3NT ccrologio. K-crliclijlto Zalten. van 27 October tot 8 November 1866. STOOMSCHEPEN 11,-. M A R K T BJE_R 1 G T E N. PER TELEGRAAF. GRAANBERIGTEN. Rotterdam is een meisje door den wind in bet water geraakt en door gedienstige menschenhanden weder gered. In Californie vindt men niet alleen veel goudmaar ook een soort van boomen waarmede goud te verdienen is. Zij groeijen 100 el hoog bij een omvang van 10 tot 30 el. Onlangs is uit San Francisco een plank ontvangen die 12 voet lang 84 voet breed en 3 duim dik is. Eene Noord- Amerikaansche dame, die op staatkundig gebied eenige bekendheid bezit, mevr. Elisabeth Cady Stanton, heeft een manifest aan de kiezers gerigtwaarbij zij zich candidaat stelt voor het lidmaatschap van het congres der Unie. Zij zegt in dat geschriftdat indien men het kiesregt aan de onbeschaafde negers en aan de domme boeren uit de oostelijke gewesten wil schenken, er geene reden schijnt te bestaan, om de vrouwen van het congres uit te sluiten, te minder daar de staatsregeling van het gemeenebest dit niet bepaald gelast. In den Moniteur scientifique komt de be schrijving voor van eene inktsoort, die om hare bij zondere eigenschappenvooral voor dames geschikt is. Deze onderscheidt zich van den gewonen daardoor, dat de letters die men er mee schrijft, na twee of vier weken geheel van het papier verdwenen zijn, en alzoo niet langer duren dan de gevoelensdie men gewoonlijk in billet-doux, als anderszins, nederlegt. De inkt van Quesnevillezoo luidt de naam van den vervaardigerbestaat uit eene waterige oplossing van Jod-Amylum en schrijft fraai donker violet. Het jodium vervliegt langzamerhand, terwijl sleehts de sporen van het zetmeel op het papier achterblijven. Zelfs de politie de Parijs werd door deze uitvin ding onaangenaam verrast, daar zij overwoog, dat wissels en overeenkomsten, die met dezen inkt ge schreven warenweinig zekerheid aanboden en allerei bedriegerijen vrij spel gaven. Zij verbood daarom den fabriekant den verkoop van dezen inkt, die nogtans, naar jjy^erzekertaan vele dames in het geheim wordt TWtbcht. Een Amerikaan heeft het voor nemen opgevat, om ten gevalle van de liefhebbers van oesters eene groote duikerklok te doen vervaardigen en die als een oester salon in te rigten. De gasten kunnen alzoo het genoegen smaken de oesters in hun eigen element te nuttigen. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTE-RAAD TE GOES den 26 October 1866. (Vervolg.) Aan de orde wordt gesteld de behandeling der be groeting van het gasthuis voor 1867. Het rapport der finantiele commissie adviseert tot goedkeuring en vaststellingdoch geeft in bedenking om de aangevraagde subsidie ten bedrage van/1105, alleen als credietpost te vevleenen, voor zoo ver er zal blijken in den loop van het dienstjaar behoefte aan te bestaan. De Voorzitter zegt, dat burg. en weth. zich ver eenigen met de conclusie van het rapport, doch niet begrijpen waarom de aangevraagde subsidie als cre dietpost zou moeten worden gebragt, omdat hetgeen van die subsidie in 1867 niet gebruikt wordt, als goed slot van rekening in 1868 wordt verantwoord en dus komt in mindering der subsidie van een vol gend jaar. Bovendien zou die wijze van handelen wel tot moeijelijkheden in de administratie kunnen leiden; wat door de ingezetenen nu geleverd wordt aan de gemeente of hare instellingenwordt telken 3/m. betaald, dit is hun belang, zij kunnen daarop staat maken; maar, wordt de subsidie als credietpost uit getrokken dan zal de afloop van het geheele dienst jaar moeten afgewacht worden, alvorens de subsidie beschikbaar gesteld en de betalingen kunnen gedaan worden. Dhr. Pilaar dankt den voorzitter voor de in zijn oog juiste opheldering en vereenigt zich met het ge voelen van burg. en weth. Dhr. mr. de Kanter zegt zoo niet geopperd, althans ondersteund te hebben het denkbeeld om de subsidie als credietpost te brengen. Volgens sprekers meening is de subsidie, aan eene armeninstelling te gevennaar de bedoeling van de armenwet het dekken van het tekortniet het geven van eene bepaalde som, om