BUITENLAND. Er wareu dus van de 1360 stemgeregtigden 1110 opgekomen waarvan 6 van onwaarde, (nl. 3 in blanco, 2 niet voorzien van het zegel van het onder-kies district en 1 niet voorzien van het zegel van het hoofd-kiesdistrict'olijker.s het gemeente-wapen afkoms tig uit Fort-Bath) dus 1104 geldig uitgebragte stem men. Daarvan bekwamen mr. P. H. Saaijmans Vader 611 en mr. J. H. de Laat de kanter 493 stemmen Bij koninklijk besluit van 9 Nov. is besloten de vergadering van de staten-generaal bijeen te roepen en hare opening te bepalen op Maan dag 19 Nov. 1866, des namiddags ten één ure. Met betrekking tot de veeziekte wordt van wege het ministerie van binnenlandsche zaken medegedeeld Het plan, dat sedert de wet van 1°. Sep tember jl. in werking is gekomen, en door de regering gevolgd wordtkomt kortelijk hier op neder. Buiten de lijn van afsluitingont eigening van alle ziekten en verdachten; bin nen de lijnoveral waar het getal aangetasten niet groot is en in gemeenten waar zich op nieuw gevallen voordoen. Een groot gedeelte der besmette streek en alles wat buiten de afsluitingslijn ligt, wordt daardoor vrij gehouden. In het Oostelijk deel van Zuid-Holland en het daaraan grenzende Westelijke deel van Utrecht, waar de meeste gevallen voorkomenwordt de onteigening en afmaking nog niet toege past. In die streek begint de ziekte in het algemeen af te nemenen zoodra de kans gun stig iszal men ook daar door afmaking trach ten de ziekte uitroegen. De naderende op- stalling van het vee kan daarop van invloed zijn door snellere doorzieking, op de stallen. Een Duitsch blad meldt, dat thans de ver loving van den jongen prins Albert van Penissen, met zijne nicht prinses Mariedochter vau prins Frederik der Nederlandenalgemeen als zeker beschouwd wordt. Er wordt bijgevoegddat de jonge prins, vergezeld van zijnen vader, weldra naar 's Gravenhage zullen vertrekken. Bij besluit van gedeputeerde staten van Zee land, van den 8 November 1866, no. 67, (Prov. blad no. 123), is bepaald, dat de keuze ter be noeming van een lid der provinciale staten, ter vervanging van den heer J. Sergeantoverleden, in het hoofd-kiesdistrict Hulstzal plaats heb ben op Dingsdag den 27 November aanstaande, en dat de dag der herstemming, zoo die noodig mogt wezen, zal zijn Dingsdag den 11 Decem ber daaraanvolgende. Wij meenen de tolk te zijn van het publiek dat gisteren de opvoering onzer rederijkers kamer Vondel heeft bijgewoondals wij de onverdeelde goedkeuring uitsprekenwaarmede die opvoering werd ontvangen. Ieder der leden kweet zich verdienstelijk van zijne taak het geheel was juist en schoon ineengevoegd en de schoone costumes zetten aan de voorstelling allen luister bij. Meermalenis het gezegd, dat elke opvoering van de ontwikkeling der kracht van de kamer getuigd, maar thans vooral heeft zij daarvan een doorslaand bewijs gegeven. Waar zoo de kunst beoefend wordt, moet zij wel invloed hebben, zoowel op hare priesters als op hare begunstigers, en het is daarom vooral, dat wij de opvoering van Woensdag toejuichen. Wij hopen dan ook, dat de welverdiende bijval, door de kamer bij vernieuwing ingeoogst, haar ten spoorslag moge zijn, om in haren ijver te volharden en ons nog menigmalen te vergasten op zooveel waarlijk schoons, als zij nu weder te genieten gaf. De stoomboot Stad Vlissingen no. 1, gisteren van Vlissingen naar Breskens varende, is te halverwege door een stortzee overvallen, die belangrijke schade aan de raderkast heeft toe- gebragt en den gezagvoerder doen besluiten om terugtekeeren. Wij vernemen, dat te Hulst, hoogst waar schijnlijk eerlang, een rijks-telegraafkantoor zal gevestigd worden. De Twentsche vereeniging tot bevordering van Nijverheidheeft onlangs aan den minister van