VRIJDAG 16 NOVEMBER. 53ste Jaargang, Sels.endmals.ing. M* P. H. SAAYMANS VADER. BINNENLANDSCHE BERICTEN. 1866. N". ■egft» A t*5PV/'v,AA GOESSCIIE COURANT. De uitgave dezer t'ourant geschiedt Maandag en Donderdag avond, nitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,95. tr, p. p, ƒ1,90. Gewone advertentiCn worden a 15 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels, a 1,30behalve bet zegelregt. De inzending van advertentiSn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES van het bureau van stemopneming aldaarontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering der stem briefjes en van het opmaken der gedane herstemming ter benoeming van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, gehouden den 13 en 15 November 1866; zijnde uit het proces-verbaal van laatstgemelde dagteekening gebleken, dat als zoodanig met meer derheid van stemmen, benoemd is: de heer Brengen overeenkomstig art. 69 der kieswet van den 4 Julij 1850(Staatsblad no. 37) ter kennis van een ieder die het aangaatdat afschriften van ge noemde proeessen-verbaalter gewoner plaats in deze gemeente zijn aangeplakt, en dat gelijke afschriften ter inzage voor een ieder ter stedelijke secretarie zijn nedergelegd, waar dezelve dagelijks (uitgenomen des Zondags) in den voormiddag van 9 tot 2 ure, voor handen zullen zijn. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 15 No vember 1866. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. Onze romanschrijver nr. J, van Lennep, heeft dezer dageneen artikelnatuurlijk in het Dagblad overgenomen, geschreven, dat bestemd was om op de verkiezingen te Amsterdam te werken en daar de verkiezing van liberale leden te verhinderen, maar waarin eenige denkbeel den voorkomen, die ook thans in herinnering mogen worden gehragt, ten einde te doen zien hoe de heeren anti-liberalen de zaken inzien en regelen willen. Mr. van Lennep wilde geene herkiezing van leden die herhaaldelijk met mo- tiën 't zij over 't aftreden van een minister 'tzij over eene afdammings-quaestie, 'tzij over een ander punthet der regering moeijelijk maken. Dat laat zich begrijpen, dat de minis- terieele mannen niet gaarne hebbendat het hunne patronen moeijelijk gemaakt wordt, dat zij ze liever bewierookt zien, ook bij de meest mo gelijke willekeur, dat zij hen het meest gemak kelijke en aangename leven willen laten leiden. De ministers mogen niet belemmerd worden om op hun departement te zitten en te verrichten wat daar te doen valt. Zij moeten, als de roman schrijver op zijn studeerkamer, in hun kabinet zich maar opsluiten, van daar hunne bevelen geven en of er dan gemeen overleg met de staten-generaal plaats heeft of niet, dat is totaal onverschillig; de staten-generaal zijn er immers niet om voor 's lands belangen te wakenzij hebben maar ja en amen te komen zeggen op de ministerieele plannen door de zittende ka binetsmannen beraamd. Het zou waarlijk het beste zijn, om die kostbare kamers maar af te schaffen en moet men deze nog houden omdat er nog zoo iets is van eene grondwet die haar bestaan eischt, dan moesten de ministers maar opgeven wie zij liefst daarin gekozen hadden om naar hun voorbeeld te kunnen zittenzon der vrees te moeten koesteren, dat een enkele zou opstaan om zijn oordeel over de kabinets vruchten te laten hooren. Doch 'tis waar, volgens den romanschrijver zijn er spoed eischende zaken, die door de ka mers moeten behandeld worden en nog wel wettenwaarbij men hare medewerking van noode heeft. Jammer dat alweer die lastige motiën daarbij in den weg staandie dingen die den gang der zaken voortdurend belemme ren. Weg dan met alles wat het spoedmaken in den weg staat. De anti-liberale heeren zooals mr. van Lennep zijn van oordeeldat geene zaak nuttiger, heilzamer en meer spoed- eischend isdan de ministerieele voorstellen. Wat doet het er ook toe of er eens een goed regt wordt prijs gegeven of in de waagschaal gesteldof men zich met de regeringsdaden vereenigen kan of nietalles zal goed zijn als er maar, bijv. een kabinet van ZuylenHeems kerk is. Leden der staten-generaal moeten