In Ierland is men nog niet gerust omtrent de woelingen der Feniansen worden bereids maatregelen genomen om die te keer te gaan. In de hoofdstad vooral heeft men garnizoen en politie versterkt, omdat men het er voor houdt, dat daar misschien allereerst de rust zal verstoord worden. In Frankrijk wordt nog altijd aan eene lee ning gedacht, ofschoon de algemeene opinie zich daartegen verheft. Men is daar te lande zeer misnoegd over de jongste allocutie van den paus, en schijnt niet vreemd aan de ge dachte, dat het vertrek der Fransche troepen uit Romehet sein wezen zal tot eene om wenteling, die om vele redenen door het kei zerlijk gouvernement niet wordt gewenscht, maar die men moeijelijk zal kunnen tegen houden. De opstand op Creta zou gedempt zijndaar aan de eischen der bevolking is toegegeven. Het zal echter te bezien staan, of de Porte werkelijk die hervormingen uitvoeren zal, die toegezegd zijn, o,m daardoor voor het oogen- blik/ de gemoederen, te doen bedaren. In Januari} aanstaande zal het 60 jaren zijn, dat de koning -tot het Pruissische leger be hoort, daar de Pruissische prinsen op hun tiende jaar als tweede luitenant bij het leger in dienst treden. In Januarij 1857 werd het 50 jarig jubilé van den koning, toen nog kroonprins, door het leger feestelijk gevierd. In Sleeswijk heerschtvolgens' de laatste berigten, groote gisting, omdat Pruissen de bepaling van het tractaat van Praag niet na komt, volgens hetwelk de bevolking van het noorden uitspraak zal moeten doen omtrent de nationaliteit, die zij verlangt te bezitten. Waar schijnlijk zal de uitslag zijn gelijk zij was in Venetie: aansluiting bij het oude vaderland. Korten tijd geleden heeft James Stephens aangekondigd, dat hij nog dit jaar den strijd der Fenians naar Ierland zou overbrengen. Thans zijn ongeveer 20,000 uitrustingen in gereedheid gebragt, die op geheime wijze naar Ierland zullen worden overgevoerd. Onder de Fenians liep het gerucht, dat twee Feniansche oorlogschepen zeilree lagen naar Ierland, om manschappen en geweren over te brengen. De berekening is, dat, zoodra Stephens in Ier land de" vaan van den opstand verheft, 100,000 man onder de wapenen zullen komen, terwijl Engeland slechts 30,000 man troepen vooreerst in gereedheid zou hebben. Dé Russische minister van finantien heeft als een middel tot verbetering van den staat de Russische schatkist eene grondbelasting voorgesteld. Van de zijde der adelijke grond eigenaren welke thans geene directe belasting van hunne gronden betalen was dat plan bij den keizer bestreden, en daarentegen aange drongen op groote bezuinigingen bij het krijgs wezen, als een middel om het heffen van nieuwe belastingen overbodig te maken. De hoofden van het bestuur der land- en zeemagt hadden onoverkomelijke bedenkingen tegen eene zoo groote inkrimping, als voorgeslagen was, en verklaarden eer te willen aftreden dan daartoe de hand te leenen: zij stonden hun gevöelen bij den keizer voor, en overtuigden zijne ma jesteit- van de gegrondheid er van. Het ge volg wasvolgens de aangehaalde berigten dat er besloten werd slechts eenige weinige besparingen bij het krijgswezen te maken, en dat de verandering in het personeel der hooge staatsdienaren waarop de adelspartij gehoopt had niet plaats greep. De koning van Italië is den 7den ten 11 ure te Yenetie aangekomen. De geestdrift der bevolking was onbeschrijfelijk. De koning werd in de St. Markuskerk door den patriarch ont vangen en woonde aldaar het Te Deum bij Het défilé der troepen werd onmogelijk gemaakt door de ontzettende volksmenigte, die op de been was. In het westen van Amerika heeft zich eene uitgebreide zamenzwering tegen den pre sident gevormd. De radicale gouverneurs van verscheidene staten houden troepen gereed om het congres te ondersteunenwanneer daar het besluit wordt aangenomen dat Jonhson zich schuldig heeft gemaakt aan grondwetschennis. Een groot aantal »blaauwkielen" moeten reeds in het geheim naar Washington zijn gebragt. Deze berigten zijn ontleend aan den Herald en dus niet zoo onbepaald te vertrouwen. OUDERDOM