(.oissdll COURANT. 1806. 1867. N°. 1. DINGSDAG 1 JAM ARIJ. 548te Jaargang. Ip&iSiV" '•■B "A-©»- De uitgave dexer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal f 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. È^SïISlnsjir MA0-* «ewone advertentie» worden a 15 et. de regei geplaatst. 5»^ifjyf rrnOeboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels, a l,SO behalve het zegelregt. De inzending ran advertenttën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Bels.endmals.in g. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend Dat deze gemeente, door Zijne Excellentie den Mi nister van binnenlaniiscbe zakentot standplaats is aangewezen aan den arrondissements-ijker W. II. Jf. Hoentz thans te Eindhovenom in functie te treden op den 1 Januarij aanstaande, ter vervanging van den arrondissements-ijker B. P. Moorsals zoodanig verplaatst naar Roermond. En opdat zulks algemeen bekend zij zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 29 Dec. 1867. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. PILAAR. Twaalf maanden zijn weder als zoovele droo- uïen voorbjjgegaan en aan het einde van den tijdkringdie zich voor ons sluit, gaan wij on willekeurig met onze gedachten nog eens terug naar den oogenblik, waarin wij den nieuwen loop begonnengelukkignog onbewust van al de bezwaren, die zich alras zouden opdoen en die men evenmin ontgaan als berekenen kon. Wel was er aan den morgen van het vervlo gen jaar geene aanleiding, om bijzonder guns tige verwachting te koesteren; wei smeulde hier en daar een vonk, die ligt tot laaije vlam wassen konmaar men zou het, met regt, dwaas ge noemd hebben, indien iemand zich daarvan sombere voorstellingen gemaakt haddie den myed konden benemenen tochwij gelooven, dat ieder ons toestemmen zal, de zwaartillen- den hebben ditmaal beter dan anderen het raad sel geraden. Rampen van allerlei aard hebben zich door geheel Europa doen gevoelen en wat het meest bedroeft is, dat bij al den vooruit gang de beschaving en verlichtingwaarop onze eeuw boogtjuist de zwaarste rampen waardoor ons werelddeel geteisterd werd het gevolg waren van eene middeneeuwsche bar- baarschheid, die ons bijna aan teruggang zoude doen denken. Het regt van den sterksten werd wederom aangewend tot verdrukking en ver nietiging van zwakken; de bloeddorst bragt de volken der negentiende eeuw tot uitersten, die den menseh onwaardig zijn. Vorsten, die men zeide bij de gratie Gods te regeren, werden van hunne troonen gestooten of lieten hunne volken denken, dat de godheid voorstandster is van geweld en willekeur, en zoowel op staatkundig als maatschappelijk gebied werden denkbeelden gehuldigd en in praktijk gebragt, die men in de eeuwen der duisternisniet in onzen tijd, gewacht zoude hebben. Wij denken hier allereerst aan den treurigen oorlogdie tusschen drie groote mogendheden van Europa werd gevoerd, en waarop zeker de meesten zichbij den aanvang des jaars, niet verwachtten schoon die zeker al beraamd en voorgenomen was, door hen, die meenden hun gebied en bezitten koste van anderen te vermeerderen. Pruissen, wij noemen dit het eerst, omdat ieder bij de gedachte aan het verleden, het eerst denkt aan die mogendheiddie de oorzaak van zoovele bittere rampen was, Pruissen heeft eene bloedige en zeker niet roemrijke blad zijde in zijne geschiedenis gevuld. Enkel uit zucht, om zijn grondgebied te vergrooten, sloeg het de handen aan vreedzame koningrijken en lokte den strijd uitwaarin hetdoor een guns- tigen zamenloop, overwinnaar bleef, maar zonder lauweren te behalen, of ergens om zijne dap perheid geprezen te worden. Omdat het af gunstig was op Oostenrijks rang in den rei der volkenomdat het waande grooter te zul len worden, als het meerdere onderdanen kon oiptellendwong het Oostenrijk tot den oorlog, sleepte het anderen in zijn listig pogen mede en vond in den minsten tegenstandom zijne heerschzuchtige oogmerken te bevorderenaan leiding, om zich meester te maken van zwak kere statenterwijl het overige Europavreemd genoeg, geen enkel bezwaar, geene bedenking zelfs, daaraan in den weg stelde. Het ware voor de roem van Pruissen beter geweest in eerlijken strijd overwonnen te zijndan op zulk eene wijze overwinningen te hebben behaald. Intusschen is de kaart van Europadoor de Bisinarcksche politiek ombij de gratie Gods zich het goed van anderen toeteëigenenbe langrijk veranderd. HanoverNassau