finantien een uitvoerig adres gerigt, waarin ernstig aangedrongen wordt op de herziening of afschaffing van de patentwet. Uit Engeland wordt geschrevendat men de veeziekte daar als geweken kan beschouwen en dat men zulks meestal dankt aan de krachtige maatregelen daaromtrent genomen. In de af- geloopen week deden zich daar te lande maar twee gevallen voor. Sedert het uitbreken van de ziekte werden er 253,725 runderen aangetast, waarvan 85,013 werden afgemaakt 124,305 aan de ziekte stierven en 33,413 hersteld zijn. Wij hebben onlangs reeds tot onze lezers de waarschuwing gebragt tegen een gevaarlijk speelgoeddat door de nieuwheid aantrekt. Wij meenen het onderstaande, om het belang der zaak, ook te moeten overnemen: Onder den naanï vin duivelstranen (larrnes du diabledevils tears) is weder een nieuw schei kundig speelgoed in den handel gebragt, dat als ronde, aan ééne zijde opene ligchaampjes voorkomt zoowel in kleur als in vorm veel overeenkomst heeft met de welbekende rozen- bottels en bestaat uit kleine stukjes sodium- metaalgewikkeld in boomwoldie met pe troleum doortrokken en uitwendig met rood gekleurd collodium overdekt zijn. Een dozijn dezer bolletjes is m een glazen buisje vervat, dat aan beide zijden met eene kurk gesloten is. Werpt men nu een van deze zoogenaamde duivelstranen" op water, dan verlaat het sodium-metaal het omhulsel, ontleedtzooals bekend isal ronddraaijende en sissende het water en doet soms de pe troleum ontbranden. Wij betreuren het, zegt een berigtgever, dat de industrie in den laatsten tijd verschijnselen, hoogstmerkwaardig voor den wetenschappelij- ken manals openbare vermakelijkheden voor het publiek exploiteert. Deze geheel verkeerde toepassing moet in hooge mate bezorgdheid verwekken bij hen, die gewoon zijn met schei kundige proeven om te gaan en de gevaren kennen, waaraan mén zelfs bij de meestmo- gelijke voorzigtigheid gedurig is blootgesteld; wanneer de losgemaakte elementen op hevige wijze hunne neiging tot verbinding openbaren en deze door vuurverschijnsel en ontploffingen doen vergezeld gaan. Het brengen van sodi um-metaal op water b. v., waarin bovenge noemde aardigheid bestaat, eicht de grootste voorzigtigheid. Geraakt het op eenige plaats van bord of schotel vast, dan ontbrandt het niet alleen maar spat vaak met hevige kracht uiteenbrengt brandwonden op de huid voort en zouin het oog geraakthet verlies van het gezigt tengevolge kunnen hebben. Ook is be kend het pijnlijke gevoel bij het aanvatten van sodium met eene vochtige hand (vorming van soda caustica of bijtende soda,) vooral als de hand op eenige plaats verwond is. ALGEMEEN OVERZIGT. De Duitsche en Fransche bladen houden zich, dezer dagennog al eens bezig met de toekoms tige verhouding van Luxemburg tot Duitseh- land. Er zijn er, die beweren, dat men in Pruissen weinig gesticht is door den tegenstand, dien door den koning-groothertog aan de plan nen van Bismarck wordt gebodenen zij gaan zelfs zoo ver van eenige bedreigingen te doen hoorendie vervuld zouden wordenwanneer de koning groot-hertog op den duur bleef wei geren, om deel te nemen aan den nieuwen Noord-Duitsclien bond. Anderen weder bewe ren dat Pruissen een deel van Limburg voor zich verlangt. Hoe het zij, uit alles blijkt,, dat wij nog niet aan het einde zijn van deze verwikkelingen, en dat door het Luxemburgsche gouvernement met kracht en bekwaamheid zal moeten gehandeld wordenterwijl de voorge wende aanspraak op een deel van Limburg tot den wensch leidtdat ook het Nederland- sche gouvernement met eene vaste hand voor de belangen van dit deel van zijn gebied zal waken. Oostenrijk overlegt welke hervormingen er noodig zijnten einde zich te handhaven op het standpuntdat eenmaal is ingenomen. Die