BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLAND. is. Het goed begonnen werk moet voortgezet, want alles wat vóór de stemming van 30 Oct. gezegd werd, geldt nog, en de partymannen, die onder bun eigen leus zieb geen weg kunnen ba nen, zullen niet nalaten van bet oogenblik ge bruik te maken. Hebben toevallige omstandig heden eene verbrokkeling van stemmen, of wat ook, de zaak nu nog onbeslist gelatende her stemming zal bewijzen, ook bier, dat de volks- wenscb niet twijfelachtig is. Maar dan ook niet ingesluimerd of verflaauwdwaar de stem nog krachtiger moet klinken. Kunnen wij daarbij wij nemen hier de woorden van het Dagbladin onzen zinover rekening ma ken op den steun van allendie Nederland en Oranje lief hebbendan zalafgescheiden van den levensduur van het kabinet(het Dag blad schijnt de laatste levensure daarvan reeds in het verschiet te zien) de levenskracht der nationale rigting versterkt zijn." GOES, 5 November 1866. De minister van binnenlandsche zakenmr. J. Heemskerk As., heeft dezer dagen goedge vonden eene aanschrijving te rigten aan ver schillende diakoniën en inrigtingen van lief dadigheid met verzoek om opgave van redenen waarom deze of gene zaakop de door hen volgens de armenwet gedane opgaven en tabellen, aldus is opgegeven. O. a. wordt de vraag ge daan, waarom eene jaarlijksche kollekte minder heeft opgebragt dan vroeger. Men is verlangend te vernemenwelk antwoord op dergelijke vragen zal gegeven worden aan een minister, die vroeger den minister Thorbecke aanhoudend berispte wegens zijne dusgenaamd centralisa- tiezucht. N. R. C. Yan verschillende zijden verneemt men van nog steeds meer kiezersdie het kleuren-druk exemplaar van 's konings proklamatie aan den minister van binnenl. zaken hebben terugge zonden. Te Amsterdam hebben sommigen liun brief laten aanteekenen, opdat het teruggezonden stuk te zekerder in handen van den heer Heemskerk zou komen. Te Winschoten, waar mede verscheiden exemplaren aan ZEx. zijn geretourneerdhebben sommige der terugzen ders daarbij hun adres-kaartje gevoegd. Uit Friesland schrijft mendat de uitslag der verkiezing aldaar, waar de liberalen schit terend zegepraaldeneene algemeene vreugde heeft verwekt, die zich, te Harlingen onderan deren, door vlaggen uitsteken en serenades uitte. In den gemeenteraad van Middelburg was door den heer Fokker het voorstel gedaan om de gemaalbelasting geheel afteschaffen. Dit voorstel werd echter met 9 tegen 4 stemmen, die van de heeren DammeSifflé, Fokker en de Jonge verworpen. Het voorstel van den heer Lantsheerom de gemaalbelasting met een vijfde te verminderen is verdaagdom in een volgend jaar een punt van speciaal onderzoek uittemaken. -Uit Vlissingen wordt geschreven, dat ook daar eene vrijwillige seherpschutters-vereeniging is tot stand gekomen. 57 personen zijn tot het lidmaatschap toegetreden, het conceptre glement werd algemeen goedgekeurd en een bestuur benoemd, bestaande uit de heeren T. C. DommisseE. G. J. StuartP. R. van VisvlietWilkens en H. P. Winkelman. Uit Zierikzee verneemt men, dat het huis van mevrouw van VrijbergJie van Westerschou- wen, staande op de oude haven aldaar, door het rijk is aangekocht voor een paleis van justitie. De inschrijving voor de leening van ƒ150,000 a 5 pet.voorgenomen tot bekostiging van een nieuw suatie-kanaal voor een gedeelte der pol ders in het voormalig 4° district van Zeeland, heeft een slecht resultaat opgeleverd. Het to taal der ingeschreven som beloopt slechts ƒ11700. Bij gelegenheid der eerste spa-steking voor den waterweg door den