BUITENLAND. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is inge komen eene aanbevelingslijst voor een lid van den Hoogen Baad, ter voorziening in de vacature van mr. G. van Tsselsteijn, die bedankt heeft, waarop zijn ge steld: lo. mr. J. F. Pringleprocureur-generaal bij het geregtshof in Gelderland; 2o. mr. O. W. F. Vail- lant, president van het hof van Zeeland, 3o. mr. J J. Swartoud-president bij het hoog geregtshof in Indië; 4o. mr. F. O. Donkervoormalig advocaat te 's Hage 5o. mr. F. Hofstede procureur-generaal bij het geregtshof in Drenthe60. Jhr. O. de Jonge raadsheer bij het hof van Zeeland. Voorts is overgegaan tot de loting door de leden voor de rooster-afdeeling. In de zitting van heden is de gewijzigde begroo ting van oorlog voor 1867 aangeboden. De post voor de infanterie onderging eene vermeerderingterwijl werd besloten tot opheffing van het 6de regement dragonders. De gewijzigde organisatie moet strekken om op het spoedigst zich naar een of ander bedreigd punt te kunnen begeven. Is voorgenomen de ophef fing der vestingen MaastrichtVenlo Vlissingen Bergen-op-Zoom en Fort Bath. Woensdag zullen achtervolgens worden onderzocht de ontwerpen lo. tot vaststelling der staats-begroo- ting 1867 2o. tot vaststelling van de begrooting der staats-spoorwegen voor 1867 en 3o. tot nadere regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot van 1864. Naar men verneemt, heeft de heer G. Rein- ders een telegram ontvangen van leden der staten van Groningen waarin zij hem hulde brengen voor de rede, die hij bij het aanvaar den van het tijdelijk voorzitterschap der nieuwe kamer heeft gehouden. Daar de rede van den minister van justitie in het Fransch is vertaald en verspreidis dit ook geschied met de toe spraak van den heer Reinders. Uit de vele aanvragen om toegangkaartjes voor "de volks-voorlezing op heden avond, maken wij op, dat de belangstelling groot is, velen hebben wij moeten teleurstellen en afwijzen bij gebrek aan plaats. Naar men ons mededeelt, was de waterstand in deze strekensinds jaren zelden zoo hoog als tegenwoordigook na den ^anleg eener nieuwe leiding tot afvoer. - De landerijen vroeger droog, staan thans onder en verschei dene hooger gelegenen dras, wat intusschen zeer het ongedierte, voornamelijk muizen, doet ver dwijnen. In menigte trekken deze laatste naar de te veld staande schelven en rigten daar niet weinig schade aanook de schuren der land bouwers deelen in die plaagop allerhande wijze wordt er jagt op gemaakt. Men meldt uit Neuzen, dat door den bri gadier kommandant der maréehausee te Axel, op aangifte van boekhandelaars aldaar, ten laste van den directeur van het postkantoor te Neuzen, proces-verbaal is opgemaakt, ter zake van het doen circuleren van inteeken- lijsten op boekwerken. Uit Hulst wordt met zekerheid berigt, dat eerstdaags ook in die stad een kantoor voor de rijkstelegraaf zal gevestigd worden. Uit Nijmegen zijn weder 5 jongelieden ver trokken naar Rometen einde in dienst te treden bij de pauselijke zouaven. In den nacht van 20 Nov. jl. heeft de com missaris van policie te Goudavergezeld van den inspecteur en een paar agentenin eene schuur, staande nabij het spoorweg-station al daar aangehouden eene groote hoeveelheid rundvleesch, afkomstig van een der negen ach ter die schuur begraven en weder opgedolven koebeestenwelke aan den veetyphus hadden geleden. De dadersnabij de schuur woon achtig, hadden op het eerste gerucht van de policie om binnen te komende bij zich heb bende lichten uitgedaan, zoodat van elders licht moest gehaald wordenwaarna men bij het vleeschhetwelk een ondragelijken stank ver spreidde, ook nog