7 Benoemingen. i. li BUITENLAND. STOOMSCHEPEN DE STAD GOES. 11,-. Naar wij vernemenzullen de heeren raads leden op Donderdag a. s., de nieuwejaarsgiften ophalen. Naar wij vernemen, zal dr. S. Piccardt, Dings- dag 18 December, eene eerste voorlezing houden des avonds ten half acht ure in de concertzaal De Fransche regering heeft een nieuw plan uitgedachtom op de verkiezingen invloed uit- teoefenendat zeker hij het kabinet Heemskerk lust tot navolging zal wekken. De prefect zal alle maires van zijn arrondissement bijeenroe pen, die te zamen een kiescollegie zullen vor men, dat een kandidaat kiest. Deze zal dan de vertegenwoordigers der maires en der rege ring zijn, zonder dat deze regtstreeks op den voorgrond treedt. Wij verwachten daaromtrent bij de eerstvolgende verkiezing een besluit be hoorlijk in gekleurde randjes gevat, en wij twijfelen niet aan den goeden uitslag. Gedurende de week van 25 Nov. tot 1 Dec. zijn in de provincie Zuid-Holland door de vee ziekte aangetast 2130 runderen, gestorven 304, afgemaakt 792, hersteld 75. In Utrecht werden aangetast 4549zijn gestorven 1849, afgemaakt 932hersteld 435. In Noord-Holland aange tast 482, gestorven 13, afgemaakt 447, her steld 8. Z. M. heeft den heer mr. J. C. E. baron van Lijnden op zijn verzoek eervol ontslagen als school opziener in het zesde district der provincie Zeeland en tot school opziener in het derde school-district dier provincie benoemd den heer mr. C. J. Pické te Middelburg. ALGEMEEN OVERZIGT. De meetings blijven te Londen aan de orde van den dag. Naauwelijks zijn die der kieswet hervormers voorbij of de katholieke partij heeft op hare beurt eene meeting gehouden, waarin een votum van sympathie voor den Paus uit- gebragt is en tevens geldelijke hulp is toege zegd aan zijne heiligheid. De vrees voor nieuwe bewegingen der Fenians houdt nog aan en er zijn dientengevolge op nieuw een paar rege menten soldaten naar Ierland gezonden. Het Italiaansche hof schijnt de onderhande lingen met dat van Rome te willen hervatten. Inmiddels is eene aangelegenheid geregeld, die niet zonder groote beteekenis is. De zaak na melijk der pauselijke schuld zou definitief gere geld zijn en de overeenkomst daaromtrent te Parijs worden geteekend. Voorts beweert men dat den paus thans een leger ten dienste staat, waarmede desnoods een oproer in zijne staten zou kunnen beteugeld worden. Die krijgsmagt bestaat grootendeels uit vreemdelingen en zou tegen de overmagt van eenen buitenlandschen vijand weinig vermogen. Het gerucht, dat de mogendheden overeengekomen zouden zijn om de wereldlijke magt van den paus te handhaven blijkt ongegrond te zijn geweest. De H. vader arbeidt aan een encyclica over den toestand waarin de heilige stoel verkeert. De rapporten uit Mexico te Parijs ontvangen getuigen voor de noodzakelijkheid, om de Fran sche soldaten van daar terug te roepen. Waar schijnlijk wordt er thans breed uitgeweid over den ongelukkigen toestand, waarin die krijgs lieden verkeerenomdat men de ware reden der terugroeping verbergen wil. Het is toch wel zekerdat Frankrijk begrijpt te moeten toegeven aan de eischen van Noord-Amerika, en daar iren ongaarne er voor uitkomt, dat voor den drang eener andere mogendheid wordt gebuktzal men trachten eene wending aan de zaak te gevenwaarbij zooveel mogelijk eene onaangename waarheid in een gunstig licht wordt gesteld. Van de reis der keizerin naar Rome zal waarschijnlijk niets komen. Som mige dagbladen zeggen zelfsdat zij onbepaald opgegeven is. Alweder de vreesdat men uit die reis iets zou afleiden omtrent Frankrijks gezindheid, om op den duur de Paus te blijven ondersteunenheeft tot dit besluit gebragt. De keizerin zal dus haar vroom verlangen moeten onderdrukken. De bekende dotatie-wetdie ten doel heeft om de heldhaftige Pruissen te beloonen