Bij deze afdeeling brengt den lieer Verhagen nog 3 punten ter sprake. Ie. Waarom geene sora voor bet lijkenhuis op de begrooting voorkomt, en' 2e. Ook niet eene som tot daarstelling eener verzamelplaats voor werkliedenwaartoe naar het hem voorkomtnaast het huis van Filius bij de haven, geschikte gelegenheid zoude bestaan. De heer van de Puite antwoordt, dat er twee bezwaren bestaan le. gebrek aan gelden 3e. gebrek aan plaats. De eigenaar Filius heeft nog al bezwaren, en plaatst men de verzamelplaats op eenigen afstand van die woning, dan zijn de werklieden uit het Noorden onbeschut en alzoo niet gebaat. De heer Verhagen beantwoordt dit door te zeggendat nu juist de gelegenheid is om maatregelen te beramen tot het verkrijgen van geld, en zijn de werklieden uit het Noorden al onbeschut, zij hebben dan toch drie windstreken in hun voordeel. Als het niet anders kanzou hij zelf met het plaatsen van banken genoegen nemen. De heer Pilaar ondersteunt dat denkbeeld, en wordt na eenige discussie besloten het lijkenhuis op de begrooting voor memorie uittetrekken even als de verzamelplaats voor de werklieden. Dempen van de slooten in de voormalige achterhaven 2400, De heer mr. Saaijmans Vader acht die werken niet zoo nood zakelijk als de herstelling der kaaimuren, hij zou dus die voor gedragen werken willen achterwege latentot dat de herstelling aan de kaaimuren voltooid is, omdat de degradatie daaraan reeds bestaande, als het ware met den dag toeneemt. De heer van de Putte herinnert, dat door den raad zoo straks omtrent de kaaimuren een besluit genomen is, en men dus daarop zou moeten terugkomeuhij wijst voorts op de moei- jelijkheid om herstellingen aan de kaaimuren te doen waardoor de haven moet gesloten en de scheepvaart gestremd worden, daarom acht hij het beter zoo als nu bepaald is, die herstelling in verloop van een paar jaren te doen, omdat men het dan kan laten uitvoeren op een tijd, dat de scheepvaart er het minste hinder van heeft. De heer Verhagen verklaart zich tegen het bezigen der gelden voor de kaaimuren, en wenscht den voorgedragen post te behouden. Dien ten gevolge aangenomen. "Afbetaling van de .kosten der hoogere burgerschool 5549, onderhoud van twee verhuurde huizen aan den havendijk 224, Grondlasten 221,Polderlasten ƒ30,Cijnsen ƒ49,50. ïtenten ƒ5015,69. Aflossingen van de gevestigde schuld 3000, van de renteloose geldleening uit de gildefondseu ƒ100, iVan de geldleening voor de brug 500,en van die voor de burgerschool ƒ1000,—. Onafgehaalde intressen 354,12. Ka dastrale registers 15,Kiezerslijsten 60,Brandweer 545,Gezondheids-commissie, memorie hieromtrent merkt de finantiele commissie op, dat zij het wenschelijker acht eene som als crediet post in de begrooting uitgetrokken te zien. Na eene korte discussie wordt daarvoor als zoodanig ƒ100, uitgetrokken. Afkoop tollen 900,Kosten van regtsgedingen memorie. Afkoop brandweer ƒ140,Kosten Schutterij 387,31. In vordering gemeente opcenten 323,Aandeel kwade posten 40,Jaarwedde cipier 60,Verpleging policie gevan genen 6,Onderhoud schoolgebouwen 870,Huishuur van den heer Swaid^ 150,id. van den heer Cromjongh 100, id. van mej". Harderbergh 100,Schoolmeubelen 219, Schoolbehoeften 2751,'—. Verdere kosten voor het onderwijs ƒ150,Subsidie aan het gasthuis 1105,72\ Uitkeeting aan hetzelve van de revenuen der gildenfondsen 602, Verpleging krankzinnigen 1000,id. van bedelaars in de koloniën memorie. Begrafeniskosten van armen 100,Kos ten van de gemeente apotheek 500,Pensioen gewezene commiesen ƒ200,Assurantie penningen 191, Hierbij merkt de heer Verhagen op, dat deze som hem uiterst gering voorkomt tegen de hooge waarde die de gemeente ge bouwen bezitten. Hij vraagt of er ook een staat is, die de waarde der gebouwen aanwijst. De Voorzitter antwoordtdat ook nu twee jaren geleden de herziening van de verwaarborging der gebouwen op voorstel van den heer van de Putte heeft plaats gehad en daarvan een volledige staat aanwezig is. De heer van de Putte hooptdat de spreker die zooveel