Dl R OVERLEDENEN Oeroengao tDerlgton. Men beeft te 's Hertogenbosch twee Duitsehers aan gehouden die in het bezit waren van een aantal val- sche muntbillettenwaarvan zij reeds gepoogd hadden eenigen in omloop te brengen. Piet Mijer is naar Indie vertrokken en gewis zijn daar de armen geopend om hem te omknellen. Volgens prof'. Newton moet er heden een sterrenregen plaats hebben even als op denzelfden datum in 1833. - Be vrouw van een kapper te Termonde is van vier kinderen van het vrouwelijk geslacht bevallen, die zich allen welvarende bevinden. Het schijnt dat de kapper wel zooveel ge diend zou geweest zijn met een 'dozijn goede kalanten. Aan den gewezen commissaris des konings in Drenthe, is een pensioen verleend van 4000 en aan een hoofdonderwijzer te Heerde, die het grootste deel van zijn leven aan het onderwijs gewijd hadeen dito van 178. Een ingenieur te Parijs wil die stad van een onderaardsch net van spoorwegen voor zien. Aan het Journal de Saóne-et-Loire wordt uit Morvan een huwelijk medegedeeld tusschen een jong menseh van vier en twintig jaren en een vier en veertig jarig niet onbemiddeld weeuwtje, waaraan een zeker niet alledaagsche bijzonderheid iets eigenaardigs bijzet. De jonkman heeft namelijk na zijne echtverbintenis ver nomen, dat zijne vrouw in vroegere dagen was ge weest zijn rain. Een Engelschman heeft aan den eigenaar van eer, fameus harddraver, 300,000 frcs voor het geheel en 150,000 frcs. voor het ge deeltelijk bezit van het dier geboden. Te Brussel is bet huwelijk van een tamboermajoor met trom melslag gevierd waarbij al de tamboers van het gar nizoen en van de schutterij gelijktijdig hunne kunsten hebben getoond. Te Amsterdam is een boekje uit gegeven dat voor gebruik in de huiskamer zeer wordt aanbevolen. Het is een handboekje om lekker te eeten. Tegen een dokter te Wijhe is een ge vangenisstraf van zes dagen geeischtomdat hij zijn kind eerst zes dagen na de geboorte heeft aangegeven. Een persoon te St. Lois, vroeg onlangs een rijken oom te Blooraington, Illinois, om hem 10 te leenen. De oom weigerde het, en de jonge neef beging een zelfmoord. Zoodra de rijke oom dit hoorde, tele grafeerde hij, om het lijk in een metalen kist te doen en naar hem te Bloomington te zenden. De rijke oom weigerde den armen drommel van een neef 10 toen hij leefde, doch besteedde ongeveer 150 aan zijn lijk. Een Ier te Boston weigerde onlangs lan ger in kolen te werken, "omdat hij een landgenoot gekend heeft, die ook in kolen werkte en zijne vrouw kreeg twee kinderen en, beide waren zwart. Een kleine weesjongen te Little Rock Arkansas, die langen tijd een schoenpoetser was, is.erfgenaam geworden van 120,000 dollars. Als een zeldzaamheid kan men uit Wierden mededeelen dat bij het huis van J. Peper een appelboom staat, waarvan dit jaar reeds tweemaal rijpe vruchten zijn geplukt. Een Eransch- man kwam dezer dagen in eene restauratie te Am sterdam waar de eigenaar niet zeer beminnelijk met zijne gade leefde. Althans toen hij de deur opende meende hij - of hij was er wel zeker van - dat de man rusie had met zijne vrouw; toen de man den vreemdeling zag binnen treden en hij zich nog niet had gewroken op zijne echtgenoot, gaf bij haar een gedachten slag in het aangezigt. De weenende vrouw haren man tot bedaring willende brengen zeide„gij moest u schamen „mij te slaan al was het dan ook maar voor dien vreemdeling," „Die heer," was het snugger antwoord, „dat is een Eranschman die ver staat geen Hollandsch.'' Beneden het jaar 2 Beneden het jaar 0 Van i tot 5 jaar 4 Van 1 tot jaar 1 5 n 10 2 5 ii 10," u 10 n 15 ii 3 10 ii 15 V 5 n 15 II 20 n 1 15 ii 20 tl 2 20 1/ 25 ii 2 20 H 25 1 it 25 II 30 n 0 25 ii 30 u 1 30 II 35 ii 1 30 ii 35 2 u 35 1/ 40 n 2 n 35 ii 40 0 u 40 1/ 45 n 2 40 ii 45 n 3 ii 45 1/ 50 li 2 45 ii 50 1 ii 50 II 55 ii 3 50 ii 55 li 3 Te zamen 24 Te zamen 19 OUDERDOM Dm HERSTELDEN. Onder de herstelden is eene lijderes tweemaal aan getast geweestvolgens nommer van aangifte was dit den 10 Julij 1866hersteld 12 Julij 1866 wederom aangetast den 18 Julij en hersteld 28 