hervormingen betreffen niet alleu het leger, maar alle de deelen van het bes'.u.y, De on dervinding heeft geleerd, dut de i gingendie daartoe moesten leidensteeds grooten tegen stand hebben gevondenen de verwachting is dan ook nu niet hoog gespannen. Misschien echter zullen de laatste gebeurtenissen gediend hebben, om veler oogen te doen opengaan, en in dat geval zou er kans zijndat er nog eens iets tot stand kwam. Er wordt veel gesproken van een voorge nomen verbond tusschen Rusland en Pruissen. De meesten echter gelooven daaraan niet en meenendat het eerste rijk er veel meer belang bij heeftom zich te versterken tegenover eene mogendheid, die zich in den laatsten tijd zoo zeer heeft uitgebreid. Intusschen heeft Rusland de meest geruststellende verzekeringen gegeven, met betrekking tot de aanvulling van zijn leger, zoodat men daarin geene voorbereiding ziet voor eenen nieuwen strijd. Indien maar niet van anderen kant, die strijd wordt uitgelokt en noodzakelijk gemaakt. Pruissen houdt de handen volmet zijne ge annexeerde landen, en het is gemakkelijk te berekenendat het daarmedeop den duur veel zal te doen hebben. Ook al hadden al die landen, met volkomen toestemming zich onder den Prnissischen scepter gebogen, wat blijkens berigten uit Hanover, op verre na het geval niet isdan ligt het toch in den aard der zaakdat eene zanrenvoeging van zoo onderscheidene bestanddeeleneene opheffing van gewaardeerde nationaliteitenonmogelijk die zamensmelting kan opleveren, die voor een duurzameu vrede noodig zoude zijn. Uit Italië zijn geene bijzondere berigten. De aandacht blijft er gevestigd op den loop der zaken te Rome. Een deel der Fransche bezet ting zou den 12 reeds op weg zijn naar Frank rijk maar er waren onder de hand pogingen aangewend om een deel der Fransche soldaten te bewegen, dat zij bij het vreemden legioen zouden overgaan. Dat legioen toch was mer kelijk gedund door desertieen men verwachtte daarvan niet veel steun voor de pauselijke re gering. Engelandzegt menzou aan den Paus het eiland Malta, tot verblijf, hebben aangeboden, maar reeds staat het vastdat, werwaarts de H. Vader zich ook begeve, als men hem dwingt den alouden zetel van het pausdom te verlaten, aan zijn gezag een schok zal worden gegeven die de verst strekkende gevolgen hebben kan. Uit Spanje komen, op den duur, ontrustende berigten. Men spreekt van eene oproerige be weging in Barcelona, en moge dit ook al over dreven zijnhet is zeker, dat men zich daar eerlang op nieuwe bezwaren kan verwachten. Ook uit Mexico zijn de tgdingen niet bemoe digend en al meer en meer wordt het zeker dat keizer Maximiliaan zich niet zal kunnen staande houden, als der Franschen steun hem begeeft. - De Italiaansclie bladen bevatten thans uit voerige berigten omtrent den intogt van koning Victor E nanuel in Venetie. Hij kwam daar ijl den morgen van den 7 aan, en werd aan het station door alle autoriteiten en duizenden nieuwsgierigen ontvangen. Daarop nam hij met de prinsen plaats in een statie gondel en werd gevolgd door een aantal andere gondels waarin de dignitarissen enz. gezeten waren. De gon delvaart duurde twee uren. Op het St. Marcus- plein gekomenwaar eene tallooze menigte bijeen was en alle huizen waren versierd, werd hij, even als op zijn vaart derwaarts, met een onbeschrijfelijk gejuich begroet. Hij begaf zich naar de kathedraal, om het Te Deum bij te wonen en vervolgens naar het paleis, waar hij audiëntie gaf. Deputatien uit de meeste Ita- liaansche steden waren voor deze plegtigheid naar Venetie afgevaardigd. De heer George Peabody, wereldvermaard door het wegschenken van millioenen dollars heeft te Nieuw-York de inwijding bijgewoond

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2