wetten aan genomen. Eene belangrijke discussie werd, bij die gelegenheid, gevoerd over de zaak der afdam ming van de Ooster-Schelde. De heercn Schim- melpenninck van der Oije en Cremers wezen op de debattendie in de Belgische kamers over deze zaak gevoerd zijn. De minister van bui- tenlandsche zaken gaf daarop eenige inlichtin gen. De heeren Duymaer van Twist en van Nispen van Pannerden meendendat nu het oogenblik nog niet daar was, om over deze zaak te spreken. De heeren van Swinderen en Fran sen van de Putte hebben vooral gewezen op de verbeteringdie voor de vaart door het kanaal is aangebragtwaarbij de laatste nog voegde dat de quasstie het best zal worden opgelost, als de regering de zaak maar krachtig doorzet. In gelijken geest sprak ook de heer van der Lek de Clercq, en allen hebben zich voorbehouden, om later op deze zaak terugtekomen. Bij de behandeling van de wet op de middelen heeft de heer Schot aangedrongen op herziening van ons belastingstelselen de heer van der Lek de Clercq gezegddat hij liever bij het oude wilde blijven. Bij de behandeling van de staats-spoor- weg-begrooting heeft de heer van de Putte de afdamming nogmaals besproken, eene ruimere uitgaaf voor de spoorwegen verlangd en er op gewezendat er nog niets is uitgetrokken voor w - de afdamming van het Sloe; in antwoord op dit laatste heeft de minister van binnenl. zaken gezegd, dat, naar de meening der regering, dit jaar het kanaal door Walcheren voorgaat. Ook, naar aanleiding van de daarop betrekking hebbende wet, hebben vele leden, over de vee ziekte, gesproken, en ten slotte heeft de minister van oorlogop de vraag van den heer van Beeck Vollenhoven, eenige inlichtingen gegeven om trent het gebeurde op de akademie te Breda. De vergadering is toen tot nadere bijeenroeping gescheiden. Den 24 October is door 86 ingezetenen van Samarang eene missive gezonden aan Z. Exc. "den aftredenden gouv.-gener.ten einde hem bij zijn vertrek een eerbiedig en hartelijk vaar wel toeteroepen. In het algemeen overzigt van het Nieuw Bat. Handelsbl. leest men: Zal hij MijerkomenZiedaar de groote vraag waarvoor op 't oogenblik alle andere vragen wijken. De N. R. C. en de telegraaf slin geren ons tusschen schrik en hoop; het ge moed van vele ambtenaren wordt gepijnigd door de vrees om zich te compromitteren, en de schorsend-overpeinzende houding van den Ceijloneschen staatskunstenaar vindt hier tal rijke navolgers. Het concept-adres van antwoord op de troonrede heeft nieuwen moed gegeven aan de anti-artistieke partijdoch de ver eerders van Samuel Bamberg's genie beweren dat de heer P. Mijer nog in deze maand als een deunculus ex machina voor onze oogen zal staan. De wijzen zoeken een toevlugt in het lieu commundat de toekomst zekerheid zal geven. Met al dit kinderspel dreigt Indie voor Nederland ten gronde te gaan. Wij zijn verzocht te herinneren, dat voortaan, te beginnen met Woensdag den 2 Januarij e. k., de afgifte der boeken van de Leesbibliotheek van het Departement Goes der Maatschappij tot Nut van het Algemeenin het lokaal boven de Beurs, wekelijks zal plaats vindendes avonds van half zes tot zeven uur. Een onzer correspondenten schrijft ons heden »De 3 paarden, die volgens mijn schrijven bij den landbouwer J. Zandee te Krabbendijke in behandeling bleven, z-ijn allen gestorven. Van de overigen is er een aangetast dat misschien reeds dood is. De ziekte is typhus en naar men mij me dedeelt zeer besmettelijk. Een herdershond die er van gegeten had is schier bezweken". Hansweert30 December. De vaart op het kanaal neemt dagelijks toe, en hoe langer zoo meer blijkt hetdat het voor de scheepvaart eene wezenlijke aanwinst is. Verleden Donderdag kwam er weder