binnenlandsche berigten. buitenland: GOES, 12 November 1866. De Middelburg sche Courant meent, dat de kiezers in Tbolen en Zuid- en Noord-Beveland ander bloed in hunne aderen hebben dan die van het overige Zeelandomdat zij nog niet tot eene beslissende keuze gekomen zijn. Zij hoopt dat de kiezers nu nog zullen toonendat zij niet aan het onbekende boven het bekende de voorkeur geven. Wij hopen, dat zij op beide punten zal worden gerust gesteld en ervaren dat men misschien wat langzamer dan elders, maar toch tot gelijken uitslag komt. Het feit heeft zich meer voorgedaandat men hier tra ger dan anderen tot een goed resultaat kwam. 't Ligt misschien aan de meerdere bezadigd heid van onze kiezers, misschien ook wel aan den felleren strijd, dien zij te strijden hebben. Is dit laatste waar, dan is ook hunne over winning van meer beteekenis. Maar zeker zul len de echte Zeeuwen in ons district, ook bij de herstemming, toonendat zij het hunne broe ders niet gewonnen geven in het strevenom de vrijheid te handhaven, waarvoor ook hun ne vaderen alles hebben ten offer gebragt. Het Dagblad drukt voor de zooveelste maal nog eeiis de proclamatie des konings af, of schoon de meeste kiezers die welhaast van bui ten kennen, dank zij het lieve exemplaartje met gekleurde randjes, door de zorg van onzen grooten staatsman Heemskerk aan de kiezers present gedaan. Indien een koninklijk woord zoo weinig indruk maakt of zoo ras vergeten wordtdat eene courant het telkens weder on der de oogen moet brengendan doch partijzucht ontziet niets. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben, in de vergadering der provinciale staten, in de vorige week gehoudeneene mededeeling ge daan, die verwachten doet, dat de communi catie op de Wester-Schelde zal verbeterd wor den. Gedep. staten hebbenovereenkomstig de magtiging hun verleend, de stoomboot Stad Vlissingen no. 1 laten herstellen en bij eene proefreis, onlangs daarmede gedaan, is gebleken, dat de boot volkomen aan eisch en verwachting beantwoordt. Gedurende de maanden November en December, zal de boot vier dagen in de week tweemaal daags, tusschen Vlissingen en Bres- kens varentweemaal 's weeks zal de dienst tot Walsoorden worden uitgestrekt en ook des Zon dags eenmaal gelegenheid zijn naar Breskens, Neuzen en Hoedekenskerke. Bij geregelde vaart door het kanaal van de Telegraaf, zal de dienst daarmede worden in verband gebragt en des zomers zoo mogelijk uitgebreid. Door gedeputeerde staten is ook voorgesteld, om den veerdam bij Cortgene voor rekening der provincie tot een steigerdam te doen in- rigten en den steiger bij Wolfaartsdijk te ver beteren. De kosten worden op 16000 geraamd. In de zitting der provinciale staten van Don derdag, zijn alle voorstellen van gedep. staten aangenomen als lo. verhooging van renteloos voorschot aan de gemeente fieinkenszand met 1300, tot wegverbeteringtegen de heer de Jonge van Ellemeet2<>. uitkeering aan de ge meente Veere, ter vergoeding van het gemis van uitkeering van den polder Walcheren; 3°. het voorstel tot magtigingom oude materialen onder de hand te verkoopen; tegen de heeren HombaehVerhagen en Bentegn; 4». de verhoo ging der jaarwedde van den archivaris derprovin cie, met ƒ300; tegen de heeren Hoogeuboom, van der HaveVerhagenvan der VlietBentegn en de Jonge van Ellemeet; 5°. voorstel tot voorschot ten ter verbetering van onderscheidene wegen; tegen de heer de Jonge van Ellemeet; 6°. het maken van den veerdam te Cortgene7°. ver mindering van het tarief der steigergelden tegen de heeren VaderHoogenboomde Jonge van Ellemeet en Callenfels. Bij dit voorstel hielden zich de heeren Lambrechtsen en II. J. van Deinse buiten stemming. In de zitting der