BUITENLAND. voor de aanstaande vergadering een ruimer lokaal gekozenzoodat meer dan liet dubbeltal kaarten zal kunnen worden uitgereikt. Voor ditmaal moeten wij ons tot dit alge meen berigt bepalen, wij komen wel nader daarop terug. Tot lid van den gemeenteraad te Kapelle is met 38 van de 68 uitgebragte stemmen ge kozen J. van Strien. Uit Colijnsplaat wordt ons medegedeeld, dat in den nacht van Maandag op Dingsdag het 3mast klipperschip Equatorhoudende 1200 ton nen last, bemand met 21 koppen, kapt. Walling afkomstig van Bremen en geladen met guano voor Hannover, op den hoek van Schouwen bij den Banjaard is gestrand. Ten einde hulp te zoeken heeft des morgens 8 ure de opperstuur man met 5 matrozen het schip verlaten om te trachten met de sloep aan wal te komen al spoedig evenwel is de boot ten gevolge der holle zee volgeloopen en omgeslagen waardoor 4 matrozen onmiddellijk zijn verdwenen. De genoemde stuurman met zijn makker beide flinke zwemmers, hadden zich op de omge keerde boot vastgeklemd en zijn met den vloed en n. wind aan den Noord-Bevelandscheu wal gedreven. (De matroos was intusschen door uitputting en opslorping van water in de armen van den stuurman gestorven.) Het lijk is on middellijk ter aarde besteld en de overgeblevene door het hoofd van 't bestuur te Colijnsplaat met de meeste zorg verpleegdzoodat hij reeds den volgenden dag in staat was om naar Brouwershaven te vertrekkenten einde met den consul van Bremen middelen te beramen om het schip te bereiken waarvanevenmin als van de opvarenden iets verder is vernomen. De heer burgemeester van Colijnsplaat heeft onmiddellijk per telegraaf aan de Bremer maat schappij kennis van het ongeval gegeven. Dezer dagen had te Colijnsplaat een treurig ongeval plaats. De nog jeugdige, hoogst zwan gere vrouw van den arbeider H., haar kind des avonds in eene krib ter ruste willende leg gen, waartoe zij in het bed moest klimmen, viel bij het uitstappen over een stoelmet het ongelukkig gevolg dat zij een of twee uren later een lijk was. Men meldt uit Graauw20 dezerDoor zijne excellentie den heer commissaris des ko- nings in Zeeland, zijn op voordragt van den gemeenteraadalhier twee tijdelijke buitenge wone veldwachters benoemd waarvan één reeds in handen van den heer kantonregter te Hulst, den eed heeft afgelegd. Die personen zullen alle nachten in de ge meente patrouilleren tot beveiliging van per sonen en goederen, en om de zoogenaamde brandbriefschrijvers en afpersers van geld on der bedreiging van brand, in handen te krijgen en aan de justitie te kunnen opleveren ten einde hunne welverdiende straf te erlangen. Het hoofdbestuur der orde van vrijmetselaren heeft besloten, in overleg en met goedkeuring der afgevaardigden van de loges, om het bescherm heerschap over het opterigten opvoedingsgesticht voor kinderen van overleden minvermogende vrijmetselaren aan te bieden aan Z. K. H. prins Freéerik, dat door dezen welwillend is aange nomen. Dit gesticht zal met voorkennis en goedkeuring van Hoogstdeszelfs gemalin wor den genoemdLouisa stichtingreeds zijn daar voor aanzienlijke sommen bijeengebragt, terwijl dezer dagen door een niet vrijmetselaar te 'sHage, wijlen dhr. Gosselin, vroeger commies bij het ministerie van koloniën, daaraan is gelega teerd 20,000, waarvan de helft nu reeds voor de oprigting van het gebouw is disponibel gesteld, terwijl de tweede helft moet worden belegd in 3 pCt. inschrijving, rente op rente, gedurende 50 jaren, om dan eerst ten dienste van het gesticht beschikbaar te worden gesteld. Naar men verneemt is dezer dagen eene ziekte uitgebroken onder de paarden van den landbouwer P. in de gemeente Fijnaard. Een zestal waren reeds aangetast., waarvan de helft reeds gestorven zijn. De ziekte openbaart zich in een' hevige bloeddiarrhée, waarvan het ont staan vooralsnog, niet te bepalen is. De afdeeling Utrecht van de vereeniging tot bevordering van handwerks- en fabrieknijver heid in Nederland, heeft in hare eergisteren gehouden vergadering de vraag besproken, op welke wijze de wet op de patenten