een barkschip aanen vond hier gedurende den stormachtigen nacht eene uiterst veilige haven. Later zijn er nog twee tweemasters gekomen en heden avond een fraai driemastschip. Vroeger beweerde men, dus ten onregte, dat het weinig door groote schepen zou wor den bevaren. Een van de loodsen dier schepen meent zelfsdat in 't vervolg de meeste sche pen, die voor Antwerpen of Neuzen bestemd zijn hun weg door het kanaal zullen nemen, en niet meer langs Vlissingen, om het gemak en het voordeel dat dien weg den zeeman aanbiedt. De nieuwe stoomboot Zeeland heeft Vrijdag de reis naar Neuzen en Breskens niet kunnen doen, uithoofde van het stormweder. Om streeks laag water beproefde men nog eens naar Breskens te varenhiaar van wege de holle zee was de togt weder onmogelijk. Uit Brussel wordt aan de Middelb. Cour. ge meld dat de Nederlandsche gezant te Berlijn van de regering te 's Gravenhage instructien zou hebben ontvangen, volgens welke hij zou moeten te kennen geven, dat de Nederlandsche regeringdes noods met geweldde werkzaam heden der buitenlandsche ingenieurs op'de Oos ter-Schelde zal beletten. De door het prov. geregtshof in Zeeland, wegens vergiftiging van haren manter dood veroordeelde Jannetje van Houtewier beroep in cassatie door den hoogen raad verworpen is, heeft thans aan Z. M. den koning een verzoek om gratie doen indienen. Het Dagblad de statistiek-manie van onzen tijd, zoo als het zich uitdrukt, besprekende tracht de zaak bespottelijk te maken, en na eene uitvoerige berekening, die bewijzen moet dat waar van gemiddelde levensduur gesproken wordtde slotsom zijn zou, dat men maar zes jaren eigenlijk leeft, laat het de dwaze rede nering volgen: »Maar de uitstekende statistici bepalen zich niet alleen tot hunne gemiddelde" levensbe rekening. Zij rekenen u ook tot een lood toe, uit, hoeveel vleesch hij gemiddeld" eet, al weet gij zelf niet hoe een achterpoot van een koe er uit ziet. Er wordt jaarlijks zooveel vleesch gebruiktde bevolking bedraagt zooveel; dus moet gij gemiddeld" ook zooveel pond vleesch eten. Wilt gij nu weder het overheer lijke van die kostbare gemiddelde" berekening zien, let dan op de volgende becijfering: De bevolking van ons land zullen wij stellen op 3'/. millioen zielen; wij nemen aan dat het vleeschverbruik bedraagt 70 millioen pond; dus moet ieder Nederlanderook de zuigelingen en de tandeloozenvolgens de leer der statis tici gemiddeld" gebruiken 20 ponden vleesch. Ziedaar de theorie. Maar nu de praktijk. Gij gaat naar een arbeiderdie 3 of 4 gulden in de week verdienten vraagt hem hoeveel pond vleesch hij in het jaar gebruikt. De man zal u aanzien en vragen of gij met hem spot. want er blijkt ons uitdat het ministerieel orgaan nu ook tegen de wetenschap den strijd gaat voeren en onkundigen tegen haar innemen wil. Misschien is de redactie bekend met de grondslagen, waarop de wet op het kooger on derwijs, van den heer Heemskerk, rusten zal en kunnen wij den geest dier toekomstige schep ping eenigzins opmaken., uit de voorloopige beschouwingen van het ministerieel orgaan. LI. Donderdag heeft te Amsterdam onder leiding van mr. A. de Pinto, van 's Hage, de jaarlijksche algemeene vergadering van de Maat schappij tot Nut der Israëlieten in Nederland plaats gehad waarin o. a. op voorstel der 's Graven- haagsche afdeeling is besloten in den loop van het volgende jaar te dier stede een vergade ring te beleggen van invloedrijke geloofsge- nooten welke geacht kunnen worden verschil lende godsdienstige rigtingen te vertegenwoor digen op welke vergadering men door eene conciliante zamenspreking trachten zal aan de maatschappij eene nieuwe toekomst en verhoogde nuttigheid te verzekeren. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren mr. A. de Pinto te 's Hage en mr. I. E. Goud- smidt te Leyden en gekozen de heeren mr, E. van Lier en A. Prins te Utrecht. Bij besluit van 38 Dec. heeft Z. M. met ingang van 1 Januarij benoemd tot leden van den genees kundigen raad voor Zeeland de heerendr. M. II. Danime, J. P. Berdenis van Berletcom P. M. de lignijapo theker allen te Middelburg en dr. J. Rosten de Bruyne teZierikzee; en tot plaatsvervangende leden, de heeren: dr. P. A. van Toorenhurgte Aardenburg, dr. IV. J. F. Verschoor, te Goes, Z. A. Baert, apotheker en mr. A. P. Snouck Hurgronjeadvocaat te Middelburg. Bij beschikking van den minister van binhenland- sche zaken is .benoemd tot secr van den geneesk. raad voor Zeeland, dr. J. P. Berdenius van Berlekom. te Middelburg. Volstrekt niet; ik spot in het geheel niet; gij zegt geen vleesch te etenmaar gij kent u zei ven nietgij eet het welten minste gij wordt verondersteld .het te eten. En dan haalt ge de berekening van de geleerde statistici te voor schijn en bewijst deu man, dat hij gemiddeld" voor zijn persoon alleen, 20 pond vleesch in het jaar eet. Uitmuntende statistiek wat bewijst gij toch kostbare diensten! in plaats van met vleesch, kan men zich thans met cijfers voeden. En dan durft men nog schimpen op de negentiende eeuw!" De bekwame rekenmeesterdie zijnen tijd veil had voor berekeningen, als die wij in het Dagblad lezen, mogt zich wel eerst een beter denkbeeld vormen van eene wetenschap die hij niet zoo bespreken zou, als hij haar doel kende. Intusschen verdient het opmerking, dat zulke artikelen in het Dagblad worden opgenomen, ALGEMEEN OVERZIGT. Bij het berigt dat het Engelsche parlement eerlang weder bijeen zal komen, voegt men een ander, dat namelijk de strijd over de reformbil met kracht zal worden hervat. Niet aileen zal het oorspronkelijke voorstel weder in behande ling komen door een voorstel van een der voor standers maar ook de tegenstanders bereiden zich tot een heftigen strijd. De Fransche wapenen hebben hun geluk nog eens beproefdditmaal tegen het koningrijk Coreamaar de tijdingen omtrent den uitslag zijn niet eenparig. Het schijnt dat eene neder laag op eene overwinning gevolgd is, maar de ofiieieele bladen laten zich daarover niet zoo uit dat men de regte waarheid daaruit zou kunnen opmaken. Men is te Parijs al in de weer om te bespreken wat op den nieuwjaarsdag door den keizer en het corps diplomatique z^al gesproken worden en houdt het er vrij algemeen voor, dat alle aanspraken in vredelievende zin zullen zijn. Men is te Berlijn bezig geweest om de l'/z millioen thaler te verdeelen die bestemd zijn om de generaals te beloonendie zich in den laatsten oorlog verdienstelijk gemaakt hebben. Bismarck krijgt, zeer karakteristiek, het grootste deel, terwijl de generaals, die zeker meer deden dan hij op het oorlogsveldzich met de helft van zijn deel zullen moeten vergenoegen. De arme strijders die verminktde achtergeble venen van gesneuvelden die alles verloren heb ben, krijgen niets. Sedert Oostenrijk van Pruissen verlost is wordt het door Rusland met een begeerig oog beschouwd en misschien zou daardoor reeds eene minder goede verstandhouding veroorzaakt zijn indien Rusland niet eerbied had voor de betrekking tusschen Oostenrijk en Frankrijk. Ondertusschen is de toekomst voor het eerste rijk nog alles behalve helderwant bij eenen aanhoudenden binnenlandschen strijd met aller lei bezwaren, moet het passen en plooijen om met het buitenland op goeden voet te blijven. Volgens sommige berigten zou de rijksdag van den Noord-Duitschen bond, reeds in den loop der maand Februarij, bijeenkomen.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2