hoek van Holland is, als gewoonlijk, een maaltijd gehouden. De heer Heemskerkminister van binnenlandsche zaken, heeft daarbij een toast ingesteld, waarvan het slot wasOnze leuze zij ten allen tijde zelfs onder de mislukking onzer voornemensOranje en Nederland. Uit de volheid des harten spreekt de mond! lOoxiooxxxixigfOix. Z, M. heeft benoemd tot 2e luitenant bij liet corps mariniersC. II. Pilaar, sergeant der infanterie. Z. M. heeft aan W. Bollée. arr. ijker der maten en gevvigten en ijker van het vaatwerk te Gorinchem, op zijn verzoek eervol ontslag uit beide betrekkingen verleend. Benoemd tot 2e. komm. bij de dir. der burg. openb. werken in O. I. de ambt; op fnon act. C. J. van der Meer Mohr. ALGEMEEN OVERZIGT. Voortdurend blijven de herigten uit Spanje ongunstig luiden; er wordt reeds gesproken van het verjagen van het vorstenhuis van Spanje onder het bestuur van Portugal te brengen. Dit laatste rijk heeft wel ver klaard geen deel aan die overleggingen te heb ben, maar de ontevredenen in Spanje maken van dit uitstrooisel voortdurend gebruik. Het voornaamste is, dat de regering zelve de on tevredenheid aanvuurt en door hare handelingen aanleiding geeft, dat het oogenblik der uit barsting moet worden verbaast. Men begint in Pruissen weder van nieuwe plannen te spreken tot veroveringen en annexatie. Ditmaal zal het op Denemarken gemunt zijn, waartoe Zweden hulp zal verleenen. De roof zuchtige staat schijnt niet te kunnen eindigen met bet oog her en derwaarts te slaan, om nieuwen prooi te zoeken, en schijnt het oude spreekwoord te vergeten van den mandie het onderste uit de kan hebben wil. Inmid dels is van regeringswege een dankdag voor den vrede uitgeschreven, en zal het Opperwezen gedankt worden voor een bezitdat men onder de hand bezig is weder te verstoren. Omtrent den loop der zaken te Rome blijft ongerustheid heerschen. Eerlang zullen de Fransche troepen de wereldstad verlaten, en waarschijnlijk zal dan wel spoedig blijken, hoe de vreemde invloed tot hiertoe de gevreesde vervulling van Italie's wenschen heeft gekeerd. Het laat zich verwachten dat geen bloedige strijd noodig zal zijn, om tot eene beslissing te komenwant de zaak is lang genoeg voor bereid en het algemeen verlangen zoo duidelijk uitgesproken, dat men misschien spoediger aan bet einde zal zijn, als de tegenstanders ver wachten. Yolgens sommige berigten zou de opstand op Oandia haast gedempt zijndoor de krach tige inspanning der Turken. Aan den anderen kant houden velen deze berigten voor onwaar, en zou er meer kans zijn, dat de Turken bet onderspit delven. In Griekenland blijven de zaken verward en houden de ministerieele veranderingen aan. In Oostenrijk ziet het er voortdurend ook nog donker uit. De nieuwe minister von Bcust is bekend als een aartsvijand van Pruissen de Hongaren worden dagelijks meer ontevreden, en bet land zelf neemt in ontevredenheid toe geen wonder als men de toekomst donker inziet en de fondsenhouders beven. Uit Venetië verneemt men gedurig nieuwe bijzonderheden omtrent de geestdriftdie er bij de stemming plaats had en die zich in som mige opzigten uitte op eene wijze, waarmede wij Nederlanders den spot zouden drijven. Zoo hebben ook de vrouwen getoond dat zij deel nemen aan de gewigtige gebeurtenis. Zij kwamen met duizenden in den omtrek van de plaats, waar gestemd werd, om bare deelneming aan den dag te leggen, In Mantua hebben zij niet gerust voor er ook voor haar eene stembus was ingerigt, en daarin werden na afloop der stemming 3000 briefjes met »ja" gevonden. Onder de briefjes