tot rigtige gaandehou- ding der administratie te strekken. Door den voorzitter is medegedeeld, dat de secre taris-penningmeester op dit oogenblik zelfs meer dan 2000 in voorschot is, dit was spreker onbekend en voor dergelijke argumenten moet hij wijken, maai de ratio, die de commissie geleid heeft tot de con clusie van haar rapport, is gelegen in de armenwet, waarin art. 59, als bepaalde voorwaarde van vol strekte noodzakelijkheid wordt gesproken, die dan eerst blijkt, wanneer eene zich niet uit eigen fondsen bestaande administratiehare jaarrekening afsluit en het tekort geconstateerd wordt. Dhr. Verhagen verklaart het gevoelen van burg. en weth. te deelen en dus voor de verleening van subsidie te zullen stemmenomdat het goed slot van rekening toch steeds in mindering der subsidie van een volgend jaar komt. Dhr. mr. van Voorst Vader zegt, dat het allen schijn heeft of bij den heer mr. de Kanter eene ze kere antipathie tegen het gasthuis of deszelfs bestuur bestaathij brengt eenige voorbeelden bijhoe be- bestuurders door gebrek aan fondsen gedwongen zijn, de meest mogelijke zuinigheid te betvachten zoo zelfs dat er in het gesticht slechts eens 's weeks vleesch verschaft wordt aan de gealimenteerden. Dhr. mr. de Kanter verheugt zich, dal dhr. mr. v. Voorst Vader, als voorzitter van het bestuur over het gasthuis, eindelijk genoopt is, om over die ad ministratie eenige toelichting te geven. Op de persoonlijke insinuatie ten zijnen aanzien, zal hij niet antwoorden, hij acht die absurd en on gepast en het zou hem meer genoegen gedaan hebben, bij vroegere begrootingenvan den voorzitter van het bestuur van het gasthuisinlichtingen te hebben mo gen ontvangen; hij zal zich evenwel niet verzetten tegen het toestaan der aangevraagde som als subsidie, en dus niet tegen de begrooting stemmen. Na nog eenige discussien van ondergeschikt belang is de begrooting met algemeené stemmen goedgekeurd, in ontvang en in uitgaaf tot een bedrag van 10232,70, waaronder een subsidie uit de kas der gemeente ad 1105,72s. Zonder discussie, wordt na ingewonnen advies der finantiele commissie, de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1865 vastgesteld. In ontvang op 39512,64s uitgaaf a a 39749,21s kwaad slot 236,57 Aan de orde is de begrooting derzelfde administratie voor 1867, waarbij de finantiele commissie in haar rapport opmerkt, dat van de te naamstelling der goe deren nu bekend ten name van verschillende eige naren, zoo als weeshuis enz, niets gebleken is. De Voorzitter deelt daarop mede een schrijven van het armbestuur, 't welk verzoekt, uithoofde van de omvangrijkheiddiligent verklaard te worden en brengt daarna de begrooting in behandeling. Dhr. Verhagen merkt op dat de jaarwedde van den secretaris-penningmeester thans met 100,meer is voorgedragen en vraagt of dit aan toegenomen ver antwoordelijkheid als comptabel ambtenaardan aan meerdere werkzaamheden is toetescbrijven Dhr. van de Putte (voorzitter van die administratie) antwoordt daaropdat lo. de verantwoordelijkheid van den secretaris-penningmeester zeer is toegenomen, daar de pachten sedert 1833 tot het dubbele zijn gestegen, maar 2o. dat bovendien de afdeeling armen zorg (huiszittende armen) door het restitutiestelsel zooveel correspondentie te voeren heeftdie vroeger voor een groot deel aan de diaconie behoordedat op dit oogenblik correspondentie gevoerd wordt over 100 personen met 50 gemeenten. De begrooting is alzoo vastgesteld in ontvang op 27369,23 n uitgaaf a 26083,04 goed slot 1286,18 De rekening der schutterij en de begrooting wor den beide goedgekeurd, de laatste tot een bedrag van 387,31 bijtedragen uit de gemeentekas. Alsnu wordt in behandeling gebragt de gemeente- begrooting voor 1867. Bij de behandeling der algemeene strekking, ver klaren de heeren mr. Saaijmans Yader en van den Bosch zich daarmede niet te vereenigen, om de op gedreven uitgaven ten behoeve van het onderwijs. Dit wordt van verschillende zijden bestreden en zullen wij in ons volgend no. van die verschillende beweringen een zoo kort mogelijk verslag geven. 