slagtersgereedschappen vond. Te Dokkum zijn de prijzen der klei-aard- appelen reeds 1,50 per mud gedaald. De vroeger hooge prijs op de roep van slecht en weinig was gebleken als zeer voorbarig. Een zeer liederlijk huisvader, die daarentegen door het lot gezegend is met eene brave, op passende vrouw welke laatste reeds geruimen tijd van hem gescheiden geleefd heeft, gelukte het voor een paar maanden door zijne welspre kende woorden van berouw en beterschap, haar over te halen weder vereenigd de levensreis voort te zetten. Het bleek der vrouw echter spoedig, dat zij met een on verbeterlijken licht mis te doen hadreeds de eerste dagen na hunne hereeniging kwam hij weder zoo dikwijls beschonken te huis als zijne beurs het toeliet en dan volgde er gewoonlijk voor de vrouw nog een pak slaag. Gepasseerde Donderdag, zijnde kermis, had hij ook weder tijdig een hartster- kingje genomen, kwam toen eens te huis kijken, kreeg woorden met zijne wederhelft, zette haar na eene korte discussie op straat en pakte toen zijne meubeltjes op eene kar, om een en ander voor klinkende specie te verwisselen en dan behoorlijk kermis te houden. De ex-koning George van Hannover heeft de hoop nog niet laten varen om weder in het bezit te komen van zijn troon. De regerings raad Meding bevindt zich op dit oogenblik te Parijs 0111 te trachten aldaar een blad op te rigten, dat zich hoofdzakelijk zou belasten met de verdediging van de belangen des ex-konings. In Hannover blijft de publieke opinie zeer ten gunste van den voormaligen vorst gestemd. Dit blijkt onder anderen weder uit het feitdat men de uitgave van de Cellesche Zeitungwelk blad den nieuwen stand van zaken was toe gedaan, heeft moeten 'Slaken door gebrek aan abonnementen. Dit blad was vroeger een zeer gewild orgaan Het stoomschip Great Eastern zal te Li verpool eene volledige reparatie ondergaan. Onder anderen zullen er nieuwe stoomketels in worden geplaatst. Het totaal der onkosten be loopt 60,000 p. st.terwijl de reparatien in 13 weken zullen zijn voltooid. De directeuren hebben zich deze uitgaven getroost, aangezien het schip voor 12 maanden verhuurd is voor 100,000 p. st. (waarvan 40,000 p. st. op reke ning zijn betaald) aan eene Fransche maat schappij tot het overbrengen van passagiers van New-York naar Brest, ten einde hen in staat te stellen de tentoonstelling te Parijs te bezoeken. Onder het opschrift Invoer van vee uit Holland" zegt If Escaut van 22 Nov. dat in de zitting der kamer van vertegenwoordi gers, de minister van binnenlandsche zaken in antwoord op eene interpellatie van dhr. De Laet heeft verklaard, dat de vraag: in hoe verre geslagt vee zou mogen worden ingevoerd, onmiddelijk zal worden -onderzocht. Hetgeen zonder het minste gevaar in Enge land plaats heeft, zou ook niet de minste zwa righeid in Belgie kunnen opleveren. De toe voer van vleesch uit Nederland zou eene on middelijk sterke daling in de prijzen veroor zaken van een voor de eerste behoeften nood zakelijk artikel. Het vee wordt of in zijn geheel geslagt of in stukken gehakt, in kisten te Londen aangevoerd. Het onderzoek naar de al of niet goede kwaliteit vereischt slechts een oogenblik. Hetzelfde zou op onze grenzen aan de buraeux kunnen plaats hebbenterwijl men eenige vaste dagen in de week voor de keuring zou kun nen bepalen." De kalf-officieele Pays zet steeds zijne aanvallen tegen België voort en beweert niets minder dan dat de Vlamingen den mond vol hebben van de herovering van Rijssel en Va lenciennes. »Er moet een eind komen" zegt het blad »aan dat stelsel van opiui- jing tegen het keizerrijk, welker doel is om wantrouwen, laster, tweedragt en haat