prov. staten van Vrijdag, zijn de werkzaamheden ten einde gebragt. Al lereerst is in het breede gediscussieerd, over de verzekering der booten op de Wester-Schelde. Gedep. staten hadden de stoomboot Zeeland laten verzekerenmaar wenschten voor het ver volg de beide booten buiten verzekering te laten. Na ampele discussie werd door den heer Verha gen voorgesteld, de Zeeland gedurende de win termaanden te blijven verzekerenwelk voorstel met 23 tegen 9 stemmen verworpen werdter wijl dat van gedep. staten met 24 tegen 8 stemmen werd aangenomen. De herziening van de plans der provinciale geldleening werd aan genomen behalve door den heer de Jonge van Ellemeet. Het voorstel tot beleening van aan- deelenzoo dit noodig isevenzoobehalve door den heer de Jonge van Ellemeetdat tot wijziging van de provinciale geldleening van 1866, met algemeene stemmen. Eindelijk is beraadslaagd over het voorstel van gedep. staten, tot wijziging der begrooting voor 1867. De heer Verhagen heeft nog eens de zaak van de Zeeland besproken. De heer Moolenburgh heeft de bezwaren van den heer de Jonge van Elle meet betreffende de toekomst der provincie, wederlegdwelke laatste nog eens daarop is teruggekomen. Na artikelsgewijze behandeling is de begrooting, tot een bedrag van 329,003,16 aangenomen met algemeene stemmen, behalve van den heer de Jonge van Ellemeeten evenzoo met algemeene stemmen behalve die eenehet voorstel om de heffing van 10 opcenten in plaats van 8, aan den koning voortedragen. De najaarsvergadering is daarop, in naam des konings, gesloten. In de Amsterd. Ct. komt de volgende adver- etntie voor: GOD en ORANJE! Wij, heffe des volks, hebben het genoegen mogen smaken ons adres, door duizenden on derteekend, aan Zijne Majesteit te doen toe komen en mondeling met Z. M. te spreken, terwijl hij op de jagt was, waarvan wij hier eenige woorden mededeelenopdat onze mede broeders voor God en Oranje den 30 October 1866 als een waren gedenkdag in het volks leven mogen vaststellen, en getrouw blijven aan het edel stamhuis van Oranje. Wij spraken onzen vorst aldus aan: Sirevader des vaderlandsbeen van ons been, vleesch van ons vleesch!" (Toen wer den onze harten de Oud-Hollandsche liefde gewaar; de betrekking tusschen Nederland en Oranje, en dachten hierbij aan den grooten held prins Willem den Eersten, den eersten grooten strijder, den man, die zich had leeren kennenen te buigen voor Gods geboden hem erkende, die de heerschappij op de schouderen draagt; want hij stierf onder het uiten der woordenO God ontferm U over mij en dit arme volk! Vervolgens heeft Z. M. ons minzaam gehoord, toen wij hem de heerlijkheid van Gods gebod openbaarden, gevolgd door de vraag aan Z. M. of ons land in den tegenwoordigen tijd en stand van zaken: of dit nu liberaal is? Dit laten wij over ter beoordeeling aan alle wel denkende harten. Voorts heeft Z. M. ons hartelijk toegespro ken; dat alle brave burgerijen mogten mede werken tot innige rust en vrededie ook thans niet achtergelaten of vergeten wordttot sta ving van Gods getrouwe hulp aan Nederland en Oranje. Door het ministerie van oorlog is last ge geven, om het materieel der artillerie te Vlis singen aanwezigmet uitzondering van hetgeen benoodigd zal zijn voor de kustverdediging naar 's rijks magazijnen te Delft te doen over brengen; zullende de vesting aan de landzijde niet meer tot bewapening in aanmerking komen. Uit het Noorden des lands wordt medege deeld, dat er een grooten aanvoer van appe len en aardappelen bestaatten gevolge waarvan de prijzen aanmerkelijk verminderen. De beste soorten zoete appelen koopt men er tegen woordig voor ƒ1,60 a ƒ1,75 per mud, ordi naire voor 1,40 a 1,50. Zure appelen worden voor