BINNENLANDSCHE BERIGTEN. STOOMSCHEPEN GOES den 3 December. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben zich nog steeds met het onderzoek van de ontwerpen der staatsbegroo- ting voor 1867 bezig gehouden, welk onderzoek wordt voortgezet en nog wel eenige dagen zal duren. Tot rapporteurs van hoofdstuk 1 en II zijn benoemd de heeren Thorbeckevan Nispen van Sevenaer, W van Goltsteinvan Foreest en Jonckbloet. Hoofdstuk III de heeren Beens, de Brauwv. HeidenJ. K. van Goltstein en van Zuylen. Hoofdstuk IV A dezelfde als voor het vorige hoofdstukmet uitzondering van den heer Wintg ens voor den heer van Zuylen. De korte zitting, welke de kamer jl. Vrijdag heeft gehouden, betrof alleen eenige mededee- lingen betrekkelijk de benoemde rapporteurs enz. De kamer zal heden half vier eene zitting houden. {Per telegraaf.) De regering beeft toegegeven aan den wensch der afdeelingen van de Tiveede Kamer, tot aanbieding van credietwetten voor 1867, ter voor- loopige verzekering van de dienst, in afwachting der vaststelling van de staatsbegrooting in 't begin 1867. De Tweede Kamer heeft tegen a. s. Vrijdag onderscheidene wetsontwerpen aan de orde gesteld waaronder in de eerste plaats, dat ter bekrachtiging der overeenkomst met de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen. Een derde kandidaat voor de tweede kamer bij de verkiezing in het kiesdistrict Groningen is de heer mr. J. J. Cremers, lid der eerste kameraanbevolen door de kiesvereeniging Neêrlands Heil te Groningen. Wij vernemen intusschen dat zoowel de heer mr. P. P. van Bosseals mr. J. J. B. J. Cre mers, hebben bedanktter voorkoming van stern- verbrokkeling. De heer mr. C. W. E. Vaillant heeft verzocht niet in aanmerking te komen bij het opmaken der nominatie voor de benoeming van een lid van den hoogen raad der Nederlanden. De minister van finantien heeft bepaald, dat de jaarletter voor het ijkwerk der maten en gewigten voor 1867 zal bestaan uit de 5. Door den minister van marine wordt kennis gegeven, dat op de Ooster-Scheldetegen eene uitstekende punt aan den Zuidkant van de Von delingen plaatis gelegd eene zwarte ton in de diepte van 60 palmen bij gewoon laag water en op het merkKloetingen tegen den lioek van den dijkeven bewesten Kattendijke. Naar wij vernemen herleeft weder de rede rijkers-kamer Auroradie sinds een paar jaren scheen ingeslapen. Bereids zijn op nieuw 11 werkende-5 rustende- en 36 kunstlievende leden toegetreden en is in eene daartoe belegde vergadering een bestuur benoemd bestaande uit de heeren P. Ross, voorzitter, I. J. Koens, onder-voorzitter, W. Biersteker, penningmeester en C. D. Poldermansecretaris. Wij wenschen der kamer moed en lust om met ijver hare moeijelijke taak waardig te ver vullen en gaven vroegere opvoeringen reeds het bewijs dat verschillende leden met vrucht hunne krachten ontwikkelden en een goeden aanleg verrieden wij hopen bij de eerste op voering, die in de tweede helft dezer maand is bepaaldreeds het blijk te zien dat de kamer goede aanwinst heeft gedaan. Men schrijft uit 's Hage: »De baron Dujardin, belgisch gezant bij ons hof, heeft in de jongste weken bij herhaling liet ministerie van bui- tenlandsche zaken bezocht tot het houden van besprekingen over de afdamming der Ooster- Schelde. De mededeeling van den Antwerp- schen Prêsurseur, omtrent de wederopvatting der onderhandelingen met Belgie over dat punt, was dus volkomen juist. Even zoo waar is het dat Belgie nieuwe moeijelijkheiden aan het ontworpen werk tracht in den weg te leggen en zorgvuldig opteekent wat aan het nieuwe Zuid-Bevelandsche kanaal omgaat, ten einde daar stof voor nieuwe bezwaren te vinden. Ons gouvernement is daarvan echter niet on kundig en zoekt daarom met des te meer zorg de middelen op, waardoor het kanaal in alle opzigten aan de bepaling van