Julij. ZIEKENDAGEN V OVERLEDENEN. ZIEKENDAGEN V. HERSTELDEN. Yan dag dagen Van 1 dag Te zamen |24 2 dagen 3 4 5 7 8 9 10 11 13 15 Te zamen 19 INGEZONDEN. Goes, November 1866. Aan de Redactie der Goessche Courant. Meermalen is er in uwe courant melding gemaakt nopens de cholera-ziekte te Wemeldinge; hiernevens heb ik de eer u toetezenden een statistiek der epide mie hopende dat er wel eenige ruimte zal gevonden worden om hetzelve te plaatsen onder de ingekomen stukken waarmede u mij zult verpligten. A. statistiek dek cholera-lijders in de gemeente WEMELDINGE. Bovendien zijn er nog 6 personendie de gemeente Wemeldinge hebben verlaten, die de cholera hebben gekre gen in eene andere ge meente. Aangetast. Overleden. Hersteld. 23 m. 13 m. 10 m. 20 v. 11 v. 9 v. 43 pers. 24 pers. 19 pers. De ziekte is begonnen den 9 Julij 1866 en is ge weken den 21 September 1866. Nadat alles op den 5 September en volgende dagen krachtig gedesinfecteerd is geworden, heeft het ziekte karakter een gunstiger wending genomen en zijn ei geene lijders na den 5 September 1866 meer aan de cholera overledende 2 lijders na de desinfectie ontstaan, zijn beiden hersteld, op dat tijdstip (5 Sept.) waren er nog 7 lijders. De ziekte heeft geheerscht in 24 onderscheidene woningen, te zamen 125 zielen bevattende. Wat tot desinfectie gebezigd is bestaat hoofdzake lijk uit aanwending van gasvormig chloor en uit carbolzuur. Deze beide desinfectie-middelen zijn bij het bee) schen van besmettelijke ziekten hoog aangeschreven en daar waar er geen chloor kan ontwikkeld worden treedt het carbolzuur op in plaats van de chloor. Velen denken dat er een walgelijken lucht bij cholera lijders is, van daar, dat méfermalen de vraag wordt gedaan was er geen stank bij Zoo lang zij in leven zijn moeten wij zeggen neen, maar de ondervinding heeft ons geleerd, dat voorwerpen van cholera-lijders af komstig, vooral beddegoed, bij het wasschen eene zeer onaangename lucht van zich afgeven. Er zullen evenwel personen gevonden worden die bij het lezen van dit verslag vermeenendat wij te veel vertrouwen op de desinfectieve middelen stellen, doch een zeker schrijver haalt daaromtrent het vol gende aanhetgeen ik ook volkomen beaam. „Het is natuurlijk zeer te wenschen, dat geene „valsche hoop wordt opgewektwant wij hebben te „veel voorbeelden gezien waarin eene groote teleur stelling datgene vernietigd heeft wat men redelijker „wijze scheen te kunnen verwachten. De desinfectieve „middelen moeten op eene behoorlijke wijze aange- „wend wordenzij moeten met volharding en kracht „gebezigd wordenniet ongenoegzaam of onvoldoende „zooals soms het geval is geweestmaar met het „vaste besluit, om het desinfecterende middel overal „en bestendig tegenover het vergif te houdenzoodat „ieder deeltje der smetstof zonder onderscheid aan „zijne werking onderworpen blijve." Velen zien in cholera of pokziekte de hand der Voorzienigheid en willen van geene desinfectie-midde len gebruik makenzij loopen bij zieken of laten een ieder bij de zieken in de besmettelijke omgeviug ver toeven, en zeggen: ja moet ik de ziekte krijgen ik kan er toch niets aandoen moet men zoo over zich en zijne naasten denken is een geval niet ge makkelijker te overwinnen, dan wanneer de ziekte epidemisch is geworden heeft hier in onze gemeente Goes zich dat ook niet bevestigd bjj herhaling, de choleralijders hier ontstaanhebben de ziekte niet overgeplant, wakers zoowel als waaksters, die cholera lijders hebben opgepast, zijn toch allen vrij van cho lera gebleven en is hierin het bewijs Diet opgesloten, dat door krachtige maatregelen door het gemeente bestuur genomen, de ziekte is beteugeld geworden? Dat er meer gedaan moet worden als het boven genoemde bij het heerschen van cholera is ieder des kundigen bekend, en vooral hij, die in eene cholera- commissie zitting heeft, maar die weten dan ook het best wat een tegenstand er ontmoet wordt om krachtig optetreden door zoogenaamde gemoedsbezwarendoch de overtuiging in ons bezittendedat wij een goed

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3