ƒ1,20 a ƒ1,30 verkocht. De aardappelen, waarmede, men vóór Ba 4 weken zoo onhan delbaar wasen die sommige landbouwers zelfs weigerden om voor ƒ4,te leverenzijn ook veel minder in prijs, zoodat goede soorten voor 2,30 a ƒ2,50 worden afgeleverd- Uit Breda wordt geschreven: Men verneemt, dat het bestuur dezer stad voornemens is, om ter voorkoming van meerder brandgevaareene algemeene bergplaats voor petroleum te doen oprigten buiten de waterpoort alhier, waartoe bereids plannen en begrootingen zijn opgemaakt. Te Antwerpen is alweder door brand groote schade aangerigt. In den nacht van Woensdag op Donderdag ontstond er brand op den voor bergplaats van koopmansgoederen dienenden zolder van het hotel Cobourgmet het gevolg, dat het hotelmet het geheele blok huizen dat den linkervleugel vormt van het Nassau- pleineene prooi der vlammen werd. De schade is hoogst aanzienlijk. Men heeft er slechts met de grootste inspanning in kunnen slagen de bewoners te redden. Een brandspuitgast, die van een ladder vielbrak een been. De hui zen en koopmansgoederen waren alle geassu reerd, grootendeels bij de Agence générale de Bruxelles en de Llogd Beige. De wetenschappelijke bladen waarschuwen tegen de duivelstranen, die thans als speelgoed worden ingevoerd. Zij zijn hoogst gevaarlijk door hare ontploffingen. De natuurkundige Faraday heeft aangetoond, dat in eene gewone huiskamer, waar per dag van 12 uren 40 halve Nepl. ponden steenkolen worden verstookt, 42,000 gallons lucht, a 4'/« kubieke palmof evenveel Ned. kannenvoor de ademhaling ongeschikt gemaakt worden. Als we dus in eene kamer zatendie door togt- latten, togtdeuren enz volmaakt luchtdigt was gesloten, zouden wij het daarin onmogelijk een half uur kunnen uithouden. Mr. Bennie, Engelsch natuurkundige, deed bij een zijner proeven tien pond water in een ko peren cylinderdiedoor een werktuig in be weging gebragt, 232 omdraaijingen in de mi nuut moest maken. Na weinige minuten was het water zoo heet geworden, dat men daarin een ei heeft kunnen koken. ALGEMEEN OVERZIGT. Bij gebrek aan belangrijk nieuws houdt men zich bezig met den intogt van koning Victor Emanuel in Yenetie. Uit de toespraken, die daar door den vorst gehouden zijn, meent men te kunnen opmakendat zijn streven nog altijd blijft om Italie's eenheid te voltooijen door Rome ook onder zijn gebied te brengen. Het laat zich echter gemakkelijker zeggen, dat men daar henen moetdan de zoogewenschte zaak tot stand te brengen. In Pruissen gaat men er weder aan denken om den landdag bij eenteroepen, en het zal dan te bezien staan of daarmede de inwendige vrede zal bevorderd worden want er is veel kans, dat de oude veten dan weder zullen worden opgerakeld. Intusschen is men druk bezig om de zaken met de geannexeerde landen in orde te brengen. Nergens gaat dit minder voorspoe dig dan in Hanover, waar zich voortdurend dezelfde weerzin tegen de nieuwe regering blijft openbaren. Men maakt de opmer king, dat de aanwinst van dit land dubbel voordeelig is, omdat Hanover geene landsschul- den heeftmaar zelfs een actief van meer dan 4 millioen francs. De Prnissische armee zal met het volgende jaar op nieuw worden georganiseerd en men berekent, dat zij dan eene sterkte zal hebben van 450,000 man. Een deel daarvan zal gar- nisoen houden in Luxemburg. Volgens de Duitsehe bladen zou men het over de bezetting van het groothertogdom nog niet eens zijn. De groothertogzegt men, kan niet toegeven, dat er voor Pruissen grond bestaat om Luxemburg te bezeHennu het geene bondsvesting meer is. Er schijnt ook geen sprake te zijn van eene toetreding vanLuxem- burg tot den nieuwen Noord-Duitschen bond.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2