1866. N». 94. VRIJDAG 30 NOVEMBER. 538te Jaargang. Inspectie van de Verlofgangers der Nationale Militie. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. MW-5 COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prfls per kwartaal 1,35. fr. p. p, ƒ1,90. Gewone advertentlëu worden a 15 ct. de regel geplaatst, fleboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels, 1,80behalve het zegelregt. De Inzending van advertentlën kan gesehleden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. WAARSCHUWING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, gezien het besluit van den heer commissaris des ko- nings in de provincie Zeeland, van den 9 November 1866, A no. 11383', 3e afd. (Prov. blad no. 124,) brengen ter kennis van degenen die het aangaat: Dat de Inspectie van de Verlofgangers der Nationale Militie op Vrijdag den 14 December 1866des voormiddags ten 10 ure, zal plaats hebben in de Wan- delkerkbinnen deze gemeeutewaartoe de verlofgan gers zich zullen verzamelen voor het raadhuis. En worden mitsdien alle verlofgangers, welke zich in deze gemeeDte bevinden, beboorende tot de lig- tingen van 1862, 1863, 1864 en 1865 die vóór den 1 Junij 11. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteldten ernstigsten aangemaand tot eene stipte opvolging der onderstaande bepalingen. 1. de verlofganger meldt zich binnen 30 dagen na den dag waarop hem de verlofpas is uitgereikt bij den burgemeester zijner woonplaats aanten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 133); 2. de verlofgangerdie zich in eene andere gemeente gaat vestigen geeft daarvan kennis aan den bur gemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na dien dagwaarop hij komt in de gemeente waarin hij zich vestigt, meldt hij zich bij den burgemeester dier gemeenteten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. Art. 134); 3. de verlofganger van de militie te landmag zich, zonder toestemming van den minister van oorlog, niet langer dan gedurende vier weken buiten 'slands begeven. (Art. 136); 4. de verlofganger die art. 133134 en 136 niet naleeft, wordt in werkelijke dienst geroepen en gedurende 3 maanden gehouden. (Art. 137); 5. de verlofganger van de militie te land die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den militie-commissaris te worden onderzochtver schijnt b\j dat onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. (Art. 138, 139 en 140); 6. de verlofganger van de militie te land is aan de militaire regtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, dien het onderzoek voor den militie-commissaris duurt, en, in het alge meen, wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130): 7. behoudens het bepaalde bij art. 130, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bêwaring of arrestdoor den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger 1. die zonder geldige reden niet bij het onder zoek verschijnt 2. die, daarbij verschenen zijndezonder geldige reden, niet voorzien is van de bij art. 140 ver melde voorwerpen 3. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander beboorendeals de zijne vertoont. (Art. 141); 8. onverminderd de straf, in het voorgaand artikel vermeld, is de verlofganger verpligt, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143); 9. de verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4 van art. 141 bedoeld of niet over eenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub 2 en 3 van art. 141 vermeld, wordt on der de wapenen geroepen en van 36 maanden ge houden. Art. 144); 10. de verlofganger die niet voldoet aan eene oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur be handeld. (Art. 145); 11. elk, die voor de militie is ingeschreven en ieder die daarbij is ingelijfd, kan, overeenkomstig de daarom trent bestaande voorschriften, tot eene vrijwillige verbindtenis, voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemagt, het korps mari niers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittin gen plaatsvervangers echter niet bij de zeemagt of het korps mariniers, gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Art. 9 en 79); 12. Aan de bij de militie te land ingelijfden, die verlan gen na volbragten oefeningstijd minstens zes maan den onder de wapenen te blijven of te komen, zon der zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. (Art. 126). En ten einde niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden geaffigeerd ter plaatse alhier gebruikelijk en geïnsereerd in de Goes- scke Courant. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 24 No vember 1866. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. Beltendmaliitis. DE BURGEMEESTER VAN GOES, maakt bij deze algemeen bekend Dat ten gevolge van .de benoeming van den poli- ciedienaar der tweede klasse HUIBREGT DUIYE- WAARDT, als Concierge van de Hoogere Burger school tot zijnen opvolgerals policiedienaar van de tweede klasse is benoemd de persoon van J A Jf K m Si UIA 11t> wonende binnen deze gemeente, met ingang van den eersten December aanstaande. En opdat de benoemde als zoodanig zoude erkend wordenzal deze worden afgekondigdaangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Goesden 28 November 1866. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. WaarsoHuwlns. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, herinneren de belanghebbendendat bij de verorde ning in het belang der openbare gezondheid in deze gemeente, vastgesteld door den gemeenteraad den 26 April 1864 en afgekondigd den 18 Augustus daar aanvolgende is verboden Het verkoopen of ter verkoop aanbieden van Koek, Gebak, Suikergoed en dergelijke eetwaren met Verguldsel belegd of gekleurd, alsmede Cho- colaadjes en Anijssuikers met wormkruid bedeeld: als zullende door de policie daarop naauwkeurig wor den toegezien en tegen de overtreders van dat ver bod proces-verbaal opgemaakt. Gedaan te Goes, den 29 November 1866. Burgem. en weth. voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. GOESden 29 November. De uitslag der loting tot bet opmaken van den rooster van aftreding der leden van de twee de kamer, is als volgt: lste helft ,jer aftredende leden (in 1868): de beeren Reinders, ZijlherJonchbloetThorbeche de Roo van AlderwereltWijbengavan Beyma thoe Kingma, Stieltjes, van der LindenDumbar, Dam, van Lijnden van Sandenburg, Heydenrijck van Lidth de Jeude, J. K. van Goltstein, Kien, W. van Goltstein, van Foreest, Geertsema, Go- defroiRochussenPijnappelTaets van Ame- rongen, Hoffman, Wintgens, Viruly Verbrugge Fransen van de Putte, van Zuylen van Nyevelt de Raadt, Begram, van Eek, v. Kerkwijk, Hol ling erus Pijpers, Verheijen, Bots, Haffmans en van Zinnicq Bergmann. 2de helft der aftredende leden (in 1870), de beeren: het lid dat in Groningen zal worden ge kozen, Westerhoff, van Heiden Reinestein, Hingst, Moens, van Blom, Storm van 's Gravesande, van Naamen van Eemnesvan Limburg Brouwer van Delden, van Rappard, Keuchenius, van Nis pen van Sevenaarvan Hardenbroek van Look horst van VoorthuysenMensonides 's Jacob van der Hucht, van Reenen, Heemskerk, Insinger, van Wassenaer Catwijck, de BrauwHoekwater, Blom, de Casembroot, Bichon van IJsselmonde, SimonsFokker, Saaijmans Vader, Guljé, Beens, van den Heuvel, de Lom de Berg, Kerstens en Luyben. De loting voor de gekozenen in het district Maastricht wordt uitgesteld tot dat de benoem den zullen hebben zitting genomen. In de zitting van gisteren zijn de in het hoofd kiesdistrict Maastricht gekozen leden de Bieber- stein en van der Maesen de Sombrcff toegelaten. De afdeelingen hebben een aanvang gemaakt met het onderzoek der staatsbegrooting voor 1867. De kiesvereeniging Groningen te Groningen, heeft tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer gesteld den heer mr. P. P. van Bosse, en de kiesvereeniging Eendragt maakt magt, de heer mr. W. H. Dullert. (Per telegraaf.) Wegens de aanmerkelijke uitbrei ding der veeziekte, acht de minister van binnenland- sche zaken het raadzaamde onteigening en afmaking van ziek en verdacht vee linnen de lijn van afslui ting, tijdelijk te staken. Gelijk wij in ons vorig nommer mededeelden, vond de tegen jl. Maandag aangekondigde volks voorlezing veel bijvalwaartoe de nieuwsgie righeid ook het hare zal hebben bijgedragen. De proef is, tegen verwachting, gunstig geslaagd. Algemeen hebben de beide lezingen zoo om den aangeslagen populairen toon als de behan delde onderwerpen den lust opgewekt tot bij woning van eene volgende, die dan ook reeds voorloopig binnen korte dagen is vastgesteld. De commissie met- de regeling belastheeft

Goessche Courant | 1866 | | pagina 1