voor de overweldiging van Hanover en andere staten, is door de kanier te Berlijn aangenomen. Eene zeer groote meerderheid verklaarde zich daarvoor en bestreed alle amendementendie op die wet gemaakt waren. De heer von Bismarck is nu weder geheel hersteld en zoover het berigt luidt arbeidt weder als te voren. Wie weet wat vruchten men weldra van dien arbeid zien zal. Het is intusschen te wenschen, dat de minister thans met zijn arbeid binnen de gren zen des rijks blijven zal, want het is niet te ontkennendat er velen een schrik door de leden vaart, als zij van de kracht en krachts ontwikkeling van den Pruissischen alleenheer- scher hoort. Bij den Hongaarschen landdag hebben de zaken, voor het oogenbük, eenen vrij gunstigen keer genomen. Het adres van antwoord, dat door de bewegingspartij ontworpen wasis door eene groote meerderheid verworpen, en het oorspronkelijke ontwerp aangenomen. Indien er in Hongarije eenige toenadering komt tot de inzigten en bedoelingen van Oostenrijkdan zal daardoor voor het laatste rijk een groot bezwaar worden weggenomen. Maar men weet dat de rigtingen in Hongarije zich soms sterk en snel afwisselenen valt er dus nog weinig op te bouwen. Onlangs is door een lid der wetgevende vergadering van de Britsche kolonie Vancou- vers-eiland gedurende 17 uren achtereen het woord gevoerd, ten einde het aannemen van eene wet te verhinderenwier geheime be doeling was, vrijstelling te verschaffen van sommige betalingen, welke, na het verschijnen van een bepaalden termijn, niet langer ver- pligtend zouden wezen. Er bleven nog 24 uren vóór over om dat bedrog te verhoeden toen de heer M'Clure het woord opvatte. Onaf gebroken sprak hij door, niettegenstaande de oppositie hem belette tegen een tafel te leunen of op eenige andere wijze aan zijn ligchaam een rustpunt te geven. Zijne tegenstanders losten intusschen elkander af, om zich buiten de zaal van ververschingen te voorzien. Einde lijk, na 17 uren te hebben gesproken, zonk de heer M'Clure uitgeput neder; doch toen vatte zijn vriend de Comos het woord op en vulde de ontbrekende 7 uren aan. Toen laatst genoemde oprees ging er een hevig gefluit en gesis aan de zijde der meerderheid op; doch de redenaar verzocht zijnen tegenstanderszich niet noodeloos te vermoeijendaar hij desge- vorderd zou voortspreken totdat de aartsengel Gabriël het laatste bezuingeschal deed hooren." De gemeenteraad van Toulon heeft dezer dagen een subsidie van 50,000 fr., voor den aanbouw van een nieuw Protestantsch kerkge bouw toegestaan. Aan het nemen van dat be sluit ging eene zeer levendige discussie vooraf, waarbij door een der leden van den raad, den heer Richardo. a. het volgende werd aange voerd: »De gereformeerde gemeente vertegen woordigt onder ons, in weerwil harer geringe getalsterkte, een der grootste beginselen, die wij ooit veroverden: de gewetensvrijheid. En al mogt het bedehuisdat men wenscht op te rigtentot niets anders dienendan om die vrijheid in het oog van allen te heiligen, dan nog zouden wij nimmer berouw over ons offer behoeven te gevoelen. Uit den opstand der Kandioten wordt een feit vermeld, dat aan de onverschrokkenheid herinnert, waarmede de Grieken vroeger den onafhankelijkheidsoorlog hebben gevoerd. Een vijf honderd tal Kandioten, waarvan meer dan de helft uit vrouwen en kinderen bestond, hadden de wijk genomen naar een klooster in Arcadiewaar zij door de Turken belegerd wer den. Geene uitkomst ziende, maar zich ook niet willende overgeven, hebben zij het vuur in vaatjes buskruid gestoken en zijn alzoo met een groot aantal Turken in de lucht gevlogen. Gemengde toorlpten. De fabriekarbeider P. te Enschedé is gewoon jaar lijks een varken te mesten. Dat, hetwelk hij dit jaar op schot had (een oud) beloofde iets goeds te zullen worden. Het was onverzadel ijk en