te zaaijen daar, waar God zelfs geen grens heeft willen oprigten, opdat er geen hinderpaal zou zijn voor eenheid en vrede." De Patrie stelt het vertrek van Maxi- miliaan als een niet alleen waarschijnlijkmaar zelfs te voorzien gevalterzelfder tijd geeft het te kennen dat het Fransche gouvernement zijne voorzorgen genomen en alles heeft voorbereid »om de ongeregeldheden te voorkomen, welke het gevolg zouden kunnen zijn van eene schor sing der keizerlijke magten voor de invoering te waken van een nationaal gezag, tegenover hetwelk het Fransche vaandel zijn prestige tot den laatsten dag zal kunnen handhaven." Op die wijze laat zich alles vergoelijken De Fransche wet ontheft van de krijgs dienst dengene die de steun en kostwinner voor een gezin is. Bij eene ministerieele beslissing is thans uitgemaaktdat die vrijstelling eene gunst is welke aan onwaardigen onttrokken kan worden en dientengevolge is bevel gegeven tot inlijving van een jongmandie als steun van een gezin vrijgesteld was maar sedert zijne moeder had mishandeld en die het geld ver kwistte hetwelk hij verdiende. In het laatst der maand Augustus jl. begaven zeven-en-veertig aanzienlijke ingezete nen van Sleeswijk zich naar Berlijn, met een adres houdende verzoek om hereeniging met Denemarken. Zij konden er noch bij den ko ning noch bij den heer von Bismarclc audiëntie verkrijgen maar werden ontvangen door een ambtenaar van het ministerie van buitenland- sche zaken deze nam het adres aan en be loofde namens den minister een schriftelijk ant woord daarop. Dit antwoord is nog niet ontvangen zegt Dagbladet maar intusschen zijn bijna 20,000 ingezetenen van Sleeswijk schriftelijk tot den inhoud van het adres toegetreden, en is reeds een lijst van toetredingenbevattende 15,643 namen, door de ontwerpers van het adres aan den heer von Bismarck toegezonden. Dagbladet erkent dat er in Sleeswijk ook stemmen opgaan voor de vereeniging met Pruis- sen, of althans tegen de splitsing van Sleeswijk, en dat deze luider klinken en meer weergalm in Europa hebben, dan de stemmen der Deensch- gezinde Sleeswijkersdoch het houdt staande, dat de Deenschgezinden de meerderheid in Sleeswijk uitmaken, maar door de minderheid, met hulp van de Pruissische overheden, over schreeuwd worden. Keizerin Eugénie moet zoo zeer onder den indruk wezen van den toestand, waarin de paus verkeertdat zij verklaard moet hebben een gewetensbezwaar te maken langer keizerin van Frankrijk te blijven, wanneer de paus ophield wereldlijk hoofd van Rome te zijn. Te St. Etienne zijn 10,000 Chassepot- geweren besteld, in de wapenfabriek te Chatel- leraux 20,000, en 6000 te Tulle. Eerst in Fe bruary 1868 kunnen al die geweren gereed zijn. Q-oxaaeiiScSL© Toorlgton. Te Botterdam is een jaar geledeneen weduwnaar hertrouwd, wiens eerste huwelijk kinderloos was ge bleven. Dezer dagen schonk zijne tweede vrouw hem een zoon. „Dat hadt Marietje moeten belevenriep de gelukkige vader vol vervoering uit. Maria was de naam zijner eerste vrouw.) De Moniteur de Soir wijdt niet minder dan drie kolommen aan het betoog, dat de waterratten, mits men ze goed weet toe te bereiden, met het beste wild kunnen wedijveren. Het Fransche regeringsblad verzekert, dat gebraden waterratten en waterrattenpeper de grootste délicatesse zij, die men zich denken kau. Of velen lust zullen hebben zich van de waarheid dier bewering te over tuigen?Te Utrecht eet men ongare of aangebrande aardappelen omdat devrouwen zich bemoeijen metstaats zaken. Al is het niet nieuw, zou Z. M. haar gevoege lijk doen antwoorden, zooals in dergelijk geval, door

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2