art. 9 3 van het vredestraktaat van den 19den April 1839 beantwoordt, d. i. dat de nieuwe waterweg even zoo goed zeker eu gemakkelijk als de Ooster-Schelde zij. De Belgische gezant heeft bij herhaling doen verstaan dat zijn gouver- ment des noods de Belgische kamer van volks vertegenwoordigers op nieuw over de aange legenheid onderhouden of aan de onderteeke naars van het verdrag tot afkoop van den Scheldetol de vraag onderwerpen zal, of de afdamming niet strijdig met die overeenkomst isen daartoe zelfs reeds de noodige bescheiden heeft doen in gereedheid brengen. De graaf van Zuylen, die, op zoo ligt^jnnige wijze aan het benoemen der internationale commissie van deskundigen toegaf,ljeeft van zijne zijde aan de Belgische regering verklaard dat, nu zij de conclusien dier concessie niet heeft aangeno men die benoeming als niet gedaan beschouwd moet worden en dus niet in de toekomst als precedent door Belgie kan worden aangehaald. Naïver bekentenis van eigen onhandigheid en beter regtvaardiging van hetgeen de liberale oppositie in de tweede kamer tegen de benoe ming der internationale commissie heeft te berde gebragt, zou niet gemakkelijk zijn aan te wijzen. Als gevolg der evengenoemde ver klaring van het Nederlandsche ministerie wordt het werk der afdamming ijverig voortgezet en bestaat er werkelijk uitzigt dat het in den loop van den aanstaanden zomer voltooid zal wezen." Hoezeer het vertier aan het kanaal toeneemt kan men opmaken uit de drukke vaart immers passeerden het kanaal in de afgeloopen maand November niet minder dan 625 vaar tuigen. Jl. Donderdag is te Krabbendijke de eerste weekmarkt gehouden. Jl. Donderdag is pnder een talrijk gehoor van belangstellenden Ohet nieuwe orgel in de Herv. kerk te Kapelle ingewijdbij welke ge legenheid verschillende compositien voor orgel en zang zijn uitgevoerd. Naar men ons mede deelt is de maker gelukkig geslaagd en voldoet het instrument in allen opzigte aan de ver wachting. Ter vervulling der vacature voor een lid van de provinciale staten dezer provincieontstaan door het overlijden van den heer J. Sergeant moet herstemd worden tusschen de heeren E. H. F. W. Mathon en J. Kroon. Jl. -Dingsdag is te Amsterdam in het paleis voor volksvlijt, het feest gevierd, door de hier te lande gevestigde Loges der orde van vrij metselaren aan haren grootmeester nationaal, Prins Frederik, aangeboden, ter gelegenheid van het vijftigjarig jubelé van zijn grootmees terschap. Het aantal deelnemers aan het feest bedroeg ongeveer 1200, terwijl de groote Loges van ZwedenPruissen en Frankrijk zich door deputatiën hebben doen vertegenwoordigen. Het bij die gelegenheid aangeboden geschenk aan den jubilaris bestaat uit het op een voetstuk geplaatste beeld der waarheid, dierhet borstbeeld van Z.K.H., aan den voet van een gebroken kolom geplaatst, bekroont. Het daar aanwezige beeld was een afgietsel in gipsdoch het oorspronkelijke, te 's Hage aanwezig, is van cararisch marmer. Het beeld is geplaatst opfeen voetstuk; dat voetstuk is een uitslaande lessenaar, waarop een allerrijkst album, waarin zeer schoone tee- keningenvan de hand onzer eerste meesters en o. a. voorstellende de vrijmetselarij in hare oudheid, in de middeneeuwen en in onze dagen. De Staats-Courant deelt mede, dat Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden als een aanden ken aan het feest van zijn vijftigjarig groot meesterschap, de beroemde mafonnieke biblio theek van Klosz, door hem voor eenige jaren aangekocht, aan de orde heeft ten geschenke gegeven. Die verzameling bestaat uit 3500 gedrukte werken en 2000 handschriften. De waarde van deze collectie is niet weinig verhoogd door de zorgen door den heer Noordziek in de laatste jaren daaraan gewijd. Wegens plaatsgebrek konden wij be den geene buitenlandsebe berigten op nemen. Gemengao