BUITENLAND. De Staats-Courant heeft medegedeeld de op gaven betreffende den veetyphus over de week, beginnende den 18 November en eindigende den 24 November. Daaruit blijkt, voor zooveel de provincie Zuid-Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 1006 runderen; 156 zijn gestorven, 792 afgemaakt en 26 hersteld, ter wijl er 32 in behandeling bleven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in die provincie 63,648 runderen aangetast, waarvan er 26,715 stier ven 13,756 werden afgemaakt23,040 her stelden en 137 nog ziek zijn. Te Nykerk op de Yeluwe is thans weder de veeziekte uitgebroken. Hetzelfde wordt ge schreven uit den Alblasserwaard en ook te Ame- rongen heeft zich de ziekte geopenbaard. Volgens de opgaven betreffende de cholera, in de Staats-Courant van gisterenzijn in de week van 18 tot 24 November: Te Waardenburg aanget. 1 overl. 1. Asp eren 8 8. Delft 1 1. Naaldwijk 2 1. Egmond aan Zee 3 1. St. Annaland 3 3. Westdorpe 2 1. Doniawerstal 2 1. Eringe 1 1. Groningen 1 1. Maastricht 5 7> 4. Totaal 29 23. In de daaraan voorafgaande week bedroeg het aantal der aangetasten 67 en dat der over ledenen 31. Reeds zoo menigmaal maakten wij melding in onze courant van het genot, dat de con certen der Goessche zangvereeniging aanbieden en van de krachten, die zich bij elke uitvoe ring zoo gunstig doen kennen dat het den schijn zou verraden alsof wij aanhoudend prij zen en bewonderen en door ons aanmoedigen de hulde wilden verhoogen die de medewerken den gewis niet van ons behoeven. En toch herinneren wij zoo gaarne, hoe kort ook, die concertavonden die kennelijk meer op prijs worden gesteld Immers bij het onguns tige weder was de zaal Dingsdag goed bezet en zag men zelfs belangstellenden uit naburge gemeen ten. Een goed gekozen afwisselend programma gaf gelegenheid om kennis te maken met Hiller's O. iceint um Sieuit de Hebreeuwsche gezangen van lord Byron, alsmede met de Scherzo en Rondo uit de O dur Sonate van Wèbervoor piano. De krachtige, gevoel volle voordragt van deze kon alleen zoo ver wacht worden van den geaehten directeur, en waar wij dan toch een persoon noemen, zien wij evenmin de schier onverbeterlijke voordragt der koren en solo's voorbijterwijl het geheel den aangenaamsten indruk liet. Uit menige be voegde mond hoorden wij, dat nog schier zelden een zóó schoone muziekale avond hier werd genoten De ijver voor die edele kunst steune en ont- wikkele steeds onze zangvereeniging. In de zitting van den hoogen raad van Maan dag heeft de advokaat-generaal Romer conclusie genomen in zake Jannetje van Houtenweduwe van M. van Weeletegen een arrest van het hof in Zeeland, waarbij zij tot de straf des doods is veroordeeld, wegens het vergifti gen van haren man door het toedienen van loodwit. De conclusie strekt tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op 19 dezer. De gemeenteraad van Ylissingen heeft een voorstel van het raadslid Quakkelaar aangeno menom lil. den prijs van het gas voor par ticulieren van 15 op 12 cent te verminderen, aanvangnemende 1 Januarij e. k. Dezer dagen heeft te Amsterdam een wedstrijd van bijzonderen aard plaats gehad. Het doel was, om te beslissen of het vleesch van een Engel- schen Durham os, dan wel dat van een besten Beemster os de voorkeur verdiende, Daartoe had de eigenaar van 300 B. in sectie DD in Haar lemmermeer, ook grondbezitter in de Beemster, het Hollandsche stuk vleesch geleverd, terwijl de eigenaar van sectie P. een schoon stuk Dur ham uit Engeland had ontboden. Aan de keu ring hebben 14 personen, daartoe door eerstge- noemden eigenaar uitgenoodigddeelgenomen doch het pleit is niet beslist kunnen worden vermist 7 heeren zich voor het Hollandsche