1806. N\ 88. VRIJDAG NOVEMBER. BINNENLAIMPSCHE BER1GTEN. 538te Jaargang GOESSCHE CHI BAM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen I'rys per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. rv Gewone advertentiHo worden a 15 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelyks- en doodberigten van 1-0 regels, a ƒ1,30, behalve het zegelregt. De inzending van advertentlHn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op deu dag der uitgave. Bij dit nommer behoort het verslag van het verhandelde in den gemeenteraad op Vrijdag 26 October 1866Gemeentebegrooting 1867. De opmerking is niet zonder grond, dat de uitslag der gehouden verkiezing zeer onder scheiden beoordeeld wordt, en dat elke partij zegt daarbij gebaat te wezen. Wij gelooven niet, dat eenige partij zich de overwinning toekennen mag, zonder de noodige reserves, want het is duidelijk, dat de herstemming een belangrijk gewigt in de schaal zal werpenen dat er ten aanzien van enkelen der nieuw geko zenen nog niets bepaalds te zeggen valt. Maar afgescheiden van het eindresultaat, dat geheel onbeslist is, kunnen er enkele opmer kingen worden gemaaktdie van den verderen loop der zaken geheel onafhankelijkmaar tot regte waardeering van het tegenwoordig oogen- blik belangrijk te achten zijn. Wij bedoelen in de eerste plaatsde onloo chenbare waarheid, dat de meerderheid der kiezende natie zich afkeerig getoond heeft van de handelwijze van het ministerieen tamelijk verstaanbaar gesproken heeftom te bewijzen dat de hoop van dat ministerie op een zand grond gebouwd was. De ontbinding der kamer werd door het mi nisterie gewenscht, omdat de meerdèrheid dei- kamer niet met zijne handelingen en inzigten instemde. De ministers echter meenden, dat het volk op hunne zijde was, en dat, indien er slechts nieuwe verkiezingen werden veror dend de natie als een eenig man zou opstaan, om te verklarendat zij gelijk haddenen dat geene anderen, dan vrienden van dit kabinet, moeten worden verkozen. O De maatregel, die zooveel beweging en be roering, om niets anders te noemen, in het land te weeg bragt, had dus dan alleen eifect gehad en ware eenigzins te verklaren geweest, wan neer de uitslag aan de uitgedrukte verwach ting van het ministerie beantwoord had. Was die uitkomst ook maar ten deele anders, het liet zich vooraf bepalen, dan viel de manoeuvre geheel in het water; tijd en moeite waren noodeloos verspild; driften en hartstogten vruchteloos in beweging gebragten de minis ters mogten wenschendat zij de geheele zaak nooit op het touw gezet hadden. En juist op dat standpunt is men gebragt zelfs onafhankelijk van den uitslag der herstem ming. Op de eene plaats toch werden overigens eenige verdienstelijke mannen met verpletterend stemmenaantal ter zijde gezet, omdat zij de ministerieele rigting toegedaan zijn, en eene geheele provincie treedt dien tengevolge met enkel anti-ministerieele leden in de kamer op. Op eene andere plaats, waar men anders de conservatieve kandidaten met vlaggen en wim pels zag doorgaanmoeten zij zich thans aan eene herstemming onderwerpenen nooit stond grooter aantal tegenover hen dan juist nu. De heer Keucheniusde eerst en meest ver oordeelde door het kabinet, wordt glansrijk ter kamer teruggezonden. In Amsterdam waar de uiterste pogingen werden aangewend, moet over een Rochussen worden herstemd. De partij die beweert de nationale te wezen heeft nergens schier kunnen slagen, zonder zich te koppelen aan partijen of fractien van dezen, die zij in den regel verfoeit of waarmede zij zich althans nooit duurzaam vereenigen kan. Er is hier een zedelijke nederlaag geleden veel grievender en meer beteekenend dan aan de andere zijde het verlies van eenige stemmen kan zijn. Wij ontkennen, nietdat de liberale partij mannen in de kamer zal missen die haar sieraad warenmaar zij heeft hun behoud niet op het spel gezet, zij verloor die slechts door de overmagt van listig verkregen eenheid, en zelfs numet dit verliestreedt zij krachtiger