kan worden gewijzigd, opdat zij meer gelijkelijk drukke. Nadat de voorzitter en verschillende leden de groote gebreken in de tegenwoordige wet had den doen uitkomen en den wensch hadden te kennen gegeven dat deze soort van belasting, die eene bepaalde klasse van ingezetenen drukt, mogt worden afgeschaftvereenigde zich de vergadering met eene door den heer J. van den Wall Bake voorgestelde motie, »dat de vereeniging door de terharer beschikking staande middelen eene afschaffing dezer belasting zou trachten te bevorderen." Een door den voor zitter voorgesteld amendement, om tevens bij de regering aan te dringen op eene nieuwe en verbeterde patentwet voor het geval dat het verlies dezer inkomsten door den staat niet kon worden geleden, werd verworpen. In den nacht tusschen 24 en 25 November had te IJsselstein eene ernstige botsing plaats tusschen de politie en een twintig a dertigtal ingezetenen, meest arbeiders, doch behoorende tot de heffe des volks. De botsing was ont staan, doordien zaturdag 11. ettelijke koeijen, aan veepest overleden en dienvolgens begraven, door hen opgedolven zouden worden. Eeeds was begin van uitvoering aan dat voornemen gegeven, toen de policie tusschenbeide kwam. Niet zonder krachtsinspanning kon deze haar prestige handhaven en zag zij zich genoodzaakt van hare wapens gebruik te maken. In de verwarring, daardoor teweeggebragthad de gemeenteveldwachter D. Pijpers het ongeluk, zich door het afgaan van zijn pistool de helft der rechterhand te verbrijzelen. Twee der bel hamels zijn bereids gearresteerd. Benoem 1 n son. Z M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan P. PI. van lis, als le luit. en aan. A. Geill, als 2c luit. bij de rustende schutterij in Zeeland en benoemd tot le luit. G. H. Jonker, thans 2e luit.tot 2e luit. P. Tj. de Gaverevroeger 2e luit. bij de rustende schutterij in Utrechten tot 2e luit. F. M. Verwil- ghenthans sergeant. Door Z. M. is benoemd tot commissaris van po litie te Zierikzee J. K. Broersma, thans wachtmeester te paard 1®. klasse bij de divisie der koninklijke ma réchaussee van Noord-Braband en Zeeland en kom- mandant der brigade te 's Hertogenbosch. Het berigt van de reis van keizerin Eu- génie naar Rome wordt niet door de officieuse dagbladen tegengesproken. Thans zegt men dat de paus persoonlijk de keizerin en den kei zerlijken prins uitgenoodigd heeft, om het Kers feest te Rome te komen doorbrengen. De bijeenkomst van het parlement voor den Noord-Duitschen bond is op den 1 February vastgestelden de regeringendie krachtens een verdrag van 18 Augustus met Pruissen ver bonden zijn, hebben daarvan mededeeling ont vangen. Aangaande deze aangelegenheid kan nog het volgende worden gemeld: Graaf von Bismarck, die zich tijdens zijn oponthoud op het eiland Rügen met de zamenstelling van het parlement en het grondvesten van den Noord- Duitschen bond heeft bezig gehoudenwas hoogst ontevreden over de wijzewaarop men deze zaak te Berlijn behartigd had. Omstreeks de helft van November zou hij zelfs, dien tengevolge zijn ontslag hebben aangeboden. Thans intrigueren tegen hem een aantal per sonen van de conservatieve zijde, die meenen dat hij zeer goed kan gemist worden. Ook de heer von der Heydt moet hem niet zeer ernstig hebben ondersteund. Graaf Eulenburg daarentegen heeft den minister krachtig ter zijde gestaan. De koning heeft intusschen graaf von Bis marck doen bewegen, zijn verzoek om ontslag in te trekken hetgeen gelukt isgraaf von Bismarck heeft echter, alvorens toe te stemmen, verlangd dat m^t de zamenstelling van den Noord-Duitschen bond voortgang zou worden gemaakt. Op die wijze wordt de spoedige bij eenroeping van het parlement verklaard. Ook wil hij de organisatie van de nieuwe pro vinciën krachtig bevorderen. Er zullen mannen van vertrouwen worden bijeengeroepen, aan wie het plan van organisatie zal worden voorgelegd. Lord Stratford heeft aan een dagblad van Norwich den volgenden brief toegezonden: Het publiek verhaaltdat ik een erfenis zou hebben gekregen van 90,000 pond sterl. Wees zoo goed