geene eigen overtuiging hebbenalthans die niet durven uitspreken zij zijn slechts daar om te haastenten einde de ministerieele voorstellen te laten doorgaan. Volgens den dichter is er geen regering mogelijk als met mannen die nooit een spaak in het wiel steken al meenen zij ook dat het zich in verkeerde rigting be weegt. Maar dan alleen zal dit kunnen en natuurlijk zijn zij dan op het toppunt van heil en glorie als wij gezegend zijn met minis ters onbeweeglijk zittende in hun kabinet en met eene kamer ja knikkende, zoodra hun een of ander ministerieel voorstel wordt aangebo den en dat liefst met den meest mogelijken spoed. De natie kan uit een en ander oordeelen, waarhenen men haar voeren wil en hoe vader lijk er voor hare belangen gezorgd wordt, door conservatieveanti-revolutionaire en dergelijke partij-mannen. Wij betwijfelen echter zeer, of de meerderheid der natie met die Lennepsiaan- sche theorie gediend zal zijn en houden het er voordat het even veel moeite kosten zal, om eene zoo zwijgend volgende kamer te verzame len als om zulke altijd zittende ministers te behouden. Daarvoor heeft ons volk zich geen langen en zwaren strijd getroost; daarmede zou het de schoonste voorregten opofferendie het zich niet zonder moeite heeft verworven dat zou ten eenenmale strijden met het karak ter, dat Nederland steeds heeft geopenbaard. Wij willen gaarne nog eens een roman van van Lennep lezenwaarin zulke warm en zachtzit- tende ministers voorkomen, maar wij hopen voor ons land, dat het zijne regering in handen zal zien van mannen, die durven opstaan, om hunne zaak te verdedigen en die buiten hun departe- ments-gebouw het gemeen overleg niet versma den; wij hopen op mannen, die regeren kunnen, ook bij strenge kritiek over hunne handelingen, en wij zijn er van overtuigd, dat het in 's lands belang is als men den regel laat gelden, die zeker in de ooren van mr. van Lennep zeer ongerijmd klinkteen land is beter gediend met ministers, wier handelingen geene motien provotjeren, dan met de zoodanigen, die de verzekering eischen, dat men hen door geene motien bemoeijelijken zal. GOES den 15 November. Bij bulletin deelden wij reeds de volgende uitslag der bij herstemming gekozen leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal mede. ALMELO. Mr. P. A. S. van Limburg Brouwer, oud lid. G. M. v. d. Lindenoud lid. J. J. Rochussenoud lid. H. A. Insinger, y nieuwe Mr. M. J. Pijnappel, I leden. Mr. J. R. Thorbecke,nieuw lid. Mr. L. graaf van Heiden Rei- nestein, oud lid. C. Hoekwater, j oud Mr. W. Wintgensf leden. Mr. G. Dumbar, oud lid. Mr. G. A. de Raadtoud lid. Mr. M. Bichon van IJssel- monde, nieuw lid. Mr. P. H. Saaijmans Yader nieuw lid. Dr. G. Simons, oud lid. Jhr. mr. W. M. de Brauw oud lid. Mr. J. H. Geertsema Cz. oud lid. G. L. J. v. d. Huchtnieuw lid. H. Mensonides, oud lid. Mr. N. P. J. Kien, oud lid. Mr. Jb. Dam, oud lid. Mr. A. van NaamenvanEem- nes, nieuw lid. Tot dit district behooren de navolgende gemeen ten, Goes, 23] kiezers, waarvan 201 stemmen hebben uitgebragt, St. Annaland 43 k. 39 s., Baarland 20 k. 18 s.Borssele 30 k. 20 s., Colijnsplaat 52 k. 43 s., Driewegen 14 k., 11 s.Ellewoutsdijk 20 k. 16 s.Port Bath 17 k. 14 s.'s Gravenpolder 24 k. 16 s.'s Heer Abtskerke 11 k. 8 s 's Heer Arendskerke 42 k. 30 s., 's Heerenhoek 12 k. 7 s. Heinkenszand 50 k. 41 s.Hoedekenskerke 28 k.' 14 s.Kapelle 43 k. 32 s., Kattendijke 18 k. 11 s., Kats 10 k. 7 s., Kloetinge 29 k. 27 s., Kort- gene 20 k. 20 s., Krabbendijke 24 k. 19 s.' Krui- ningeu 61 k. 49 s St. Maartensdijk 65 k. 62 s. Nisse 22 k. 15 st., Oudelande 9. k. 7 s., Oudvos- semeer 49 k. 43 s.Ovezand 17 k. 14 s., St. Phi- lipsland 16 k. 8 s., Poortvliet 37 k. 29 s.', Rilland en Maire 22 k. 20 s., Scherpenisse 28 k. 26 s. Schore en Vlake 17 k. 11 s., Stavenisse 30 k. 20 s.' Tholen 81 k. 69 s., Waarde en Valkennisse 15 k. 9 s!' Wemeldinge 27 k. 24 s., Wissenkerke 57 k. 45 s.' Wolphaartsdijk 44 k. 38 s., Yerseke 25 k. 23 s. AMSTERDAM. ASSEN DELFT DEVENTER DORDRECHT GOES GORINCHEM GOUDA HAARLEM HOORN UTRECHT ZUTPHEN ZWOLLE

Goessche Courant | 1866 | | pagina 1