dan ooit te voorschijn uit den smeltkroes waarin men haar heeft gebragt. Die gemeend, gezegd, verzekerd hadden dat zij overwinnen zouden, en druipstaartend het slagveld moeten verlatenzijn dieper vernederd dan zij die ten strijde gedaagd, wel helden zagen vallen in den strijd, maar wier slagorde niet werd verbroken. Men kan de aandacht niet genoeg daarop vestigenen de toon der ministerieelen doet genoeg blijkendat zij zelve het gevoelen dat voor het ministerie in de gegeven om standigheden nietglansrijk overwinnen, erger is dan nederlaagen luide verkondigt »uwe verwachting heeft ten eenenmale gefaald." En van waar die beschamende misrekening? Ware het slecht eene kansrekening geweest, wij zouden haar plaats kunnen geven, maar zij was het gevolg van miskenning zoowel van de geschiedenis als van het karakter des volks; zij bewijst dat men zich heeft laten verblinden door de bedriegelijke redenen van eene trotsche en zelfzoekende partij, die, smalende op wat zij burger-ministerien noemde, het volk toe dichttewat slechts bij enkelen (niet eens altijd de edelsten in den lande) gevonden werd. Maar die misrekening van het kabinet, die zedelijke nederlaag door geen herkiezen van enkele steunpilaren goedtemaken, die eenzijdige nu gelogenstrafte opvattingdoor een be wind dat tot eiken prijs aan het roer blijven wil, wat onheil wordt daardoor niet over het land gebragt. Gezwegen toch van de par tijschappen die aangewakkerd worden, van de verdeeldheid onder de zonen van hetzelfde huis aangekweektdenken wij aan het treuilg ver wijl dat daardoor in menig opzigt veroor zaakt wordtaan de belemmeringvan zoo veel dat nog moet worden tot stand gebragt. Als men na enkele maanden de treurige op merking maken zal, dat wij in menig opzigt achteruit geraakt zijnwaaraan zal het te wijten wezen? Aan het comedie spel, dat ter kwader uur den arbeid deed staken, en dat misschien het best gekarakteriseerd wordt door hetgeen de ministerieele partij te Delft blijft zoeken, waar zij hemel en aarde beweegt voor het behoud van (Hoek) Water en IFwii(gens). Eene andere opmerkingwant wij leven toch in den tijd van desillusionering, betreft de uitkomst door de anti-revolutionaire partij ver kregen. Ook voor haar is in nieuw en over tuigend licht de waarheid geplaatst, dat zij den naam van nationaal niet verdient. Juist dat zij in zeer enkele plaatsen zooveel meer kracht scheen te bezitten, bewijst, tegenover de teleurstellingen in het algemeen geleden, dat zij niet nationaal is in den gewonen zin maar meest aan enkele streken eigen. Zij ver heft zich doorgaans op kwaliteiten en karak tertrekken, die nu gebleken zijn bij de libe ralen in overvloed aanwezig te zijn, men denke slechts aan de gehechtheid aan den vorst en zijn stamhuisdie de liberalen schier als een eenig man ter stembus bragt. Maar terwijl wij aan die rigting gaarne hare plaats laten, meenen wij tochdat zij thans overtuigd moet zijndat zij niet die der natie is en dat zij daarnaar hare eischen moet regelen. Men wil haar nietomdat zij de vrijheid van het geweten onderdruktde ontwikkelling des tijds miskent, en achter waarts in plaats van tot hooger ons voeren wil. Het zoogenaamde orthodoxe beginsel in de staatkunde, is de dood op het gebied zoo wel van stoffelijke als van zedelijke en verstan delijke vooruitgang Doch wij moeten voor ditmaal de pen neder- leggen, om het later misschien in bijzonderheden aan te wijzen, dat wie het vaderland lief heeft en het heil des volks wilzich niet scharen kan aan de zijde van hen wier magteloosheid thans weder bleek, wier leerstellingen, noch in onzen tijd, noch bij onze natie, te huis behooren. GOES, 8 November 1866. In het algemeen overzigt van het Bat. Handelsbl. leest men het volgende: Het berigt, dat door tamelijk vroeg inge vallen regens de te Batavia en Soerabaija voorkomende choleragevallen verminderenzal zonder twijfel in Nederland met genoegen vernomen worden. Wij behoeven naauwelijks te zeggendat het

Goessche Courant | 1866 | | pagina 1