1866. N". 89. DINGSDAG 13 NOVEMBER. 33*" Jaargang. Het houden van Markten en Open bare Verkoopingen van RUNDVEE, in alle gemeenten van het eiland Zuid- Beveland na heden is verbodenen heeren Gedeputeerde Staten zijn gemagtigd om het houden van openbare verkoopingen van Rundvee in die gemeenten toetestaan, wanneer het vee aan éénen eigenaar toebe hoort, of bij boedel verkoopingen tot den boedel behoort. "«S3- A v.^ messche c»irant. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen- Prijs per kwartaal 1,35. fr. p. p. ƒ1,00. Oewone advertentiün worden a 15 et. de regel geplaatst. W fieboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels, l,2rt behalve het zegelregt. De Inzending van advertentlGn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Bij dit nommer behoort een verslag van het ^erhandelde in den gemeenteraad op Woensdag den 31 October 1866, vervolg Gemeente be grooting 1867. Bols-ondmals-ing. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van GOES, doen te weten dat bij besluit van Z. E. den Minister van Binnen- landsche Zaken, van den 8 November 1866, medege deeld in de Staats-Courant van den 9 dier maand, En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze wor den afgekondigd, aangeplakt en in de Goessche Courant geplaatst. Gedaan te Goesden 10 November 1866. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. I*aölicatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat de, bij het plan tot aflossing der gevestigde schuld derzelfde gemeente, vastgesteld bij besluit van den gemeenteraad van den 11 April 1853, bepaalde en bij publicatie van den 6 October jl. aange kondigde openbare uitloting ter bepaling, welke der aangegevene obligatien, in dit jaar tot de aflossing zullen geregtigd zijn, heden ten raadhuize heeft plaats gehad, en de volgende nummers zijn uitgeloot. N«. 555/185, groot 300, al 556/186, - 300, 1 w 591/221, - 200, 1 i, h 7-7, - 600, 3 ff restant van 117, - 600, 2'A vorigjaar. 49, - 600, 2'/a w 233, 600, ff 3 ff 299, - 600, - 1000,. ff 3 - 600, 2Vi 600, ff 3 ,r 173, 114, h 58, 303, 600, 3 2a9, - 600, 3 251, - 2400, 3 ff. 169, ff 1000, ff 3 338, - 600, 3 het laatste gedeeltelijk. Welke uitgelote obligatien, tegen overgifte derzelve, in de maand Januarij e. k. ten kantore van den ge meente-ontvanger, overeenkomstig art. 3 van genoemd raadsbesluit zullen worden afgelost; waartoe de hou ders derzelve, zich alsdan, ten voorschreve kantore znllen kunnen vervoegen. En zal deze ter gewoner plaatsen aangeplakt en in de Goessche Courant geinsereerd worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 10 Nov. 1866. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. Het is vrij natuurlijkdat de aandacht schier onverdeeld op de aanstaande herstemmingen ge vestigd is, en dat de belangstelling klimt, naar mate het oogenblik der ontwikkeling nadert. Het oogenblik waarin wij leven is hoogstge- wigtigen het ontbreekt er niet aandat dit herhaaldelijk en in het breede is betoogd. Het was noodigdat de aanleiding tot hetgeen nu plaats heeft, werd uiteengezet, dat op de waarschijnlijke gevolgen van de herstemming hoedanig deze moge uitvallen, werd gewezen, maar het was onnoodig, dat daarbij zoovele hartstogten werden opgewekt, zooveel mislei ding werd gepleegden alles werd te baat ge nomen om laat ons het regte woord ge bruiken verwarring te stichten. Zeker zijn de kiezerswie het niet gegeven was dit zelve te kunnen beoordeelenin geen opzigt meer om den tuin geleiddan door het misbruik, dat van de koninklijke proclamatie werd gemaakt. De koning drukte den wensch uitdat de volkskeuze tot bestendiging van regering mogt leiden. Men heeft dat zoo voorgesteld, alsof door den koning werd gezegddat hij het te genwoordig ministerie wenschte te behouden. En op dien grond voortredenerende, meende men zonneklaar te kunnen