pro duct verklaarden zoodat men is overeengeko men in het volgende jaar die proef te herhalen. Intusschen heeft zulks bewezen dat het Hol landsche ras ten deze niet behoeft onder te doen en althans gelijk staat met het Engelsche, en heeft het dan ook daar niet ontbroken aan har telijke wenschen voor den bloei en vooruitgang van onze landbouw, veeteelt en nijverheid. Friesland is thans van de runderpest geheel vrij. Men mag zulks toeschrijven aan de spoe dige en krachtige maatregelenwelke genomen zijn toen zich onder Hemelum en Harich, ge legen in de aan elkaar grenzende gemeenten Hemelumer, Oldephaert en Noordwolde en Gaas- terlandziektegevallen voordeden. Niet alleen de aangetaste runderenmaar ook al de ande ren die daarmede in aanraking konden zijn geweest, te zamen 102 stuks, zijn onteigend, afgemaakt en begraven. Op die begraving maakt alleen uitzondering het vleesch van de 11 afge maakte doch gezonde runderen onder Harich dat, naar aanleiding van het koninklijk besluit van 25 October 11. ten bate van 's rijks schat kist moest worden verkocht. Die verkoop had echter niet plaats, vóór dat het vleesch, na bekoeld te zijn, was gezouten en ingekuipt. Voorts is de stal onder Harich, waarop de 2 aangetaste en de 11 verdachte runderen had den gestaannaar eisch gedesinfecteerdhet geen echter niet heeft weggenomendat de eigenaardie nog 34 beesten weidende had welke in geen de minste aanraking met zijne gedoode runderen waren geweestzijn overge bleven vee niet op dien stal heeft gebragt, maar geplaatst in een opzettelijk gebouwden noodstal. De verdachte kringen Hemelum en Harich,- worden bij voortduring bewaakt en daaruit mag geen vervoer van vee plaats vinden, even min als daar binnen vee mag worden gebragt, terwijl op de grenzen der provincie, zoowel aan de zee- als landzijde, de bestaande bepalingen tot voorkoming van de overbrengst der runder pest uit andere provinciën herwaarts, zorg vuldig worden gehandhaafd. Aan deze wijze van handelen, die bij het Britsche gouvernement niet onbekend is geble ven, is het waarschijnlijk, dat bij voortduring het Friessche vee in Engeland zonder bezwaar wordt toegelaten. Alphonse de Lamartine heeft een aanvang ge maakt met het schrijven zijner gedenkschriften. Twaalf deelen zullen het volledige werk uit maken. Bij de onzekerheid echter of de be roemde auteur dezen arbeid geheel ten einde zal kunnen brengenheeft hij de inteekening alleen opengesteld voor de vier eerste deelen, welke hij voltooid heeften die den 15 Maart aanstaandevoor rekening van den auteur alO fr. per deelzullen worden uitgegeven in het formaat der mede door hem zeiven ge publiceerde uitgave zijner »oeuvres completes." Een Engelsche photograafde heer Skaise vervaardigt thans zoogenaamde moment-por tretten op de volgende wijze. De persoon, die zijn portret laat vervaardigen poseert in een bijna geheel duister lokaal. Zoodra de gewone toebereidselen zijn gemaaktwacht de kunste naar een oogenblik af, waarop hij of zij die poseertin de meest ongedwongen en natuur lijke houding staat of zitmet iemand in zijn nabijheid spreekt of iets dergelijks. Plotseling wordt dan het lokaal door een elektriek licht beschenen, dat met de snelheid van den bliksem weder verdwijnt. Inmiddels is het portret ge maakt. De werking is zóó snel, dat de gepor tretteerde geen tijd heeft gehad zich te bewegen en op die wijze worden portretten vervaardigd, die algemeen geroemd wordenomdat zij de natuurlijke uitdrukking op eene tot dusver niet geëvenaarde wijze teruggeven. Het licht-efiect bij de opname van het portret wordt verkregen door een mengsel van tot poeder gemalen mag nesium met chloorzure kalk, dat in een ijzeren kap boven een spiritus-lamp