meer bekendheid heeft in assurantie zaken de beleefdheid zal willen hebben dien staat te willen nagaan, hetgeen de heer Verhagen op zich neemt. Die post is daarna goedgekeurd Straatverlichting 2720,Kleeding politie 600,Be talingen bij voorschot voor het Kijk 20,Vervolg kosten be lastingschuldigen 85,—. Voeder der zwanen ƒ18,Bijdrage telegraafkantoor memorie. Belooning provincialen veearts 100, De onvoorziene uitgaven worden aangehouden tot de overige posten zullen zijn vastgesteld. (De heer mr. Saaijmans Vader verlaat de vergadering.) Wordt overgegaan tot. de behandeling der ontvangsten. Goed slot rekening 1864 voor zoover daarover niet is beschikt 3072,06 De ƒ2700,bij den aanvang der zitting bepaald van de begrooting 1866 op deze overtebrengenwordt gebragt in het 5e hoofdstuk. Pachten 2746,Cijnsen 1100,973. Jagt en visscherij ƒ115,10. Houtgewas memorie. Renten 697,Winst leen bank memorie. 40 opcenten grondlasten gebouwd 3488, 10 id. ongebouwd 303,48. 30 id. personele belasting 5094,92. Hoofdelijken omslag 20,000, De heer Verhagen zegt, dat hij ten vorigen jare getuige is geweest van de zorg, waarmede het kohier door burg. en vveth. wordt ontworpen en wijst er op, dat dan ook van al de aange- slagenen slechts 6 reclames zijn ingekomen, die op 1 na allen zijn ingewilligd. Hij openbaart zijn voornemen omzoodra een nieuw kohier zal zijn opgemaakt, een voorstel te doen aan den raad, om dat kohier niet alleen ter visie te leggen op de griffie, maar het publiek te maken in de courant of voor een gering bedrag ver krijgbaar te stellen; zoodanige publiekmaking zal, in sprekers oog, een afdoend middel zijn, om behoorlijk inlichtingen te ontvangen, ook van diegenen, die het nu ontzien inzage ter griffie te nemen. De post is daarna aangenomen. Hondenbelasting 449,Sasgeld 4528, De heer Verhagen vraagt inlichting in hoever de commissie, be last met het ontwerpen van een nieuw tarief, met bare taak gereed is. Hij dringt daarop aan en neemt de vrijheid de commissie in bedenking te geven, dat tarief zoo laag mogelijk te stellen, hoezeer hij in beginsel de geheele afschaffing dezer belasting zoude wenschen. Voorts zou hij verlangen, dat de schepen, die voor de fabrie ken grondstoffen aanvoeren, werden vrijgesteld, even als thans die schepen vrij zijn, bestemd om op de werf hersteld te worden. Waaggeld 27,Marktgelden en leggeld Boomkade ƒ416,— De beer Verhagen vraagt of het met voorkennis is van het dagelijksch bestuur, dat van schepen, welke lossen en laden, leggeld geheven wordt, even als van de boomen op de Boomkade? De Voorzitter beantwoordt dit toestemmend. De heer Verhagen wijst er op, dat, volgens de bestaande ver ordening, alleen voor het gebruik der Boomkade belasting mag geheven worden. De heer van de Putte antwoordt, dat de Boomkade een on bepaald iets is, en dus die heffing ook op andere plaatsen aan de haven kan toegepast worden. De heer Verhagen persisteert bij zijn gevoelen, dat dit on wettig is. Begrafenisregten 581, De heer Verhagen zegt, dat deze post in strijd is met de wet en hij die mitsdien niet mag goedkeurenhij herinnert aan hetgeen door hem ten vorigen jare te dier zake is gezegd maar kan er niet in berusten dat het nieuw ontworpen tarief en por tefeuille blijft liggen, waarom hij den wensch herhaaltdat die zaak eindelijk moge geregeld worden. De Voorzitter antwoordt daarop kortelijkdat het nieuwe tarief jaren lang bij het ministerie heeft gelogeerd en het oponthoud dezer zaak dus niet aan den raad kan geweten worden. De heer Verhagen verzoekt aanteekening in de notulen, dat hij zich met dezen post niet vereenigt. Schoolgelden 4579,Leges 37,40. Haardasch 1450, Politieboeten 48,Verkoop van onbruikbare goederen me morie. Afkoop brandweer 140,Teruggave van het rijk 20,4/5 der personele belasting 16303,32. Andere ont vangsten 1447,98. Subsidie van het rijk voor de Fransche jongensschool 100,Idem voor de hoogere burgerschool 7000,Verkoop der voormalige Fransche jongensschool

Goessche Courant | 1866 | | pagina 6