Te Mirepoix, in het departement der Arriège, is onlangs overleden een landman, Jean Jozepli Jalebert geheeten, die den hoogen ouderdom van honderd zeven jaren en acht maanden bereikt had. Hij had in 1789 de Bastille helpen veroveren en in 1794 de Yendeërs bevochtensedert had hij de krijgsdienst vaarwel gezegd en het landbouwbedrijf uitgeoefend, terwijl hij tot aan zijn dood van de gebreken des ouderdoms verschoond was gebleven. In den loop van dit jaar zijn in Frankrijk niet minder dan 135 per sonen overleden, boven de honderd jaren oud. De Memorial de la Loire deelt den menu mede van een diner a:pi den heer de Ajontigny aangeboden gedurende zijn verblijf in China als gevolmagfigd minister. Dat diner werd gegeven door de voor naamste personaadjes van het hemelsch keizerrijk; er was gebraad, dat de houten-beenensoep van ba ron Basse verreweg overtiof. Menuzwaluwnesten soep; gebraden vleermuizen met truffels en morellen gevuldaangebrande spinnekoppenpaardennieren met tartarensauce; half gebrandeu eendjes en kikkers met dragon (een soort van kruid). De minister, genood zaakt om de spijzen te proeven, gaf herhaaldelijk tot groote zelfvoldoening van den madarijn, zijne tevredenheid daarover te kennen. Bij het dessert werd nog o. a. ter tafel gebragt een soort crème d'orange met geitenmelk geklutst. Men begrijpt zeer goed, dat de heer de Monügny zich bij deze gelegenheid niet als een groot eter deed keDnen. Eenige maanden geleden is het Britsch museum te Londen in het bezit gekomen van een mummie van een der eerste Pharao's. Deze mummie, nog in zijn oor spronkelijk lijkkleed gehuldis bijzonder goed be waard gebleven en zooals de naam aanduiddedie op de zerk gegrift stond, waarin dit stoffelijk over blijfsel van een der eerste koniugen gevonden werd, afkomstig van Pharao Mycerinus, die ongeveer 2200 jaar voor de geboorte van Ghristus leefde en een der opvolgers was van den oprigter van de bekende groote pyramide. Deze mummie is om zijnen hoogen ouder dom bijzonder merkwaardig daar de monarch, wiens verbroken gebeente en lederachtige huid thans de bewondering van geheel Londen tot zich trekken, in Egypte regeerde vóór dat Abraham geboren was, en slechts twee honderd jaar na den dood van Misraïm den kleinzoon van den aartsvader Noach en van den eersten Pharao. Naauwelijks konden de sporen van den zondvloed van het aardrijk verdwenen zijn, toen deze vorst leefdedie tijdgenoot was van de voor ouders der groote patriarchen. Dezer dagen is te Helder gevangen een bijzonder fraaije (ongeluks)vogel, die blijkens de in de werken over natuurlijke historie voorkomende beschrijving bekend is onder den naam van pestvogel Ampelus gerrulus). Gewoonlijk schijnt deze vogel veel noordelijker landen te bewonen (Siberie) en slechts zeldzaam ons meer gematigd klimaat te komen bezoeken. In vroeger tijd moet de verschijning van dezen vogel als een voorteeken zijn beschouwd van naderend^pestilentie, en van daar de naam, dien men hem gegeven heeft. Ook in andere streken van ons vaderland zijn deze vogels geschoteno. a., den 24 Nov. zes door den heer D.L. de Leurop Kou- wenhoven aan den Biltschen straatweg in de pro vincie Utrecht. D3S STAD 0033S. DECEMBEB. winterdienst. van GOES. ure. va" BOTTEB0AM. ure. Yrijdag 7 'smorg. 11,.jDingsd. 4 'smorg. 6, Maandag 10 5,30. Zaturdag 8 8,30. IDingsd. 11 8.30 SaUir>-BBVELA3Nn>. DECEMBEB. winterdiens t. van rottkiiimi. ure. van GOES. tirei Vrijdag 7 'smorg. 6,30. VVoensd. 5 'smorg. 9,30. Maandag 10 7,30. Zaturdag 8 n 4, $un)erft'pcn 8lanö, van den 24 November tot 1 December 1866. Gehuwd Geene. Geboren Ben 24. Lieven, z. v. Johannes Non- nekes en Adriana Helena Somer. den 26. Abra ham Willem Adriaan, z. v. Johannes Arnoldus Ross en Jacoba Wilhelmina Anemaet. Elisa

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2