Keur- Hessen hebben opgehoudenals zoodanigte bestaan en zijn bij Pruissen ingelijfd, met andere vroeger genomen bezittingen, 't Is er echter nog verre af, dat Pruissen daarmede reeds het doel zou hebben bereiktom eenen overwegen den invloed in Europa uitteoefenen. Daartoe mist het vooreerst de innerlijke eenheid, die alleen kracht geeften deze krijgt het zoo ligt nietwaar de nieuw aangewonnen landen blij ven worstelen tegen het overweldigend gezag. En ten anderen heeft Pruissen, door zijne han delwijze zoozeer het wantrouwen der overige mogendheden gaande gemaakt, dat men het nog wel altijd van baatzuchtige oogmerken zal blijven verdenkenwaar het zich in Euro- pesche aangelegenheden mengt. Maar 't is ook niet te ontkennen, dat Oos tenrijks prestige krachtig verminderd is, en het is voor den grooten staat minder vernederend dat zijne wapenen in den jongsten strijd niet voorspoedig waren, dan dat het, na de ge beurtenissen van het afgeloopen jaar, met zeker medelijden wordt beschouwd. De zoogenaamde vrijwillige afstand van Venetië getuigde, meer dan de geleden nederlagen op het oorlogsveld, van de kleine kracht in het groote ligchaam, en tochde laatste bladzijde van Oostenrijksch geschiedenis kan de eerste eener meer roem rijke toekomst wordenwanneer zij geleerd heeft eenen anderen weg tot volksontwikkeling en versterking inteslaan. Treffend is het uitge komen, dat Oostenrijk alleen groot in omvang is, door de toevallige uitspraak van vroegere traktaten en dat de vereeniging van zoo hete rogene bestanddeelen wel een groot landmaar daarvan nog geen magtig rijk vormen. Maar juist daarom hadden wij sympathie voor het landdat groot geachtgroote kracht ontwik kelen moestzonder innerlijke zedelijke kracht, en dat het hoofd bieden moest aan overmoe dige vijanden daar buiten, terwijl het zijnen ergsten vijand binnen zijne grenzen zag voort- woelen. Oostenrijks verschiet zal nooit helder zijn zoolang het stuit op gebrek aan eenheid in zijne onderscheidene deelenzoolang het de kracht mist, om zich boven de oude traditien te verheffenen het zal eerst groot kunnen wor den, als het een ijverige hand slaat aan de ge breken, die in eigen boezem te genezen zijn. Langs dien weg zal het zijne vijanden be ter het hoofd kunnen bieden dan door dui- zende guldens voor naaldgeweer te besteden, en het mag even min vergeten worden, dat voor alles een dam moet opgeworpen tegen den klim- menden schulden last. Wij hopen voor de eer der Habsburgers, dat zij zich, op eerlijke en krachtige wijze, tegen over de begeerige Hohen- zollerns zullen handhaven. ItaliëSedert hoe lang reeds hecht zich het- denkbeeld van woeling en onrust aan dien naam van het schoone zuiden. Ook het afgeloopen jaar bevestigde die treurige zamenvoeging, en nog altijd is het landwaar de overlevering het beeld der hoogste eenheid zoekt, het tooneel van de bitterste oneenigheden. 'tls waar er werd een stap nader tot het droombeeld ge daan, toen Venetie zich ook onder den scepter van Italie's eersten koning kwam voegen; maar hoeveel ontbreekt er nog aan het ideaal en staat niet altijd Rome daar als het toppunt van de begeerte van Italie's eenheidsvrienden. Rome, waarin duizenden Italie's hoofdstad begroeten willen, terwijl duizenden willen strijden, om het met den pauselijken stoel boven alle hoofdste den der wereld te stellen. Gelukkig was het voor het schier-eiland, dat het door den afstand van Venetie, door Oostenrijk, voor eenen kamp werd bewaard, waarvan het begin althans gee- nen roemrijken uitslag deed hopen. Maar ge lukkiger nog zou het zijn, als het minder door wilden hartstogt, door doldriftige opgewonden heid, door allerlei'partijschappen werd beroerd. Moeijelijk is het te gissen, wat reeds de eerst volgende maanden zullen opleveren, nu de Fran- sche troepen Rome hebben ontruimd en de han den ruim zijn gegeven aan allerlei woelende elementen. Doch, bedriegen wij ons niet, dan is er wel strijd maar geene overwinning te voor zien. Want Rome, als zetel van de pauselijke magtheeft een sterken steun door de geheele christelijke wereld, en moge het al schijnen, dat men de oude wereldstad over laat aan haar zelveindien eens de bedreiging ernst werd en de stoel van Petrus mogt gevaar loopenwij twijfelen er niet aan, of de onverschilligheid zou plaats maken voor eenen ijver, die tot de vrees- selijkste uitersten leiden kan.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1