dat gerucht tegen te spreken. Mij is dat fortuinje niet ten deel gevallen en de reden waarom ik dit publiek wil gemaakt zien, is, dat, indien men mij werkelijk zoo rijk be schouwt, ik genoodzaakt zal worden als gent leman te leven, dat ik alles wat ik zou wen- schen aan te koopendriemaal duurder zou moeten betalen dan een ander. Gorn engdo ujorlgten. Dat er eene inspectie van militaire troepen plaats heeft voor een generaal of voor andere hoofd-officie- ren is geene zeldzaamheidmaar dat zoodanige troe pen worden geïnspecteerd door een particulier burger en zijne huisvrouwbehoort zeker tot de uitzonde ringen. Dit nu had jl. Zaturdag morgen, ten half negen ure, te Delft plaats op de Paardenmarkt. De aanleiding daartoe was deze. Donderdag avond ver voegde zich een soldaat van het aldaar in garnizoen liggende bataillon infanterie, bij den koopman G. W. en kocht aldaar eenige eijeren, waarvoor hij twee verzilverde penningen in betaling gafin plaats van twee tiencentstukjes. De koopman en zijne vrouw ontdekten het bedrog pas toen de vogel gevlogen was, die, in strijd met hetgeen vogels anders ple gen te doen, zijne eijeren niet had neergelegd, maar meegenomen. Verstoord over dc wijze waarop zij waren beet genomen en meenende, dat zij den schalk wel zouden herkennen wanneer zij hem onder de oogen kregenbeklaagden zij zich zeer over het ge beurde bij de chefs van den delinquent. Het gevolg daarvan was, dat onmiddellijk order werd gegeven, om W. den volgenden morgen toegang te verleenen tot de zalen in de kazerne, waarin met de man schappen theorie wordt gehouden. En zoo geschiedde het, dat W., Vrijdag morgen, ten half elf ure, al de daar aanwezige soldatentronienstuk voor stuk, met argusblikken onderzocht, om, ware het mogelijk, den man te ontdekkendie zich zoo zwaar aan hem en aan zijne wederhelft vergrepen had. Maar, eilacy! hoe W. ook rondzag, 't mogt hem niet gelukken den man te vinden dien hij zocht. Ontevreden over den onvruchtbaren afloop van dat examen, verkreeg W. op zijn verzoekde vergunning om een tweede on derzoek in te stellen, thans vergezeld door zijne huis vrouw, die zich, naar het scheen, op het stuk der gelaatkennis sterker waande. Van daar Zaturdag morgen, ten half negen ure, generaal appèl op de Paardenmarktwaar al de manschappentot zelfs zij die in arrest zaten, de koks enz., moesten ver schijnen. Weldra verscheen ook het bedrogen echt paar en had er door hen, onder een vrij hevige re genbui, waartegen de vrouw zieh trachtte te beschutten door haar schoudermantel over het hoofd te slaan eene wandeling langs de geopende gelederen plaats, waarbij op nieuw naar den verborgen zondaar scherp werd uitgezien. Maarhetzij dat het geheugen van W. en van zijne echtgenoote, hun booze parten speelde, hetzij dat de schuldige iets van de kunst van Eduard Bamberg verstond, en zijn gelaat plooijen wist te geven, waardoor het, zelfs voor zijne beste bekenden, onkenbaar werddit tweede onderzoek leverde geen gunstiger uitkomst dan het eerste, en moesten dus de bedrogenen troosteloos huiswaarts keeren, met de overtuiging nogthans, dat door den chef van het bataillon, met de meeste bereidwilligheid al dat gene was gedaanwat kon strekken om een veronge lijkt burger genoegdoening te geven en om tot de ontdekking te komen van hemdie zich had schuldig gemaakt aan een vergrijp, waarvoor hij alsdan zeker naar behooren zou zijn gestraft geworden. Men zegt, maar voor de juistheid van dit berigt durven wjj niet instaan, dat de soldaten, bij het vertrek van W. en zijne huisvrouw, een luid hoerah ter hunner eere aanhie ven, en dat 2ij, op hunne tehuisreize, vanvele burgers blijken van deelneming ontvingen. Deltfsche Cl.) Een koopman uit de omstreken van Königgriitz, heeft aan een ijzerkooper te Weenen 100 centenaars lood verkocht, bestaande geheel uit kleine kogels, welke op de slagvelden zijn bijeenverzameld. Het vol gende feit maakt te Brussel veel sensatie. De koning had als prijs voor den zeil- en roeistrijd een speld

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2