bewijzen, dat, om daartoe te komeneene kamer moest gekozen wordendie geheel en onverdeeld in de rigting van het ministerie was. Maar men vergat ongelukkig twee zaken, nog daargelaten, dat het geëerbiedigd hoofd van den staat geenszins zulk een wensch had geuit, én dat dit ministerie nog geen bewijs had kunnen geven van een nationaal ministerie te zijn, én dat de geschiedenis der laatste jaren voldingend bewezen heeftdat eene andere rig ting, lang genoeg aan het bewind geweest om zich te doen kennen, de goedkeuring der meerderheid heeft weggedragen. Wanneer men deze twee feiten in aanmerking neemt, dan is het naauwelijks te begrijpen, hoe zoo velen zich hebben kunnen laten wijs makendat nu andere mannen moesten gekozen wordendan die tot de meerderheid in de ont bonden kamer hebben behoord. Bestendiging van regering is niet hetzelfde als bestendiging van de rigtingdie thans sedert korten tijd aan het roer is. De vraag mag niet zijn wat willen deze ministersmaar is dit kabinet gegrond in de beginselen van de meer derheid der natie. Die beginselen zijn bij onderscheidene gele genheden duidelijk geblekengelijk het evenzeer boven alle bedenking isdat ministerien zooals het tegenwoordige op den duur niet kunnen bestaan. Het is daarom eene wanhopende poging, om de bedoelde bestendiging te verkrijgendoor het uitwerpen van de meerderheid der kamer. Zonder ons te verdiepen in de gevolgen van eene herkiezing der negen-en-dertig afgetrede- nen, meenen wij, met de geschiedenis voor onszeker te kunnen zeggendat voortdurende wisseling van regering het gevolg moet zijn van de keuze van andere mannen. En alleen door eene herkiezing dier negen-en-dertig, al thans van de meerderheid van henkunnen wij het bezwaar te boven komen, waarin zij ons hebben gebragtdie meer zich zeiven dan het belang des lands zochten. Daarom betreuren wij alle die pogingen, die zoo kwistig werden aangewend, om zoovelen te verwijderendie in nadruk vertegenwoordigers des volks zich betoonden en achten wij het, in het welbegrepen belang des vaderlands, dat, waar dit nog geschieden kanzij gekozen wor den, die in de ontbonden kamers, het algemeen belang alleen op het oog hebben gehad. Ver andering van afgevaardigden, verwijdering van zoovelen die met moed en kracht ons voor wille keur zochten vrij te waren, zal voor de vastheid van de regering doodelijk zijn. Blijven hij de keus, die eenmaal op goeden grond werd gedaan, zal daarentegen juist moeten leiden tot verwezenlij king van den koninklijken wensch en van dever- wachting der natie. Wij verheugen ons, dat in menig district dat gevoelen werd gedeeld ook in die enkelenwaar niet bij de eerste gelegenheid de meerderheid werd verkregen, blijkens het aantal stemmen, dat op zulke bekende waar dige volksvertegenwoordigers werd uitgebragt. Wij vertrouwen ook, dat bij de herstemming daarvan blijk zal worden gegeven. Alle ver andering zegt het spreekwoord teregt, is geene verbetering. Dat is ook in dezen van toepas sing. En ons volk heeft ten allen tijde getoond daarvan zoo doordrongen te wezendat wij het slechts op deszelfs karakter te wijzen hebben, om ons vertrouwen te wettigen, dat de eind beslissing der stemming ons, in menige keuze, bestendiging van het oude zal te zien geven. Eenheidvastheidbestendigheid in de rege ring des lands, is voorwaarde voor nationaal geluk. Mogten de kiezers, daarvan doordrongen, zich dan ook niet laten verleiden tot nieuwe keuzen, die nieuwe wisselingen op den duur noodzakelijk maken. Dan zal de eenheid in de keus, de bestendiging van de regering wezen en na korten strijd misschienzullen zijdie in de ontbonden kamer onze belangen behar tigden in eene nieuwe kamer den weg helpen banen, waarop Oranje en Nederland eene nieuwe toekomst van ontwikkeling en welvaren te ge- moèt gaan.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 1