uiterlijk bleek het ook dat het voer hielp. Zaturdag werd het geslagt en ziet het overtrof aller verwachting, want er kwamen zestien biggetjes te voorschijn. Dezer dagen werd te Utrecht een groen kleedje bij een naaister bezorgd, om het te vervaardigen. Alleen door het knippen der stof waren hare handen zoo aangedaandat zij het werk moest stakende handen zwollen op. Het kleedje werd teruggezonden. Wij releveren dit, om de dames nogmaals op het gevaar van enkele kleuren atent te maken. Een minnend echtgenoot op een dorp nabij Budweis in Bohemen heeft gedurende twee jaren zijne vrouw op gesloten gehouden in een bok op den zolder, waar zij aan alles gebrek leed en waaruit zij levenloos te voorschijn is gebragt. Eene toevallige omstandigheid gaf tot de ontdekking aanleiding, en men heeft nu den bezorgden echtgenoot op zijne beurt in verzekerde bewaring gesteld. Z. M. de koning heeft van den heer tan Woerden te Lith een zilveren knoop present gekregenmet het borstbeeld van Willem die in 'skonings verzamelplaats van merkwaardige voorwerpen zal worden opgenomen. Eene weduwe onlangs te Amsterdam overledenheeft aan de Portugesche Is raëlitische gemeente legaten gemaakt tot een bedrag van bijna 100,000. Ook te Zwolle is thans eene secte van herdoopers of Mormonen opgestaan, die zich met het fraaije zachte weder door een bad in de rivier verkwikten. Een Engelsch godgeleerde heeft op schriftuurlijke gronden bewezen, dat von Bismarck het groote beest en de anti-christ is. Een schip met rum geladen strandde dezer dagen in den mond van de Mersey. De bevolking uit den omtrek vischte eenige vaten opom zich eens regt te goed te doen, doch met het ongelukkig gevolg dat zeer velen het met den dood bekochten. De ontvangsten der schat kist in Amerika hebben de uitgaven met het aanzien lijk cijfer van 158 millioen overtroffen. Een bui tenman verhaalt het volgende: l)at men in Botterdam zich op vooruitgang toelegtis mij dezer dagen dui delijk gebleken daar ik op het st. Nikolaas-feest reeds een afbeelding in suiker heb gezien van de in aan bouw zijnde hoogcre burgerschool. Maar nog meer sprong het mij in 't oog, toen ik aan de veemarkt aldaar, boven den ingang van een veestal op een groot bord las: „school voor meer ui!gebreid lager onderwijs." 35unjerftj&eii Stanö. van den 1 tot 8 December 1866. Gehuwd: Geene. Geboren Den 2, Johannes Theunisz. v. Pie- ter Tolhoek en Jennekke Francina Jongejan. den 3, Jannetjed. v. Thomas Bak en Cornelia Banielse. - David Johannesz. v. Pieter Abraham Rijk aart en Jannetje Kouwer. den 4, Everdina Maria, d. v. Adriaan de Bruijne en Gerritje Krüger. den 5, Jacobuss. v. Hendrikus Clement en Leuntje van 't Westeinde. Jan, z. v. Johannes Kooman en Hendrika Romijn. Apolonia Johanna, d. v. Dirk Klemkerk en Elizabeth Meerburg Snarenberg. den 6, Hermine, d. v. Jan Soutendam en Johanna Maria Catharina Schreuder. Leuntje Johanna, d. v. Cornells Dignis Mol en Cornelia Engelaar. den 7 Johan z. v. Jan Steutel en Willemina Maria Schouwenburg. Pieterz. v. Pieter Rejack en Cornelia de Bad. Pieter Johannes, z. v. Hubregt Hengstmangers en Janna Reigel. Adrianad. v. Jacobus Robijn en Adriana Cuduij. Antoniad. v. Andries Marijnus Elve en Martina Hendrika de Lange, den 8, Cornelia, d. v. Marinus de Dreu en Maria van de Schraaf. Overleden Den 3 Theodora Johanna, oud 10/m., d. v. Johannes Capello en Katharina Ver- dood. den 5, Cornells, oud 3 jaren, z. v. Jacobus Molhoek en Maatje Mieras. DECEMBER. winterdienst. van GOES. ure. van BOTTERDAM. ure. Vrijdag 14'smorg. 6,.jDingsd. 11 'smorg. 8.30. Maandag 17 7,-. Zaturdag Dingsd. 15 18 5,30. ZUTD-BEVEDAlXrD. DECEMBER. winterdienst. van BOTTERDAM, ure. Vr|jdag 14 'smorg. 9, Maandag 17 4, ▼an GOES. ure. Woensd. 12'sinorg. 5, Zaturdag 15 6,

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2