warm wordt ge maakt. Men schrijft aan het Handelsblad uit Nieuw-York: Wij zijn hier op het punt van een der ge- wigtigste pleidooijen te zien aanvangen, waar van de gesehiedboeken van het regt melding maken. In Broadway, regt tegenover den in gang van Wallstreetde voornaamste straat van Nieuw-York, verheft zich een trotsche tem pel, bekend onder den naam van Trinity kerk. De prachtige torenspits ziet statig neer op het geldgewoeker en gedobbel van Wallstreet en op de graven van zoo vele vermolmde bankiers en anderen die rondom het kerkgebouw liggen. Aan alle zijden van dat, thans niet meer in gebruik zijnde kerkhof, liggen de gronden, behoorende aan deze kerk en die bezittingen worden gemeenlijk geschat op het verbazende bedrag van vijf-en-zestig millioen dollars. Dit is de moeite waard. Deze bezitting schijnt af komstig te zijn van eene Hollandsche dame die al een paar eeuwen dood is, en zich mogt verheugen in den melodischen naam van Anneke Jans. Deze Anneke Jans huwde een zekeren dotniné Bogardusin der tijd dat Manhatten- eiland zich in de handen der Hollanders be vond. De dagbladen zeggen dat Anneke Jans behoorde tot Je koninklijke familie, misschien tot die van prins Willem III, die koning werd van Engeland, anders begrijp ik het niet, en dat haar een aanzienlijk stuk land in het toen malige Nieuw-Amsterdam ten geschenke gege ven was toenmaals weinig waard, en waarvan men ook toen zeker weinig droomde dat het eens zoo veel waard zou zijn. Verder zegt men, dat toen het Engelsche gouvernement in het bezit van Nieuw-York kwam de aanspraken van Anneke Jans werden erkend, en dat Trinity in later tijd het land in huur bekwam voor eene lange reeks van jaren en het sedert be houden heeft. Thans echter komen de nako melingen van Anneke Jans en de afstammelingen van dominé Bogardus te voorsehijn en eischen hun voorvaderlijk erfdeel. Zij zijn drie honderd in getal. Wie er het best afkomen zal is eene groote vraagik denk de advokaten die de zaak wel tot de volgende eeuw zullen rekken. Niettemin de Yankees doen alles nog al vlug, en het zou mij niet verwonderen of het zou den afstammelingen van Anneke Jans gelukken den kogel door de kerk te jagen. ALGEMEEN OVERZIGT. De Mexicaansche zaken hebben in den laat- sten tijd de aandacht nog al beziggehouden, en niet het minst de vraag: waar keizer Maxi- miliaan gebleven was Omtrent deze vraag is nu eenig licht opgegaan men meent het ver blijf des keizers te kennen, maar hoogst onze ker is het nog, of hij niet reeds aan zijne terugreis naar Europa denkt. Uit de rede, waarmede de president Johnson het Amerikaansehe congres geopend heeft, is gebleken, dat er overeen komsten zijn getroffen tusschen de kabinetten van Washington en van Parijs, waarvan de ontruiming van Mexico door de Fransehe troepen het gevolg moet wezen. Daarmede zal het lot van het nieuwe keizerrijk beslist zijn, en de tijd is niet verre, waarin de Mexicaansche keizerskroon tot de geschiedenis zal behooren. De Fransehe troepen hebbenvoor ee* deel althans, Rome verlaten en er is dus een begin gemaakt met den gewigtigen maatregel, die lang voorbereid werdmaar waartoe toch niet zonder huivering wordt overgegaan. Yoor het oogenblik valt er nog weinig te zeggen van den keer, die de zaken nemen zullenals een maal de Fransehen Italië geheel ontruimd heb ben. Tot zoolang zullen zeker velen zich schuil houdenwier bedoelingen niet vredelievend zijn, maar schoon men zich ook voorstelle, dat de handen zich vrij zullen bewegen, als geene Vreemde magt die meer bedwingtmen rekent er niet op, dat de sympathie voor het oude Rome, voor de Kerkelijke Staat, voor den pau-

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2