'Vervolg in een volgend no.) De waardige grijsaard, de heer Cornelis Zwigt- Man te TVissenkerke in Noord-Bevelandwerd op den 1 dezer, na een lijden van eenige maanden, in den gezegenden ouderdom van 84 jaar en 6 maanden van zijne aardsche loopbaan afgelost. In 1782 te 's Tleerenlioeh geboren, werd hij aan vankelijk te Vissenkerke in N.-Bevelandwaar zijne ouders zich met der woon gevestigd haddentot het vaderlijke bedrijf, het wagenmaken, opgeleid, maar begaf zich vervolgens, door eene meer en meer ont- ontwikkelende neiging gedreven, tot het beoefenen van de teeken- en schilderkunst. Te dien einde woonde hij gedurende twee jaren met het gunstigste gevolg de lessen aan de Teeken-aeaderaie in Zeelands hoofdstad bijen legde zich verder tevens toe op de behandeling van het penseel in de behangselfabrieken van de heeren L. P. van Opeen en Th. Gaal. Slechts enkele maanden echter mogt hem dit laatste te beurt vallendaar de vroegtijdige dood van zijnen vader hem noodzaakte huiswaarts te keeren en diens bedrijf weder ter hand te nemen. Sedert dien tyd bleef hij de kunst alleen tot uitspanning beoefenen. Maar niet alleen als kunstschilderook als beoe fenaar van de poüzijheeft Zwigtman zich eenen wel verdienden naam gemaakt. Behalve verspreide bijdra gen, van welke o. a. een achttal voorkomen in de Zeeuwsche Volks-almanakken van 1836, 37, 38 en 4-5zijn tevens in veler handen de meestal luimige dichtstukjes, welke hij uitgaf onder de titels: de Franschen in Noord-Beveland in 1813; Jan Steen; Jdriuan Brouwer; en inzonderheid zijne regt geestige Zeeuwsche Boere-kermisals een eersteling, reeds ten jare 1804, door hem bezongen, met inlassching van die eigenaardige uitdrukkingen, welke den Zeeuwschen, of meer bepaaldelijk, den Noord-Bevelandschen tong val kenmerken. Hij was een manvol geest en smaak voor het edele en sehoone, die, bij gemis van voldoende vor ming en opleiding niettemin in de beoefening van schilder- en dichtkunst eene hoogte heeft bereikt, welke liera eene waardige plaats onder de vermaarde Zeeuwen heeft doen innemen. W., 3 November 1866. B. Beroepen tot pred. bij de herv. gemeente te Zaam- slag ds. J. G. Ormel, pred. te Westkapelle. Aangenomen het beroep naar Bieselinge door ds. G. J. B. Gelderman, pred. te Opperdoes. lunjeriijüeii StanD. Gehuwd: Geene. Geboren Den 28 Oct.Mariad. v. Izaak Wessel en Maria van Riet. Cornelia d. v. Marinus Reijnhout en Adriana Boone, den 1 Nov. Jacobus z. v. Huibregt van Boven en Elisabeth Kousemaker. Maria Wilhelmina d. v. Leijn Sanderse en Cornelia Visser, den 2den, Johannesz. v. Johanna Hendrikse. den 3den Johanna Dirkjed. v. Cornelis Jacobus Clement en Johanna Éiere. Overleden: Den 29 Oct., Tonaoud 3/m. d. v. Tona Hengsmengel. den 1 Nov., Adriaan, oud circa 6 jaren, z. v. Jacobus Robijn en Adri ana Cuduij. IDDES ÜB.iSt. "O cs-o* NOVEMBER. Villi fiolis. ure. van rottekmam. ure. Dingsd. 6'smorg. 6, Douderd. 8 7,30. 8,30. 10,15. Woensd. 7'sraorg.il, Vrijdag 9 4,30. Maandag 12 5, Zaturdag 10 Dingsd. 13 NOVEMBER, van HOTTESSBAVS. ure. van UOES. ure. 6'smorg.10,30. Woensd. 7 'srnorg. 6, Vrijdag 9 6,30. Maandag 12 7,30. Dingsd. Donderd. Zaturdag 10 Dingsd. 13 4,— 5.—. Amsterdamsche Beurs. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Maandag, 5 November 1866. Nederl. Werk. Schuld 2 Vj Spanje, 2vi Rusland, 5e serie 5 ld. 1860 4'4 ld. a 1000,1864, 5 ld. Spoorw. 5 u Oostenrijk, Metall. 2 ld. Amst. (oude) 5 ld. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algem.sckuid 5 N.-Amerika, 1882 6 55. 31V*. 69%. 84%. 93%. 186%. 21W. 8. 65%. 47%. 54%*. 28>5/.6. 72%. COUPONS. Oude Metalliek22. Nationale ld27.90. Div. in 11.675. ROTTERDAM, 5 November 1866. PAARDENBOONEN 20 et. WITTE-en BRUINEBOONEN 50 et. lager. KANARIEZAAD 25 ct. linoger. KOOLZAAD Flaltecseh 66 a 07. 3riel9 J 67 a 68. Zeeuwsoli JL 67. MEEKRAP. Aanbiedingen ruim, stemming ftaauw, stil. AMSTERDAM, 5 November 1S6G. ROGGE 193.-. KOOLZAAD X 71. LONDEN, 5 November 18CG. Engelsche TARWE 2 sliill, lager.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3