die van onwaarde ver klaard werden, waren er, die luiden: »ja in zoo verre Pius IX zijn toestemming geeft" of »ja, maar onder voorwaarde dat Rome de hoofdstad van Italië worde een auder bevatte de woorden: »Ja, ik wil Italië, onder Victor Emanuel vereenigd." Omtrent den aanslag, den 27 des avonds te Praag op het le.en des keizers beproefd, verneemt men van ofïïcieuse zijde het volgende: Toen de keizer den 22 des avonds ten 8 'A ure de voorstelling van den czechischen tijdelijken schouwburg verliet en in het rijtuig wilde stappen bemerkte de Engelsche kapitein Pal merdie zich onder de menigte bevond, dat een in zijne nabijheid staand persoon de reg- terhand, waarin hij een klein pistQol hield, ophief en het wapen naar de horst van den keizer rigtte. De kapitein drukte den arm van den man neder en greep hem bij de borst, waarbij deze de pistool in den zijzak van zijn jas liet glijden. Deze man, de kleedermakers- gezel Anton Pust genaamdliet hij zijne on middellijk bewerkstelligde arrestatie een stuk zwarte zijden stof, waarin zich buskruid en drie slaghoedjes bevonden, op den grond vallen. Deze voorwerpen zijn door een politiedienaar in bewaring genomen. De pistool, scherp ge laden en met dubbel overgehaalden haan r maar zonder slaghoedje, is onmiddellijk na hét ver trek des keizers, tegenover den hoofdingang van den schouwburg door twee jonge lieden gevonden. Anton Pustdie gehuwd is en vader van twee kinderen, is aan de justitie overge leverd. Hij verkeert in zeer behoeftige om standigheden. De Etendard berigt, dat ingevolge eene tus- schen de regeringen van Pruissen en het groot hertogdom Luxemburg tot stand gebragte re geling, het leger van eerstgenoemden staat voorloopig nog de vesting van Luxemburg be zet zal houden. Het vraagstuk der aansluiting van het groothertogdom aan den noordduitschen hond is daarentegenvolgens hetzelfde blad voorbehouden. Men kan daarbij voegen, dat keizer Napoleon den minister van buitenl. zaken heeft opgedragen hem een uitgewerkt historisch overzigt dezer aangelegenheid in te dienen. Naar men verzekert, wordt bij de ont worpen voordragt van het financiewezen in Rus land als beginsel aangenomen, dat geene bestel lingen voor rekening der kroon in het buitenland meer zullen gedaanmaar de Russische nij verheid daarmede bevoordeeld zal worden. Hoe de stemming van het publiek te Madrid is, bleek dezer dagen weder in den schouwburg. Toen de koningin binnen kwam werd het volkslied gespeelden van alle zijden door teekenen van afkeuring begroet. De ko ningin verliet terstond de zaal. Deze onbewim pelde uiting van het gevoel, dat men jegens de koningin koestert is wel geschikt om de camarilla bedachtzaam te maken op het gevaar, dat men loopt, wanneer men op den ingeslagen weg voortgaat. De Engelsche gezant heeft de koningin reeds gewaarschuwdde Fransche ge zant heeft zich van zoodanigen stap onthouden, maar de rapporten, door hem aan de Fransche regering gezondenzijn niettemin hoogst on gunstig. Gremengïie loerigton. De minister van justitie had een onderzoek doen instellen of het schavot te Leeuwarden wel in orde wasdat men hoopte voor een mensehenmoord te kunnen gebruiken. 2. M. heeft echter de doodstraf in tuchthuisstraf veranderd en de galgenvrienden zul len dus het gewenscht genot zich ditmaal weder moeten ontzeggen. Wie in Spanje soldaat wil wor den moet ook examen afleggen in liet trekken van leelijke gezigten omdat er kommando's zijn waarbij vooral een nijdig gezigt moet worden gezet. Te

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2